Moderní architektura ve světě XVIII. - Centre Georges Pompidou
27.09.2008
Budova s obnaženými či dokonce vyhřezlými vnitřnostmi, rafinérie sedřená z kůže, továrna naruby, Chrám Matky boží potrubní, který snad postavil bývalý instalatér, či nahá chemička, na níž zapomněli lešení. To vše a ještě mnohem více už bylo za více než třicetiletou éru vyřčeno na adresu slavné pařížské stavby zvané Pompidouovo centrum, někdy označované též jako Beaubourg.
Stavba věnovaná umění upoutá pozornost hned na první pohled barevnými "trubkami", které celou budovu zvenčí oplétají. Žlutá barva značí elektrické rozvody, zelená potrubí rozvádějí do budovy tekutiny, bílé hadice vzduch, modré potrubí zase signalizuje klimatizaci a červené tubusy označují dopravu osob nebo věcí. Všechno technické zázemí včetně schodišť a výtahů je tedy vyvedeno ven mimo kolos, čímž si autoři ponechali volné ruce pro hrátky s vnitřním prostorem, který byl původně zamýšlen jako variabilní nejen horizontálně díky posuvným stěnám, ale také vertikálně napříč podlažími. Od toho se však v průběhu let nakonec upustilo.
Historie kulturní meky francouzské metropole sahá do roku 1969, kdy s nápadem postavit svatostánek moderního umění 20. století přišel tehdejší francouzský prezident. Právě po něm je Centre Georges Pompidou pojmenováno. O dva roky později proběhla architektonická soutěž, v níž uspěl jak jinak než kontroverzní návrh italské dvojice Gianfranco Franchini - Renzo Piano vytvořený společně s britským tvůrcem Richardem Rogersem. Zajímavostí je, že se na výsledné podobě netradiční stavby ve stylu hi-tech, podílel i český architekt Jan Kaplický.
Slavnostní otevření kulturního centra, kterého se Georges Pompidou už bohužel nedožil, proběhlo začátkem roku 1977. A jak už tak tomu u podobných projektů bývá, ani Francouzi se neobešli bez hanlivých výrazů, urážek a odmítání. Na Pompidouovo centrum bylo napliváno snad ještě více než na naši letenskou chobotnici. Narozdíl od blobu však Beaubourg ve čtvrti Marais skutečně vyrostl a od počátků vzkvétal tak, že jej každodenně navštěvovalo několikanásobně více lidí, než s jakým se původně počítalo.
Prohlédnout si stálé sbírky moderního umění nebo aktuální expozice, zavítat do dětské galerie či využít služeb knihovny a kinosálů, případně zúčastnit se některé z bohatého programu kulturních akcí přijde den co den kolem 25 tisíc návštěvníků, což ročně činí kolem osmi milionů lidí. Také proto musela budova ze skla, betonu a oceli projít po dvaceti letech rozsáhlou rekonstrukcí, která stála celou polovinu toho, co samotná stavba, jež v 70. letech 20. století spolkla kolem jedné miliardy dolarů.
Autor: efa
Foto: www.centrepompidou.fr
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XVII. - Allianz Arena Mnichov
Moderní architektura ve světě XVI. - River Park Bratislava
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Článek byl zobrazen 7711 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura ve světě XIV. - Alexandrijská knihovna
Na místě někdejšího majáku na ostrově Faru, který byl jedním z původních sedmi divů světa, a nedaleko místa, kde stála slavná starověká Alexandrijská knihovna, vyrostla na přelomu tisíciletí její moderní nástupkyně, jež má být prostředníkem mezi západním a východním světem.
Moderní architektura XXII. - Nová radnice v Jablonci nad Nisou
Jednou z hlavních dominant Jablonce nad Nisou, proslulého města skla a bižuterie, které je branou do Jizerských hor, je Nová radnice na Mírovém náměstí.
Ideální rodinný domek pro milovníky velkých prosklených prostor
V malé vesnici na Vysočině nedaleko Jihlavy vyrostl před pár lety útulný rodinný dům, jehož kouzlo spočívá především v nenásilném zasazení konceptu domku do exteriéru, ve velkých prosklených plochách obvodových zdí, v otevřených prostorech, ve využití kvalitních přírodních materiálů s přiznáním jejich přirozených vlastností a barev či v kombinaci nového se starým až starožitným, a to vše se zachováním čisté elegance, decentnosti a vzdušnosti.
Dřevostavby - rychle, kvalitně a levně
Přesvědčte se na dnech otevřených dveří v Hradci Králové. Společnost MS Haus s.r.o. pořádá v sobotu a v neděli 18 - 19. června 2011 v Hradci Králové - Plotištích dny otevřených dveří, na který srdečně zve nejen ty, kteří mají zájem o dřevostavby, ale i ty kteří ještě o kvalitách dřevostaveb pochybují.
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Symbolem australského Sydney se před zhruba 35 lety stala budova opery. Monumentální stavbu připomínající podle nadšenců vzlétající labuť, obří plachetnici či shluk lastur a podle kritiků souložící želvy nebo rozhádané jeptišky, která do letošního 7. července bojovala s dvacítkou dalších staveb o titul jednoho ze sedmi novodobých divů světa, provází zajímavá a strastiplná historie jejího zrození.
Trend v bydlení mladých, tzv. cohousing konečně i v Čechách
Dříve se mladé páry či rodiny stěhovaly především do obrovských několikapatrových panelových komplexů, ale dnes již tato anonymní sídliště příliš nelákají. Mladí lidé čím dál více preferují komornější bydlení. S tím souvisí způsob bydlení zvaný cohousing, který by se dal přeložit jako „blízké sousedské bydlení“.
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Dům připevněný jako ruksak k hostitelskému domu, skládačka z 24 prosklených krychlí nebo dům jako věž převyšující zalesněnou krajinu v Oklahomě. I tak se dá rodinně bydlet. Jedinečnou architektonickou výstavu s názvem Výjimečné domy a podtitulem Alternativa individuálního bydlení máte možnost zhlédnout ještě do této neděle v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v centru Prahy.
Moderní architektura XXI. - Porsche Museum ve Stuttgartu
Německé město Stuttgart je pro mnohé synonymem světa automobilů. Právě tady - na místě, kde už před sedmi desítkami let vznikaly první návrhy luxusních sportovních vozů - byla poslední lednový den letošního roku otevřena stálá expozice všech slavných modelů Porsche.