Pouštět se do stavby podsklepeného domu?
13.11.2008
Dříve bylo u nás zcela běžné, že domy měly sklepy. Sklep, to byl prostě základ. Dnes je situace jiná, většina nových rodinných domků je bez sklepa, a to nejen v rychlokvašených satelitních čtvrtích. Prostě se jen udělá tzv. základová deska, postaví nebo smontuje se dům a hotovo.
Sklep považuje mnoho lidí za přežitek, stavební firmy je zákazníkům rozmlouvají a argumentují vysokými cenami zemních prací či technologickou náročností. Člověk se tomu odporu mnohdy až diví – naši předkové sklepy budovali běžně, ale dnes, v době chlubící se vysokou vědeckotechnickou úrovní, to je problém... Stavitelé, kteří na sklepu trvají, mnohdy raději dají přednost jeho vykopání svépomocí, čímž se dá ušetřit velká část nákladů.
Ale k čemu je takový sklep vlastně dobrý? Možností použití je mnoho, záleží na jeho velikosti, dispozici, teplotních a vlhkostních podmínkách atd. Dá se použít k uskladnění potravin, různých sezónních věcí, nebo třeba jako prádelna, další obytný pokoj, klubovna, místnost pro volný čas – třeba s kulečníkem atd. Jistě, dá se argumentovat tím, že podobné prostory nemusí být pod zemí. K uskladnění věcí se dá využít garáž, zahradní domek, nebo prostě udělat dům na povrchu větší, a ani nemusíte chodit po schodech. Do jisté míry je to pravda, avšak co třeba na pozemku, jehož rozloha je omezená a není šance na dokoupení dalšího kusu? Taková situace nastává např. ve městech. Mít celý pozemek zastavěný velkým domem tak, že kolem zbude jen úzký proužek země, by asi chtěl jen málokdo. Někdy není řešením ani stavba do patra, protože v daném místě jsou povoleny jen budovy určité maximální výšky.
Další výhodou sklepa jsou relativně stálé teplotní podmínky za každého ročního období. Klasické vlhké neizolované sklepy jsou chladné i v létě (proto se ostatně používaly k uchovávání potravin), naopak moderní, dobře zaizolované sklepní prostory se v zimě snadno vytopí. Nemluvě ani o tom, že vzhledem ke svému umístění jsou sklepy dobře hlukově izolovány, tudíž jsou ideálním místem pro zkušebnu kapely a pořádání bujarých oslav :-). Sklep sám o sobě také vlastně tvoří izolaci přízemí.
A nakonec, pro některé jedince je sklep neocenitelnou součástí plánu ochrany během řádění tornáda, války nebo útoku mimozemšťanů. Když už jsme si tedy zjevnou potřebu sklepa vysvětlili, jak na jeho stavbu?
Záleží na tom, k čemu má být určen. Pro původní primární účel mnoha sklepů, tedy skladování potravin, není nutné provádět důkladné tepelné izolace – ba naopak, je to spíše na závadu. Jistě, dnes už má málokdo zásoby na několik měsíců dopředu, ale když byste chtěli doma třeba vinný sklípek, tepelné izolace si raději odpusťte a také určitá vlhkost je ku prospěchu. To je ovšem samostatná kapitola, většina lidí dá přednost sklepu jakožto univerzálně využitelné místnosti s veškerými izolacemi proti teplu i vlhkosti.
Jestliže tedy máte projekt, je dobré kvůli jeho realizaci oslovit více firem. Některé totiž za zemní práce účtují až nehorázné sumy. Ne každý má možnosti a čas využít budování svépomocí zmíněné výše, avšak vždy se dá ušetřit třeba tak, že na samotné kopání (respektive bagrování) si najmeme jinou, specializovanou firmu, kterou zaplatíme zvlášť. Náš hlavní dodavatel by to totiž nejspíše udělal také, a ještě si k ceně přihodil svůj zisk. Při pečlivém zvážení všech možností nemusí sklepní prostory přiměřené velikosti stavbu až tak prodražit. A hlavně – jakmile je jednou dům hotov, není prakticky cesty zpět. Uvědomte si, že nebudujete jen pro okamžitou potřebu, ale že stavba bude stát (doufejme) další desítky let. Abyste se tedy po nějaké době neproklínali, proč jen jste tehdy dům nepodsklepili... Dodatečně už je to totiž téměř nemožné, nebo přinejmenším velmi obtížné.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firmy G Servis a redakce
Článek byl zobrazen 13635 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Projekty a katalogy rodinných domů

EUROLINE BOHEMIA – projekty rodinných domů a výstavba na klíč
EUROLINE Bohemia je tradiční dodavatel projektů rodinných domů s možností úprav. Většina typových projektů je dodávána ve lhůtě do 15 pracovních dnů za cenu 28 590 Kč včetně DPH.

Nový katalog typových projektů NÁŠ DŮM
Vychází již 37. vydání katalogu NÁŠ DŮM s podtitulem „PROJEKTY DOMŮ 2021/2022“. Obsahem katalogu, který vychází již 25 let je nabídka typových projektů rodinných domů projekční kanceláře Architektonická kancelář Křivka s.r.o., která již 30 let na českém trhu dodává stavebníkům rodinných domů projektovou dokumentaci.

Iveta získala ocenění TOP DŮM 2013 v anketě časopisů Dům a zahrada
Pokud je vašim snem mít vlastní dům, který by byl dostatečně prostorný, vynikal nízkou energetickou náročností a nabízel velmi slušný standard bydlení, jistě vás zaujme dům IVETA. Tento dvoupodlažní dům střední velikostní kategorie hodící se do moderní zástavby získal ocenění TOP DŮM 2013 v anketě vyhlášené časopisem Dům a zahrada.

Stavíme rodinný dům s firmou Welfast I.
Každý, kdo chce stavět rodinný dům, stojí před několika zásadnimi otázkami – jaký styl domu zvolit, jakou technologií a z jakých materíálů stavět, a také zda stavět svépomoci, oslovit několik firem s vlastním projektem nebo si nechat vystavět celý dům na klíč. V následujících několika týdnech si problematiku výstavby zděných rodinných domů i jejich jednotlivé typy přiblížíme.

Ideální dům pro čtyřčlennou rodinu - 3 tipy na projekt
Je úplně přirozené, že každý z nás má jinou představu o vlastním bydlení. Navzdory čemuž se Vám pokusíme představit některé katalogové projekty, které by mohly vyhovět požadavkům čtyřčlenné rodiny.

Stavíme rodinný dům s firmou Welfast VI.
Rodinné domy společnosti Welfast jsme si ukázali v minulých číslech našeho seriálu. Stejně tak jsme si zjistili, co nám Welfast nabízí za služby. Dnes ale pro mnohé z vás, kteří stále váháte se stavbou rodinného domu, máme dvě zprávy. Jako vždy je to zpráva dobrá a špatná.

Výstavba bungalovu systémem EUROPANEL
Vážení čtenáři, právě čtete druhý ze seriálu šesti článků, jejichž cílem je představit Vám moderní stavební systém pro výstavbu nízkoenergetických domů EUROPANEL. Dnešní článek je zaměřen na popis stavby bungalovu systémem EUROPANEL.

Cesta ze sídliště? Malometrážní domy ELK Compact
Letošní novinka z nabídky společnosti ELK s.r.o. z Plané nad Lužnicí, která je součástí koncernu největšího evropského výrobce dřevostaveb, – malometrážní nízkoenergetické domy ELK Compact - je určena pro ty zákazníky, kteří preferují bydlení v rodinném domě, kladou důraz na kvalitu a současně vítají maximální cenovou dostupnost.