Jak na podlahy? Suchou cestou
27.11.2012
Uvažujete o výstavbě nebo rekonstrukci své podlahy v rodinném domě, bytě nebo na chalupě? Rychlost, kvalita a trvanlivost podlahy jsou důležité klíče při rozhodování, jaký druh stavební technologie zvolit. V tomto ohledu je jedním ze zajímavých řešení systém suchých plovoucích podlah.
Suché podlahy jsou plovoucí podlahy, kdy tuhý smontovaný podlahový dílec je oddělen od podkladní konstrukce mezivrstvou ze suchého podsypu, polystyrenu, dřevovláknité desky (hobry) či minerální izolace.
Hlavními konstrukčními prvky v těchto typech podlah jsou sádrokartonové nebo sádrovláknité desky (např. Rigidur). Sádrovláknité desky přinášejí oproti sádrokartonovým řadu výhod – jsou to vysoce pevné, nosné konstrukční desky, mechanicky mnohem odolnější, již z výroby impregnované a tedy vhodné i do prostor se zvýšenou vzdušnou vlhkostí (např. koupelny, kuchyně).
Sádrovláknité desky Rigidur
Sádrovláknité desky Rigidur jsou nosné konstrukční desky vyrobené ze sádry, papírových vláken a dalších přísad, lisované pod vysokým tlakem. Mají vynikající mechanické, akustické a protipožární vlastnosti. Desky jsou určeny pro univerzální použití jako stavební, protipožární i impregnované.
Novostavby i rekonstrukce
Suché podlahy se používají v novostavbách, ale jsou ideální i pro rekonstrukce a sanace, zejména ve střešních nástavbách a půdních vestavbách. Malá hmotnost a nízká výška konstrukce je k tomuto využití přímo předurčuje.
Podlahy lze provádět jak na betonový podklad, tak i na dřevěné trámové stropy. Lze s nimi snadno vyrovnat i nerovnosti. Suché podlahy vyhovují náročným požadavkům na zvukovou a tepelnou izolaci a mají vynikající vlastnosti z hlediska požární odolnosti. Díky absenci mokrých procesů při realizaci nabízí rychlé, čisté a snadné řešení.
Suchá podlaha Rigidur je plovoucí podlaha vytvořená:
a) z podlahových dílců, tj. dvou sádrovláknitých desek formátu 1 500 x 500 mm, tl. 10 mm nebo 12,5 mm vzájemně k sobě slepených již z výroby;
b) z jednotlivých sádrovláknitých desek o rozměru 1 500 x 1 000 mm (tl. 10 nebo 12,5 mm), které se k sobě lepí při montáži.
Použitím různých druhů izolačních materiálů, volbou jejich tloušťky, popřípadě pomocí vyrovnávacího podsypu lze splnit širokou škálu stavebně-fyzikálních požadavků kladených na podlahu.
Přidává-li se podkladní izolační vrstva jako samostatný výrobek, je třeba volit vhodnou kvalitu a tloušťku materiálu s ohledem na projektované zatížení podlahy a hodnotu požadované tepelné či zvukové izolace.
Izolace proti chladu i hluku
Podlahy Rigidur v kombinaci s pěnovým polystyrenem, jehož tloušťka může být až 250 mm, jsou určeny pro zajištění tepelné izolace na základové desce.
Skladby podlah z podlahových dílců Rigidur s dřevovláknitými deskami různých objemových hmotností a případně s betonovými dlaždicemi jsou určeny pro vyšší podlaží budov. Tyto skladby jsou navrženy tak, aby podstatně zlepšily hodnoty vzduchové a kročejové neprůzvučnosti, které jsou požadovány v normě o ochraně proti hluku v budovách.
Podlahy ze sádrovláknitých desek Rigidur mají vysokou tvrdost a pevnost povrchu – vydrží např. zátěž kolečkových židlí, aniž by byly nutné dodatečné úpravy povrchu. Suché podlahy jsou ihned pochůzné po vytvrzení lepidel. Po cca 24 hodinách je možné na hotové podlahy položit koberce, linoleum, parkety nebo jakékoliv jiné podlahové krytiny. Přinášejí tedy značné zrychlení stavebních kroků při výstavbě.
Finální úpravy podlah
Finální příprava před položením podlahové krytiny není náročná. Pro běžné používání není nutné na povrch podlah Rigidur nanášet tvrdou stěrku. Pod tvrdé povrchy (např. keramické a kamenné dlažby, laminátové podlahy, parkety) není nutno spáry desek přetmelovat, pouze se odřízne podlahové lepidlo.
Pod tenkovrstvé krytiny (např. PVC, korek, koberec) je nutno spáry i šrouby nebo sponky přetmelit sádrovým tmelem Rigidur. Před prováděním podlahových krytin se pro zajištění dokonalé přilnavosti povrchové úpravy doporučuje opatřit povrch základním nátěrem (příslušně naředěný nátěr Rikombi-Grund).
Základní technologická pravidla montáže jsou jasně stanovená a umožňují aplikaci systému podlah i méně zkušeným montážníkům. Na stavbě tedy dochází pouze k minimální chybovosti při montáži. Způsob práce se sádrovláknitými i sádrokartonovými deskami je možné najít např. v publikaci „ Sádrokarton zvládneme sami“.
Pokládka betonových dlaždic na první vrstvu dřevovláknitých desek
Montáž podlahových dílců Rigidur po zaklopení betonových dlaždic druhou vrstvou dřevovláknitých desek
Autor: Jiří Provázek, produktový manažer systémů Rigidur, Rigips, s.r.o., e-mail: ctp@rigips.cz, www.rigips.cz
- PR článek -
Článek byl zobrazen 27422 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Podlahy a podlahové krytiny
Unikátní návrh kontaktní podlahy vyrobené z ultralehkého betonu na bázi pěnového skla REFAGLASS
U podlah vyskytujících se nad nevytápěným prostorem (sklep, chodba) nebo u podlah v 1.NP u nepodsklepených objektů je potřeba zajistit dostatečný tepelný odpor podlahové konstrukce pro zamezení vzniku tepelného mostu či úniku tepla skrz tuto konstrukci. Jak lze využít ultralehkého mezerovitého betonu v podlahových konstrukcích?
Kamenné obložení a dlažby v interiéru
Doba kamenná je sice už dávno za námi, ale kameny stále vzbuzují v lidech mnoho pocitů. Spojujeme si je třeba s trvanlivostí, věčností a nesmírnými silami přírody, které byly u jejich vzniku, nemluvě o víře lidí v jejich magickou či léčivou moc. Kámen jako materiál je vyjádřením solidnosti a stálosti.
Co je plovoucí podlaha?
Plovoucí podlahy jsou velice oblíbený a to především v bytových a rodinných domech. Plovoucí se jím říkají, protože nejsou pevně přichyceny k zemi. Tudíž se mohou stále rozpínat – „plavou“. Výhody těchto plovoucích podlah jsou: snadná a rychlá montáž, velký výběr barevných variant a vzorů, možnost výměny poškozené lamely, vhodné pro podlahové vytápění.
Výběr podlahy do koupelny
Kvalitní podlaha je základem spokojeného bydlení. To platí nejen pro obytné místnosti, ale zejména pro koupelnu. Díky zvýšené vlhkosti je právě zde nejideálnější prostředí pro výskyt plísní. Zaměřme se proto dnes na výběr toho nejvhodnějšího materiálu.
Anhydritové versus betonové podlahy
Zvažujete, zda použít na podlahu anhydrit nebo beton? V následujícím článku se dozvíte, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů, jaké jsou jejich klíčové vlastnosti a kam je lépe použít anhydrit a kam naopak beton.
Co je to vlastně „plovoucí podlaha“?
Když se řekne „plovoucí podlaha“, mnoho lidí si představí lesklou laminátovou podlahu z hypermarketu. Takovou, jaké před pár lety zaplavily trh. Ovšem výše uvedený výraz ve skutečnosti neimplikuje žádný konkrétní materiál nebo povrch.
Jak na údržbu dřevěných podlah? Je lepší lak nebo olej?
Povrch dřevěných podlah je potřeba chránit a udržovat tak, aby se po dlouhou dobu nezměnily vlastnosti požadované zákazníkem - původní vzhled po povrchové úpravě a užitná hodnota,. Na výběr jsou zde dvě vhodné možnosti použití ochranných materiálů, olejové a olejo-voskové nebo lakové systémy.
Sháníte praktickou podlahovou krytinu? Zkuste vinylové dílce …
Obliba a praktičnost moderních vinylových podlah jsou nezpochybnitelné. Vede k tomu řada důvodů. Chůze po vinylových podlahách je díky měkkému a elastickému materiálu komfortní, bez negativních dopadů na klouby.