Podzimní depresi zažeňte aromaterapií

5.9.2010

S příchodem podzimu, a tím pádem i sychravého a nevlídného počasí, je příjemným pozbuzením těla i mysli aromaterapie. Rostlinné silice si můžete doma nechat unikat volně nebo pomocí aromalampy, v níž těkají látky díky zahřívání rychleji. Éterické oleje však můžete použít klidně i při masáži.

Počátky využití aromaterapie spadají už do dob starověkého Egypta, kde již před čtyřmi tisíci let lidé získávali aromatické látky z rostlin lisováním a destilací a užívali je zejména do parfémů a vonných mastí, případně do éterických olejů. Základy moderní aromaterapie pak položil francouzský chemik René-Maurice Gattefosse, který kladl důraz zejména na antiseptické a hojivé účinky olejů.

Éterické, esenciální neboli aromatické oleje totiž opravdu vedle příjemných vůní, které pozitivně ovlivňují naše duševní zdraví a psychiku, působí i na fyzický stav člověka. Některé silice mají blahodárný vliv na dýchací systém při nachlazení i celoročním astmatu (borovice, čajovník, eukalyptus, hřebíček, jasmín a další), jiné na zažívací obtíže (citrusové plody, fenykl, heřmánek, máta či vavřín), další zase třeba na bolesti hlavy (levandule, rozmarýn, šalvěj nebo zázvor).

Na deprese je dobrý bergamot, grapefruit, jalovec, mateřídouška nebo meduňka, akné pomůže zmírnit bříza, cedr, čajovník, kafr či tymián a od migrény uleví eukalyptus, heřmánek a levandule. Některé silice mají afrodisiakální účinky, jiné uleví od nervozity a další působí na ospalost, případně naopak na nespavost. Téměř všechny pak mají antiseptické účinky.

V jedné kapce silice je většinou obrovská koncentrace látky, a tak je vhodné je pořádně naředit. Vysoká koncentrace by totiž mohla klidně způsobit poleptání sliznic. Při použití aromalampy stačí do vody v nádobce nakapat jen tři až osm kapek esenciálního oleje. Už toto malé množství vám provoní celý byt a účinky na váš organismus se dostaví záhy.

U koupě aromalampy zkazit nemůžete v podstatě nic (ty nejlevnější pořídíte už za několik desítek korun, roli ve výběru může hrát pouze vaše estetické cítění). Pozor pouze na vysloveně nevhodné materiály jako například hořlavá umělá hmota. Při nákupu aromatických olejů (dají se koupit už od 40 korun) dávejte pozor, zda vám prodavač nepodstrkuje místo přírodní silice levnější syntetickou náhražku. Ty totiž zdaleka nemají účinky, které jsou popsány výše.

Autor: efa

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé květiny Florum jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Ručně vyráběné šperky ze dřeva - každý kus je originál. Krása, která vás bude provázet každý den

Reklama

Vybíráme z Nábytek a dekorace

Jak a kam správně umístit akvárium: praktické tipy pro začátečníky

Jakou vybrat sedací soupravu aneb kůže versus umělá eko kůže

Správný výběr sedací soupravy – důležitá je kvalita a pohodlí

Jak vybrat kancelářskou židli do domácí pracovny? A vybrat židli nebo křeslo?

Výběr jídelního stolu podřiďte velikosti jídelny i počtu stolovníků

Jak rychle zrenovovat sedací soupravu? Zkuste napínací potahy

Jak zařídit garsonku – tipy na uspořádání a vybavení