Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek

14.11.2022

První noční mrazíky a první sníh na sebe asi nenechají dlouho čekat, proto je třeba zavčasu připravit naši zahradu a veškeré rostliny k zimnímu spánku. Vše, co stihneme udělat ještě teď, zahradě a rostlinám na ní, poté po dlouhé zimě zaručeně prospěje. Jak se tedy postarat o to, aby rostliny zimu přežily a trávník se na jaře zase zazelenal?

Nejen zvířata se připravují na zimu a zimní spánek, také rostliny potřebují důkladnou péči předtím, než se ztratí pod sněhovou pokrývkou.

Rostliny v květináčích

Některé květiny a stromky, které máme zasazeny v květináčích, je nejlepší přemístit na zimu dovnitř domu nebo do zimních zahrad. Bohužel ne všechny se nám do interiéru vejdou, proto je můžeme buď zasadit do země, nebo jsme nuceni je nechat po celý rok venku na zahradě, na terase či balkoně v květináči. Aby nám rostliny, které zůstaly v květináčích, nepromrzly, je třeba jim zajistit dostatečnou ochranu proti promrznutí, ke kterému jsou dost náchylné.

Nejdříve je nutné se ujistit, zda jsou rostliny zasazeny v mrazuvzdorných nádobách, pokud ne, je třeba je ještě přesadit. Mohlo by se totiž stát, že by květináče a truhlíky vlivem zmrzlé vody popraskaly. Také je důležité rostliny zazimovat dříve, než teploty klesnou pod bod mrazu. Dále je třeba je přikrýt ochrannou látkou, předtím, než tak učiníme, musíme z listů důkladně odstranit vlhkost. Pokud bychom to neudělali, hrozilo by, že by k látce přimrzly.

Koruny stromů a keřů

Pokud chceme před zimou ochránit koruny stromů a keřů, přetáhneme přes ně jutový pytel nebo vak z netkané textilie. Ještě předtím však musíme zkontrolovat mladé výhony a svázat je lýkem. Jutový pytel poté zajistíme jutovou páskou nebo motouzem. Pokud zazimováváme nádobové rostliny, je postup stejný jako u stromů a keřů, které jsou zasazeny v zemi. Pokud je máme v květináčích, musíme izolovat také květináč bublinkovou fólií, jutovým pytlem, nebo slaměnou rohoží. Květináč je dobré také podložit například kokosovou podložkou.

Zazimování zahrady - mladým stromům obalíme kmeny

Záhony

Než přijde opravdová zima, musíme zrýt na zahradě veškeré záhony. Půdu po zrytí necháme otočenou a neuhrabanou, protože voda tak lépe pronikne do půdy a bude dostatečně provětraná, což usnadní rozkládání organické hmoty. Musíme také odstranit ze země veškeré cibuloviny nesnášející mráz, nařízkovat muškáty a sestříhat keře růží. Na záhony, kde jsou mrazuvzdorné trvalky, položíme chvojí, víceleté rostliny a bylinky ostříháme. Tak je báječně připravíme na jaro, kdy budou lépe rašit a zároveň se vyhneme houbovým chorobám a plísním.

Trávník

Užitkový trávník není nutné před příchodem zimy nijak zvlášť řešit, ale ten okrasný už potřebuje jistou péči. Naposledy jej proto posekáme na cca 4-5cm, čímž jej zbavíme uhynulých částí, díky čemuž bude lépe přečkávat tuhý mráz. Na podzim také použijeme vertikutátor, kterým trávník provzdušníme a pročistíme od všeho nežádoucího. Obnoví se tak přívod vody, vzduchu a živin až ke kořenovému systému. Pokud jste na trávníku objevili holá místa, dosejte je travním semenem a pohnojte speciální podzimní směsí obsahující minerální látky a podporující přezimování. Významným prvkem v tomto hnojivu je draslík, který posiluje pletiva rostlin a ty jsou pak odolnější vůči drsným zimním podmínkám. Použít je možné také přípravky s vyšším obsahem fosforu, které jsou zase vhodné pro posílení kořenů trávníku.

- jpa -

Foto: Hornbach

Náš tip

Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie, podpora AI Vision, pohon 4x4, silný motor

Šikmé a obloukové sítě proti hmyzu Systra - ochrana do obloukových a šikmých oken

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Multifunkční tyče jsou praktickým doplňkem - používají se jako stojan na krmítko nebo ptačí budku

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Stavíme opěrné stěny a palisády

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň