Moderní architektura XXVIII. - Plechový dům v Humpolci
23.04.2006
Na velice rušném nároží ulic Mánesova a Na Kasárnách přímo v centru Humpolce vyrostl na miniaturní parcele o rozloze 430 metrů čtverečních netradiční plechový dům. Sám architekt Luděk Rýzner, který v něm bydlí se svou rodinou, i jeho firma OK PLAN, jej nazývají familiérně Plecháč, nezasvěcení mu velmi pohrdavě říkají zrezavělá plechovka.
Jedná se každopádně o unikátní českou stavbu moderní architektury.
Stavba pod rodinného domu na velmi problematickém a extrémně exponovaném místě byla zahájena začátkem června 2004 poté, co byla v rekordně krátkém čase pouhých tří měsíců vypracována jeho projektová dokumentace. Hrubá stavba byla dokončena na podzim 2004, v dubnu loňského roku se už kolaudovalo.
Jedná o se čtyřpodlažní budovu stojící v mírném svahu, s posledním podlažím ustupujícím. Zastavěná plocha je pouze 72 metrů čtverečních. Kostru domu tvoří ocelový, žárově zinkovaný skelet, objekt je obložen cortenovým plechem o tloušťce 4 milimetry a kopility v prvním nadzemním podlaží.
Jde o dům o velikosti 4+1 se zahradou a venkovním nerezovým bazénem a přístřeškem pro dva automobily. Při jeho stavbě byly aplikovány zásady manifestu individuálního, moderního, udržitelného bydlení. Dům postaven zejména z recyklovatelných a rozebíratelných materiálů, stojí v zahuštěné zástavbě, má silně propojen interiér s exteriérem a použité materiály vyžadují minimální nároky na údržbu.
Vnitřní dispozice je navržena jako otevřená, s velkým důrazem na funkčnost a využitelnost všech ploch, je zde jen minimálně chodeb a hluchých míst. veškeré konstrukce jsou přitom přiznané - ocelové nosníky, trapézové plechy i betonové podlahy. Kvůli až příliš otevřenému prostoru se dokonce rodina Rýznerových musela o Vánocích odstěhovat, aby děti neobjevily Ježíška.
Dům je zařízen atypickým nábytkem vyrobeným z MDF desek a opatřený bílou polomatnou barvou a typovým sedacím mobiliářem od renomovaných firem, jako jsou Vitra, Modernista nebo Brik. Vnitřní zeleň dodala firma Wild Flowers.
Autor: efa
Foto: okaplan.cz
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
Moderní architektura XXVI. - Výstava neznámého, leč významného Waltera Loose
Moderní architektura XXV. – Dům umění Ostrava
Článek byl zobrazen 12083 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Vytvořte si krásnou a moderní koupelnu s vybavením značky ARTTEC – jarní sleva 10 % na vše
Kvalitní koupelnové a relaxační zařízení, nejen pro očistu těla, ale i mysli. již více jak 25 let se zabýváme výrobou a prodejem sanitárního zařízení. Vyrobíme na míru masážní vanu, sprchové dveře do niky i sprchový kout či parní box. Montujeme po celé ČR.Nábytek ENO - nábytek, postele a sedací soupravy on-line
Internetový obchod nabytek-eno.cz vám nabízí širokou nabídku nábytku sedacího, nábytku do obývacího pokoje, dětského nábytku, ložnicového nábytku, nábytku do kuchyně a jídelny, rustikálního nábytku, kancelářského nábytku a zahradního nábytku. 1200 m2 výstavní a prodejní plochy, vlastní doprava.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura XXI. - Český dům v Malmö
V rámci výstavy European Village (Evropská vesnice), která byla součástí projektu City of Tomorrow (Město zítřka) evropského stavebního veletrhu Bydlení 2001, vyrostla ve švédském Malmö unikátní třípodlažní vila s názvem Český dům.

Nízkoenergetické bydlení v panelech
Znáte sendvič ze dvou dřevoštěpkových desek OSB a polystyrenu zvaný Europanel systems pro výstavbu nízkoenergetických montovaných domů? O stavby a práci s touto jedinečnou konstrukcí je mezi projektanty a architekty čím dál větší zájem a my Vám vysvětlíme proč.

Moderní architektura ve světě V. - Brasília
Dnes si nebudeme povídat o jedné konkrétní stavbě, ale o celé řádce budov, které spolu velmi úzce souvisejí a tvoří jeden nedílný celek. Jedná se totiž o celé město, které bylo dopředu vyprojektováno a naráz postaveno na zelené louce, a navíc pod dohledem jednoho hlavního architekta, jenž je autorem všech zásadních staveb. Řeč je o Brasílii, hlavním městě jihoamerické Brazílie.

Moderní architektura XV. – Vila Tugendhat
Architektonickým skvostem naší republiky je brněnská funkcionalistická Vila Tugendhat, která má dnes již statut Národní kulturní památky a je zapsána v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Archon+, to je víc než projekt - pozvánka na stavební veletrhy
ARCHON+ projekční kancelář Barbara Mendel se zabýva projektováním rodinných domů a prodejem hotových projektů. V naše nabídce máme víc než 650 projektů – moderních a úsporných. Bez ohledu na užitnou plochu, všechny projekty jsou projektované s důrazem na pohodlí, funkčnost a lehkost stavby. Proto se naše projekty těší důvěře individualných zakazniků i developerů.

Moderní architektura IV. – Zlatý Anděl
Na podzim to bude přesně pět let, co byl na frekventované křižovatce na pražském Smíchově slavnostně otevřen obchodně administrativní komplex Zlatý Anděl navržený světově uznávaným architektem Jeanem Nouvelem.

Moderní architektura ve světě I. - La Défense
Po třicetidílném seriálu o moderní architektuře v České republice vám přinášíme první díl série Moderní architektura ve světě. První díl je věnován pařížské čtvrti La Défense. Výstavba této části města nad Seinou vypukla v roce 1958 a byla jedním z nejodvážnějších počinů poválečné francouzské architektury.

Moderní architektura VII. – Od pomníku k metronomu
Specifickou ikonou české metropole se stal v 50. letech 20. století Stalinův pomník na Letenské pláni. Diskutovaný, nenáviděný a kontroverzní. Dnes místo obřího kolosu shlíží z Letné dolů do centra metronom.