Moderní architektura XXVIII. - Plechový dům v Humpolci
23.04.2006
Na velice rušném nároží ulic Mánesova a Na Kasárnách přímo v centru Humpolce vyrostl na miniaturní parcele o rozloze 430 metrů čtverečních netradiční plechový dům. Sám architekt Luděk Rýzner, který v něm bydlí se svou rodinou, i jeho firma OK PLAN, jej nazývají familiérně Plecháč, nezasvěcení mu velmi pohrdavě říkají zrezavělá plechovka.
Jedná se každopádně o unikátní českou stavbu moderní architektury.
Stavba pod rodinného domu na velmi problematickém a extrémně exponovaném místě byla zahájena začátkem června 2004 poté, co byla v rekordně krátkém čase pouhých tří měsíců vypracována jeho projektová dokumentace. Hrubá stavba byla dokončena na podzim 2004, v dubnu loňského roku se už kolaudovalo.
Jedná o se čtyřpodlažní budovu stojící v mírném svahu, s posledním podlažím ustupujícím. Zastavěná plocha je pouze 72 metrů čtverečních. Kostru domu tvoří ocelový, žárově zinkovaný skelet, objekt je obložen cortenovým plechem o tloušťce 4 milimetry a kopility v prvním nadzemním podlaží.
Jde o dům o velikosti 4+1 se zahradou a venkovním nerezovým bazénem a přístřeškem pro dva automobily. Při jeho stavbě byly aplikovány zásady manifestu individuálního, moderního, udržitelného bydlení. Dům postaven zejména z recyklovatelných a rozebíratelných materiálů, stojí v zahuštěné zástavbě, má silně propojen interiér s exteriérem a použité materiály vyžadují minimální nároky na údržbu.
Vnitřní dispozice je navržena jako otevřená, s velkým důrazem na funkčnost a využitelnost všech ploch, je zde jen minimálně chodeb a hluchých míst. veškeré konstrukce jsou přitom přiznané - ocelové nosníky, trapézové plechy i betonové podlahy. Kvůli až příliš otevřenému prostoru se dokonce rodina Rýznerových musela o Vánocích odstěhovat, aby děti neobjevily Ježíška.
Dům je zařízen atypickým nábytkem vyrobeným z MDF desek a opatřený bílou polomatnou barvou a typovým sedacím mobiliářem od renomovaných firem, jako jsou Vitra, Modernista nebo Brik. Vnitřní zeleň dodala firma Wild Flowers.
Autor: efa
Foto: okaplan.cz
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
Moderní architektura XXVI. - Výstava neznámého, leč významného Waltera Loose
Moderní architektura XXV. – Dům umění Ostrava
Článek byl zobrazen 13263 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura ve světě XV. - Londýnská okurka
Londýnské náměstí 30 St Mary Axe a v podstatě celé panorama metropole nad Temží dostalo v květnu 2004 novou dominantu. Zbožňovanou i nenáviděnou "okurku nakládačku", která se tyčí do výšky 180 metrů. Budova z dílny slavného architekta Normana Fostera, kterého můžeme označit za dvorního architekta Londýna, je druhým nejvyšším mrakodrapem ve finančním centru města.
Ledový hotel pro příznivce netradičního bydlení
Dvě stovky kilometrů za Polárním kruhem ve švédské vesničce Jukkasjärvi začal před pár dny, jako tomu je každoročně už patnáct let, vyrůstat hotel z ledu a sněhu. Pokud si myslíte, že se v ledovém království nedá bydlet, jste na omylu.
Moderní architektura XXI. - Český dům v Malmö
V rámci výstavy European Village (Evropská vesnice), která byla součástí projektu City of Tomorrow (Město zítřka) evropského stavebního veletrhu Bydlení 2001, vyrostla ve švédském Malmö unikátní třípodlažní vila s názvem Český dům.
Vinný sklep v domě, nebo v bytě?
Kvalitní vína jsou dnes samozřejmou součástí našeho stolování. Takové víno si vyžaduje péči – a tu mu dnes můžeme snadno dopřát i doma. Bez ohledu na to, zda bydlíme v rodinném domě se sklepem nebo v cihlovém činžáku, kde do sklepa zatéká či ve vysušeném panelovém domě. Jak na to?
Dům snů – dřevostavba v přímém přenosu
Na počátku reality show Dům snů se deset vybraných soutěžících párů seznámilo s pozemkem i projektem. Netradiční projekt, jehož výsledkem má být luxusní bydlení v hodnotě 13 miliónů korun, se realizoval čtyři měsíce. Odborníci pro ně hned ze startu připravili nelehký úkol. Museli se dohodnout na konečné podobě svého domu snů.
Moderní architektura XIX. - Oranžérie na Pražském hradě
V květnu 1999 byla na jižní straně Královské zahrady na Pražském hradě slavnostně otevřena čtyři roky budovaná Oranžérie architektky Evy Jiřičné, která nahradila starý zchátralý a rozpadlý skleník
Moderní architektura ve světě XXIX. - Absolute Towers v Kanadě
Zhruba před měsícem se v Praze konal pátý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week 2011. Jedním z hostů letošního ročníku byl čínský architekt Ma Yansong. O Praze prohlásil, že mu připadá trochu nudná a tuctová, máme podle něj málo moderních staveb. "Proč je tady jen Tančící dům?" ptal se.
Moderní architektura ve světě XVII. - Allianz Arena Mnichov
Sto dvacet tisíc metrů krychlových betonu, dvaadvacet tisíc tun oceli nebo 100 kilometrů kabelů - tak obrovské množství materiálu bylo použito při stavbě fenomenálního fotbalového stadionu v německém Mnichově, který je jedním z nejmodernějších, největších a zároveň i nejdražších stadiónů na světě.