Druhy saun a jejich účinky na naše zdraví
08.11.2019
Blahodárné účinky saunování jsou ve světě, zejména tedy v severských zemích, známy již po staletí. V našich zeměpisných šířkách se sauny začaly těšit oblibě poměrně nedávno a zájem o tento způsob relaxace stále roste. Je to dáno zejména možností, pořídit si vlastní kabinu domů a nemuset tak navštěvovat sauny veřejné.
Sauny tak jak je známe dnes, pocházejí z Finska. I samotný název „sauna“ má původ ve finštině. Právě v této skandinávské zemi tradice saunování vznikla a sauna je již po staletí definována jako dům sloužící k lázni, v němž se vzduch ohřívá pecí. Původně se finské sauny přistavovaly k obytným domům a měly uprostřed velké ohniště, kde se nahřívaly kameny. Sauny neměly okna ani komín a tak se veškerý kouř a pára dostávaly ven jen dveřmi, nebo úzkými průduchy. U nás se první veřejná sauna objevila až v roce 1946. Od té doby jsou sauny součástí téměř všech sportovních i lázeňských center. Ne každý však chce do sauny někam docházet a saunovat se společně s cizími lidmi, proto se sauny začínají objevovat i v mnoha českých domácnostech. Takovýto intimnější způsob saunování je pro mnohé příjemnější.
Jak vypadá sauna?
Sauny jsou různě velké dřevěné kabiny, nebo vyzděné prostory obložené dřevem, které dnes již nemusí stát mimo dům, ale mohou být součástí koupelny nebo třeba ložnice. Pokud máte v rodinném domě nějakou nevyužitou suterénní místnost, je to ideální místo pro saunu. Sauny mohou být určeny pro různý počet lidí, od čehož se odvíjí také počet sedátek či lehátek, které jsou zabudovány v jedné nebo dvou výškových úrovních.
Sauny se mohou vyrábět z nejrůznějších dřevin, jako je například smrk, topol, cedr, hemlock a mnoha dalších. Na vnitřní vybavení saun je však nejvhodnější exotické dřevo z africké vrby abachi. Je totiž měkké a neporézní, proto na dotyk nepálí a snadno se udržuje. Levnější alternativou je pak dřevo z topolu, které se však hůře opracovává a poměrně brzy šedne.
Způsoby vytápění
Většina saun je v současnosti vytápěna pomocí elektrických kamínek, kterých existuje mnoho typů. Na klasickou suchou saunu švédského typu postačí levnější modely. U finské sauny mohou být na kamnech umístěny lávové kameny, které se polévají vodou a vytvářejí tak vlhčí prostředí. Velmi komfortním řešením jsou pak kamna, která mají integrovaný zásobník na vodu. Ten stačí naplnit a voda se postupně odpařuje. S parním generátorem můžeme docílit lázně se 100% vlhkostí o teplotě maximálně 60˚C. Tento způsob saunování nezatěžuje tolik organismus jako předchozí dva druhy. Po konzultaci s lékařem si tak pobyt v sauně mohou dovolit i lidé s určitými zdravotními problémy.
Není sauna jako sauna
Správné saunování působí blahodárně na lidský organismus, posiluje obranyschopnost, podporuje prokrvení těla, člověk se odpoutá od stresu a z těla jsou během pobytu v sauně vylučovány veškeré škodliviny. Během saunování dochází také k uvolnění kloubů a svalů. Dnes si již můžeme vybrat z několika různých typů saun, které se vyznačují rozdílnými vlastnostmi. Každý si tak může vybrat takovou saunu, která mu nejvíce vyhovuje.
Finská sauna
Pro tento typ sauny je, jak již bylo zmíněno výše, typická vyšší, až 80% vlhkost. Teplota vzduchu se pohybuje mezi 75 až 80 stupni Celsia, ale může být i vyšší. Na kamnech ve finské sauně jsou rošty, na nichž leží kameny, které je čas od času třeba polít vodou, aby se vzduch zvlhčil. Vlhký vzduch pak dodává iluzi prudkého nárůstu teploty. Finské sauny mají speciálně řešené větrání zajišťující cirkulaci vzduchu. Nejčastěji bývají tyto sauny vyrobeny z kvalitního masivu bez chemické povrchové úpravy.
Finská sauna, Vital Trend
Suchá (švédská) sauna
Pobyt v suché sauně je poměrně zatěžující na organismus, do suché sauny by proto měli vstupovat pouze zdraví lidé. Teplota se zde pohybuje mezi 100 až 110 stupni Celsia a vlhkost je minimální. V současné době obliba těchto saun klesá a to právě z důvodu vysoké zátěže organismu – dýchání horkého vzduchu je pro mnohé obtížné. Stěny suché sauny jsou obloženy dřevem, které musí být správně vysušené a kvalitní. Vhodný je například severský smrk, lípa, cedr, osika, jasan či olše. Dřevo se nesmí nijak povrchově chemicky upravovat. Všechny materiály použité v sauně musí být přírodní, na izolaci se používá minerální nebo skelná vata.
Parní sauna
Zátěž na organismus v parní sauně je označována jako střední. Teplota dosahuje maximálně 60˚C, ale zato je zde 100% vlhkost. Kdo by si chtěl účinků parní sauny užívat doma, může si pořídit tzv. parní box. Ten vypadá podobně jako sprchový kout a také je možné jej tímto způsobem využívat. Na výrobu se tak nepoužívá dřevo, ale například sklolaminát. Dveře by měly být z bezpečnostního skla. Boxy jsou zpravidla vybavovány i hydromasážními tryskami, umožňují aromaterapii a mají další funkce. Do klasického saunování to však má již daleko.
Infrasauna
Jde o specifický druh saunování, který se poslední dobou stává čím dál více oblíbeným. Jako zdroj tepla nejsou v infrakabinách používána kamna, ale infrazářiče. V infrasaunách vdechujete vzduch o teplotě maximálně 60 stupňů a vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 30 až 50%, což nijak nezatěžuje organismus. Princip infrasaun spočívá v hloubkovém prohřátí těla, které je schopno akumulovat velké množství tepla, jež vydává keramické či karbonové topidlo. Teplo proniká do organismu a svalů do hloubky 2 až 3 cm, což je dostačující k tomu, aby došlo k odpařování a vylučování toxických látek.
Infrasauna Wellis
Pobyt v infrakabině je doporučován i lidem, kteří těžce snášejí vysoké teploty, nebo se léčí s různými chorobami, jako je kupříkladu vysoký krevní tlak. Infračervené záření má také pozitivní vliv na klouby a svaly, pomáhá při jejich léčbě a tlumí bolest. Infračervené záření je vhodné využívat před sportovními výkony pro rozehřátí svalů, nebo před rehabilitačním cvičením. Po použití infrakabiny se neprovádí procedura prudkého zchlazení. Vzhledem k tomu, že jsou infrakabiny mnohem menší než klasické sauny, patří k jejich výhodám snadná montáž a jednoduché připojení k elektrické síti, což zvládne i laik. Oproti běžné sauně je infrasauna také podstatně úspornější, zahřívá se zhruba 10 minut, zatímco suchá sauna asi hodinu až hodinu a půl.
Biosauny
Zdravý životní styl se neustále dostává do popředí zájmu a tak se s ním dnes můžeme setkat i u saun. Pojem biosaunování dnes již není neznámý – jde zejména o využití aromaterapie. Ta umocňuje dojem ze saunování. Do vzduchu se společně s párou dostávají nejrůznější aromatické oleje (určené speciálně pro sauny) nebo sušené léčivé bylinky.
Sauna se solnou terapií, Vital Trend
Další biovariantou je pak solná sauna. Jde o saunu, která je vybavena speciálními kamny s cihličkami z himálajské soli. Ta se během saunování odpařuje a její inhalování má léčivé účinky. Vzduch, který dýcháme v solné sauně, je údajně mnohem účinnější, než ten v solných jeskyních. Solnou terapii je možné si dopřát i ve standardně vybavené sauně – stačí, když stávající topidlo obložíte solnými kameny.
- jpa -
Tematické články
Infrasauna má blahodárné účinky na naše tělo i ducha
Parní kabiny odstraní únavu i problémy s pletí
Odhoďte nudu a dovádějte v bazénu
Wellness vybavení do malé i velké koupelny
Požitek zvaný saunování
Firmy z oboru
Bazény, vířivky a sauny
Článek byl zobrazen 40756 krát.
Diskuze k článku
Tadeáš | 03.06.2024 15:30:33
Informace ohledně saun jsem si hledal dřív když jsme vybírali saunu kterou si pořídíme. Nakonec jsme si nechali poradit od firmy Saunaproject. Zvolili jsme finskou saunu, v článku je všechno výborně popsáno což je super pro lidi co se rozhodují o koupi sauny.
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Bazény, vířivky a sauny

Myslete na bezpečnost dětí na zahradě
Zahrada je bezpochyby místem, kde děti v letním období tráví nejvíce času a to je samozřejmě jenom dobře. Každý zodpovědný rodič by však měl znát i možná úskalí, která pobyt na zahradě přináší. I při zdánlivě nevinných hrách může dojít k těžkému úrazu, proto je dobré rizika nepodceňovat a pokusit se jim předcházet.

Se zastřešením prodloužíte koupací sezónu a ještě ušetříte
Trvalé zastřešení bazénu nepředstavuje jen komfort, ale i praktické řešení, které oceníte od prvních okamžiků po instalaci. Největším benefitem je ale samozřejmě prodloužení koupací sezóny. A jaké jsou další výhody?

Jak připravit bazén na koupací sezónu
S příchodem prvních teplejších dnů bývají majitelé bazénu natěšení na novou koupací sezonu. Po skončeném zimním období je před zahájením nové sezóny nezbytně důležitá správná příprava bazénu. Co je nutné zajistit, aby byla voda v bazénu křišťálově čistá a koupání bez potíží po celou sezónu?

Posuvná terasa zakryje bazén, vířivku nebo koupací jezírko
Pokud dáváte přednost funkčním a přitom designově atraktivním řešením, bude pro vás posuvná pochozí terasa ideálním způsobem zakrytí bazénu, vířivky nebo swim spa. Posuvná terasa je plně pochozí a kromě zakrytí bazénu nabízí i další možnosti využití.

Plastové bazény – jak si vybrat vhodný bazén a zastřešení?
Máte děti, které touží po dovádění v bazénu? Chcete si kondičně zaplavat nebo se v parném létě jen osvěžit? Pak pravděpodobně stojíte před nelehkým rozhodnutím – pořídit si na zahradu bazén? A když ano, tak jaký, jak velký a z jakého materiálu? Poradíme vám při výběru.

Zastřešení bazénu – zbytečnost nebo nutnost?
Každý se těší ze slunečného dne, který může prožít s rodinou a přáteli u bazénu na čerstvém vzduchu. Co když vám ale idylické odpoledne zmaří nevlídné počasí? Nespoléhejte se na předpověď meteorologů a nevzdychejte, když se probudíte do deštivého červencového rána. Přizpůsobte se nevyzpytatelnému letnímu počasí a pořiďte svému bazénu kvalitní zastřešení.

Bazénové lemy StoneAge se hodí ke každému zapuštěnému bazénu
Bazénové lemy mají kromě estetické funkce hned několik praktických výhod. Lem jednak zabraňuje vylévání vody z bazénu a brání naopak znečištění bazénu z okolí. Lem může tvořit pouze ohraničení bazénu nebo přirozeně navazovat na okolí bazénu - betonovou nebo kamennou dlažbu, dřevo nebo WPC.

Pobyt ve vířivce má neuvěřitelně pozitivní dopady na naše zdraví, tak se správně naložte!
Horká bublající voda, příjemná hudba, skvělé víno ve sklence a přítomnost někoho blízkého… už jen tahle představa vám určitě dokáže zlepšit náladu. Prospěšnost, kterou má pobyt ve vířivce pro naše zdraví, ale potvrzují i vědci. „Pravidelné posezení ve vířivce zlepšuje krevní oběh, odbourává stres a dokonce působí preventivně proti celulitidě,“ vyjmenovává Michael Bäumel.