Co je to pasivní dům?
27.12.2005
Slovo pasivní dům se v posledních letech skloňuje stále častěji ve všech pádech. Myšlenka pasivního domu nejčastěji převedená do praxe v Rakousku a Švýcarsku, začíná vrtat v hlavách i českých stavebníků.
Princip pasivního domu
Vývoj energeticky úsporných objektů dospěl až k pasivním domům (tzv. nulové domy), jejichž měrná potřeba tepla na vytápění je menší než 15 kWh/m2 vytápěné plochy objektu za rok. Vytápění pasivního domu je zpravidla zajištěno pouze přihříváním čerstvého vzduchu, který do domu dodává mechanický větrací systém, pomocí vzduchu znečištěného, jenž odvádíme ven. Další část potřebného tepla na vytápění získáváme slunečním zářením, které přichází ve dne okny s vysokou propustností, a dále z provozu elektrických spotřebičů a od osob nebo zvířat, které v domě pobývají. Budova musí být vzduchotěsná: při rozdílu tlaku mezi vnitřkem a vnějškem 50 pascalů nesmí být větší intenzita výměny vzduchu než 0,6 Pa za hodinu.
Zkušenosti sousedů
V sousedním Rakousku postavili řadu pasivních domů.
Nedávno jsem měl možnost na vlastní oči shlédnout jak pasivní rodinný dům ve výstavbě, tak také po dokončení. I když byl každý dům řešen jinak dispozičně a jejich velikost byla také rozdílná, jedno měly společné: jednalo se o dřevostavby s tepelnou izolací, která u zdí dosahovala úctyhodných 40 cm, u střechy 45 až 50 cm a v podlaze byla položena tepelná izolace o tloušťce 32 cm. Okna byla dřevěná s tepelně izolačním trojsklem.
U dokončeného domu (obytná plocha 106 m2 + 12 m2 zimní zahrada) obsahují vnitřní zdi a stropy 1500 kg štěrku, který slouží k akumulaci tepla, jež je větší měrou získáváno pasivními solárními zisky z jižních oken a z nevytápěné zimní zahrady.
Potřebné teplo pro vytápění domu (v zimním období údajně jen 1 kW) se získává jak rekuperací tepla z odváděného znečištěného vzduchu, tak také solárními zisky okny, z pobytu osob a z domácích elektrospotřebičů.
Dále je teplo pro vytápění domu a na ohřev užitkové vody dodáváno ze solárního teplovodního zásobníku, který ukládá teplo získávané ze slunečního zařízení prostřednictvím slunečních kolektorů osazených na jižní střeše domu. Čerstvý vzduch je přiváděn do domu zemním kolektorem a řízené větrání a odvětrávání domu se stará o příjemné klima v domě. Dle majitelů domu byl jejich pasivní dům dražší pouze o 15 až 20 %, než kdyby postavili dům nízkoenergetický.
Text: Lubomír Klobušník, ECČB
Ilustrační foto: archiv firmy Karon
Články s podobnou tématikou
Solární nízkoenergetické domy
Teplo, které se nevyčerpá
Výhody montovaného domu
Komfortní systém vytápení a větrání
Chystáte se zateplit dům? Zkuste kamennou vlnu
Článek byl zobrazen 15115 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Rodinné domy

Fal(e)c nahoru pro Lindab Seamline
Drážková (falcovaná) krytina je léty prověřený způsob zastřešení, vhodný zejména do horských oblastí a do míst se ztíženými povětrnostními podmínkami (např. exponované fasády, návětrné střešní plochy). Ani v českých zemích není žádnou novinkou.

Jak vybrat systém pro inteligentní dům?
Inteligentní dům je, když… Když se veškerá rutinní, byť důležitá činnost může naprogramovat tak, že ji za nás provádí technika. Technika za nás hlídá zabezpečovací zařízení, zavlažuje zahradu, kontroluje spuštění či vypnutí elektrických spotřebičů, řídí automatickou regulaci topení, ovládá žaluzie, stmívače, probouzí nás ráno příjemnou hudbou místo ostrého zvuku budíku…

Akce 1+1 zdarma pro milovníky zdravých cihlových domů
Stavíte rodinný dům nebo stavbu zatím jen plánujete? Právě pro Vás je zde akce „1+1 zdarma“ na cihly, stropy a překlady. Ušetřete 50 % nákladů na hrubou stavbu rodinného domu v akci „1+1 zdarma". Společnost Wienerberger přichází s časově omezenou garancí slev na nejžádanější cihelné výrobky systému Porotherm.

Praktické tipy pro stavbu domu
Pro stavbu rodinného domu se přirozeně každý člověk snaží využívat nové technologie a materiály, které zajistí dlouhou životnost domu, nejsou náročné na údržbu a usnadní jeho používání. Tady je několik tipů, které se mohu při stavbě domu hodit i vám.

Akční nabídka - rodinné domy verze Ekonom
Víme dobře, co vás trápí. Chcete jen malý domeček. Nic zbytečného. Malý dům s úspornými náklady. Ale zejména u menších domů vycházejí náklady na stavbu v přepočtu na metr čtvereční podlahových ploch nejhůře. Tedy jsou „drahé“.

Dny otevřených dveří ve více než 80 pasivních domech pro celé ČR
Chtěli byste vidět, jak se žije majitelům v jejich pasivních domech? Jak vypadá pasivní bytový dům nebo pasivní škola? O tomto víkendu budete mít přiležitost. Koná se totiž 11. ročník mezinárodních Dní otevřených pasivních domů.

EnergyDOMY - rodinné domy, které mají život
Každý člověk má jakousi představu o ideálním domě, ve kterém by chtěl žít, založit rodinu a vychovat své děti. EnergyDOMY nabízejí ideální spojení individuálního projektu a nízkoenergetického bydlení, domy, ve kterých budete žít spokojeně a přitom úsporně.

Záleží na stáří domu?
Je lepší bydlet ve starém domě, nebo v novém? Odpověď na tuto otázku není zdaleka jednoznačná. Nový dům může nabídnout nové materiály a technologie, vše je na počátku své životnosti, a pokud jsme u jeho zrodu, můžeme jej vytvořit podle svých požadavků. To vše se zdá být velmi výhodné. Ale pro kvalitu bydlení ani hodnotu nemovitosti to přesto nemusí být rozhodující.