Moderní architektura ve světě XIX. - Zelená architektura
22.11.2008
V pražské Galerii Jaroslava Fragnera byl 30. října v nově zrekonstruovaných prostorách odstartován rozsáhlý mezinárodní výstavní projekt s názvem Zelená architektura. Do poloviny prosince si tady můžete prohlédnout čtyři paralelní výstavy věnované nízkoenergetickým, pasivním a ekologickým stavbám.
Jedna z částí výstavy se jmenuje stejně jako celý projekt Zelená architektura. Kurátor výstavy Petr Kratochvíl do ní vybral pět desítek českých staveb, pro jejichž autory i klienty bylo vedle primárního hlediska šetrného přístupu k přírodě důležité také kvalitní architektonické řešení.
"Název výstavy neodkazuje ke konkrétním cestám úsporného a ekologického stavění, ale je metaforou dobrého bydlení v souladu s přírodou. Návštěvníci se mohou přesvědčit, že ´zelený´ dům nemusí být nutně nudnou stavbou plnou izolace, obalenou solárními panely," uvádějí internetové stránky galerie.
"Hledisko udržitelného rozvoje se ve světové architektuře stále výrazněji prosazuje jako důležité kritérium a vodítko architektonických návrhů a toto povědomí se začíná stále více prosazovat také u nás," říká kurátor Kratochvíl a zmiňuje například Pleskotovu centrálu Československé obchodní banky v pražských Radlicích.
Podotýká však, že v našich poměrech se zatím větší pozornost věnuje spíše technickým aspektům ekologicky šetrného stavění (materiály, způsoby vytápění, chlazení, apod.). "Méně příkladů najdeme, kdy je toto ekologicko-technické hledisko v rovnováze s kvalitou celkového architektonického řešení, nebo dokonce je inspirací originální architektury," uzavírá Kratochvíl.
Druhá část výstavy s názvem Sluneční architektura v Rakousku představuje nízkoenergetické a pasivní domy architektů Georga W. Reinberga a Martina Treberspurga, kteří za své stavby získali řadu prestižních architektonických ocenění. Zřejmě není nutné dodávat, že jsou to právě naši rakouští sousedé, kteří se mohou pochlubit nejvyšší hustotou pasivních domů v zemi.
Třetí součást rozsáhlé přehlídky se nazývá Zumtobel Group Award a jedná se o prezentaci nejúspěšnějších projektů z prvního ročníku mezinárodní bienální ceny pro autory vůči přírodě ohleduplných realizací i projektů.
Finančně dotované ocenění se udílí ve dvou kategoriích – "Built Environment" se týká životního prostředí, kdy jsou vybírány zajímavé architektonické, inženýrské nebo urbanistické projekty odpovídajícím požadavkům trvale udržitelného modelu života. Druhá kategorie "Research and Initiative" se vztahuje na oblast výzkumu a iniciativ, ať už jednotlivců, nezávislých skupin, nestátních organizací nebo univerzit.
A konečně čtvrtá část výstavy, přehlídka newyorského architekta Mitchella Joachima, je "vizí života v budoucnosti ve (velko)městě ovládaném dokonalou technikou a ještě dokonalejší přírodou, která je chytře propojena s potřebami civilizace." Na rozdíl od ostatních částí projektu má Joachimova výstava čistě utopický charakter, nejde o prezentaci realizací, ale o prezentaci nápadů a teorií, které je však vizuálně neuvěřitelně přitažlivou podívanou.
ZELENÁ ARCHITEKTURA.CZ
30.10. - 14.12. 2008
Galerie Jaroslava Fragnera
Betlémské nám. 5A, Praha 1
http://www.gjf.cz
http://www.zelena-architektura.cz/
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XIX. - Zelená architektura
Moderní architektura ve světě XVII. - Allianz Arena Mnichov
Moderní architektura ve světě XVI. - River Park Bratislava
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Článek byl zobrazen 19581 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura XXI. - Porsche Museum ve Stuttgartu
Německé město Stuttgart je pro mnohé synonymem světa automobilů. Právě tady - na místě, kde už před sedmi desítkami let vznikaly první návrhy luxusních sportovních vozů - byla poslední lednový den letošního roku otevřena stálá expozice všech slavných modelů Porsche.

Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
Skleněná pyramida dnes patří k pařížskému Louvru stejně neodmyslitelně jako Mona Lisa či přilehlé zahrady Tuileries. Jedenadvacet metrů vysoká a u základny třiatřicet metrů široká stavba, která byla slavnostně otevřena roku 1989, však dodnes vyvolává ostré spory a žhavé diskuse nejen ve Francii.

Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Sociolog urbanismu či apoštol moderny. Tak se přezdívalo Le Corbusierovi, původem švýcarskému architektovi, kterého mnozí mylně považují za Francouze, neboť k této zemi sám inklinoval.

Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Má nálepku nejluxusnějšího hotelu světa a označuje se jako jediný na celé planetě sedmi hvězdičkami, ač oficiálně mu jich náleží "pouze" pět. V českém překladu zní jeho název Věž Arabů, ale říká se mu také Alláhův prst v Perském zálivu. Řeč je o současném symbolu druhého největšího města Spojených arabských emirátů Dubaje, hotelu Burj Al Arab.

Investice do nízkoenergetického domu se vyplatí!
Chcete si nechat postavit moderní dům, který bude splňovat nejen prvky vysokého komfortu bydlení, ale také značných energetických úspor? Pak investujte do nízkoenergetického domu. Nebudete litovat!

Ze staré stodoly v Kojetíně vznikl inspirativní rodinný dům, jehož moderní betonová přístavba se stala stavbou roku
V roce 2006 koupil Radek Leskovjan pozemek uprostřed obce Kojetín u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála na kopci s výhledem do krajiny pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl v roce 2007 obytný ateliér, později přibyla betonová přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem.

Architektura a design - genius loci
Každý zařizovací předmět má svou funkci, která je co do svého naplnění poměrně snadno měřitelná. Varné centrum v kuchyňské sestavě musí být schopno poskytnout možnost tepelně upravovat potraviny a na té či oné židli se musí dát sedět. Diskutabilní pak ale může být míra bezproblémovosti obsluhy onoho varného centra a nebo množství pohodlí, které zmíněná židle nabízí.

Kaplický vstoupil do designérské Síně slávy
V pražském Stavovském divadle byly o minulém víkendu uděleny ceny Czech Grand Design. Designérem roku 2008 se stal Jan Čtvrtník, do Síně slávy byl za své dílo uveden nedávno zesnulý architekt Jan Kaplický.