Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
21.01.2007
Má nálepku nejluxusnějšího hotelu světa a označuje se jako jediný na celé planetě sedmi hvězdičkami, ač oficiálně mu jich náleží "pouze" pět. V českém překladu zní jeho název Věž Arabů, ale říká se mu také Alláhův prst v Perském zálivu. Řeč je o současném symbolu druhého největšího města Spojených arabských emirátů Dubaje, hotelu Burj Al Arab.
Hotel ve tvaru arabské plachetnice byl slavnostně otevřen 1. prosince 1999 po zhruba šesti letech od zahájení stavebních prací. Budova vysoká 321 metr je doslova synonymem přepychu a skvostem moderní architektury. Unikátní stavba byla postavena podle projektu firmy Atkins Middle East na uměle vytvořeném ostrově, aby nezastiňovala místní drahou pláž. S pevninou je ostrůvek, jehož strmé svahy chrání před vysokými vlnami, spojen 280 metrů dlouhou hrází.
Ladná a elegantní sedmadvacetiposchoďová stavba, která má své místo i Guinessově knize rekordů, je postavena z těch nejdražších a nejkvalitnějších materiálů, to samé platí i o interiérech, z jejichž barev vám budou oči přecházet. Za vše mluví fakt, že k výzdobě hotelu bylo údajně použito na deset tisíc metrů čtverečních plátkového zlata.
Obyčejné pokoje zde nenajdete, nacházejí se tady pouze apartmány. Celkem jich je 202, přičemž nejmenší se rozkládá na 169 metrech čtverečních a ten největší má 780 metrů čtverečních. Z každého apartmánu je výhled na moře, samozřejmostí je klimatizace, lednice s minibarem, plazmová televize, telefon, přístup na internet nebo bezpečnostní trezor. Na snídani chodit nikam nemusíte, neboť každý apartmán disponuje vedle obývací části také jídelním koutem.
Pokud se ovšem rozhodnete třeba povečeřet veřejně, čeká tady na vás hned několik luxusních restaurací. Jedna z nich zavěšená ve výšce 200 metrů nad hladinou Perského zálivu je vyhlídková. Relaxovat pak můžete v bazénu, vířivce či sauně, k dispozici je také soukromá pláž. Všichni hosté Burj Al Arabu mohou využít několika vozů Rolls-Royce nebo BMW i s řidičem k dopravě na letiště či do centra města. Do hotelu se dá doletět dokonce i helikoptérou, neboť zde byla vybudována také přistávací plocha pro vrtulníky. Na tomto heliportu bylo dokonce zahájeno už i několik tenisových turnajů.
Všechen ten přepych ovšem něco stojí. Jedna noc přijde návštěvníka od tisíce za menší apartmány až po 28 000 dolarů za královský apartmán. Také za pouhou prohlídku hotelu se platí, a sice zhruba 50 euro. Údajně se však dá tomuto vstupnímu poplatku vyhnout, když si uděláte telefonickou rezervaci v některé z místních restaurací, kam nakonec na jídlo nedorazíte.
V Dubaji, které ještě před dvaceti lety bylo malým neznámým rybářským městečkem uprostřed nekonečné pouště, dnes musí být neustále všechno nej, Burj Al Arab tady není samozřejmě jedinou moderní stavbou. Architekti se mohou přetrhnout, co nového a dalšího pro bohaté turisty vymyslí. Jedním z posledních výstřelků je například uměle zasněžované lyžařské centrum. Ani to už však místním nestačí, a tak pro boháče chystají další atrakci. Přímo v centru města totiž zřejmě už příští rok vyroste podle návrhu chicagského architekta Adriana Smithe nejvyšší budova světa, mrakodrap Burj Dubaj (Dubajská věž), který by měl měřit závratných 705 metrů. Vedle dalších luxusních hotelových apartmá tady budou také kanceláře, nákupní a zábavní centra i byty.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě V. - Brasília
Moderní architektura ve světě IV. - World Trade Center
Moderní architektura ve světě III. - "Meta-Buildings" Dominiqua Perraulta
Článek byl zobrazen 23964 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Sociolog urbanismu či apoštol moderny. Tak se přezdívalo Le Corbusierovi, původem švýcarskému architektovi, kterého mnozí mylně považují za Francouze, neboť k této zemi sám inklinoval.

Nejkrásnější místo pro bydlení na Chebsku
Již od roku 2004 stavíme v okrajové části Chebu, která je jen 1,5 km vzdálená od centra Františkových Lázní. Tímto zajímavým místem je Komorní Dvůr, tedy čtvrť i ulice v těsné blízkosti národní přírodní památky Komorní hůrka.

Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
Letní olympijské hry 2012 se nezadržitelně blíží. Jednou z nejvyzdvihovanějších staveb olympijské vesnice je cyklistický velodrom. Budova přezdívaná podle své vizáže "lupínek", "brambůrek" či "Pringle" (podle značky známých chipsů) získala nedávno prestižní cenu Královského institutu britských architektů.

Moderní architektura XX. – Krematorium Brno
Mezi dvěma světovými válkami vzniklo v Brně mnoho pozoruhodných staveb moderní architektury, mezi nimi i několik objektů architekta Ernsta Wiesnera. Jednou z nich je i monumentální stavba Krematoria.

Cesta k novému domu začíná nákupem pozemku
Během posledních dvou let výrazně stoupl počet klientů, kteří koupili "špatný" pozemek. „Náš program Pozemkový servis je reakcí na přání klientů. Zaplnili jsme poslední mezeru v nabídce našich služeb a od března tak nabízíme široký servis spojený s hledáním, prověřením a financováním pozemků,“ říká ředitel Ekonomických staveb David Mencl.

Moderní architektura ve světě XXX. - Město umění a věd ve Valencii
Španělská Valencie - to jsou nejen úzké uličky historického centra, majestátná katedrála s věží Micalet, gotická brána, módní obchody, burza hedvábí, tržnice či renesanční budova Severního nádraží, ale také moderní architektura. Dosyta si jí užijete ve Městě umění a věd.

Moderní architektura VII. – Od pomníku k metronomu
Specifickou ikonou české metropole se stal v 50. letech 20. století Stalinův pomník na Letenské pláni. Diskutovaný, nenáviděný a kontroverzní. Dnes místo obřího kolosu shlíží z Letné dolů do centra metronom.

Studentské projekty 2009/2010
Ve dnech 29. - 30. dubna 2010 se konalo finále čtvrtého ročníku soutěže STUDENTSKÉ PROJEKTY 2009/2010. Hlavním organizátorem soutěže je společnost ŠPINAR – software s.r.o. Soutěž je určena pro všechny typy škol v České republice a na Slovensku, které ve výuce využívají programy TurboCAD a DAEX.