Likvidace škod – krok za krokem
25.08.2012
Škody na majetku zásahem ničivých povodní jsou v současné době pojistnou událostí číslo jedna. V rámci předcházení nepříjemných situací a nejrůznějších nemilých životních příhod se pojišťujeme téměř proti všemu a na vše. Víme ale, jak postupovat například v případě vloupání nebo jiné takzvané pojistné události?
Fotodokumentace a rychlost se vyplácí
Ačkoliv některým nepředvídaným událostem jako třeba povodni nelze zabránit, rozhodně můžete trochu předejít některým jejím důsledkům. V rámci možností je určitě dobré pro usnadnění likvidace škodní události mít doma zajištěno (vyjma všech cenností) také pojistné a jiné důležité smlouvy.
Pokud už pojistná událost nastane, rozhodně byste neměli otálet s nahlášením pojistné události příslušné pojišťovně. Také byste se měli pokusit o všechna možná opatření, která by zabránila dalšímu zvětšování rozsahu škody. Než však začnete zasahovat, je doporučováno Českou asociací pojišťoven (ČAP) pamatovat na pořízení řádné fotodokumentace škodní události. Poškozené věci, pokud to situace dovoluje, zanechejte v původním stavu, aby si je mohl prohlédnout přivolaný pracovník vaší pojišťovny. Pokud se vám stane, že v důsledku povodní uhynuly zvířata, je možné přes obecní úřad kontaktovat kafilerní službu, která vám zároveň vystaví potvrzení o uhynulém zvířeti.
Poté je důležité vypracovat seznam všech poškozených věcí, který je dobré doplnit o informace o ceně, stáří a rozsahu škody na nich. K seznamu se pokuste zajistit k poškozeným věcem takové doklady, jako jsou účtenky nebo záruční listy.
ČAP upozorňuje, že v případě likvidace škod většího rozsahu, je možné požádat o zálohu na pojistné plnění. Vaše pojišťovna může na ni přistoupit a v takovém případě, můžete získat část finančních prostředků ještě před ukončením likvidace. Možností poskytnutí zálohy na pojistné vycházejí pojišťovny vstříc svým klientům.
Jak postupovat při škodní události?
A co když vás čeká po návratu z dovolené nepříjemný zážitek v podobě vykradeného bytu či domu? I v těchto případech je nanejvýš obezřetné se na podobnou eventualitu dobře předem připravit. Nejde tedy jen o kvalitní domovní zámky a další zabezpečení, ale především je důležité pořídit si dobré pojištění pro likvidaci škod na majetku.
Když už čelíte následkům nevítané návštěvy je prvním krokem zavolat Policii ČR a do jejího příchodu s žádnou věcí nehýbat, nijak nepřemisťovat či jinak manipulovat. Policie by měla především zjistit a prokázat překonání překážky, což je třeba mechanické porušení zámku za použití planžety. Poté následuje sepsání úředního protokolu, v něm jsou uvedeny skutečnosti vztahující se k ohledání místa činu. V mnohých případech se stává, že poškození zámku není viditelné. Tehdy je nutné vyžádat si na Policii ČR mechanoskopický rozbor, což je informace o způsobu porušení zámku. Nezapomeňte si vyžádat pro svou pojišťovnu kopii Protokolu o trestním oznámení.
I tuto pojistnou událost je nutné neprodleně (nejpozději do 15 dnů od vloupání) nahlásit své pojišťovně. Už když sjednáváte pojištění pro likvidaci škod, měli byste obdržet telefonní číslo na klientské centrum pro případ pojistné události. Operátorovi na zpravidla bezplatné lince je potřeba uvést jméno, příjmení, adresu, číslo smlouvy, příčinu škody s popisem škody, a informace o tom, co vše bylo poškozeno. Podrobný seznam odcizených či poškozených věcí s uvedením pořizovací ceny a stáří věci pak předáváte technikovi, který provádí prohlídku.
Pro zjednodušení a zkrácení času při vyřizování, můžete škodu u některých pojišťoven nahlásit i mailem. V praxi platí, že během následujících 24 – 48 hodin k vám pojišťovna vyšle technika, který po prohlídce zdokumentuje rozsah škod a sepíše o nich zápis. Policie případ uzavře a zasílá konečné usnesení na adresu poškozeného. Pak je ve vlastním zájmu bezpodmínečně nutné, aby si každý řádně zkontroloval, zda v usnesení jsou obsaženy všechny odcizené a poškozené předměty, které hodlá nárokovat u pojišťovny. Odvolání je možné do 3 dnů od převzetí tohoto usnesení. Pojistné plnění obdrží pojištěný zpravidla do 15 dnů od dodání posledního požadovaného dokladu.
Smyslem pojištění je jistota
Dávejte si pozor na nejčastější chyby vznikající při sjednání pojištění případně nahlášení pojistné události. Při čem se chybuje nejčastěji? Hojně se uvádí nepravdivé údaje už při uzavírání smlouvy – dochází nejčastěji z dvou důvodů. Buďto jde o snahu ušetřit ze strany klienta nebo snaha prodejce o hladký průběh uzavření smlouvy. U pojištění domů se pojišťovna dotazuje, zda byl už v minulosti postižen záplavou. V těchto případech má odpověď klienta vliv nejen na cenu, ale také na fakt, zda bude vůbec pojištěn. Vůbec přitom nehraje roli, že jste dům právě koupili a ani nemusíte vědět, že byl třeba v roce 1997 postižen stoletou vodou.
Druhou zásadní chybou je neplacení smlouvy. Pojišťovny v případě neplacení pojistného postupují podle dvou zákonných předpisů. Pokud přestanete hradit pojistné, tak se ze zákona po dvou měsících neplacení přerušuje. To však znamená, že pojistka nadále trvá, neboť není vypovězena, ale máte nulovou pojistnou ochranu, což vede k tomu, že při pojistné události neobdržíte nic, protože pojišťovna za vás nebude nic hradit. Pojišťovna však může a rozhodně bude vymáhat dlužné pojistné za dobu dvou měsíců, než došlo k přerušení pojistného.
K dalším často opakovaným chybám je nenahlašování změn pojišťovně jako třeba změna bydliště, jména apod. K zásadním chybám se řadí také řádné nepřečtení smlouvy nebo pojistných podmínek, případně neumožnění prohlídky věci před opravou. Zcela zvláštní a samostatnou kapitolou jsou pokusy o pojistné podvody.
Sjednání pojištění nestačí, postupem času byste měli svou pojistku aktualizovat. Je dobré časem pojistku navýšit, zejména tehdy, pokud jste třeba investovali do rekonstrukce či vybavení domácnosti. Pojišťovny se předhánějí ve svých nabídkách, akcích a slevách s časovým omezením jako třeba zdarma první tři měsíce pojištění, nebo slevu, když si sjednáte pojištění v určitém období. Jako bonus můžete získat k pojištění majetku také pojištění zahrady, terasy a balkónu.
-ar-
Články s podobnou tématikou
Refinancování hypotéky – vyměňte starou hypotéku za novou
Proč je dobré pojistit si hypotéku
6 nejčastějších chyb při pojišťování majetku
Ručitelství podepisujte s rozvahou
Pojišťujeme rozestavěnou nemovitost
Jak pojistit chatu nebo chalupu?
K čemu slouží pojištění domácnosti
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Pojištění
Článek byl zobrazen 14092 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Znalecké posudky nemovitostí
Jak si usnadnit hledání v katastru nemovitostí? Pomůže geoinformační systém obce i aplikace zdarma.
Katastr nemovitostí patří mezi stěžejní nástroje všech, kteří například plánují koupit nemovitost nebo pozemek. Práce s ním však není zdaleka tak jednoduchá, jak by si uživatelé přáli. Naštěstí pro ně je na internetu volně dostupných několik alternativ, které jsou s katastrem přímo propojené a s nimiž se pracuje o poznání jednodušeji.
Co nesmíme podcenit před stavbou domu?
Kdo se pouští do stavby nového domu, musí počítat s tím, že jde o velkou finanční zátěž, která je navíc ještě spojena s vyřizováním řady formalit. Bohužel právě bez tohoto papírování by nebylo možné stavbu uskutečnit. Než se tedy do budování nového domova pustíte, každý krok si dobře naplánujte, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím.
Likvidace škod – krok za krokem
Škody na majetku zásahem ničivých povodní jsou v současné době pojistnou událostí číslo jedna. V rámci předcházení nepříjemných situací a nejrůznějších nemilých životních příhod se pojišťujeme téměř proti všemu a na vše. Víme ale, jak postupovat například v případě vloupání nebo jiné takzvané pojistné události?
Refinancování hypotéky – vyměňte starou hypotéku za novou
Hypoteční úvěr bývá nejčastější formou financování vlastního bydlení. S novým fixačním obdobím se však často mění podmínky úvěru, které se můžou stát podstatně nevýhodnými. Takovou situaci řeší možnost refinancování hypotéky, což znamená, že původní úvěr se splatí úvěrem novým.
3 důležité kroky při prodeji nemovitosti
Důvody pro prodej nemovitosti mohou být různé - zvětšující se rodina, dědictví, svatba, rozvod, lépe placená práce, pracovní příležitost v jiném městě, špatná finanční situace. Samotný proces prodeje se naopak skládá ze stejných kroků a probíhá podobně. Do všech fází prodeje vstupují lidé se svými představami, cíli, pohnutkami, záměry a emocemi, které se nemusí vždy shodovat a doplňovat. Pro hladký průběh bez komplikací je třeba celou akci předem dobře připravit a rozvážit.
Na co pamatovat při koupi pozemku
Jestliže kupujete pozemek, základní otázka samozřejmě zní, k čemu jej potřebujete. Většina lidí si pozemek koupí proto, že na něm chce stavět, avšak nákup pozemku na lukrativním místě může být i vhodnou investicí a uložením „přebytečných“ peněž do budoucna, nebo krátkodobou spekulací.
Řešíte financování vlastního bydlení? Jaký je rozdíl mezi hypotékou na družstevní byt a na byt v osobním vlastnictví?
Bydlet ve vlastním, to je jedním ze životních cílů většiny Čechů. Preferujeme celoživotní zadlužení s vidinou vlastního bydlení v důchodovém věku oproti životní svobodě, kterou přináší po čas produktivní fáze života bydlení v nájmu.