Sukulenty

19.2.2011

Ne každý z nás je rodilý zahrádkář a zdatný pěstitel. Ne každý z nás touží po každodenní starosti o své pokojové či zahradní rostlinky. Sukulenty dělají radost právě těm, kteří chtějí přijet po týdnu z dovolené a najít je zdravé a vitální.

Základem úspěšného pěstování sukulentních (neboli tučnolistých) rostlin je dostatek světla, přiměřená teplota a mnohem méně vláhy než potřebují běžné pokojové rostliny. Přestože většina sukulentů pochází z Afriky nebo Mexika, prostředí  našich ústředně vytápěných interiérů jim svědčí. V létě se nemusíme bát přemístit je i s květináčem do zahrady a vystavit je plnému slunci. Ideální místo pro ně nalezneme například na terase nebo na plošším kamenu mezi skalničkami. Uprostřed léta začnou sukulenty na zahrádce hrát všemi barvami, zvláště pokud se nám podaří sesázet barevně zajímavé rostliny vedle sebe.

Se zaléváním sukulent si nemusíme dělat příliš velké starosti. Pokud jsou umístěny venku na zahradě, postačí jim vláha z dešťových srážek, pouze v období dlouhodobého sucha je můžeme večer zvolna zalít. Rostliny umístěné pod střechou, kam se dešťová voda nedostane, zaléváme přibližně jednou v týdnu, a to opět nejlépe večer, abychom předešli spálení rostlin.

Množení sukulentů je stejně snadné jako jejich pěstování, takže pokud budeme chtít rozšířit svoji sbírku nebo obdarovat přátele, žádný problém. Sukulenty se množí z vrcholových řízků, které po zaschnutí klademe na vlhký písek nebo perlit. Některé druhy lze množit dokonce z jednotlivých lístků.

K nejčastěji pěstovaným druhům u nás patří rostliny z rodu tlusticovitých, především pak rozchodníky, které jsou velmi barevné a krásně kvetou, a dále např. echeverie a crassula.

Autor: - pah -

Náš tip

Výrobník rostlinného mléka JATA Milker - za pouhé 2 minuty můžete mít domácí rostlinné mléko

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Šikmé a obloukové sítě proti hmyzu Systra - ochrana do obloukových a šikmých oken

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň