Kdy se dočkáme HDTV?
28.03.2007
Hodně se o ní mluví, ale zatím, jak se říká, skutek utek. Alespoň tedy u nás. HDTV nebo-li „High-definition Television“ znamená „televize s vysokým rozlišením“. Účelem tohoto systému, vyvíjeného již od poloviny 80. let 20. století, je přivést na domácí televizní obrazovky kvalitu, která by se vyrovnala klasickém 35 mm filmovému pásu.
Existuje několik formátů HDTV s různým rozlišením a prokládáním (respektive neprokládáním), ale dnes se nejčastěji pod označením HDTV rozumí 1080 řádků a 1920 sloupců (jinými slovy, rozlišení 1920x1080), s poměrem stran 16:9. Ideální by byl obraz neprokládaný (označoval by se jako 1080p), ale vzhledem k náročnosti přenosu jde v tomto rozlišení většinou o obraz prokládaný (označovaný 1080i, kde i znamená „interlacing“). Kromě toho se ještě objevuje formát nazvaný 720p, což je neprokládaný (p = „progressive „) obraz o rozlišení 1280x720 bodů. Pro srovnání je vhodné uvést, že dosud používané rozlišení televizní normy PAL je 720x576 obrazových bodů.
HDTV se na rozdíl od klasické televize vysílá digitálně a použitý formát závisí na dané televizní stanici. Obecně se dá říci, že formát 720p je vhodnější pro záznamy obsahující rychlý pohyb (např. sportovní přenosy), zatímco 1080i umožňuje detailnější zobrazení statických či málo pohyblivých obrazů. Jelikož počítačové monitory nepoužívají prokládání, formát 720p se také častěji používá pro distribuci HD videa na Internetu. Pro sledování plnohodnotné HDTV musí být příjemce vybaven příslušným přijímačem schopným vysoké rozlišení zobrazit, ale také je nutné zajistit „neořezané“ vysílání v dostatečné kvalitě, jinak může docházet k „pixelování“ a trhání obrazu.
Ačkoliv v Evropě probíhal dlouhý a nákladný vývoj systémů HDTV, v reálném zavádění do praxe je náš kontinent poněkud pozadu. Teprve od roku 2005 se začaly v západní Evropě objevovat první stanice vysílající systémem HDTV, zatímco třeba v USA a Japonsku je tato technologie již běžná. Delší dobu se z ní však mohou těšit také diváci některých stanic v Austrálii, Koreji, Brazílii, ale i v Číně a jinde.
V České republice se zatím vysílání HDTV omezuje na různé pokusy kabelových televizí, často bohužel znehodnocené nedostatečnou kvalitou přenosu (zjednodušeně řečeno, „nacpáním“ příliš mnoha programů do dané kapacity). Každopádně jde zpravidla o vysílání zahraničních stanic, zatím totiž chybí česky vysílající programy v HD kvalitě. Kdy bude zaveden standard HDTV do běžného vysílání není zatím jasné, ačkoliv probíhají a mají probíhat různé testy a zkušební vysílání. Vše vázne nejen na technických předpokladech, ale zejména na legislativě a jednání parlamentu o tzv. digitální novele. Tato situace se odráží i na trhu přijímačů, kdy se stále vesele prodávají klasické televize a podíl „HD Ready“ či dokonce „Full HD“ zařízení není velký. Ale nemůžeme se tomu příliš divit. Vždyť z velkých stanic se k této otázce zatím vyjádřila jen Česká televize, která očekává pravidelné vysílání HDTV nejdříve v roce 2010…
Další informace najdete například na adrese:
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem
Články s podobnou tématikou
Plazmová nebo LCD televize?
Už víte, proč byste si měli pořídit plochou televizi?
Domácí projekce
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Elektronika
Článek byl zobrazen 27147 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Elektronika

Vánoční dárky – tipy pro opozdilce
Vánoce jsou doslova za dveřmi a vy ještě stále nemáte všechny vánoční dárky? Patříte k těm, kteří věří intuici na poslední chvíli? Nebo máte trochu zaděláno na lehkou nervozitu, že vše není úplně tak, jak byste si představovali? Máme pro vás pár tipů, které zaručeně zaberou.

Kupujeme LCD televizi
Většina mladých rodin, sledujících poslední trendy ve světě technologií, se dnes již může pochlubit novou generací plochých televizorů. I díky blížící se digitalizaci jsou v domácnostech stále častěji klasické televizní přijímače nahrazovány plazmovými a LCD obrazovkami. A právě na ty druhé jmenované se dnes zaměříme.

Wii Fit – revoluce v zábavě i cvičení
Zdají se vám návštěvy fitness center, posiloven a tělocvičen nudné? Neuspokojují vás domácí rotopedy ani steppery a cvičit podle knížky je podle vás přežitek? Pak právě pro vás je tu Wii Fit. Cvičení, které si oblíbíte nejen vy, ale i celá vaše rodina.

Ozvučení rodinného domu a bytu
V dnešním článku Vás seznámíme se současnými moderními možnostmi v oblasti plošného ozvučování a zaměříme se hlavně na ozvučení našich příbytků.

Elektrokoloběžky – ideální dopravní prostředek do města i na venkov
Elektrické koloběžky jsou k vidění stále častěji a čím dál víc lidí je využívá jako běžný dopravní prostředek po městě, do práce nebo do školy. Na co se při výběru elektrokoloběžky zaměřit a s jakými vychytávkami se můžete setkat?

Kupujeme plazmovou televizi
Dnes už bychom u nás jen stěží našli domácnost bez televize. Zábavní technika, nabízející pasivní odpočinek i rozptýlení, doslova pronikla do celého spektra všech sociálních vrstev. A zatímco ti méně majetní se spokojí s „klasikou“, jedinci, sledující trend a vývoj nových technologií, volí mnohem elegantnější řešení – rozměrné plazmové televize.

Už víte, proč byste si měli pořídit plochou televizi?
Příznivci novinek možná ani nepřemýšlejí nad tím, proč právě oni si jako první nakupují technické vymoženosti. Novinky s netrpělivostí očekávají a s nadšením nakupují. Ostatní čekají a hledají argumenty, zda právě tato vymoženost stojí za jejich pozornost.

Vybíráme elektrický zubní kartáček
Základním účelem čištění zubů je odstranění plaku. Čistíte si zuby klasickým zubním kartáčkem nebo v moderním duchu elektrickým, kterému se říká také sonický? Zní to možná tajemně, nejde však o výkon, ale o skutečnost, že při čištění elektrickým kartáčkem vzniká také zvuk. Sonický pochází z anglického slova sonic – zvuk.