Moderní architektura ve světě XXVII. - Maxxi Muzeum
13.12.2010
Letos v dubnu bylo v Římě otevřeno muzeum pro 21. století. Stavbu, která není jen jedním objektem, ale spíše jakýmsi "polem budov", navrhla světoznámá architektka Zaha Hadid. Nedávno za Muzeum nazvané Maxxi získala prestižní Stirlingovu cenu.
U nás je Zaha Hadid mnohým známa především díky členství v porotě, která zvolila Jana Kaplického vítězem soutěže na stavbu Národní knihovny. Ve světě však šedesátiletá, původem íránská architektka, platí za jednu z nejvýraznějších tváří současné moderní architektury. Ne náhodou získala před šesti lety milovnice oblých tvarů a netradičních prostorových řešení, do jejíhož portfolia spadá třeba centrála BMW v Lipsku, skokanský můstek v Innsbrucku, butik Neil Barret v Tokiu či plavecký stadion pro LOH v Londýně, významnou Pritzkerovu cenu.
Muzeum Maxxi v římské čtvrti Flaminio je prvním národním muzeem moderního umění v Itálii. Soutěž vypsalo už v roce 1999 italské ministerstvo kultury. V roce 2003 byl položen základní kámen a vloni byl objekt rozkládající se na ploše 30 000 metrů čtverečních po deseti letech úsilí dokončen.
Zvlněné plochy, prolínající se interiér s exteriérem, tuny betonu, skla a oceli. Z ptačí perspektivy vypadá komplex jako mostní křižovatka plná nájezdů, které se do sebe proplétají, zanořují a zase vynořují. Podobně je tomu i uvnitř, kde vás na první pohled zaujmou mimoúrovňově se křížící černobílá kovová schodiště. Prostor prosvětlený přirozeným světlem dopadajícím skrze strop lze rozdělit podle potřeby systémem uschovaných mobilních příček.
Vzhledem k tomu, že se jedná o svatostánek moderního umění a má evokovat dnešní globálně propojený svět, byl zde díky knihovně, studovnám, restauraci s kavárnou, knihkupectví či mediálnímu centru vytvořen inspirativní multimediální prostor.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XXVI. - Muzeum Liaunig
Moderní architektura ve světě XXV. - Centrum mládeže u Madridu
Moderní architektura ve světě XXIV. - Kunsthaus Graz
Moderní architektura XXIII. - Cheese House v Nitře
Moderní architektura XXII. – Mezinárodní cenu má Norská opera
Moderní architektura XXI. - Porsche Museum ve Stuttgartu
Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Moderní architektura ve světě XIX. - Zelená architektura
Moderní architektura ve světě XVII. - Allianz Arena Mnichov
Moderní architektura ve světě XVI. - River Park Bratislava
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Článek byl zobrazen 12359 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura XXV. – Dům umění Ostrava
Dvacátá léta minulého století znamenala pro Ostravu doslova architektonické žně. Vedle výstavby několika obchodních domů tady tehdy vyrostla také třeba Nová radnice a Dům umění. Právě jeho historii si dnes v našem seriálu o moderní architektuře připomeneme.

Nejkrásnější místo pro bydlení na Chebsku
Již od roku 2004 stavíme v okrajové části Chebu, která je jen 1,5 km vzdálená od centra Františkových Lázní. Tímto zajímavým místem je Komorní Dvůr, tedy čtvrť i ulice v těsné blízkosti národní přírodní památky Komorní hůrka.

Opravdu netradiční vila s bazénem
V tropickém ráji na ostrově Guadeloupe se na břehu Karibského moře rozkládá nádherná vila s příznačným názvem „Paradise“. Byla vystavěna v blízkosti města Saint-Francois a její majitelé nabízí budoucím nájemníkům opravdu luxusní ubytování. Na své si zde přijde každý, kdo miluje krásné věci a netradiční materiály.

Moderní architektura XVII. - Sazka Arena
Velmi sledovaným objektem moderní architektury se stala před nedávnem víceúčelová hala Sazka Arena. Objekt vznikal od září 2002 do března 2004 na rozhraní pražských Vysočan a Libně v lokalitě bývalé ČKD Lokomotivka, a to zejména kvůli loňskému hokejovému šampionátu.

Moderní architektura XXII. - Nová radnice v Jablonci nad Nisou
Jednou z hlavních dominant Jablonce nad Nisou, proslulého města skla a bižuterie, které je branou do Jizerských hor, je Nová radnice na Mírovém náměstí.

Moderní architektura V. - Danube House
Zářnou ukázkou moderní architektury 21. století je kancelářská budova na Rohanském ostrově v pražském Karlíně. První vlaštovka odvážného projektu River City Prague je totiž vedle zajímavého architektonického řešení jednou z prvních ekologických staveb nejen u nás, ale i ve světě.

Dřevěná stavba roku 2012 - Dům v Oboře v CHKO Český les
Sjednotit stavbu domu s okolní krajinou není pro architekty často vůbec jednoduché. A dosáhnout toho, aby se dům a příroda navíc ještě pozitivně ovlivňovali, je mnohdy téměř nemožné. Architektu Domu v Oboře se to však povedlo. Do překrásné krajiny CHKO Český les se mu podařilo citlivě zasadit dům, který uchvacuje nejen svou originální architekturou.

Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Loni v prosinci otevřelo veřejnosti své brány Muzeum islámského umění v katarském hlavním městě Dauhá. Stupňovitou budovu připomínající svým tvarem pyramidu krále Džosera v egyptské Sakkáře navrhl slavný architekt čínsko-amerického původu Ieoh Ming Pei, který u nás proslul zejména moderní dostavbou pařížského Louvru.