Moderní architektura ve světě XVIII. - Centre Georges Pompidou
27.09.2008
Budova s obnaženými či dokonce vyhřezlými vnitřnostmi, rafinérie sedřená z kůže, továrna naruby, Chrám Matky boží potrubní, který snad postavil bývalý instalatér, či nahá chemička, na níž zapomněli lešení. To vše a ještě mnohem více už bylo za více než třicetiletou éru vyřčeno na adresu slavné pařížské stavby zvané Pompidouovo centrum, někdy označované též jako Beaubourg.
Stavba věnovaná umění upoutá pozornost hned na první pohled barevnými "trubkami", které celou budovu zvenčí oplétají. Žlutá barva značí elektrické rozvody, zelená potrubí rozvádějí do budovy tekutiny, bílé hadice vzduch, modré potrubí zase signalizuje klimatizaci a červené tubusy označují dopravu osob nebo věcí. Všechno technické zázemí včetně schodišť a výtahů je tedy vyvedeno ven mimo kolos, čímž si autoři ponechali volné ruce pro hrátky s vnitřním prostorem, který byl původně zamýšlen jako variabilní nejen horizontálně díky posuvným stěnám, ale také vertikálně napříč podlažími. Od toho se však v průběhu let nakonec upustilo.
Historie kulturní meky francouzské metropole sahá do roku 1969, kdy s nápadem postavit svatostánek moderního umění 20. století přišel tehdejší francouzský prezident. Právě po něm je Centre Georges Pompidou pojmenováno. O dva roky později proběhla architektonická soutěž, v níž uspěl jak jinak než kontroverzní návrh italské dvojice Gianfranco Franchini - Renzo Piano vytvořený společně s britským tvůrcem Richardem Rogersem. Zajímavostí je, že se na výsledné podobě netradiční stavby ve stylu hi-tech, podílel i český architekt Jan Kaplický.
Slavnostní otevření kulturního centra, kterého se Georges Pompidou už bohužel nedožil, proběhlo začátkem roku 1977. A jak už tak tomu u podobných projektů bývá, ani Francouzi se neobešli bez hanlivých výrazů, urážek a odmítání. Na Pompidouovo centrum bylo napliváno snad ještě více než na naši letenskou chobotnici. Narozdíl od blobu však Beaubourg ve čtvrti Marais skutečně vyrostl a od počátků vzkvétal tak, že jej každodenně navštěvovalo několikanásobně více lidí, než s jakým se původně počítalo.
Prohlédnout si stálé sbírky moderního umění nebo aktuální expozice, zavítat do dětské galerie či využít služeb knihovny a kinosálů, případně zúčastnit se některé z bohatého programu kulturních akcí přijde den co den kolem 25 tisíc návštěvníků, což ročně činí kolem osmi milionů lidí. Také proto musela budova ze skla, betonu a oceli projít po dvaceti letech rozsáhlou rekonstrukcí, která stála celou polovinu toho, co samotná stavba, jež v 70. letech 20. století spolkla kolem jedné miliardy dolarů.
Autor: efa
Foto: www.centrepompidou.fr
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XVII. - Allianz Arena Mnichov
Moderní architektura ve světě XVI. - River Park Bratislava
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Článek byl zobrazen 7923 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura XX. – Krematorium Brno
Mezi dvěma světovými válkami vzniklo v Brně mnoho pozoruhodných staveb moderní architektury, mezi nimi i několik objektů architekta Ernsta Wiesnera. Jednou z nich je i monumentální stavba Krematoria.

Bydlení v oblacích
Evropa má další obytný mrakodrap. Ve švédském Malmö vyrostlo za zhruba čtyři a půl roku otáčející se torzo neboli Turning Torso. Nabízí luxusní bydlení v jednom ze sto padesáti bytů a výhled až do dánské Kodaně.

Moderní architektura XV. – Vila Tugendhat
Architektonickým skvostem naší republiky je brněnská funkcionalistická Vila Tugendhat, která má dnes již statut Národní kulturní památky a je zapsána v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Trend v bydlení mladých, tzv. cohousing konečně i v Čechách
Dříve se mladé páry či rodiny stěhovaly především do obrovských několikapatrových panelových komplexů, ale dnes již tato anonymní sídliště příliš nelákají. Mladí lidé čím dál více preferují komornější bydlení. S tím souvisí způsob bydlení zvaný cohousing, který by se dal přeložit jako „blízké sousedské bydlení“.

Aktivní a energeticky soběstačné domy jsou zcela nezávislé na okolí
Nároky člověka na bydlení jsou rok od roku vyšší. Nejenže chceme bydlet kvalitně, pohodlně a ve zdravém prostředí, chceme také, aby to bylo co nejlevnější. Řešením jsou aktivní a energeticky soběstačné domy, které na svůj provoz nepotřebují odebírat žádnou energii – jednoduše si ji vyrábějí samy.

Moderní architektura ve světě V. - Brasília
Dnes si nebudeme povídat o jedné konkrétní stavbě, ale o celé řádce budov, které spolu velmi úzce souvisejí a tvoří jeden nedílný celek. Jedná se totiž o celé město, které bylo dopředu vyprojektováno a naráz postaveno na zelené louce, a navíc pod dohledem jednoho hlavního architekta, jenž je autorem všech zásadních staveb. Řeč je o Brasílii, hlavním městě jihoamerické Brazílie.

Moderní architektura ve světě XVIII. - Centre Georges Pompidou
Budova s obnaženými či dokonce vyhřezlými vnitřnostmi, rafinérie sedřená z kůže, továrna naruby, Chrám Matky boží potrubní, který snad postavil bývalý instalatér, či nahá chemička, na níž zapomněli lešení. To vše a ještě mnohem více už bylo za více než třicetiletou éru vyřčeno na adresu slavné pařížské stavby zvané Pompidouovo centrum, někdy označované též jako Beaubourg.

Moderní architektura XXX. - Nová radnice Ostrava
Hlavní dominantou "ocelového srdce republiky" je bezesporu budova Nové radnice. Jedná se o největší radniční komplex v České republice, který je momentálně sídlem statutárního města Ostravy, Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Moravskoslezské vědecké knihovny, pobočky České spořitelny a detašovaných pracovišť několika ministerstev. Nachází se zde i radniční restaurace.