Rodinný dům s důmyslným atriem a neobvyklou fasádou
28.07.2011
Soudobá architektura rodinného bydlení se ubírá různými směry, od typových objektů, přes urbanistické celky až po zcela originální domy, jejichž autoři se snaží nepodlehnout davovému „šílenství“, respektovat určité kvalitativní zásady a požadavky a prezentovat vlastní, tedy individuální styl práce.
A právě do poslední zmiňované skupiny by se bezpochyby zařadil také pan Luděk Rýzner se svou firmou OK Plan Architects, tvůrce řady zajímavých realizací, zejména nadstandardních privátních projektů, které s masovou produkcí nemají rozhodně nic společného. Představme si dílo, ve kterém skupina architektů z OK Plan Architects požadavkem na originalitu, kvalitu, funkčnost i dokonalé začlenění do okolního prostředí rozhodně nešetřila.
Řeč je o rodinném domě v Jihlavě – Horní Kosov, který se, dle slov Luďka Rýznera, nachází ve třetí a zároveň i finální fázi projektu, tedy ve fázi provozu či „stárnutí“. Rodinný dům s neobvyklou fasádou a rozsáhlými prosklenými plochami tak na podzim letošního roku bude již dva roky spokojeně sloužit čtyřčlenné rodině. „Návrh a plány se všemi legislativními a schvalovacími procesy u podobných projektů trvají téměř půl až tři čtvrtě roku. Samotná realizace pak v tomto konkrétním případě probíhala rok a čtyři měsíce,“ doplňuje Zdeněk Rýzner. Novostavba o rozloze 250 m2 se nachází na pozemku o celkové ploše 1686 m2, kde nechybí částečně zastíněná terasa, zahrada s rozsáhlou zatravněnou plochou a bazén.
Výrazným architektonickým prvkem rodinného domu je atrium z polykarbonátů
Ze severu dům obklopuje křižovatka s hlavní komunikací, vedoucí k sídlišti Jihlava - Horní Kosov, a tak bylo třeba vymyslet fasádní řešení, které objektu zajistí dostatečnou intimitu. Architekti nárožní pozici vyřešili důmyslným a zároveň také výrazným architektonickým prvkem, a to působivým atriem. Atrium, tvořené polykarbonáty oranžové barvy, výborně splňuje požadavek na intimitu, zajišťuje klidové zázemí pro 1. PP a zároveň představuje zajímavý designový prvek. Pro hrubou stavbu rodinného domku, reprezentanta soudobé architektury, byly použity tradiční materiály, jakými jsou beton a cihly, minerální vata pro zateplení či železobeton použitý na stropech. Kromě již zmiňovaných polykarbonátů oranžové barvy funkčně i esteticky dotvářejí fasádu rodinného domku tvrzené laminátové desky MAX černé barvy a dřevěná nehoblovaná modřínová prkna, umístěná především kolem vstupů a v průchodu mezi patry. Nezastupitelnou roli na objektu představují okenní, dveřní a fasádní hliníkové systémy Schüco, zasklené bezpečnostním izolačním dvojsklem. Směrem do ulice sice objekt může působit zdrženlivě, na druhé straně směrem do privátní zóny je však maximálně otevřený a bohatě prosvětlený přirozeným světlem, nechybí ani světlíky na stropě.
Jednotlivá patra propojuje krytá terasa obložená modřínovými palubkami
Uvnitř nezastřešeného atria se nachází prostor se zahradou v japonském stylu, ze které se lze průchodem přes krytou terasu po schodišti dostat do exteriéru 1. NP, kde je centrální zahrada s terasou i bazénem. Dům je navíc vsazen do terénního zlomu s výškovým rozdílem jednoho patra, díky čemuž nedochází k půdorysnému překrývání spodní, převážně technické části, s vrchním podlažím. Atrium tak zajišťuje krytý prostor u vstupu i hlavní průchod, skrze zastíněnou terasu, do vyššího patra domu. Kromě základního technického zázemí, jakým je vestavěná garáž s potřebným technickým zázemím, prádelna či šatna, se v 1. PP nachází také sauna s velkou relaxačně-společenskou místností. Tuto relaxační místnost s kulečníkem propojuje s japonskou zahradou v atriu prosklená stěna sestavená z hliníkových profilů Schüco. Za hezkého počasí tak není problém si prostor do zahrady otevřít.
Provzdušněný interiér je zařízený v klidných a světlých tónech
Kvádrový půdorys 1. NP ve tvaru L byl naprojektován tak, aby se do prostor vešel velký obývací pokoj s kuchyní, tři pokoje a ložnice se dvěma šatnami a koupelnami i další místnůstky (WC, spíž, chodba či předsíň). Interiér je zařízený v klidných a světlých tónech, upřednostněny byly přírodní materiály. „Investor RD měl o celkovém konceptu i řešení detailů v interiéru a exteriéru určitou představu, po celou dobu však byl nakloněný diskusi, navíc jsme si vzájemně sedli, což byla dvě základní kritéria, která, myslím si, vedla k podařenému dílu,“ popisuje Luděk Rýzner. V místnostech dominují dřevěné podlahové krytiny, marocké štuky na stěnách či designové tapety. Vybavení interiéru bylo z části řešeno typovými věcmi, především v případě sedačky v obýváku, jídelních židlí či postelí. Řadu věcí byste však v prodejnách s nábytkem nenašli, na zakázku byla vyrobena například knihovna, televizní stěna, jídelní stůl i šatní a koupelnové skříně/skříňky. Za zmínku stojí i masivní krb umístěný v obývacím pokoji.
Rozsáhlé prosklené plochy v subtilních hliníkových rámech
Prakticky celou jižní fasádu prvního nadzemního patra propojují s exteriérem prosklené hliníkové profily firmy Schüco. „Tento objekt jsme řešili již ve fázi projektové dokumentace, měli jsme tak možnost veškeré detaily naplánovat předem, vyhovět všem požadavkům architekta a především také předejít případným problémům při realizaci,“ přibližuje spolupráci na RD Ing. Miroslav Culka, obchodní ředitel firmy DAFE-PLAST, dodavatele hliníkových profilů Schüco, a doplňuje: „S architekty firmy OK Plan Architects spolupracujeme již řadu let a u většiny realizací společně dáváme přednost právě hliníkovým profilům Schüco, neboť přinášejí vynikající hodnoty tepelné izolace, vedoucí k energetickým úsporám, i výběr z různorodých designových a konstrukčních řešení.“
I v tomto případě bylo hlavním požadavkem zajistit co možná nejvíce rozměrných prosklených ploch, ideálně v subtilních hliníkových rámech. Pro splnění těchto požadavků byl zvolen fasádní systém Schüco FW 50+, jehož výhodou je, že se zasklívá z vnější strany, a tím bylo za pomoci těžké techniky možné osadit bezpečnostní izolační dvojskla až o maxi rozměrech 3 x 2,5 m. Otvíravé části prosklených prostor jsou sestaveny z okenního systému Schüco AWS 70.HI, opět zaskleného izolačním bezpečnostním dvojsklem. Veškeré rohové pozice byly řešeny strukturálním zasklením skly s přesahem.
Automatizované ovládání dveří s možností čtečky otisku prstů
Vstup z obývacího pokoje na terasu je zajištěn posuvnými dveřmi ze systému Schüco ASS 50. Kvůli vysoké hmotnosti tohoto posuvného křídla i pro jeho komfortnější ovládání jsou posuvné dveře vybaveny elektricky poháněným kováním Schüco E-SLIDE. Z vnitřní strany se dveře ovládají tlačítkem umístěným na dveřích anebo dálkovým ovládáním. Z vnější strany je pak osazen klíčový spínač, který lze nahradit i čtečkou otisku prstů. Dominantu objektu při pohledu z ulice bezpochyby představuje světlík, který prosvětluje spojovací chodbu mezi místnostmi prvního patra. Světlík řeší fasádní systém Schüco FW 50+ o minimálním sklonu střešní části. Svislá část je provedena ve strukturálním zasklení s kalenými skly s přesahem. Všechny hliníkové obvodové výplně nesou černou barvu RAL 9005 v provedení mat. Výjimku představuje pouze segmentové okno v oválné pracovně na střeše objektu, které je stříbrné barvy RAL 9016.
Pracovna ve tvaru válce na střeše domu s výhledem na zahradu i do okolí
Zajímavým prvkem, dalo by se říci i ozdobou, ploché pobytové střechy i celého objektu je pracovna s kruhovým půdorysem. Jedná se o lehkou ocelovou konstrukci opláštěnou tepelnou izolací s použitím polykarbonátů stříbrné barvy v kombinaci s okenními profily Schüco. Vedle pracovny se na ploché střeše 2. NP nachází také ozeleněná terasa. Pracovna majiteli poskytuje nejen originální pracovní prostředí, ale i krásný výhled jak do okolí, tak na velkou zahradu s polozastíněnou terasou a bazénem s opalovací plochou. Na decentní zahradě dominuje zelený trávník doplněný o různé druhy keřů a stromků, nechybí masivní květníky s letničkami. Podlahy teras i obložení kolem bazénu tvoří dřevěné palubky z modřínu.
Více informací naleznete na stránkách společností Schüco www.schueco.cz, DAFE-PLAST www.dafeplast.cz a OK Plan Architects www.okplan.cz.
Článek byl zobrazen 16634 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Sociolog urbanismu či apoštol moderny. Tak se přezdívalo Le Corbusierovi, původem švýcarskému architektovi, kterého mnozí mylně považují za Francouze, neboť k této zemi sám inklinoval.
Moderní architektura XXIV. - Zastávka v Liberci
David Černý, autor proslulých miminek na Žižkovské věži, sochy obráceného koně na Václavském náměstí či čůrajících postav před pražským podnikem Hergetova cihelna, oživil jednu jinak fádní křižovatku v centru Liberce.
Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.
Moderní architektura ve světě V. - Brasília
Dnes si nebudeme povídat o jedné konkrétní stavbě, ale o celé řádce budov, které spolu velmi úzce souvisejí a tvoří jeden nedílný celek. Jedná se totiž o celé město, které bylo dopředu vyprojektováno a naráz postaveno na zelené louce, a navíc pod dohledem jednoho hlavního architekta, jenž je autorem všech zásadních staveb. Řeč je o Brasílii, hlavním městě jihoamerické Brazílie.
Studentské projekty 2009/2010
Ve dnech 29. - 30. dubna 2010 se konalo finále čtvrtého ročníku soutěže STUDENTSKÉ PROJEKTY 2009/2010. Hlavním organizátorem soutěže je společnost ŠPINAR – software s.r.o. Soutěž je určena pro všechny typy škol v České republice a na Slovensku, které ve výuce využívají programy TurboCAD a DAEX.
Trend v bydlení mladých, tzv. cohousing konečně i v Čechách
Dříve se mladé páry či rodiny stěhovaly především do obrovských několikapatrových panelových komplexů, ale dnes již tato anonymní sídliště příliš nelákají. Mladí lidé čím dál více preferují komornější bydlení. S tím souvisí způsob bydlení zvaný cohousing, který by se dal přeložit jako „blízké sousedské bydlení“.
Moderní architektura I. – Tančící dům
Kdo by neznal Tančící dům, snad nejznámější budovu moderní architektury v Praze. Víte však o této stavbě něco více, třeba co znázorňuje a kdo je jejím autorem?
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Dům připevněný jako ruksak k hostitelskému domu, skládačka z 24 prosklených krychlí nebo dům jako věž převyšující zalesněnou krajinu v Oklahomě. I tak se dá rodinně bydlet. Jedinečnou architektonickou výstavu s názvem Výjimečné domy a podtitulem Alternativa individuálního bydlení máte možnost zhlédnout ještě do této neděle v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v centru Prahy.