Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
17.10.2011
Letní olympijské hry 2012 se nezadržitelně blíží. Jednou z nejvyzdvihovanějších staveb olympijské vesnice je cyklistický velodrom. Budova přezdívaná podle své vizáže "lupínek", "brambůrek" či "Pringle" (podle značky známých chipsů) získala nedávno prestižní cenu Královského institutu britských architektů.
Stroze elegantní tvar haly byl podle architektonického studia Hopkins Architects inspirován přímo jízdními koly. Bicykl je totiž podle ateliéru "důmyslným ergonomickým objektem vypilovaným k nedostižné efektivitě". Právě kreativní design jízdního kola chtěli architekti manifestovat i na samotné budově. Dominantní střecha "chipsu" působí velice dynamicky, stejně jako cyklistika.
Velodrom, který disponuje plochou 21 700 metrů čtverečních a pojme šest tisícovek diváků, klade velký důraz na šetrný přístup k přírodě. Vyřešeno je hospodaření s vodou, jež je sbírána z povrchu střechy, větrání je zajištěno prouděním vzduchu zespoda pod sedadly a využito bude také přirozené světlo, které bude dovnitř během dne proudit střešními světlíky a proskleným pásem vedoucím po obvodu budovy. Střecha zároveň díky světlé barvě brání přehřátí vnitřního prostoru.
Základem svatostánku cyklistických dráhových závodů je lehká ocelová konstrukce parabolického tvaru, které uvnitř chybějí podpěry, takže divákům nebude vadit ve výhledu žádná překážka, ať budou sedět kdekoliv. Zvenku je konstrukce obložena dřevěnými prkny z červeného cedru. Uvnitř bylo naopak použito dřevo borovice sibiřské, konkrétně na dráhu, která je údajně nejrychlejší na světě. Je sestavena z prken dlouhých pět až šest metrů a širokých čtyři centimetry, které jsou dohromady dlouhé 56 kilometrů. Tým šestadvaceti tesařů na dráze podle agentury AP pracoval osm týdnů a použili prý přitom 350 tisíc hřebíků.
Ateliér Hopkins Architects vyhrál soutěž na postavení stadionu v roce 2007. S řešením haly studiu radil údajně i známý cyklistický závodník Chris Hoy. V únoru 2009 byly zahájeny stavební práce a letos byl, už rok a půl před zahájením největšího sportovního svátku, jeden z prvních olympijských kolosů dokončen. Vedle velodromu a sousedního Veloparku, který nabídne další cyklistické stezky nebo překážkové dráhy, nechybí v olympijském parku nový, chytře řešený Olympijský stadion z kuchyně studia Populous, informační centrum ve tvaru olympijských kruhů z dílny portugalských architektů či plavecký stadion připomínající vlnu na hladině navržený Zahou Hadid.
Autor: efa
Foto: www.hopkins.co.uk
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
Moderní architektura ve světě XXVI. - Muzeum Liaunig
Moderní architektura ve světě XXV. - Centrum mládeže u Madridu
Moderní architektura ve světě XXIV. - Kunsthaus Graz
Moderní architektura XXIII. - Cheese House v Nitře
Moderní architektura XXII. – Mezinárodní cenu má Norská opera
Moderní architektura XXI. - Porsche Museum ve Stuttgartu
Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Článek byl zobrazen 10012 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti
Kaplický vstoupil do designérské Síně slávy
V pražském Stavovském divadle byly o minulém víkendu uděleny ceny Czech Grand Design. Designérem roku 2008 se stal Jan Čtvrtník, do Síně slávy byl za své dílo uveden nedávno zesnulý architekt Jan Kaplický.
Nový stavební zákon a projekty rodinných domů
Od 1. 7. 2024 začal platit nový stavební zákon. Zavedených změn je celá řada, zaměřili jsme se na ty, které se týkají projektování novostaveb typových a individuálních rodinných domů.
Na co se zaměřit při výběru a nákupu pozemku
Každý, kdo se rozhodne pro výstavbu rodinného domu, by měl věnovat velkou pozornost výběru vhodné stavební parcely. I když se to možná nezdá, výběr pozemku je nejdůležitějším a zásadním rozhodnutím v celém procesu výstavby. Vlastnosti daného pozemku totiž výrazně ovlivňují nejen vzhled budoucí stavby, ale také její užitné vlastnosti.
Moderní architektura XXIII. – Hotel Josef
Přímo v centru Prahy vyrostl před více než třemi lety pozoruhodný skvost z dílny Evy Jiřičné, úspěšné české architektky žijící v Londýně, která je autorkou mnoha zásadních budov, jež se zapsaly do dějin moderní architektury. Jedná se o čtyřhvězdičkový Hotel Josef v ulici Rybná 20.
Ze staré stodoly v Kojetíně vznikl inspirativní rodinný dům, jehož moderní betonová přístavba se stala stavbou roku
V roce 2006 koupil Radek Leskovjan pozemek uprostřed obce Kojetín u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála na kopci s výhledem do krajiny pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl v roce 2007 obytný ateliér, později přibyla betonová přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem.
Moderní architektura ve světě XXX. - Město umění a věd ve Valencii
Španělská Valencie - to jsou nejen úzké uličky historického centra, majestátná katedrála s věží Micalet, gotická brána, módní obchody, burza hedvábí, tržnice či renesanční budova Severního nádraží, ale také moderní architektura. Dosyta si jí užijete ve Městě umění a věd.
Moderní architektura XI. – Divadlo loutek Ostrava
V 90. letech vyrostlo v Ostravě několik architektonicky velice zajímavých budov. Jednou z nich je také Divadlo loutek na Černé louce, které získalo titul Dům roku 1999.
Moderní architektura XVI. - Hundertwasserův dům
Hundertwasserův dům ve Vídni, který patří od svého otevření v roce 1985 k největším návštěvnickým magnetům rakouské metropole, slaví své dvacáté narozeniny.