Moderní architektura XVII. - Sazka Arena
10.10.2005
Velmi sledovaným objektem moderní architektury se stala před nedávnem víceúčelová hala Sazka Arena. Objekt vznikal od září 2002 do března 2004 na rozhraní pražských Vysočan a Libně v lokalitě bývalé ČKD Lokomotivka, a to zejména kvůli loňskému hokejovému šampionátu.
Kongres Mezinárodní hokejové federace IIHF totiž rozhodl o konání Mistrovství světa v ledním hokeji pod podmínkou, že bude v Praze postavena za tímto účelem nová, moderní hala. Na urbanisticko-architektonickém řešení se podíleli architekti Vladimír a Martin Vokatý a Jiří Vít. Dodavatelem se stala společnost Skanska.
Oválná stavba Sazka Areny vznikla na ploše 35 tisíc metrů čtverečních, má šest podlaží a vejde se do ní až 18 tisíc diváků. Hala je v současné době nejmodernějším českým víceúčelovým stánkem pro sport, kulturu, zábavu, výstavy, veletrhy a další události. Prostor umožňuje více než čtyřicet prostorových, funkčních či technických proměn plochy a hlediště.
Objekt, který je tvořen velkou arénou a menší univerzální halou, disponuje moderními technologiemi a výbornými akustickými a vizuálními podmínkami. Najdeme tady obří videokostku, vnitřní televizní okruh, displejové fasády, vlastní televizní studio, posuvné tribuny, světelný park i vyspělé telekomunikační vybavení.
Pozoruhodný je také gastronomický systém, který zahrnuje přes tři kilometry pivovodů a 70 rychlovýčepů schopných natočit až 10 tisíc piv během čtvrthodiny, což je světový unikát. Například v průběhu mistrovství světa v ledním hokeji natočilo v Sazka Areně přes 1 500 hektolitrů piva.
Projekt se může pyšnit několika cenami - nese titul Stavba roku 2004 udělený na mezinárodním veletrhu For Arch, získal Cenu profesora Františka Faltuse a první místo v soutěži O nejlepší realizovanou stavbu s ocelovou konstrukcí v České a Slovenské republice v období 2000-2003 v kategorii občanských a sportovních staveb a Cenu inženýrské komory 2004 pro autora projektu ocelové střešní konstrukce.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XVI. - Hundertwasserův dům
Moderní architektura XV. - Vila Tugendhat
Moderní architektura XIV. - Hotel Internacionál
Článek byl zobrazen 8201 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Architekti a projektanti

Nízkoenergetická a pasivní výstavba: nová výzva pro projektanty
Téměř nulová energetická náročnost – od začátku roku 2016 nutnost pro domy veřejné správy se zastavěnou plochou nad 1500 m2, od ledna 2020 potom pro úplně všechny nově vznikající stavby. Stejně jako bude v následujících letech stoupat počet veřejných i soukromých staveb, které budou vyhlášce podléhat, bude stoupat i poptávka po projektantech schopných dodržet podmínky pro nízkoenergetické a pasivní stavby.

Jak na nový byt
Klient si zakoupil nový mezonetový byt v Praze. Oslovil nás za účelem architektonického návrhu a následné realizace celého interiéru. Co se týče architektonického návrhu, hlavním požadavkem bylo vyřešit prostor dispozičně, pak navrhnout vhodné barevné, materiálové a produktové řešení.

Bydlení čtenářů - rodinný dům s ustupujícími pokoji v Ostravě
Novostavba rodinného domu v Ostravě - Radvanicích zaujme na první pohled svých architektonickým řešením. Odpočinkovou část domu tvoří tři kostky - postupně ustupující pokoje.

EnergyDOMY - rodinné domy, které mají život
Každý člověk má jakousi představu o ideálním domě, ve kterém by chtěl žít, založit rodinu a vychovat své děti. EnergyDOMY nabízejí ideální spojení individuálního projektu a nízkoenergetického bydlení, domy, ve kterých budete žít spokojeně a přitom úsporně.

Nové Zahradní Město
Pravděpodobně největší bytový projekt v České republice vzniká v současné době v ulici Práčská v Praze 10, hned vedle nákupního a zábavního centra Park Hostivař. Jmenuje se Nové Zahradní město a nabídne zhruba 1200 zděných bytů.

Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
Letní olympijské hry 2012 se nezadržitelně blíží. Jednou z nejvyzdvihovanějších staveb olympijské vesnice je cyklistický velodrom. Budova přezdívaná podle své vizáže "lupínek", "brambůrek" či "Pringle" (podle značky známých chipsů) získala nedávno prestižní cenu Královského institutu britských architektů.

Máte za sebou stavbu rodinného domu? Na řadě je kolaudace
Stavba rodinného domu je jednou z nejvýznamnějších investic v životě člověka. Vyžaduje si důsledné plánování, trpělivost i finance. Na jejím konci vás ale čeká ještě jedna důležitá věc, a to kolaudace. Až po té si můžete užívat své nové bydlení bez starostí.

Moderní architektura III. - Žižkovská věž
Neoddiskutovatelnou dominantou Prahy 3 je Žižkovská televizní věž. Stavba ve stylu high-tech, která vznikala v letech 1985 až 1992, ve své době vyvolala řadu rozporuplných reakcí, částečně korespondujících se změnou režimu.