Máte za sebou stavbu rodinného domu? Na řadě je kolaudace
26.09.2023
Stavba rodinného domu je jednou z nejvýznamnějších investic v životě člověka. Vyžaduje si důsledné plánování, trpělivost i finance. Na jejím konci vás ale čeká ještě jedna důležitá věc, a to kolaudace. Až po té si můžete užívat své nové bydlení bez starostí.
Zdroj: pexels.com / Thirdman
Od první myšlenky až po kolaudaci
Pokud jste se rozhodli pro stavbu nového domova, určitě už víte, že se jedná o komplexní proces, který se sestává z mnoha kroků. Na samém začátku je nezbytné ujasnit si vlastní očekávání, stanovit maximální rozpočet a promyslet možnosti financování. Podstatné také je podrobně si projít projekty domů, které by naplnily všechny vaše představy a dokonale pasovaly na váš pozemek. Následuje sepsání podrobného plánu, a to jak finančního, tak časového a nakonec vyřízení potřebného stavebního povolení.
Po této pečlivé přípravě následuje samotná stavba. Její průběh se liší v závislosti na tom, zda dům stavíte svépomocí, nebo jste se vydali cestou bydlení na klíč. K dalším faktorům, které ovlivňují průběh stavby, patří také druh použitých materiálů, náročnost projektu a množství pracovní síly. V případě, že celý průběh dovedete do úspěšného konce, je na řadě kolaudace.
Ve zkratce jde o povolení od stavebního úřadu, že vaši stavbu můžete využívat k předem stanovenému účelu, například k bydlení. Délka kolaudačního řízení se odvíjí především od toho, zda vám stavební úřad povolí užívání stavby hned, nebo bude nezbytné odstranění zjištěných nedostatků.
Zdroj: pexels.com / Tima Miroshnichenko
Průběh kolaudace
Kolaudaci předchází podání žádosti o kolaudační souhlas doručený příslušnému stavebnímu úřadu, který má 15 dní na určení termínu kontrolní prohlídky. Na ní se zpravidla účastní zástupce stavebního úřadu spolu se stavitelem a vlastníkem stavby. Kromě toho, že se kontrola zaměřuje na to, zda stavba odpovídá povolení a projektové dokumentaci, zkoumá také bezpečnost dokončené stavby. Ta by neměla ohrožovat život a zdraví či negativně ovlivňovat životní prostředí.
Ve výsledku se můžete setkat se dvěma různými typy rozhodnutí. Stavební úřad může do 15 dnů od prohlídky domu vydat kolaudační souhlas, kterým buď povolí stavbu k užívání, nebo zahájí kolaudační řízení.
Rozhodnutí o zahájení kolaudačního řízení vydává stavební úřad v případě, že je nezbytné odstranění zjištěných nedostatků na rodinném domě. V závislosti na rozsahu oprav následuje několik kontrolních prohlídek, jejichž cílem je ujištění se, že jste nedostatky odstranili.
Po závěrečné kontrolní prohlídce získáte finální kolaudační rozhodnutí. To může užívání stavby povolit, zamítnout, případně určit omezení provozu stavby.
Zdroj: pexels.com / Anete Lusina
Co je třeba si nachystat ke kolaudaci domu?
Kromě toho, že k žádosti o kolaudační souhlas jste povinni také přiložit všechny příslušné podklady pro kolaudaci, připraveni musíte být také v den samotné prohlídky. Nezapomeňte si nachystat:
- projektovou dokumentaci skutečné realizace stavby,
- zaměření skutečného osazení stavby,
- kopii stavebního deníku,
- revizní zprávy.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 2579 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Stavební firmy
Certifikace montážních firem zvyšuje důvěryhodnost
Investice do vlastního bydlení je jednou z nejvýznamnějších a nejzásadnějších investic v životě. Při stavbě či rekonstrukci domu nebo bytu jsou zákazníci odkázáni na stavební firmy, od kterých vyžadují spolehlivost a preciznost odvedené práce. Totéž platí při montáži střešních oken. Jak se ale vyznat v záplavě nabídky na trhu?
EcoDomy – nízkoenergetické a pasivní zděné domy
Nízkoenergetické bydlení je u dnešních novostaveb považováno již téměř za standard, protože nikdo nechce platit za vytápění více než je nutné. Stále více domů se také staví jako pasivní, a platí to i u zděných domů, přestože se dříve stavěly převážně pasivní dřevostavby. Díky nových technologiím si může investor vybrat mezi různými materiály, aniž by narostly tepelné ztráty domu.
Zahrada během stavby
Spolu s novým domem většinou plánujeme také zahradu kolem něj. Jak ale docílit toho, abychom mohli zrealizovat sny o krásné a zdravé zahradě ihned po dokončení stavby?
Bydlení čtenářů - rodinný dům objímající zahradu
Rušná silnice v těsné blízkosti pozemku společně s okrajem sídliště byly hlavními omezujícími prvky, které ovlivnili návrh této stavby. Dům jsme tedy nechali ze strany od silnice obejmout pozemek a tím jsme vytvořili prostornou a klidnou zahradu.
Stavební dozor aneb kdo dohlíží na vaši stavbu?
Každý, kdo někdy stavěl, nebo se ke stavbě chystá, už slyšel o stavebním dozoru. Pro někoho je to nutné zlo, pro jiného možnost, jak ochránit svoji investici. Přitom bývá často zaměňován stavební dozor (SD) a technický dozor investora (TDI). Co to vlastně je?
Dřevěné balkóny - estetické i praktické doplňky staveb
Balkón je místem, kde rádi relaxujeme a trávíme chvíle volna. Je však také ozdobným prvkem, který výrazným způsobem ovlivňuje celkový vzhled domu. Při jeho stavbě bychom tak měli právě na estetickou stránku klást velký důraz. Pokud se rozhodnete pro dřevěný balkón, rozhodně neprohloupíte - bude s vaším obydlím skvěle ladit.
Cesta ze sídliště? Malometrážní domy ELK Compact
Letošní novinka z nabídky společnosti ELK s.r.o. z Plané nad Lužnicí, která je součástí koncernu největšího evropského výrobce dřevostaveb, – malometrážní nízkoenergetické domy ELK Compact - je určena pro ty zákazníky, kteří preferují bydlení v rodinném domě, kladou důraz na kvalitu a současně vítají maximální cenovou dostupnost.
Co nesmíme podcenit před stavbou domu?
Kdo se pouští do stavby nového domu, musí počítat s tím, že jde o velkou finanční zátěž, která je navíc ještě spojena s vyřizováním řady formalit. Bohužel právě bez tohoto papírování by nebylo možné stavbu uskutečnit. Než se tedy do budování nového domova pustíte, každý krok si dobře naplánujte, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím.