Hravé léto v zahradě

27.6.2006

Možná právě vaše děti dorostly do věku, kdy si začínají hrát samy na zahradě, možná chcete jen větším dětem udělat radost za vysvědčení. Co všechno lze vymyslet a umístit na zahradu?

Děti čekají dva měsíce volna a můžeme jim jen závidět, že nemají nic jiného na „práci“ než si hrát a užívat si volna a sluníčka. Aby byl jejich pobyt na zahradě co nejpříjemnější a také rodiče si občas oddechli, je důležité připravit dětem to správné vybavení.   Nabídka je obrovská, i když oproti zahraničí mají naši prodejci ještě co dohánět. Pokud vám dochází inspirace a vaše nápady končí u houpačky, možná vám pomůže právě tento článek.

 

Pro menší děti jsou ideální pískoviště, houpačky, prolézačky, skluzavky nebo bazén. Některá plastová pískoviště lze místo písku naplnit vodou a vznikne bezpečné brouzdaliště. Pokud je pískoviště – bazének ještě opatřen stříškou, dítě je chráněno před sluncem i případným spálením a úpalem. Vodní hrátky nejsou omezeny pouze na bazén nebo brouzdaliště. Děti potěší také speciální vodní trysky, rozstřikovací vodní míče nebo spirálová sprcha. Snad jediné místo, kde se dítě nemůže nijak vážně zranit je pískoviště. Všechno ostatní náčiní je bohužel jako stvořené k pádům, jiným úrazům nebo dokonce utonutí, takže nespouštějte své ratolesti z očí, i kdyby se vám zdálo, že na skluzavce se mu nemůže přece nic stát. Pamatujte také na minimální věkovou hranici doporučenou výrobcem.
Příjemnou zprávou pro rodiče malých dětí jsou ceny vybavení. Menší pískoviště, skluzavky, houpačky nebo bazénky lze pořídit v rozmezí od jednoho do pěti tisíc korun.

 

Větší dětí starší pěti let, již není potřeba tak úzkostlivě hlídat a také nabídka zahradních her pro ně je mnohem širší. Klasika v podobě pískovišť a skluzavek najde mnoho příznivců i v této věkové skupině. Pokud je dětí v rodině více a na návštěvu přijdou ještě děti sousedů, velké úspěchy slaví domečky, hrady a jejich kombinace se skluzavkami, houpačkami nebo prolézacími tunely. Zatímco dospělí se do sportu někdy nutí, děti zbožňují také hry na tělocvičném nářadí, které znají ze školy nebo ze školky. Ke slovu se tak dostávají různá šplhadla, šplhací sítě, hrazdy, žebříky a žebřiny, lezecké stěny nebo fotbalové branky a basketbalové koše. Do bazénu, který může být hlubší, pokud již děti umí plavat, je nezbytná také síť a samozřejmě vhodný míč.

Tyto náročnější sestavy se už trošku prodraží. Jejich ceny se pohybují od pěti až ke třiceti tisícům korun. Většinou jsou tyto levnější hračky z kvalitního plastu. Kdo by zatoužil po vybavení z přírodních materiálů, může se poohlédnout po sestavách z akátového dřeva nebo zahradních chatkách v hobbymarketech a vyzdobit a upravit dětem jejich království po svém.

Foto: archiv firem Little tikes, Kettler

Náš tip

Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie, podpora AI Vision, pohon 4x4, silný motor

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů