Moderní architektura XXI. - Český dům v Malmö
17.12.2005
V rámci výstavy European Village (Evropská vesnice), která byla součástí projektu City of Tomorrow (Město zítřka) evropského stavebního veletrhu Bydlení 2001, vyrostla ve švédském Malmö unikátní třípodlažní vila s názvem Český dům.
Realizace stavby architekta Jiřího Suchomela probíhala od března do července 2001 a stála přes 20 milionů korun; pokud by dům byl postaven u nás, vyšel by ovšem o několik milionů levněji. Samotná výstava, na které své představy o rodinném bydlení nabídly i další evropské země, se konala od poloviny května do poloviny září 2001. "Český dům reprezentuje tradice, stylové zvyklosti a progresivní metody stavění," říká o budově Jan Konicar v knize Architektura a stavebnictví České republiky 1992 - 2002.
Hlavní myšlenkou celé akce bylo rozvinout diskusi o stavitelských i architektonických možnostech bydlení v budoucnosti, přičemž byla nastolena také otázka trvale udržitelného rozvoje a využití obnovitelných zdrojů energie. Na pozemku Evropské vesnice tak vyrostlo téměř šest desítek domů různého typu, které nabídly 500 bytových jednotek.
Český dům, který má po dostavění všech objektů jako jediný z nich výhled na moře, investovala, vyprojektovala a postavila firma PSJ Invest. Se svým pojetím domu se ČR zařadila k zemím, které upřednostňují ohleduplnost k životnímu prostředí. Jedná se totiž o nízkoenergetickou budovu z lehkých konstrukcí a recyklovatelných materiálů, jako jsou dřevo, sádra, minerálních vlákna či ocel. Objekt je zároveň velice dobře tepelně odizolován.
Dům má velmi jednoduchý a střízlivý tvar a navazuje na tradice meziválečného funkcionalismu. Jednotlivá podlaží jsou spojena s ocelovým točitým schodištěm. V přízemí najdeme obývací pokoj s kuchyňským koutem, na který navazuje terasa. Ve vyšších patrech jsou ložnice a pracovna. Barvy pokojů jsou spíše ve světlých tónech, barvy v koupelně či šatně jsou více křiklavé. V interiéru najdeme umělecká díla Tomáše Císařovského, Stanislava Diviše a Karla Nepraše.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XX. – Krematorium Brno
Moderní architektura XIX. - Oranžérie na Pražském hradě
Moderní architektura XVIII. - Jódová sanatoria Klimkovice
Bydlení v oblacích
Ledový hotel pro příznivce netradičního bydlení
Článek byl zobrazen 9974 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura XXIII. – Hotel Josef
Přímo v centru Prahy vyrostl před více než třemi lety pozoruhodný skvost z dílny Evy Jiřičné, úspěšné české architektky žijící v Londýně, která je autorkou mnoha zásadních budov, jež se zapsaly do dějin moderní architektury. Jedná se o čtyřhvězdičkový Hotel Josef v ulici Rybná 20.

Moderní architektura ve světě XVIII. - Centre Georges Pompidou
Budova s obnaženými či dokonce vyhřezlými vnitřnostmi, rafinérie sedřená z kůže, továrna naruby, Chrám Matky boží potrubní, který snad postavil bývalý instalatér, či nahá chemička, na níž zapomněli lešení. To vše a ještě mnohem více už bylo za více než třicetiletou éru vyřčeno na adresu slavné pařížské stavby zvané Pompidouovo centrum, někdy označované též jako Beaubourg.

Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.

Moderní architektura XXVIII. - Plechový dům v Humpolci
Na velice rušném nároží ulic Mánesova a Na Kasárnách přímo v centru Humpolce vyrostl na miniaturní parcele o rozloze 430 metrů čtverečních netradiční plechový dům. Sám architekt Luděk Rýzner, který v něm bydlí se svou rodinou, i jeho firma OK PLAN, jej nazývají familiérně Plecháč, nezasvěcení mu velmi pohrdavě říkají zrezavělá plechovka.

Moderní architektura XXX. - Nová radnice Ostrava
Hlavní dominantou "ocelového srdce republiky" je bezesporu budova Nové radnice. Jedná se o největší radniční komplex v České republice, který je momentálně sídlem statutárního města Ostravy, Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Moravskoslezské vědecké knihovny, pobočky České spořitelny a detašovaných pracovišť několika ministerstev. Nachází se zde i radniční restaurace.

Moderní architektura XV. – Vila Tugendhat
Architektonickým skvostem naší republiky je brněnská funkcionalistická Vila Tugendhat, která má dnes již statut Národní kulturní památky a je zapsána v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Kdo získal titul Stavba roku 2009?
Už posedmnácté se letos utkaly realizované projekty na území ČR o titul Stavba roku, který je každoročně udělen pěti objektům. Letos v klání pětapadesáti přihlášených projektů zvítězily Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, Bytový dům na Topolce, City Park Jihlava, nové spojení pražských nádraží a I. etapa komplexu Classic Business Park.

Moderní architektura XIV. - Hotel Internacionál
Neodmyslitelným symbolem pražských Dejvic je hotel Internacionál, který se stal nejen ikonou architektury socialistického realismu a vlajkovou lodí komunistického režimu, ale i ústředním motivem Hřebejkova muzikálu Šakalí léta zasazeného 50. let 20. století.