Výhody a nevýhody pultové střechy
07.02.2025
Takzvaná pultová střecha bývá někdy nesprávně zaměňována za střechu plochou. Je sice konstrukčně podobná, ale liší se v jedné podstatné věci – její rovina je nakloněná. Ne sice tak, jako u šikmé střechy, ale přece jen.
Aniž si to možná uvědomujeme, pultové střechy velmi dobře známe z různých přístaveb, verand, teras apod. Ovšem u samostatných staveb jsou daleko méně běžné, což je dáno především historicky. Pultové střechy u obytných domů se u nás totiž na rozdíl od některých jiných zemí nikdy moc nepoužívaly, jen občas se objevovaly u hospodářských budov apod. Zkrátka, nejsme na ně zvyklí. Proto bývá někdy problém i s jejich schvalováním ze strany stavebních úřadů, což většímu rozšíření domů s pultovou střechou nijak nenahrává.
Pultová střecha s plechovou krytinou je ve stejném sklonu použita na rodinných domech i menších zahradních domcích. Foto: Ruukki
Přitom se dá říci, že pultová střecha v sobě spojuje výhody ploché a sedlové střechy. Má stejně jednoduchou, vlastně ještě jednodušší a levnější konstrukci než plochá, na rozdíl od ní totiž může být slaběji dimenzována pro zatížení i odvod vody. Stejně tak si vystačí s „obyčejnými“ materiály, není nutné pro ni používat nejmodernější hi-tech hmoty, objevujících se u plochých střech a zdražujících celou stavbu. Odolnost především proti vodě je ovšem u pultové střechy výrazně lepší, než u ploché, a to při nižší cenové a stavební náročnosti oproti střeše sedlové (nepotřebuje krov atd.). Z konstrukčního i provozního hlediska tedy mnoho výhod.
V současné době se pultové střechy začínají přece jen objevovat, a to hlavně na ekologických a energeticky úsporných domech. Při navrhování by mělo být bráno do úvahy jednoduché pravidlo - plocha střechy by se měla rozkládat na návětrné straně, zatímco zvýšená fasáda s velkými okny je orientována ke slunci a využívá sluneční energii k vytápění. U správně navrženého domu s pultovou střechou je díky tomu možno dosáhnout velmi příznivé energetické bilance. K tomu připočítejme vzhledovou atraktivitu a jednoduchost, a také určitou individualitu a odlišnost.
Pultová střecha s velmi mírným sklonem. Foto: Ruukki
Konstrukčně lze pultovou střechu řešit různě, vhodné a přitom jednoduché je třeba její položení na dřevěných trámech obdélníkového průřezu. Střecha může a nemusí být odvětrávaná, opět záleží na záměru projektanta. Zejména u již zmíněných ekodomů se objevují pultové střechy s vrstvou zeminy a osázené vegetací, které si berou příklad ze severských zemí. Tyto travnaté plochy dobře zapadají do přírody a přitom poskytují izolaci i ochranu střešní konstrukce.
Jakou střešní krytinu použít na pultovou střechu?
Nejčastěji se na pultové střechy používají tyto střešní krytiny:
Plechová krytina – nejčastější volba pro pultové střechy, zejména u moderních a minimalistických staveb. Používají se profilované plechy, trapézové plechy nebo falcované plechy, které jsou lehké, odolné a mají dlouhou životnost. Výhodou je nízká hmotnost a rychlá montáž.
Asfaltové šindele – jsou pružné, cenově dostupné a lehké. Jsou vhodné pro střechy s mírným sklonem, kde je potřeba dobrá odolnost vůči dešti a větru.
PVC nebo TPO fólie – jsou ideální pro velmi nízké sklony pultových střech. Jsou vodotěsné, odolné vůči UV záření a nenáročné na údržbu. Často se používají u průmyslových budov nebo moderních domů s minimalistickým designem.
EPDM fólie (kaučuková krytina) – odolná a ekologická krytina, která vyniká dlouhou životností. Vhodná pro střechy s minimálním sklonem, kde je nutná maximální vodotěsnost.
Betonová nebo pálená taška – používá se méně často, protože vyžaduje větší sklon střechy (obvykle nad 22°). Má vyšší hmotnost, ale dlouhou životnost a skvělou odolnost vůči extrémním povětrnostním podmínkám.
Bitumenové (asfaltové) pásy – používají se hlavně na pultových střechách s minimálním sklonem, například u garáží, pergol nebo průmyslových objektů. Jsou levné a snadno se pokládají.
Pultová střecha je zajímavým řešením, i když se nehodí všude. Při jejím použití je nutné brát ohled na okolní zástavbu, například ve vesničce s tradiční jihočeskou architekturou by příliš dobře nepůsobila. Na druhou stranu není vhodné tuto „ochranu před novotami“ přehánět, jak se ještě stále na některých stavebních úřadech děje. Není důvod, proč by dům s pultovou střechou nemohl stát jako solitér někde na samotě, ve čtvrti rodinných domů mezi „tradičními“ socrealistickými kostkami či v novém satelitním městečku. Naštěstí se doba posunula a dnes vznikají celé čtvrti a lokality tvořené výhradně energeticky úspornými domy a vytvářejícími tak vlastní svébytné architektonické prostředí.
Autor: Michal Hamšík
Články s podobnou tématikou
Plech na střeše - ano či ne?
Druhy střešních krytin
Střecha nad hlavou v mnoha podobách
Článek byl zobrazen 88448 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Střechy a příslušenství

Nepřetržité větrání zdarma – to jsou turbowenty
U nových staveb i rekonstrukcí je většinou hlavním cílem nejnižší spotřeba tepla, která se vedle zateplení řeší i utěsnením oken a vchodových dveří. S tím ale vzniká potřeba nepřetržitého zásobování čerstvým vzduchem. Velmi výhodným a účinným řešením je instalace zařízení Turbowent, které obytný prostor zásobuje čerstvým vzduchem trvale a zdarma.

Jak ušetřit náklady při rekonstrukci a stavbě nové střechy?
Snad každý, kdo plánuje rekonstrukci střechy nebo stavbu nového domu pečlivě zvažuje jak a kde ušetřit něco z plánovaného rozpočtu. Šetřit by se však nemělo na těch nesprávných místech. Přečtěte si proto několik tipů, jak ušetřit náklady a přitom neslevit ze svých požadavků na kvalitní střechu.

Obliba lehkých střešních krytin stoupá
Lehké krytiny se stávají mezi odběrateli čím dál oblíbenějším materiálem na trhu se střešními krytinami. Lehké střešní krytiny nezatěžují krovy a půdní nástavby, což je také hlavním důvodem zvyšující se poptávky po nich.

Střešní tašky Terran si udržely přízeň zákazníků
Loňský rok byl pro stavebnictví a stavebníky složitý, betonové střešní tašky Terran jej však opět úspěšně zvládly. Vysokou oblibu si udržely tradičně velmi oblíbené tašky Terran Danubia a Terran Synus, v sortimentu se navíc objevil od 1. 1. 2024 nový produkt – taška Zenit MAX.

Nemít bezpečnostní prvky na střeše rodinného nebo bytového domu je hazard
Češi chtějí uspořit na všem, co se dá, a tak při stavbě rodinných domů často úmyslně opomíjejí instalaci bezpečnostních prvků na střechách. Jakmile však dojde na instalaci TV antény, satelitu, případně je třeba řešit běžné provozní úkony spojené s údržbou rodinného domu, nebo bezpečnost kolemjdoucích v zimě, teprve poté zjistí, jak důležitý je výběr a rozmístění bezpečnostních prvků na střeše.

Atraktivní novinky v nabídce střešních tašek TERRAN
Slunce je v hlavní roli u obou zajímavých novinek z nabídky betonových střešních tašek TERRAN. V prvním případě vyrábí na střeše TERRAN elektrickou energii, ve druhém případě mu tašky TERRAN brání v ohřevu interiéru pod střechou. To však zdaleka není vše o těchto oblíbených střešních taškách.

Teplá voda a elektřina ze střechy do domu
Hledáte nové způsoby získávání a využití energie pro svůj dům? Představte si, že přímo na střeše domu máte vlastní systém využívající sluneční energii a tento systém vyrábí potřebnou energii jen pro vás. Osvědčené solární systémy k ohřevu teplé vody a podporu topení, nebo systémy k výrobě elektřiny dlouhodobě nabízí společnost Roto a montuje firma Dvořák - střechy.