Druhy střešních krytin
12.05.2007
Kvalitní střechu by chtěl mít každý, ale jak toho dosáhnout? Kromě celkové konstrukce střechy, tj. sklonu, použitých krovů atd. má na výsledné vlastnosti pochopitelně velký vliv výběr střešní krytiny. Jakou zvolit? To je těžká otázka, na kterou není jednoduchá odpověď.
Co ovlivňuje výběr střešní krytiny?
Existuje ohromné množství různých materiálů s podobnými i zcela rozdílnými vlastnostmi, to vše často v diametrálně odlišných cenových relacích. Výběr závisí na určení stavby, tedy zda se jedná o střechu rodinného domu, garáže, chaty či chalupy atd., na poloze (klimatické a kulturní vlivy, sousední budovy, eventuelně omezení ze strany památkové péče), předpokládané životnosti, již zmíněné konstrukci střechy (nosnost, sklon, tvar, složitost), ale v neposlední řadě i na finančních možnostech. Při určení finanční výhodnosti bychom však neměli počítat jen pořizovací cenu (včetně dopravy a montáže), ale i další budoucí náklady na údržbu a opravy po dobu její životnosti.
Podívejme se nyní trochu na některé druhy střešních krytin, a to alespoň pro šikmé střechy (sklon 5 až 45 ° ). Když nepočítáme šindelové a doškové střechy, dnes používané již jen na historických objektech, je jednou z nejtradičnějších variant v evropském měřítku pálená taška. Používá se již několik tisíc let, je tedy dostatečně osvědčená, poměrně odolná a vytváří ony známé příjemné pohledy na oranžové střechy domů.
Jejím přímým konkurentem je taška betonová. Ač je výrazně mladší, i ona se používá více než 100 let, během kterých prokázala velkou životnost a trvanlivost. Betonové tašky se nejčastěji vyrábějí v barvě, imitující tašku pálenou, takže jsou zdálky pro laika k nerozeznání. Jak u pálených, tak u betonových tašek existuje řada typů lišících se velikostí, tvarem, hmotností atd., je tedy třeba vždy vybrat tu správnou, vyhovující daným podmínkám. Jak však ukázaly laboratorní zkoušky, pokud porovnáme srovnatelné typy, mají pálené i betonové tašky velmi podobné, prakticky až stejné vlastnosti. Týká se to pevnosti v ohybu, nasákavosti, prosákavosti i mrazuvzdornosti, ve výsledku pak i životnosti. Nedá se tedy říci, že by některý druh byl lepší. Naopak, oba druhy tašek jsou dobrým řešením. Obě ovšem vyžadují solidní konstrukci krovů, neboť jsou dosti těžké. Jak pálené, tak betonové tašky hlavních producentů vyráběné v ČR překračují platné normy. Navíc je nyní obecně srovnatelná i cena, která se pohybuje hlavně v návaznosti na akce výrobců. Důležité je jen vybrat správný model dle projektu (s ohledem na sklon střechy, konstrukci krovu atd.).
Dalším historickým a zcela přírodním materiálem je břidlice. Je chemicky odolná, nehořlavá, zdravotně nezávadná, má dlouhou životnost a je prakticky bezúdržbová, nezatěžuje příliš životní prostředí (v případě šetrné těžby) při výrobě ani použití, ale je dosti drahá.
Mezi lehčí krytiny patří vláknocementové „tašky“ na bázi cementu armovaného vláknem. Ač je nízká hmotnost výhodná z hlediska zatížení střešní konstrukce, může být nevýhodou při silném větru. Při volbě této krytiny se dá ušetřit na krovu (díky menší robustnosti), cena samotného zastřešení je zhruba srovnatelná s taškami. Životnost je ovšem nižší.
Rovněž lehkým a přitom levnějším materiálem je bitumenová krytina, tedy desky z organických vláken sycené bitumenem. Díky elasticitě desek je možné je použít i na obloukové konstrukce, životnost je poměrně dobrá. Rizikem je nižší protipožární odolnost.
Nepříliš stylovým, ale jinak poměrně výhodným řešením je střecha z pozinkovaného plechu. Vyžaduje pochopitelně souvislý podklad z desek, je však dosti lehká, relativně levná a při kvalitním provedení (např. pozink s polyesterovým lakem) má životnost až několik desítek let. Osvědčuje se hlavně v horských polohách, kde je její výhodou snadné sklouzávání sněhu ze střechy (samozřejmě při dostatečném sklonu). Kromě hladkých plechů jsou dnes na trhu i plechové střechy, maximálně imitující tvarem i barvou klasické tašky.
Mimo uvedených existuje ještě mnoho jiných, méně častých krytin. Z těch exkluzivnějších jmenujme třeba pobití měděným plechem, používané v minulosti na významnějších stavbách (nebo dokonce zlatým plechem, ale to se dnes už moc nevidí…).
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem Tondach, Ruukki, Bogra
Článek byl zobrazen 27441 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Střechy a příslušenství
Střecha dělá dům
Střecha opravdu dotváří celkový dojem stavby. Na trhu je nepřeberné množství střešních krytin od tuzemských i zahraničních producentů, ne každá krytina se ovšem hodí na náš dům a pro laika není výběr jednoduchý.
Odborník radí: Připravte střechu a okapy na zimu!
Loňská sněhová nadílka zaskočila nepřipravené majitele domů ve městech a nížinách, jejichž střechy „zdobily“ nedostatečné sněhové zábrany, nebo zůstaly úplně bez ochrany. Podle údajů pojišťoven jsou škody poslední 3 roky extrémně vysoké. Jsme snad my, majitelé domů, nepoučitelní?
Dvořák-střechy s.r.o. – dodávka a montáž pálené střešní krytiny se zárukou 33 let
Pálená nebo také keramická střešní taška je jedním z nejstarších materiálů používaných na střechy, jako produkt šetrný k životnímu prostředí a zároveň s výbornými izolačními vlastnostmi. Firma Dvořák Střechy používá k pokládce právě pálenou střešní tašku Tondach se zárukou 33 let na materiál a 5 let na práci.
Nepřetržité větrání zdarma – to jsou turbowenty
U nových staveb i rekonstrukcí je většinou hlavním cílem nejnižší spotřeba tepla, která se vedle zateplení řeší i utěsnením oken a vchodových dveří. S tím ale vzniká potřeba nepřetržitého zásobování čerstvým vzduchem. Velmi výhodným a účinným řešením je instalace zařízení Turbowent, které obytný prostor zásobuje čerstvým vzduchem trvale a zdarma.
Netradiční alternativy střešních krytin
Střecha patří k nejdůležitějším částem domu, chrání před povětrnostními vlivy, a zároveň výrazně ovlivňuje kvalitu bydlení. Střecha je investicí na několik desetiletí. Nejdůležitější při výběru střešní krytiny není jen finanční stránka, ale i estetický dojem ze stavby. Co není běžné, co je zvláštní a jiné v oblasti střešních materiálů?
Hrubou stavbou z materiálů KM BETA ušetříte nyní až 40%
Výběr stavebních materiálů pro hrubou stavbu může být snadnější, než se zdá. Pořídíte-li je od jediného osvědčeného dodavatele, ušetříte si starosti i zbytečné náklady. Výhodou e-shopu je i nákup veškerého materiálu na jednom místě a od jediného dodavatele, navíc z pohodlí domova.
Plech na střeše - ano či ne?
Jen málokterý druh střešní krytiny se setkává s tak rozporuplnými reakcemi, jako plech. Čas od času se na webu objeví článek více nebo méně propagační, vyzdvihující výhody plechové střechy, a hned se vyrojí spousta diskutérů, kteří toto řešení vyzdvihují do nebe, nebo naopak haní a zatracují.
Dům s pálenou kráskou
Střešní krytina musí vydržet desítky let, musí být z kvalitního materiálu, lehká a rovněž musí mít dobré izolační vlastnosti. Střecha s pálenou krytinou Röben tyto požadavky do nejmenšího detailu splňuje. Navíc je krásná. A takovou střechu si zaslouží každý dům.