Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
17.10.2011
Letní olympijské hry 2012 se nezadržitelně blíží. Jednou z nejvyzdvihovanějších staveb olympijské vesnice je cyklistický velodrom. Budova přezdívaná podle své vizáže "lupínek", "brambůrek" či "Pringle" (podle značky známých chipsů) získala nedávno prestižní cenu Královského institutu britských architektů.
Stroze elegantní tvar haly byl podle architektonického studia Hopkins Architects inspirován přímo jízdními koly. Bicykl je totiž podle ateliéru "důmyslným ergonomickým objektem vypilovaným k nedostižné efektivitě". Právě kreativní design jízdního kola chtěli architekti manifestovat i na samotné budově. Dominantní střecha "chipsu" působí velice dynamicky, stejně jako cyklistika.
Velodrom, který disponuje plochou 21 700 metrů čtverečních a pojme šest tisícovek diváků, klade velký důraz na šetrný přístup k přírodě. Vyřešeno je hospodaření s vodou, jež je sbírána z povrchu střechy, větrání je zajištěno prouděním vzduchu zespoda pod sedadly a využito bude také přirozené světlo, které bude dovnitř během dne proudit střešními světlíky a proskleným pásem vedoucím po obvodu budovy. Střecha zároveň díky světlé barvě brání přehřátí vnitřního prostoru.
Základem svatostánku cyklistických dráhových závodů je lehká ocelová konstrukce parabolického tvaru, které uvnitř chybějí podpěry, takže divákům nebude vadit ve výhledu žádná překážka, ať budou sedět kdekoliv. Zvenku je konstrukce obložena dřevěnými prkny z červeného cedru. Uvnitř bylo naopak použito dřevo borovice sibiřské, konkrétně na dráhu, která je údajně nejrychlejší na světě. Je sestavena z prken dlouhých pět až šest metrů a širokých čtyři centimetry, které jsou dohromady dlouhé 56 kilometrů. Tým šestadvaceti tesařů na dráze podle agentury AP pracoval osm týdnů a použili prý přitom 350 tisíc hřebíků.
Ateliér Hopkins Architects vyhrál soutěž na postavení stadionu v roce 2007. S řešením haly studiu radil údajně i známý cyklistický závodník Chris Hoy. V únoru 2009 byly zahájeny stavební práce a letos byl, už rok a půl před zahájením největšího sportovního svátku, jeden z prvních olympijských kolosů dokončen. Vedle velodromu a sousedního Veloparku, který nabídne další cyklistické stezky nebo překážkové dráhy, nechybí v olympijském parku nový, chytře řešený Olympijský stadion z kuchyně studia Populous, informační centrum ve tvaru olympijských kruhů z dílny portugalských architektů či plavecký stadion připomínající vlnu na hladině navržený Zahou Hadid.
Autor: efa
Foto: www.hopkins.co.uk
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
Moderní architektura ve světě XXVI. - Muzeum Liaunig
Moderní architektura ve světě XXV. - Centrum mládeže u Madridu
Moderní architektura ve světě XXIV. - Kunsthaus Graz
Moderní architektura XXIII. - Cheese House v Nitře
Moderní architektura XXII. – Mezinárodní cenu má Norská opera
Moderní architektura XXI. - Porsche Museum ve Stuttgartu
Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Článek byl zobrazen 10240 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Symbolem australského Sydney se před zhruba 35 lety stala budova opery. Monumentální stavbu připomínající podle nadšenců vzlétající labuť, obří plachetnici či shluk lastur a podle kritiků souložící želvy nebo rozhádané jeptišky, která do letošního 7. července bojovala s dvacítkou dalších staveb o titul jednoho ze sedmi novodobých divů světa, provází zajímavá a strastiplná historie jejího zrození.
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Obří golfový míček. Přesně tato tři slova asi nejlépe vystihují podobu kulovité dominanty švédské metropole. Tou je hala Globen neboli Globe Arena, víceúčelový stadion, který nejvíce proslavil hokej (plocha je zaledněna nepřetržitě od září do dubna), ale podobně jako v české Sazka Areně se zde koná vedle sportovních akcí také řada kulturních vystoupení.
Moderní architektura XVIII. - Jódová sanatoria Klimkovice
V lesnaté krajině na úpatí Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů ze západu a s výhledem na panorama Beskyd směrem na východ leží nedaleko Ostravy lázeňský areál Klimkovice. Vedle léčivých účinků místní jodobromové vody jsou sanatoria také unikátním architektonickým dílem.
VyVolení & Big Brother: Život v luxusní kleci
Český národ má novou zábavu - sleduje po večerech soutěžící reality show VyVolení a Big Brother, kteří se dobrovolně nechali zavřít na tři měsíce do luxusního domu. Je však život v něm opravdu tak báječný, pohodlný a luxusní? A neohrožuje zdraví?
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Dům připevněný jako ruksak k hostitelskému domu, skládačka z 24 prosklených krychlí nebo dům jako věž převyšující zalesněnou krajinu v Oklahomě. I tak se dá rodinně bydlet. Jedinečnou architektonickou výstavu s názvem Výjimečné domy a podtitulem Alternativa individuálního bydlení máte možnost zhlédnout ještě do této neděle v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v centru Prahy.
Máte za sebou stavbu rodinného domu? Na řadě je kolaudace
Stavba rodinného domu je jednou z nejvýznamnějších investic v životě člověka. Vyžaduje si důsledné plánování, trpělivost i finance. Na jejím konci vás ale čeká ještě jedna důležitá věc, a to kolaudace. Až po té si můžete užívat své nové bydlení bez starostí.
Kdo získal titul Stavba roku 2009?
Už posedmnácté se letos utkaly realizované projekty na území ČR o titul Stavba roku, který je každoročně udělen pěti objektům. Letos v klání pětapadesáti přihlášených projektů zvítězily Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, Bytový dům na Topolce, City Park Jihlava, nové spojení pražských nádraží a I. etapa komplexu Classic Business Park.
Bydlení čtenářů - rodinný dům s ustupujícími pokoji v Ostravě
Novostavba rodinného domu v Ostravě - Radvanicích zaujme na první pohled svých architektonickým řešením. Odpočinkovou část domu tvoří tři kostky - postupně ustupující pokoje.