Dům snů – dřevostavba v přímém přenosu
06.12.2009
Na počátku reality show Dům snů se deset vybraných soutěžících párů seznámilo s pozemkem i projektem. Netradiční projekt, jehož výsledkem má být luxusní bydlení v hodnotě 13 miliónů korun, se realizoval čtyři měsíce. Odborníci pro ně hned ze startu připravili nelehký úkol. Museli se dohodnout na konečné podobě svého domu snů.
První díl: Dům snů naruby a zevnitř
Soutěžící vybírali ze čtyř možných variant, které jim nabídl autor projektu Ing. arch. Josef Smola. Vlastníma rukama uvedli soutěžící páry do života dům na hranici mezi nízkoenergetickou a pasivní stavbou. Je to bydlení, které doposud nemá v České republice obdoby.
Vjezd na pozemek zdobí okrasný a zároveň i užitečný strom – muchovník (lat. Amelanchier), který tu byl slavnostně vysazen v pondělí 18. května 2009. Strom bude dlouhá léta připomínat výhercům období, kdy bojovali o největší výhru svého života.
Dům je založen do mírného svahu. Novostavba, která je začleněna do kontextu okolní zástavby působí zcela nekonfliktně, poklidně a nedominantně. Nízká horizontální silueta podélného křídla s převýšenou podkrovní částí tvoří pohledovou podnož střešní nástavbě. Její zelená pultová střecha kopíruje sklon terénu. K součástem stavby patří i terasa a nekrytý bazén. Terasy v bezprostřední blízkosti domu tvoří dřevěné panely z tropického plantážového dřeva. Obě střechy jsou vegetační – plochá střecha v prvním podlaží i pultová střecha druhého podlaží. V projektu je využita velmi populární a přitom nejjednodušší varianta zelené střechy, tzv. úsporná střecha Optigreen.
Východní pohled
Západní pohled
Finální verze určuje podobu projektu jako dvoupodlažní, nepodsklepený samostatně stojící rodinný dům. Kompozice rodinného domu vybaveného garáží v rámci dispozic domu vychází z tvaru pozemku. Garáž je připojena k veřejné komunikaci lemující pozemek z jihu takzvanými vegetačními tvárnicemi. Na vlastním pozemku je tu k dispozici novým obyvatelům domu jedno stání pro osobní auto v garáži a dvě místa na zpevněné ploše z vegetačních tvárnic.
Dům snů je stavebnice
Z hlediska volby konstrukčního systému je dům navržen jako moderní panelová dřevostavba na principu stavebnice. Samostatný rodinný dům stojí na výměře pozemku 1 209 m2. Stavba disponuje na dvou podlažích jednou bytovou jednotkou. Bytová úhrnná podlahová plocha činí 190 m2 a nebytová plocha má 28 m2.
Konstrukčně i dispozičně je rodinný dům navržen jako flexibilní projekt. Koncepce umožňuje plnou variabilitu vnitřního prostoru. Znamená to velmi snadné provedení dispozičních změn i do budoucna, podle vyvíjejících se požadavků uživatele.
Podélný řez
Boční řez
Dům snů se staví jako ekologická a energeticky úsporná dřevostavba představující nové materiály a technologie. Realizace objektu přímo vybízela k použití systému zajišťujícího ohřev teplé vody, vytápění a chlazení, řízené větrání s rekuperací tepla včetně filtrace vzduchu a také optimální využití slunečních a vnitřních tepelných zisků.
Vytápění obytných místností je řešeno teplovzdušně pomocí cirkulačního vytápění. Interiérový vzduch je nasáván v chodbě domu, průchodem přes vzduchotechnickou jednotku je filtrován, čímž se snižuje prašnost v interiéru.
V Domě snů byla použitá krbová vložka s externím přívodem vzduchu, která byla obestavěna cihlami z nepálené hlíny. Tento typ cihel má jedinečný design, výborné akumulační schopnosti, přijímá a odevzdává vlhkosti do ovzduší a příznivě působí na lidské zdraví. Velikost obestavěného prostoru je 1,9 x 1,2 m na výšku 2,5 m. Tloušťka akumulační stěny 0,3 m.
Kromě krbu z hliněných cihel je v Domě snů v 1. patře mezi dětskými pokoji místo sádrokartonů použita hliněná omítka v tloušťce 3 cm. Hliněné omítky Claygar jsou schopny výrazně pohlcovat škodlivé látky, například kuchyňské páry, cigaretový kouř a ostatní látky způsobující potíže alergikům. Nevýhodou hliněných omítek je mokrý proces výstavby a dlouhá doba na vytvrdnutí.
V Domě snů se samozřejmě řešilo co nejlepší utěsnění oken. Okenní rámy z části kryjí tepelněizolační dřevovláknité desky. Vnitřní těsnění je s fólií, která zajišťuje vzduchotěsnost a parotěsnost. K vnějšímu těsnění se použila komprimovaná páska. Ta zabezpečuje vodotěsnost směrem dovnitř a paropropustnost směrem ven. Dřevěná eurookna SOLID COMFORT měla v Domě snů téměř svou premiéru. Snahou bylo nejen vyhovět platné ČSN na tepelnou ochranu budov, ale i náročnějším požadavkům na nízkoenergetické a pasivní domy.
Stále panuje mezi lidmi názor, že když dřevo hoří a dá se s ním topit, tak není vhodné jako stavební materiál. Jsou konzervativní a dřevostavbám nevěří. Naštěstí už většina mladých lidí zájem o dřevostavby má a dá se předpokládat, že jejich počet se v budoucnu bude zvyšovat. Je to možná také proto, že firmy se snaží zvyšovat kvalitu vlastních staveb a získávají si řadu certifikací, které jsou zárukou vysoké kvality.
Autor: Alexandra Rohanová
Článek byl zobrazen 23161 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

Studentské projekty 2009/2010
Ve dnech 29. - 30. dubna 2010 se konalo finále čtvrtého ročníku soutěže STUDENTSKÉ PROJEKTY 2009/2010. Hlavním organizátorem soutěže je společnost ŠPINAR – software s.r.o. Soutěž je určena pro všechny typy škol v České republice a na Slovensku, které ve výuce využívají programy TurboCAD a DAEX.

Cesta k novému domu začíná nákupem pozemku
Během posledních dvou let výrazně stoupl počet klientů, kteří koupili "špatný" pozemek. „Náš program Pozemkový servis je reakcí na přání klientů. Zaplnili jsme poslední mezeru v nabídce našich služeb a od března tak nabízíme široký servis spojený s hledáním, prověřením a financováním pozemků,“ říká ředitel Ekonomických staveb David Mencl.

Moderní architektura ve světě XV. - Londýnská okurka
Londýnské náměstí 30 St Mary Axe a v podstatě celé panorama metropole nad Temží dostalo v květnu 2004 novou dominantu. Zbožňovanou i nenáviděnou "okurku nakládačku", která se tyčí do výšky 180 metrů. Budova z dílny slavného architekta Normana Fostera, kterého můžeme označit za dvorního architekta Londýna, je druhým nejvyšším mrakodrapem ve finančním centru města.

Moderní architektura XX. – Krematorium Brno
Mezi dvěma světovými válkami vzniklo v Brně mnoho pozoruhodných staveb moderní architektury, mezi nimi i několik objektů architekta Ernsta Wiesnera. Jednou z nich je i monumentální stavba Krematoria.

Nebojte se spolupráce s architektem
Stavba domu není jednoduchou a už vůbec ne levnou záležitostí. Pokud se rodina rozhodne pro stavbu či větší rekonstrukci domu, každý z jejich členů má jisté představy o svém koutku. S harmonizaci jednotlivých představ může pomoci architekt.

Pilný podzim v ES
Letošní podzim v ES bude navzdory krizi doslova plný novinek. Díky pomalejšímu růstu počtu klientů mohla fima o něco více času věnovat rozvoji programů a služeb. „Jsem nadšený z každého vylepšení, které můžeme klientům nabídnout. Celé léto jsme tvrdě pracovali a energie věnovaná na vylepšení bude určitě znát,“ říká David Mencl, ředitel ES.

Nové Zahradní Město
Pravděpodobně největší bytový projekt v České republice vzniká v současné době v ulici Práčská v Praze 10, hned vedle nákupního a zábavního centra Park Hostivař. Jmenuje se Nové Zahradní město a nabídne zhruba 1200 zděných bytů.

Moderní architektura XIII. - Janáčkova konzervatoř Ostrava
Od roku 1996 zdobí ostravskou Českobratrskou ulici v centru Ostravy nový komplex budov Janáčkovy konzervatoře. Rozlehlá budova oranžovohnědé barvy je tvořena historickou školní budovou a novou přístavbou.