Víte, jak se správně saunovat v jednotlivých typech saun?
15.11.2013
O tom, že je saunování zdraví prospěšné, není pochyb. Jenomže ne každý ví, jak se saunovat správně, aby to našemu tělu opravdu prospívalo a docílili jsme tak zlepšení fyzické i psychické kondice. V každém typu sauny je tomu totiž trochu jinak. Je tak třeba dodržovat pár zásad, aby se nám při pobytu ve finské sauně, infrasauně či biosauně spíše nepřitížilo.
Dnes existuje několik typů saun, z nichž každá je něčím specifická a na člověka působí trochu jinak. Všechny však mají za úkol jediné, zlepšovat zdraví člověka a pozitivně působit také na jeho psychiku. Saunování obecně je možné považovat za lázeňskou proceduru, v níž se zahřívací fáze organismu střídá s fází ochlazovací. Tělo během této procedury vylučuje škodlivé látky, pokožka se čistí, je podpořen krevní oběh a dochází k očistě celého těla. Lidé, kteří saunu pravidelně navštěvují, jsou prokazatelně odolnější vůči nachlazení, nejrůznějším virům a mají zdravou a hezčí pleť.
Někdo si pojem saunování představuje tak, že se svlékne, zavře se do sauny, pořádně se vypotí, následně rychle schladí a je hotovo. Ano, tak by se saunování dalo stručně shrnout, jenomže pobyt v sauně má své zásady a pravidla. Ty je nutné dodržovat, abyste na pobyt v sauně neměli spíše špatné vzpomínky. Do sauny se chodí hlavně z důvodu relaxace a pro utužení zdraví a fyzické kondice, pokud má na vás pobyt v sauně jiné účinky, je něco špatně. Víte, jak dlouho můžete v sauně být? Jak často je vhodné saunu navštěvovat? Navíc sauna není tak úplně pro každého. Zjistili jste si, jestli vůbec váš zdravotní stav dovoluje, abyste do sauny chodili?
Obecné zásady pro pobyt v sauně
Obecně se říká, že je dobré saunu navštěvovat jednou týdně. Než vejdete do sauny, měli byste se osprchovat vlažnou vodou, případně umýt tělo mýdlem, abyste ze sebe smyli povrchové nečistoty. Než vstoupíte do potírny, utřete se do sucha, protože suchá pokožka se lépe potí. Dovnitř si s sebou vezměte suchý ručník, na který si sednete, případně lehnete. Při pobytu v sauně je třeba se držet jednoho zásadního pravidla a to je, že člověk má uvnitř zůstat tak dlouho, jak je mu to příjemné. Nikdy nezůstávejte v sauně za každou cenu až do uplynutí časového limitu. Každý snáší vysoké teploty odlišně. Poté, co ze sauny vyjdete, zchlaďte své tělo (v závislosti na druhu sauny) buďto ve sprše, nebo v bazénu. Dělejte tak ale jen v případě, že jste naprosto zdraví. Ať už navštívíte jakoukoliv saunu, vždy po jejím použití doplňte dostatečně tekutiny.
V jakém rozpoložení je vhodné jít do sauny?
Člověk, který jde do sauny, by měl být v klidu a v psychické pohodě. V žádném případě do ní nevstupujte, když jste rozčilení či jinak rozladění. Také tělo by mělo být zklidněné, proto není zdravé ji navštěvovat bezprostředně po nějakém fyzickém vypětí, například po sportovním tréninku. Pro vstup do sauny je třeba mít normální puls. Důležité je, abyste před vstupem do sauny nejedli žádné příliš těžké jídlo, a zároveň jste také nebyli hladoví. Jídlo totiž zatěžuje krevní oběh a tak pobyt v sauně, který má krevní oběh zrychlovat, nebude efektivní. Nemluvě o tom, bude mít váš žaludek v horku větší práci s trávením a tak se vám může v sauně udělat nevolno. Ideální však není ani pobyt v sauně nalačno, mnohem lepší je se najíst cca 2 hodiny před saunováním a poté si dát lehkou svačinku.
Kdy je lepší saunu nenavštěvovat?
Jsou dny, kdy je dobré pobyt v sauně vynechat úplně. Zejména když jste nemocní, není vhodné saunu navštěvovat. Nemusíte mít zrovna horečku, stačí i ucpaný nos, bolest v krku či bolavé klouby – zkrátka jakýkoliv náznak nemoci by vás měl před vstupem do sauny odradit. Střídání horka a zimy by váš stav ještě zhoršilo a nemoc by se rychleji rozvinula. Do sauny by také neměli chodit lidé s anginou pectoris, epilepsií, cukrovkou, lidé mající vysoký nebo nízký tlak a trpící na nejrůznější kožní potíže, jako jsou kožní vyrážky, hnisající nebo krvácející rány apod. (výjimkou je akné). Dále saunování není vhodné v těhotenství ani při menstruaci. Před vstupem do sauny také není dobré pít alkohol a kouřit. O možnostech saunování je vždy dobré se poradit se svým lékařem.
Saunování ve finské sauně
Finská (suchá) sauna funguje na principu nepřímého působení tepla, kdy horká kamna ohřívají vzduch, který následně ohřívá pokožku a tedy i tělo. V této sauně se teplota pohybuje v rozmezí 90 - 110 °C a její předehřátí trvá 30 až 90 minut. Ve finské sauně je nejlepší být během procedury nazí. Kromě oděvu je dobré odložit i šperky, které se v sauně rozpalují. V sauně si sedněte, případně lehněte na prostěradlo, nebo se zabalte do ručníku. Tím, jakou si vyberete polohu, regulujete teplotu vašeho těla. Horký vzduch se totiž drží nahoře. V klasické finské sauně dýchejte pouze ústy, dýchání suchého vzduchu nosem vysušuje sliznici a způsobuje bolesti hlavy. Pobyt ve finské sauně by měl být dlouhý maximálně 10 až 15 minut. Poté, co opustíte saunu, se opláchněte pod vlažnou sprchou, abyste smyli pot a nečistoty, a teprve poté se můžete zchladit v bazénu se studenou vodou. Tento saunovací proces po 15 minutách můžete zopakovat maximálně třikrát. Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou bez mýdla. Do odpočívárny běžte již ochlazení, na lehátku se přikryjte a odpočívejte další alespoň půl hodinu. Nezapomeňte doplnit tekutiny!
Saunování v infrasauně
Infrasauna se od klasické finské sauny značně liší, protože používá infračervené záření pro přímé prohřívání lidských tkání a to do hloubky až 4 cm. Je mnohem vhodnější pro citlivější jedince, děti, alergiky, kardiaky a další lidi, kterým finská sauna nevyhovuje. Pro saunování v infrasauně je nejlepší poloha vsedě, nikoli vleže. Topidla (zářiče) jsou totiž umístěna tak, aby z nich měla nejvíce užitku právě osoba sedící s chodidly na úrovni lavice. V infrasauně se teplota vzduchu pohybuje v rozmezí 30 - 60 °C. Do kabiny není nutné vstupovat, až když je rozehřátá, člověk se v ní totiž intenzivněji začíná potit až po přibližně 15 minutách. Můžete do ní proto vstoupit hned po zapnutí. Ideální je saunování bez plavek. Saunovací cyklus (30 – 45 minut) se nepřerušuje, tekutiny je možné doplňovat i během procedury. Poté je možné se ochladit vlažnou vodou (nedoporučuje se používat mýdlo, došlo by k ucpání pórů), případně vychladnout na lehátku, ale prudké ochlazování jako u finské sauny se nedoporučuje. Saunování se v infrasauně neopakuje.
Infrasauna Thira, výrobce Wellis
Saunování v bio sauně
Bio sauna je kombinací finské a parní sauny, jejíž provozní teplota je 55 až 60 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 30 - 60%. Je vhodná pro ozdravné procesy horních cest dýchacích. Pobyt v bio sauně si užijí i lidé, kteří klasické saunování špatně snáší. Pobyt v bio sauně je možný srovnat se saunováním v infrasauně. Teplotu i vlhkost vzduchu si však každý může nastavit tak, jak mu vyhovuje. Vzhledem k tomu, že je topidlo doplněno aktivním výparníkem, je možné bio saunu s pomocí saunových bylinných a ovocných směsí, aerosolů či olejů používat jakožto aroma saunu. Vonné esence pobyt v sauně zpříjemní. V bio sauně se doporučuje zůstávat po dobu 10 až 15 minut, podle toho, jak se kdo cítí. Po daném čase následuje stejně jako u finské sauny ochlazení.
Saunování v parní kabině (sauně)
Parní sauna je založena na působení horkého vzduchu (45 – 60 stupňů) a vlhkosti, která činí až 100 %. V porovnání s klasickou finskou saunou tak není tolik horká, ale je vlhčí. V parní sauně se doporučuje zůstávat 10 až 20 minut, poté je dobré se osprchovat vlažnou (ne ledovou) vodou – prudké ochlazení není potřeba. Stejně jako u klasické finské sauny se doporučuje tuto proceduru 2 až 3x opakovat. Po skončení saunování je třeba doplnit dostatek tekutin.
Parní box Ravak WHITEWATER Steam a parní box Wellis Minima
- jpa -
Další články z rubriky Sauny
Druhy saun a jejich účinky na naše zdraví
Parní kabiny odstraní únavu i problémy s pletí
Infrasauna má blahodárné účinky na naše tělo i ducha
Wellness vybavení do malé i velké koupelny
Koupání v zimě venku - horká zahradní lázeň
Článek byl zobrazen 65619 krát.
Diskuze k článku
Klárka | 08.12.2024 08:56:12
Saunování je super a je bezpochyby prospěšné pro zdraví, ale v každé sauně jsou nezbytné saunové doplňky, vůně a esence. To je to pravé saunování. Všechny doplňky sháním na Saunaproject.shop
Tomkivan | 27.05.2014 09:17:08
Dobrý den, překvapilo mě, že se uvádí masáž pokožky při pocení, je opravdu dobré tělo ještě masírovat? Děkuji
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Bazény, vířivky a sauny

Hammam od RONAL Bathrooms - oáza klidu a luxusní relaxace
Hammam, známý také jako turecké lázně, je tisíciletý rituál, který poskytuje hlubokou relaxaci a regeneraci. Tento starověký očistný rituál, obklopený oblakem páry, může být kombinován s chromoterapií a aromaterapií pro intenzivní a uklidňující zážitek. Moderní interpretace hammamu od Glass 1989, člena RONAL Bathrooms, přináší tento luxusní zážitek do vašich hotelů a rodinných domů, kde se může stát klíčovým prvkem vaší nabídky wellness služeb.

Leze na vás bacil, naštval vás šéf? Skočte do sauny, pomůže vám!
Samotné saunování má svá pevně daná pravidla. Měli byste se saunovat nazí, dodržovat doporučené teploty, nevstupovat do sauny opilí… na druhou stranu se ale můžete do finské sauny „ukrýt“ kdykoli. Když je venku deset pod nulou, svítá, blíží se léto… My vám nabízíme šest situací, kdy vám sauna doopravdy „bodne“.

Jak uspořádat domácí spa kurz: nejlepší kosmetika pro relaxaci a obnovu
Proces proměny domácí koupelny na wellness centrum přesahuje základní vůně a pleťové masky. Jde o skutečnou obnovu. Fyzický, mentální a emocionální reset – to vše na jednom místě. Správná sekvence cílených spa rituálů ošetřuje pokožku, uvolňuje svalové napětí a snižuje psychický stres pomocí specifických pečujících produktů. Tato forma domácí péče vyžaduje promyšlené kroky, přesto zůstává jednoduše realizovatelná.

Sauny na míru pro soukromé i komerční využití
Chladnější počasí je za dveřmi, další sezóna koupání se ve vysluněném bazénu končí a mnozí z nás už se tak jistě těší na relax, strávený v příjemném wellness a vyhřáté sauně, která, ač je záležitostí celoroční, se v zimě beze sporu těší větší oblibě a častějšímu využívání. Pokud se řadíte mezi ty, kteří plánují realizaci vlastní sauny (nebo zřizujete saunu pro komerční účely), pojďte se s námi na ně nyní nahlídnout blíže s českým výrobcem saun - společností Vital Trend s.r.o. .

Vířivá zahradní koupel
Bazén má už pomalu přestává být nedostupným luxusem. Nafukovací, í ty prostorné, napevno zabudované bazény s vytápěním a střechou, se v posledních letech staly častým zahradním inventářem. Mít doma koupaliště je sice zábavné, ale vířivá vana má také svá plus.

Bezpečnostní plachta na zakrytí bazénu
Zcela teoreticky lze konstatovat, že bez bezpečnostní plachy na zakrytí bazénu se obejdeme. Bez ní si však život v bazénu a kolem něj a péči o vodu v něm značně komplikujeme. Bezpečnostní krytí totiž chrání bazén před tím, aby do něj nenapadlo listí a další nečistoty. Mimo to, že plní izolační funkci, také chrání vaše děti či domácí mazlíčky před pádem do bazénu.

Hydromasážní vany a SPA bazény TEiKO
I ve vaší koupelně si můžete připadat jako v lázních. Díky hydromasážním vanám a SPA bazénům TEiKO máte možnost si dopřávat vířivou a perlivou koupel, která jak je známo, prospívá lidskému organismu. Zapomeňte na starosti všedních dní a užívejte si relaxační vodoléčebné procedury v domácím prostředí.

Jste připraveni na sníh? Zastřešte terasu i bazén!
Svatý Martin dostál svému přísloví a přinesl k nám sníh. Je vaše zahrada dostatečně připravena na sníh? Protože jestli ne, je opravdu za 5 minut dvanáct. Pole jsou zoraná a stejně tak byste na zimu měli připravit nejen svou zahradu, ale i terasu a také bazén. Se zazimováním bazénu i terasy pomůže zastřešení od jedničky na trhu – ALUKOVu.