Moderní architektura ve světě XVII. - Allianz Arena Mnichov
13.04.2008
Sto dvacet tisíc metrů krychlových betonu, dvaadvacet tisíc tun oceli nebo 100 kilometrů kabelů - tak obrovské množství materiálu bylo použito při stavbě fenomenálního fotbalového stadionu v německém Mnichově, který je jedním z nejmodernějších, největších a zároveň i nejdražších stadiónů na světě.
Mnichovská Allianz Arena, které se přezdívá díky vzhledu také Schlauchboot neboli Nafukovací člun, byla postavena v letech 2002 - 2005, zejména kvůli Mistrovství světa ve fotbale, které hostilo rok po jejím otevření dvanáct německých měst. Bavorská metropole se přitom stala hlavním dějištěm tohoto fotbalového svátku.
Superstadion, který navrhla dvojice švýcarských architektů Jaques Herzog a Pierre de Meuron, pojme téměř 70 tisíc diváků - pro srovnání do české Sazka Areny (O2 areny) se jich vejde 18 000, do stockholmské Globen Areny "jen" 16 000 lidí. Obří svítící těleso se může pochlubit také největší membránovou střechou na světě, která se rozkládá na 64 tisících metrech čtverečních. Závratná byla i cena za výstavbu kolosu: 340 milionů eur.
Padesát metrů vysoká budova je tvořena nejen hrací plochou a třemi patry tribun, vedle nich tady najdeme kompletní zázemí pro hráče, fanoušky, VIP hosty i média. Jsou tady restaurace, bary, kanceláře, konferenční místnosti i obchody. Aréna se může pyšnit i největším evropským parkovištěm, kde se na čtyřech patrech dokáže směstnat až deset tisíc automobilů.
Hlavním zázrakem, který přitahuje pozornost všech návštěvníků bavorské metropole, je však unikátní fasádní systém. Ten je tvořen z 2760 samočistících třpytivých polštářů ve tvaru kosočtverce vyrobených z fólie EFTE. Více než tisícovka z nich je přitom osvětlena. Podle toho, kdo právě hraje, je volena barva - červená pro jeden z domácích klubů Bayern Mnichov, modrá pro druhý klub německé Bundesligy, který zde má svou základnu - TSV 1860. Pokud jde o reprezentační zápas, svítí bílá. Stadion může být samozřejmě také zcela "vypnut" nebo může svítit světle modře.
Během stavby Allianz Areny, kdy Německem otřásla i korupční aféra spojená s projektem a šéfem klubu TSV 1860, bylo potřeba rozšířit dopravní infrastrukturu v místě - dálnice A9 byla rozšířena místy dokonce na šest až osm proudů a metro sem jezdí nyní dokonce každé dvě minuty, aby bylo během hodiny schopno přepravit 21 tisíc lidí.
Prvním zápasem, který se trávníku supermoderního kolosu, kde prý na každém ze sedadel máte pocit, že jste přímo na hřišti, bylo utkání TSV 1860 s 1. FC Norimberk, které proběhlo 30. května 2005 (3:2). O den později si tu zahrál nynější stoprocentní vlastník stadiónu FC Bayern proti německému národnímu týmu (4:2).
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XVI. - River Park Bratislava
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Článek byl zobrazen 14848 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Architekti a projektanti
Nový katalog projektů rodinných domů NÁŠ DŮM - 700 projektů rodinných domů
Vychází 38. vydání katalogu NÁŠ DŮM s podtitulem „700 PROJEKTŮ RODINÝCH DOMŮ“. Obsahem katalogu, který vychází již přes 25 let je nabídka typových projektů rodinných domů projekční kanceláře Architektonická kancelář Křivka s.r.o., která již 30 let na českém trhu dodává stavebníkům rodinných domů projektovou dokumentaci.
Moderní architektura XI. – Divadlo loutek Ostrava
V 90. letech vyrostlo v Ostravě několik architektonicky velice zajímavých budov. Jednou z nich je také Divadlo loutek na Černé louce, které získalo titul Dům roku 1999.
Ledový hotel pro příznivce netradičního bydlení
Dvě stovky kilometrů za Polárním kruhem ve švédské vesničce Jukkasjärvi začal před pár dny, jako tomu je každoročně už patnáct let, vyrůstat hotel z ledu a sněhu. Pokud si myslíte, že se v ledovém království nedá bydlet, jste na omylu.
Rozsvícená Cheopsova pyramida nad Ostravou
Model Cheopsovy pyramidy v měřítku 1:1 se nad Ostravou rozhodla vztyčit skupina architektů z Projektstudia. Coby názorná ukázka měřítka a proporcí se tak tento egyptský div světa rozzářil poslední srpnový pátek nad ostravským Masarykovým náměstím. Po dobu jednoho měsíce budou 4 světelné paprsky pyramidu vznášet nad Ostravou.
Ze staré stodoly v Kojetíně vznikl inspirativní rodinný dům, jehož moderní betonová přístavba se stala stavbou roku
V roce 2006 koupil Radek Leskovjan pozemek uprostřed obce Kojetín u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála na kopci s výhledem do krajiny pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl v roce 2007 obytný ateliér, později přibyla betonová přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem.
Rodinný dům s důmyslným atriem a neobvyklou fasádou
Soudobá architektura rodinného bydlení se ubírá různými směry, od typových objektů, přes urbanistické celky až po zcela originální domy, jejichž autoři se snaží nepodlehnout davovému „šílenství“, respektovat určité kvalitativní zásady a požadavky a prezentovat vlastní, tedy individuální styl práce.
Moderní architektura XVI. - Hundertwasserův dům
Hundertwasserův dům ve Vídni, který patří od svého otevření v roce 1985 k největším návštěvnickým magnetům rakouské metropole, slaví své dvacáté narozeniny.
Moderní architektura ve světě XV. - Londýnská okurka
Londýnské náměstí 30 St Mary Axe a v podstatě celé panorama metropole nad Temží dostalo v květnu 2004 novou dominantu. Zbožňovanou i nenáviděnou "okurku nakládačku", která se tyčí do výšky 180 metrů. Budova z dílny slavného architekta Normana Fostera, kterého můžeme označit za dvorního architekta Londýna, je druhým nejvyšším mrakodrapem ve finančním centru města.