Moderní architektura III. - Žižkovská věž
25.04.2005
Neoddiskutovatelnou dominantou Prahy 3 je Žižkovská televizní věž. Stavba ve stylu high-tech, která vznikala v letech 1985 až 1992, ve své době vyvolala řadu rozporuplných reakcí, částečně korespondujících se změnou režimu.
Žižkovská věž je nejvyšší věží v České republice, měří neuvěřitelných 216 metrů, takže se její součástí logicky stala také rozhledna, z níž dohlédnete při dobré viditelnosti až sto kilometrů daleko. Vidět můžete třeba do Plzně, Mostu, Ústí nad Labem, Liberce, Hradce Králové nebo do Jihlavy.
Hlavním účelem stavby věže však samozřejmě nebyla rozhledna, ale televizní vysílač. Od roku 1953 zajišťoval šíření televizního signálu vysílač na Petříně, ten ovšem nesplňoval požadavky moderních technologií. Po několikaletém zvažování, kde postavit nový vysílač, bylo nakonec na přelomu 70. a 80. let rozhodnuto o Mahlerových sadech na Praze 3.
Autorem architektonického řešení stavby se stal Václav Aulický, který navrhl tři štíhlé kruhové tubusy spojené několika kabinami. Pozoruhodné pro tehdejší dobu je, že jako materiál byla použita kombinace oceli a železobetonu. Mnoho příznivců však Žižkovská věž neměla, spíše naopak. Mnoho lidí požadovalo zejména po roce 89 stavbu obřího monstra zastavit nebo ho dokonce zbourat, dlouho se polemizovalo nad jeho komunistickým odkazem. Přetřásala se také otázka negativního vlivu vysílače na zdraví obyvatel, výzkum však ukázal, že nic takového nehrozí.
Postupem času se lidé s žižkovskou "raketou" sžili. Vedle každodenního proudění zástupů návštěvníků na rozhlednu se tady konají také konference a školení a lidé si oblíbili i místní restauraci ve výšce šestašedesáti metrů. Pozitivnějšímu vnímání "obra" určitě prospěl také projekt Davida Černého Mimina/Babies. Instalace plastik černých miminek, která šplhají po tubusech věže, se před pěti lety setkala s tak velkým ohlasem, že se podařilo sehnat téměř půl milionu korun a ze sezónního projektu se stal projekt trvalý.
Autor: efa
Článek byl zobrazen 16018 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura XXII. – Mezinárodní cenu má Norská opera
Budova Norské národní opery a baletu se stala vítězem ceny Evropské unie pro současnou architekturu - Mies van der Rohe Award 2009. Operní budova v Oslu, která připomíná kru vynořující se z fjordu, je dílem architektonického studia Snøhetta.

Typový projekt rodinného domu se dvěma byty nebo dvojdům?
Při řešení bytové situace již někteří z Vás narazili na otázku, zda se nevyplatí v rámci výstavby rodinného domu, který obvykle nabízí jednu bytovou jednotku postavit tzv. dvojdům. Je ale dvojdům a dům se dvěma byty totéž?

Zdařilá rekonstrukce panelákového bytu
Pokud žijete ve starém panelákovém bytě, určitě jste už několikrát uvažovali o změně v podobě rekonstrukce. Možná vás ale vždy odradí pocit, že z vašeho bytu stejně nic nevykouzlíte. Opak je pravdou a dokládá to také nabídka mnoha výrobců, kteří myslí právě na majitele panelových bytů. Rekonstrukce panelových bytů v současné době nejsou omezeny žádnými limity a váš byt se tak dokáže změnit téměř k nepoznání.

Rozsvícená Cheopsova pyramida nad Ostravou
Model Cheopsovy pyramidy v měřítku 1:1 se nad Ostravou rozhodla vztyčit skupina architektů z Projektstudia. Coby názorná ukázka měřítka a proporcí se tak tento egyptský div světa rozzářil poslední srpnový pátek nad ostravským Masarykovým náměstím. Po dobu jednoho měsíce budou 4 světelné paprsky pyramidu vznášet nad Ostravou.

Rodinný dům s důmyslným atriem a neobvyklou fasádou
Soudobá architektura rodinného bydlení se ubírá různými směry, od typových objektů, přes urbanistické celky až po zcela originální domy, jejichž autoři se snaží nepodlehnout davovému „šílenství“, respektovat určité kvalitativní zásady a požadavky a prezentovat vlastní, tedy individuální styl práce.

Moderní architektura XXVIII. - Plechový dům v Humpolci
Na velice rušném nároží ulic Mánesova a Na Kasárnách přímo v centru Humpolce vyrostl na miniaturní parcele o rozloze 430 metrů čtverečních netradiční plechový dům. Sám architekt Luděk Rýzner, který v něm bydlí se svou rodinou, i jeho firma OK PLAN, jej nazývají familiérně Plecháč, nezasvěcení mu velmi pohrdavě říkají zrezavělá plechovka.

Moderní architektura VII. – Od pomníku k metronomu
Specifickou ikonou české metropole se stal v 50. letech 20. století Stalinův pomník na Letenské pláni. Diskutovaný, nenáviděný a kontroverzní. Dnes místo obřího kolosu shlíží z Letné dolů do centra metronom.

Viladomy Horoměřice
Alternativu v podobě bydlení na vesnici, a přesto nedaleko hlavního města, nabízejí dva tucty bytových jednotek v obci Horoměřice. Na uzavřené ploše o výměře 330 metrů čtverečních tady nově vznikly dva sympatické červenohnědé viladomy.