Trávník po zimě

16.4.2005

Trávník na naší zahradě nebo dvoře potřebuje po dlouhé zimě alespoň základní údržbu. Tu bychom na jaře neměli zanedbávat – ušetříme si starosti a práci během celého roku.

Jakmile se teploty vyšplhají trvale nad nulu a ze zahrádky zmizí sníh, vyrážíme na jarní obhlídku škod po zimě. Přesně v tomto období je také vhodná chvíle věnovat se jarní očistě a oživení trávníku. Začneme přehrabáním trávníku drátěným koštětem nebo hráběmi na listí a odstraněním mechu. Pokud se nám mech v trávníku tvoří ve velkém množství, použijeme některý z přípravků proti mechu běžně dostupných na trhu. Celou plochu trávníku potom můžeme posypat kvalitním prosátým kompostem s přídavkem hnojiva. Pokud si chceme zachovat travnatou plochu ve stylu fotbalového hřiště, je vhodná doba vyrovnat všechny nerovnosti, dolíky a jiné útvary, které nám vznikly během zimního období.

Jaro je rovněž vhodným obdobím pro provzdušnění trávníku propichováním. Otvory poté doplníme písčitou zeminou. Tento proces lze také zvládnout za přispění techniky – vertikutátorů. Vzhledem připomínají sekačky, dokonale trávník provzdušní a zbaví jej nežádoucího mechu. Pokud vzniknou v trávě prořídlá, zničená nebo suchá místa, dosejeme je kvalitní travní směsí.

Po zimě se mohou objevit také některé choroby trávníku způsobené většinou mikroskopickými houbami – plíseň sněžná a paluška travní. Objevují se na místech, kde dlouho ležel sníh na nepromrzlé zemi. Trávník napadený těmito houbami je pokryt bělavým povlakem a zbarvuje se do žluta až hněda. K většímu výskytu těchto hub přispívá také přehnojování dusíkatými hnojivy. Proto bychom na podzim měli pouze trávník zbavit odumřelé trávy a listí a pokud přihnojujeme, tak raději draselními hnojivy. Dusíkatá hnojiva používáme až na jaře, a to zálivkou nebo rozhozem na suchý trávník. Po rozhozu hnojiva je dobré trávník zalít nebo prohrabat hustými hráběmi. Pokud potřebujeme vyrovnat pH půdy, můžeme doplnit také vápník, hodnota pH by však neměla přesáhnout hodnotu 6,5.

Po všech těchto jarních procedurách můžeme mít jistotu, že se našemu trávníku bude dařit po celý rok dobře. Nesmíme ovšem zapomínat ve dnech sucha na pravidelnou zálivku.

Náš tip

Vyvětvovací pila a plotostřih Husqvarna 120i s dosahem až 4 metry a výkonem benzinového stroje

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu