Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

4.8.2017

Velmi dekorativní pěstování sukulentů v interiéru i exteriéru, v netradiční formě a nezvyklých podobách. Takové jsou současné trendy pěstování sukulentních rostlin. Tyto rostliny jsou pěstebně velmi nenáročné, stačí jim opravdu velmi skromné podmínky, ve kterých mohou prosperovat stejně dobře, jako by byly vysázeny v záhonu nebo ve skalce. Pro některé z nás se staly sukulenty dokonce předmětem sběratelské vášně.

Exotický vzhled těchto skromných rostlin přináší nejrůznější tvary a velikost listů, spoustu barev a také doslova bizarní způsoby růstu. Vzhledem k obvyklým malým rozměrům jednotlivých rostlin není nikterak problematické jejich přenášení. Dají se tedy umístit prakticky kamkoli.

 

I v dřevěných krabičkách na kusu staré překližky se vyjímají velmi dobře nejrůznější tlustice, sedum, echeverie a malé aloe. Velmi inspirativní nápad nabízejí sukulentní rostliny vysazené ve starých plechovkách od anglických čajů.

Jaké způsoby pěstování se nabízí?

Vystavit a pěstovat můžete sukulenty v malých porcelánových hrníčcích, v korkových zátkách, v závěsných nádobách, v mechových věncích, v obřích číších, v mísách a miskách, v kouscích vyplaveného dřeva, v pařezech, v samorostech, v kamenech, v plechovkách od sypaných čajů, v různě tvarovaném králičím pletivu, v proutěných košících atd.

Jaké rostliny se zde uplatní

Při výsadbách se uplatní hlavně nejrůznější druhy a kultivary netřesků (Sempervivum) a rozchodníků (Sedum). Poskytnou do výsadeb odlišné barvy i tvary. Patří zároveň k těm levnějším rostlinám na rozdíl například od aloe nebo agave, případně pachypodia. Mají také odlišnou rychlost růstu jednotlivých růžic a navíc se liší i podle průměru růžic.
• Pachypodium
• Echeveria secunda
• Aloe vera
• Sedum morganianum
• Sedum dasyphyllum
• Sedum rubrotinctum
• Sedum oreganum
• Crassula hotentot
• Agave potatorum
• Senecio Rowleyanus
• Sempervivum calcareum
• Sempervivum arachnoideum
• Sempervivum tectorum
• Sempervivum globiferum

Jak se o ně správně starat

Co se zálivky týče, je nutné jim dopřávat jedině odstátou vodu, a to s minimálním obsahem vápníku. Plochy jejich listů odpařují naprosté minimum vody, se kterým si vystačí po dlouhou dobu. Jejich hloubkové kořeny dosahují v přírodě do velké hloubky a jsou schopny si díky velké sací síle vytáhnout vodu i mezi skalisky, v úžlabinách či z hlubokého štěrku a písku. Ani pěstované v umělém prostředí tedy nepotřebují velké množství zálivkové vody. Nutnost vody je přímo závislá na ročním období, na umístění rostlin a také na velikosti samotných rostlin. Nikdy nesmí stát ve vodě. K zemině pro výsadbu se doporučuje přimíchat po hrsti jílu a hrsti listovky. Některé druhy, jako například agáve snesou plné slunce. Většina sukulentních rostlin je skromnější a postačují jim i chladné místnosti, ovšem světlé, s teplotou okolo 10°C.

 

V miniaturních košíčcích se velmi dobře uplatní i miniaturní rostlinky. Skladba výsadby je pouze minimálně obměňována. Základ tvoří krasuly čili tlustice různých velikostí a barev.

 

Senecio rowleyanus – podobá se hrášku na zelené niti, dále méně obvyklý typ aloe vera a echeveria, právě tyto tři rostliny kombinované s kouskem svěže zeleného mechu a kratší větvičky s bílým lišejníkem, daly vzniknout netradičnímu aranžmá v dřevěném hranolu ze střešního trámu. Stačilo jej opatřit patřičným otvorem a vystlat zeminou.

Okouzlující věnec ze směsi rostlin je vytvořen na základu z drátěného králičího pletiva vyplněného substrátem a obaleného v mechu.

Sukulenty v baňkách, skvělý nápad, čisté provedení, fantastický efekt. Takovémuto řešení není co vytknout. Rozličnost tvarů rostlin a nestejné velikosti čirých baněk jsou naprosto postačující pro předvedení úžasného nápadu.

 

Aranžmá ve tvaru stromku bude možná poněkud náročnější na výrobu, ale důležitý je homolovitý podstavec jako základ. Jednotlivé rostliny do něj upevníte drátkem ve tvaru písmene U. Jedná se o klasické aranžovací sponky, které seženete v hobby obchodech, nebo ve specializovaných aranžérských prodejnách. Můžete si je vyrobit i sami ohnutím nasekaných kousků drátků. Jakmile jednotlivé rostliny a rostlinky zakoření, máte vyhráno.

Malé sukulentní terárium. Těmto typům objektů to sluší ve skupině. Při aranžování rostlin do objektů geometrických tvarů můžete využít i barevný písek nebo mech, případně kombinaci těchto materiálů.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: gardeners.com, homedit.com, scoutmob.com, duitang.com, thesucculentperch.com, etsy.com, bloglovin.com, thegardenlove.com

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Mamut Glue Disper Fix - lepí většinu materiálů jako je dřevo, beton, kov a kámen

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň