Hosta, rostlina pro každou zahradu

5.6.2023

Žádná jiná trvalka není tak různorodá vzrůstem a zároveň nenáročná a dlouhověká. Hosta, neboli funkia, právem patří mezi nejkrásnější trvalku okrasnou listem, která je ideální k zaplnění stinných a polostinných míst v zahradě.

I když hosta pochází z Číny, většina jejích druhů byla do Evropy dovezena z Japonska. Na přírodní podmínky není náročná, proto se dobře uplatňuje v stinných zákoutích zahrad. Mezi neoblíbenější patří rostliny se žlutým, krémovým či bílým okrajem listů, jakož i některé s modravým nádechem. V létě navíc hosta zkrášlí zahradu květenstvím malých bílých až fialových kvítků, rostoucích na téměř metr dlouhé stonku. Ani na podzim se tato trvalka nedá zahanbit a před tím, než její listy zaschnou, vybarví se do intenzivní žluté barvy.

Listy, od úzce kopinatých až po srdčité či široce oválné, mají namodralou, šedou, žlutou, zelenou a bílou barvu v závislosti na druhu a kultivaru. Na trhu je více než sto kultivarů a orientace mezi nimi je velmi komplikovaná. Mezi nejhodnotnější druhy, z nichž bylo vyšlechtěno mnoho kvalitních kultivarů, patří Hosta sieboldiana s velkými, šedomodrými listy, Hosta fortunei s kompaktním vzrůstem, Hosta crispula se srdčitými, na okraji zvlněnými listy, dále Hosta undulata s fialovými květy a také Hosta plantaginea, která, na rozdíl od ostatních druhů, dobře roste na osluněných místech. Navíc v době květu host, což je v červenci až srpnu, bohatě kvete velmi příjemně vonícími sněhobílými květy.

Ideálním místem na výsadbu je světlý stín až stín. V polostínu se na rostlině vyvinou větší listy v menším počtu, při přílišném zastínění pestře zbarvené listy zezelenají - některé novější odrůdy při dostatku vláhy dobře prosperují i na slunném stanovišti. Jejím jediným negativem je snad jen oblíbenost u šneků a plzáků. Všechny funkie jsou nenáročné. Když půdu před jejich sázením hluboce prokypříme a slabý písek trochu zlepšíme, vydrží na stanovišti 20 let.

V minulosti byla velmi žádaným doplňkem zahrad a parků, ale s postupem času se stala staromódní trvalkou, která se v několika druzích nacházela téměř v každé předzahrádce. Dnes je opět středem zájmu zahradních architektů, zákazníků i náruživých sběratelů, kteří mohou směle konkurovat příznivcům růží či kosatců.

Hosty se hodí k výsadbě na okraje vodních ploch, na přistíněné záhony, jako podrost pod dřeviny či k osázení terakotových nádob umístěných na stinné terase. Ideální je kombinace tvarově i barevně různorodých funkií, velmi pěkně vyniknou i ve společnosti kapradin, okrasných trav a také trvalek s podobnými nároky, jako jsou například Astilbe, Aruncus, Campanula macrantha a Pulmonaria.

Zkuste svou zahradu obohatit o tuto atraktivní trvalku a vrátit tak hostám čili funkiím místo, které jim mezi okrasnými rostlinami právem náleží.

Autor: Irena Forejtová

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Mamut Glue Disper Fix - lepí většinu materiálů jako je dřevo, beton, kov a kámen

Neviditelný plastový obrubník zamezí prorůstání trávy a vydrží i opakovaný přejezd sekačkou

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň