Zahradní kuchyň. Jaké jsou možnosti vaření na zahradě?

24.7.2019

Láká vás stolování na zahradě a gril vám k tomu nestačí? Žádný problém. Můžete si klidně vybudovat zahradní kuchyň. Rodina i hosté to jistě ocení. Co všechno byste měli zvážit a jaké máte možnosti?

Venkovní kuchyně jsou v posledních několika letech hodně trendy. Pokud o něčem takovém uvažujete i vy, budete potřebovat prostor. Kolik je dost? Odborníci i kuchaři se shodují na tom, že byste měli mít pro své zahradní kuchtění minimálně 12 metrů čtverečních. To samozřejmě neznamená, že na menším plácku nic neuvaříte, nebo že se vám tam menší zahradní kuchyň nevejde. Berte to jako doporučení k pohodlnému vaření.

Kam venkovní kuchyň umístit?

Designéři radí, aby kuchyň byla středem dění. Takové místo jistě hravě najdete. Může být v blízkosti terasy, u bazénu, v odpočinkové zóně – zkrátka tam, kde pro ni najdete uplatnění. Účelnou venkovní kuchyni lze postavit jako samostatný zahradní prvek, ale rovněž jako přístavek k domu.
Foto 1 a Foto 2 (zdroj: horanek.cz)


Foto: horanek.cz

Jak řešit zastřešení

Zastřešení bude vždy účelnější, než když kuchyň necháte úplně bez střechy. Zvolit můžete třeba pergolu, pokud bude vaše kuchyň těsně přiléhat k domu. Je navíc méně nákladná než např. sedlová střecha a pokud jednou kuchyň zrušíte, najde i další uplatnění. Sedlová střecha může mít ovšem také své klady. Využití najde např. vzniklé podkroví, kam si můžete dát své věci nebo kam si mohou lehnout hosté v letním období. Velmi praktické jsou také boční zídky, které neslouží jen k zachování jistého soukromí, ale i jako aktivní ochrana před větrem.
Při stavbě zahradní kuchyně myslete především na její účelnost. Měla by celkově ladit se stylem vašeho domu a měla by splňovat základní bezpečnostní pravidla. Pokud si sami nejste jistí, klidně se obraťte na odborníky, kteří mají zkušenosti s výstavbou takových kuchyní. Důležité je také vědět, že pokud stavba nepřesáhne 16 m2, postačí vám k její realizaci pouze ohláška. Budete-li zvažovat větší stavbu, neobejdete se bez stavebního povolení.

Základní konstrukce

Co se základní konstrukce týče, máte na výběr širokou škálu materiálů – dřevem počínaje, přes kov, kámen a nebo jejich kombinaci. V České republice se nejčastěji staví z klasického zdiva. Slavný návrat ovšem zažívá i dřevo. Zdivo je nejjednodušší na realizaci a slibuje dlouhou životnost při minimální nutné údržbě. Pokud vsadíte na zmíněné dřevo, doporučují odborníci bambus, teak, smrk či borovici. Nejdůležitější roli přitom sehraje povrchová úprava. Ta výrazně ovlivní její životnost.


Foto: kamenná kuchyň Hrdina & České pískovce

Trendy styl - Provence

Pokud vás zajímá, co nejvíc frčí, pak je to určitě styl francouzské Provence. Tu perfektně doplní rustikální nábytek v jemných pastelových barvách. Vše doplní a výsledný skvělý efekt dodá nábytku patina.


Foto: johnnygrey.com

Nutné vybavení zahradní kuchyně

Ve venkovní kuchyni by vám neměl chybět sporák. Doplnit jej můžete i udírnou nebo otevřeným ohništěm. Měli byste zde mít dostatek místa na přípravu jednotlivých jídel. To zajistí dostatečná pracovní deska. Hodit se bude určitě kromě odkládacích ploch a skříněk na nádobí a pomůcky k vaření i dřez, voda z kohoutku, odpadkový koš a další vybavení, které bývá součástí běžné interiérové kuchyně. V žádném případě nepodceňujte osvětlení. I to by mělo ladit s ostatními zařizovacími předměty.

Autor: Michaela Čapková

Náš tip

Stolní terakotový gril s ručně vyráběnou keramickou deskou s nepřilnavým povrchem odolným proti poškrábání

Akce! Sprchový kout Arttec s vysokou vaničkou - snadná instalace, prodloužená záruka na 5 let

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Posuvné terasy Slide Wood - dokonale funkční zakrytí bazénu, jezírka, vířivky nebo swim spa

Dlaždice Modern Comfort je dokonalou kombinací estetiky a praktičnosti s jemně sametovým povrchem

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň