Může energeticky aktivní dům splácet hypotéku?
07.02.2010
Energeticky aktivní dům umí vyrábět více energie, než ji sám na svůj provoz spotřebuje. Zásadní rozdíl proti pasivnímu nebo nulovému domu dělá zisk energie. Ten je vyšší, než dům potřebuje k vytápění. V praxi to znamená, že výrobu elektřiny zajišťují fotovoltaické články a ohřev teplé vody obstarají solární články.
Energeticky aktivní dům má sice stejnou konstrukci jako pasivní nebo nulový dům, ale díky výrobě vlastní energie – elektřiny a teplé vody – je energeticky soběstačný a vyrábí energetické přebytky. Takový rodinný dům je tedy v zásadě schopen vydělávat finance ke splácení hypotéky. Svým způsobem, jde o chytré přesměrování peněz, které by stejně utíkaly komínem.
Dům, který si na sebe vydělá
Společnost Příprava stavby s. r. o. přichází na trh s koncepcí domu, v němž je možné libovolně upravovat dispozice místností, a přitom je rodinný dům stále energeticky aktivní. Nová koncepce zároveň zaručuje splnění všech kritérií tepelně technických předpisů.
Podstata stavebního řešení spočívá v oddělení střešní konstrukce od nosných a obvodových konstrukcí všech místností rodinného domu. Dosáhne se tak maximální účinnosti tepelné izolace a vyruší vznik tepelných mostů. Konstrukce střechy je řešena tak, aby usnadnila na střešní ploše usadit fotovolatickou elektrárnu. Fotovoltaické články vyrábějící elektřinu se umisťují na střechu, kde ve větší míře dopadají sluneční paprsky.
Fotovoltaické a solární panely na střeše dokážou vyrobit energii pro spotřebu domácnosti a navíc zajistí její nadbytek. Dům vyrobenou elektřinu nemusí využívat všechnu. Za poměrně slušnou cenu je možné ji dodávat do sítě. Protože je výkupní cena elektřiny přibližně 3x vyšší než nákupní, je možné takto hodně snížit provozní náklady domu. Nadbytek zaplatí uživateli vodné, stočné a ještě se může podstatnou měrou podílet na splácení hypotéky.
Jak to spočítat?
Firma Příprava stavby vypracovala konkrétní případové studie, na nichž se plusová čísla projeví. V prvém případě jde o fotovoltaický systém o ploše 50 m2 na střeše energeticky aktivního rodinného domu (o 5 280 Wp) s odhadovaným ročním výnosem přibližně 5 tisíc kWh. Cena tohoto domu se v závislosti na cenách stavebních hmot pohybuje zhruba kolem 1 600 000 korun. Máte-li hypoteční úvěr ve výši 1,2 mil. korun, který tvoří 75 procent ceny nemovitosti, pak se splácením po dobu 20 let s úrokovou sazbou 5,29 % s fixací na 5 let, činí měsíční splátka 8 113 Kč. Fotovoltaický systém na střeše domu dokáže vydělat po dodání elektrické energie do sítě měsíčně průměrně asi 5 354 korun. Za dobu své životnosti je to celkem asi 1 606 200 Kč.
V druhém případě jde o fotovoltaický systém s plochou 100 m2 na střeše energeticky aktivního rodinného domu (o 10 560 Wp) s odhadovaným ročním výnosem asi 10 tisíc kWh. V závislosti na cenách stavebních hmot je cena tohoto domu vyčíslena asi na 2 100 000 Kč. Pokud se splácí hypoteční úvěr ve výši 1 575 mil. korun, což je 75 procent ceny nemovitosti, tak při splácení po dobu 20 let s úrokovou sazbou 5,29 % s fixací na 5 let, bude měsíční splátka činit 10 648 Kč. Fotovoltaický systém na střeše tohoto domu má možnost vydělat po dodání elektrické energie do sítě asi 10 708 korun průměrně každý měsíc, a to je vlastně výše měsíční splátky hypotéky. Panely jsou schopny za dobu své životnosti vydělat asi 3 212 400 Kč.
Je třeba upozornit na to, že čísla kWh jsou závislá na umístění stavby a orientaci panelů. Také je důležité před instalací fotovoltaických panelů ověřit si možnost jejího připojení k distribuční síti. Životnost fotovoltaické elektrárny je 25 let, což je o 5 let více, než bývá obvyklá doba splácení hypotéky. Při současných vstupních podmínkách se tedy dá předpokládat další zisk nad rámec hodnoty původního úvěru.
Pár šetřících tipů pro snížení nákladů na provoz domu
Snížit náklady na provoz domu určitě pomůže rekuperace teploty špatného vzduchu v místnosti během zimního období. V hloubce asi 1,5 až 2 metrů pod úrovní terénu se totiž po celý rok drží stálá teplota, která je nezávislá na okolí. Čerstvý vzduch, který je nasáván do objektu k jeho větrání se v tomto prostředí ohřívá a pokud je jeho teplota nedostačující, je možné jen s velmi malými náklady čerstvý vzduch v místnosti tzv. doohřát.
Nízkoteplotní podlahové topení vyhřívající podlahu po celé ploše zajistí, že teplo sálá do místnosti rovnoměrně.
Výhodné může být zachytávání dešťové vody, která se dá využít ke splachování WC. Čtyřčlenná rodina tak snadno ušetří až 70 m3 vody ročně, což uspoří asi 4 tisíce korun za rok.
Nemalé množství energie za provoz klimatizace uspoříte v případě, když zvolíte koncepci uspořádání místností v budově tak, aby se daly větrat křížově. Klimatizace se v uzavřených místnostech běžně nastavuje na 19 až 20°C, ale u přirozeného větrání stačí k pohodě jen 24°C. Větraná místnost není tak vlhká, člověk se v ní cítí lépe a také bývá méně nemocný.
Zelená střecha zadržuje vodu a pouští ji do svodů méně intenzivně a po delší dobu, což má vliv na dimenzi kanalizačního potrubí. Na zelené střeše se dobře relaxuje a tráva je nejen levnější než krytina, ale je mnohem ekologičtější.
Fotovoltaická elektrárna na střeše pomáhá šetřit finance za dodávky elektrické energie. Kvalitně izolovaná stavba s možností energetických zisků, které se dají proměnit v prostředky finanční, může tedy v tomto typu nemovitosti zajistit příjemné a kvalitní bydlení.
Autor: Alexandra Rohanová ve spolupráci s firmou Připrava stavby s.r.o.
Články s podobnou tématikou
Fotovoltaické panely a sníh
Zelený úvěr a financování úspor energií
Teplá voda a elektřina ze střechy do domu
Postavte si fotovoltaickou elektrárnu sami
Solární elektrárny a termální systémy
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Článek byl zobrazen 15989 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje

Jak vybrat správný kotel? Poradíme vám
Výběr správného kotle pro rodinný domek, byt či chatu rozhodně není jednoduchá záležitost. Nabídka kotlů na trhu je poměrně široká. Jak tedy při výběru postupovat?

Tepelné čerpadlo Chameleon jako řídící energetická jednotka
Současná situace s cenami energií doslova nahrává spojení tepelného čerpadla s fotovoltaickou elektrárnou. Tímto spojením očekáváme maximální provozní úsporu nakupované energie, a tím pádem i nižší provozní náklady. Aby tomu tak bylo, je zapotřebí pochopit celou řadu vlivů, které do celého dění tzv. vstupují.

Teplo – náš největší záškodník
Každá mladá rodina začíná plánování nového bydlení tím, že řeší vzhled domu, pak místnosti, pak okolí, infrastrukturu, dopravu, samozřejmě i cenu. Někteří jsou již osvícení nebo poučení nezdary svých přátel a ví, že mají dbát na solidní konstrukci, elektrické rozvody a vodoinstalaci, neplesnivějící zdi, zateplení fasády, tří čtyř nebo nejlépe pětivrstvá skla v oknech kvůli úniku tepla atd. Přestože se snažíte zvažovat všechny aspekty, stejně časem skončíte u ceny a fotografií zahrady.

Jaký domácí krb si pořídit aneb poradíme vám s výběrem
S ohněm máme spojený pocit pohodlí a vlastně i bezpečí a čím dál víc z nás si do svých domovů pořizujeme různé typy krbů. Zároveň si potrpíme na tradiční i moderní design, který sluší právě našemu domovu. Jaký krb ale zvolit?

Teplo, které se nevyčerpá
Přestavba starého domu je nákladná a musí předpokládat užívání na dobu dalších několika desetiletí. Proto je vhodné uvažovat o vyšší investici na vytápění s levným provozem. Peníze se vrátí do deseti let, a pak je dům na zdražování energií téměř nezávislý.

Konvektory MINIB - nejčastější otázky při výběru konvektorů
Klasická otopná tělesa jsou v současnosti zatlačována do pozadí a nahrazují je moderní a úsporné konvektory. Tato otopná tělesa jsou téměř neviditelná a nenarušuji estetiku interiéru. Přestože je hlavním účelem konvektorů MINIB vytápění, je možné je využívat i pro dochlazování během horních letních měsíců.

Přepis energií: Jak na to snadno a rychle?
Zdají se vám vaše účty za elektřinu moc vysoké? Snažíte se snížit spotřebu, ale přesto platíte hodně? V tom případě jste možná přemýšleli i nad změnou dodavatele. V dnešní době to zvládnete snadno a rychle z pohodlí domova. Podívejte se, jak na to.

Jak ochránit chodník před náledím?
Podlahové vytápění je již u nás poměrně oblíbené a celkem často používané, hlavně u novějších objektů. Obdobné systémy se však dají použít nejen v interiéru, ale i pro vytápění venkovních ploch. Že je to zbytečný luxus? Ano i ne.