Konec vodních radovánek aneb zazimování venkovního bazénu
10.10.2012
Těm, kteří mají zahradní bazén, přibude k podzimním radostem a starostem další povinnost. Každý venkovní bazén je třeba správně zazimovat před příchodem prvních mrazíků.
Nadzemní bazénky stačí vypustit a schovat, trochu více práce dají zapuštěné bazény. Je zajímavé, že se neřídíme počasím, ale přímo teplotou vody v bazénu. Zazimování provádíme, ustálí-li se teplota okolo 12 °C, pokud by voda byla teplejší, docházelo by k rychlejšímu množení řas a bakterií. Dobře provedená odstávka bazénu je zárukou dlouhé životnosti venkovního bazénu. Každý typ je jinak náročný a vyžaduje trochu jiný postup. „Není ostuda pozvat si na zazimování odborníka, dělá to tak asi 50% našich zákazníků, ačkoliv francouzský bezpotrubní filtrační systém patří při odstávce k těm nejjednodušším.“, říká Rudolf Pejša, jednatel Bazénů Desjoyaux v ČR. „Firmu by si měl pozvat každý čerstvý majitel bazénu minimálně jednou až dvakrát, protože na různé bazény nelze uplatnit univerzální zazimovací postup. Zvláště stabilní filtrace s různými opčními prostředky vyžadují odborný zásah.“
Před zimním obdobím je důležité upustit bazén tak, aby vytvořený led, který plave v bazénu, nemohl rozbít skimmer, trysky, protiproud, světla aj. díly usazené v bazénu a aby jeho tlak neponičil bazénové stěny. U zapuštěných bazénů se může velká část vody ponechat v bazénu celou zimu. Tlaky zmrzlé zeminy a ledu v bazénu se tak mohou vzájemně kompenzovat a nedojde k prasknutí či zborcení stěn bazénu. Zvláště u křehčích plastových bazénů a keramických obkladů je však lépe vypustit vodu všechnu. Zbylou vodu ošetříme speciálními pomalu rozpustnými zazimovacími prostředky, jejichž úkolem je zamezit vzniku řas. Důležité je též odvodnění veškerých vodních rozvodů, které by mohla zamrzlá voda roztrhat. „Důležitou otázkou je zakrytí bazénu na zimu, které zabrání napadání nečistot a zpomalí množení bakterií a řas a na jaře pak bude podstatně snazší uvést bazén zpět do provozu a dokonce můžete stávající vodu použít na další sezonu.“ symbolicky uzavírá popis zazimovacího procesu pan Pejša z firmy Desjoyaux.
Foto: zimní plachta (Desjoyaux)
Foto: Univerzální plachta (Desjoyaux)
A nyní již několik rad pro samotné zazimování
1.Prvním krokem je finální vyluxování dna a stěn. U pískových filtrů je třeba navíc jeho důkladné proprání.
2. Druhým krokem je odpuštění bazénu. U plastových bazénů a bazénů s keramickým obkladem je lepší vypustit všechnu vodu. Naopak u bazénů s fólií (tzv. linerem) se upouští jen cca 2/3 objemu, aby se zachoval dostatečný tlak nutný k vypnutí fólie.
3. Do vody se aplikuje zazimovací roztok (směs kvarterních amoniových solí), který je určen ke konzervaci vody v zimním období. Aktivní látka se velmi pomalu uvolňuje. Zabraňuje tvorbě řas. Zprovoznění bazénu na jaře je potom méně náročné.
4. U stabilních filtrací upouštíme minimálně 20 cm pod nejníže uložené odtoky, trysky nebo ústí protiproudu. Během zimy nesmí hladina dosáhnout této úrovně. Zvláště při dlouhodobých deštích nebo silném tání je lepší hladinu občas zkontrolovat a případně odpustit. Nikde v technologii a potrubí nesmí zůstat voda, veškeré vnitřní rozvody je proto potřeba profouknout tlakem vzduchu. Mnohem snadnější zazimování vyžaduje mobilní filtrační jednotka Desjoyaux, kterou jednoduše celou odmontujete, a snadno ve dvou lidech odnesete do úschovy.
5. Nezapomeňte vypnout centrální vypínač. Pokud žijete na území, kde mrazy častěji klesají pod – 15°C, je bezpečnější motor a čerpadlo odpojit a uskladnit je na teplém suchém místě.
6. Speciální plováky, rozložené úhlopříčně na hladině, zabrání, aby rozpínající se led poškodil stěny bazénu. Méně estetickým, ale bezplatným řešení jsou prázdné plastové PET lahve.
7. Pokud máte u bazénu jakýkoli navíjecí systém zakrytí (plachtu, roletu) je nejlepší ji přes zimu odmontovat a uschovat nebo alespoň zakrýt. Každopádně se vyhněte jakékoli manipulaci. Lamelová roleta není absolutně vhodná pro zimní zakrytí bazénu. Do vnitřních lamel může vniknout voda, zamrznout a potrhat ji.
8. Přes bazén se natáhne zimní plachta (hustá síťovina), která zabraňuje znečištění bazénu během zimního období, ale zároveň propouští dešťovou vodu, takže ji nemohou vytvořené kaluže potrhat. Neprůhledná plachta navíc brání pronikání světla, které podporuje tvorbu řas a mikrobů. Ideálním řešením je tzv. univerzální plachta, kterou lze používat v zimě i během koupací sezony.
Foto: Zimní plachta - schůdky (Desjoyaux)
Více informací najdete na www.desjoyaux.cz.
Bazény Desjoyaux ČR,s.r.o.: Výhradním dovozcem bazénů značky Desjoyaux pro Českou republiku je firma bazény Desjoyaux, s.r.o. Prodej a montáž bazénů je zajištěna prostřednictvím regionálních obchodních zástupců (oficiálních partnerů - Bazény Desjoyaux s.r.o.) tak, aby byla rovnoměrně pokryta celá Česká republika. Výsledkem je cca 300 realizovaných bazénů v každém roce. Celkem má firma za dobu působení v Česku přes 4000 spokojených zákazníků. www.desjoyaux.cz
Bazény Desjoyaux, s.r.o., Hornoměcholupská 1480/53, 110 00-Praha 10, Tel., fax 274 771 601
- PR článek -
Článek byl zobrazen 17904 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Bazény, vířivky a sauny

Zastřešení bazénu – zbytečnost nebo nutnost?
Každý se těší ze slunečného dne, který může prožít s rodinou a přáteli u bazénu na čerstvém vzduchu. Co když vám ale idylické odpoledne zmaří nevlídné počasí? Nespoléhejte se na předpověď meteorologů a nevzdychejte, když se probudíte do deštivého červencového rána. Přizpůsobte se nevyzpytatelnému letnímu počasí a pořiďte svému bazénu kvalitní zastřešení.

Domácí hydroterapie během chladných dnů
Ještě nedávno byla hydroterapie záležitostí především lázeňských měst. Dnes si ji však můžete s kvalitní masážní vířivkou vychutnat i v pohodlí vlastního domova. Jaké benefity hydroterapie má, a jak si je vychutnat i v pohodlí domova?

Čištění a údržba bazénu nemusí být náročná ani složitá
Jakmile sleze poslední sníh a vyklubou se první jarní květiny, začínáme se těšit na léto, slunce, dovolenou a pohodu třeba na zahradě u bazénu. Ale předtím než si budete moci udělat pohodlí na lehátku a oči slastně přivřít do slunce, musíte bazén na sezónu po zimě důkladně připravit.

Pořizujeme si vnitřní bazén
Už vás také netěší trávit horké letní dny na veřejných koupalištích, které jsou navíc přeplněny skotačícími dětmi a o jejichž čistotě vody lze mnohdy pouze spekulovat? Máme pro vás jednoduché řešení – postavte si vlastní bazén a pokud si chcete vodní radovánky prodloužit, rozhodněte se pro jeho vnitřní umístění.

Jak udržovat zahradní bazén během letní sezóny
Mít na zahradě vlastní bazén není jen tak. Vedle správného zazimování a odzimování, o kterém jsme psali nedávno, je důležité starat se o vodní nádrž také během léta, kdy je používána. Co vše je potřeba pravidelně v letních měsících dělat a jak minimalizovat naše úsilí i nemalé náklady na údržbu bazénu?

To nejlepší pro váš bazén aneb osvědčené typy zastřešení
Abyste si mohli co nejdéle užít koupání v bazénu a zároveň ochránili vodu před znečištěním, měli byste bazén zastřešit. Jak to ale udělat co nejlépe? Existuje hned několik typů zastřešení, které si v tomto článku představíme. Díky kvalitní střeše získáte komfort, bez něhož už nebudete chtít být.

Jak správně čistit domácí vířivku?
Domácí vířivka je skvělým místem pro odpočinek a regeneraci těla i mysli. Jak ale zařídit to, aby voda v ní byla stále čistá a zdravotně nezávadná? Jak o domácí vířivku pečovat, jak jí čistit a jak často? Správná údržba zahrnuje nejen čištění povrchu a filtrů, ale také pravidelnou dezinfekci a výměnu vody.

Vybavte si bazén a získáte wellness na vlastní zahradě!
Toužíte nejen po koupání a možnosti si zaplavat, ale ocenili byste i možnost ve vodě jen tak relaxovat po náročném dni? Pokud si vhodně dovybavíte bazén, můžete v něm získat i domácí wellness. Zajímavé možnosti nabízejí například laminátové bazény Balerepo.