Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
29.03.2007
Obří golfový míček. Přesně tato tři slova asi nejlépe vystihují podobu kulovité dominanty švédské metropole. Tou je hala Globen neboli Globe Arena, víceúčelový stadion, který nejvíce proslavil hokej (plocha je zaledněna nepřetržitě od září do dubna), ale podobně jako v české Sazka Areně se zde koná vedle sportovních akcí také řada kulturních vystoupení.
Stockholmská hala Globen architektů Svanteho Berga a Larse Vretblada je největší svého druhu na světě, neboť se jedná o nejrozsáhlejší kulovitou stavbu. Průměr obří koule činí 110 metrů, na výšku má uvnitř 85 metrů a pojme až 16 tisíc diváků. Kdybychom do budovy pustili vodu z vodovodního kohoutku, než by se naplnila, uteklo by prý podle Wikipedie neuvěřitelných 40 let!
Architektonický skvost švédského hlavního města, který je nejpůsobivější zejména v noci, neboť díky osvětlení na stožárech září sytě modrou barvou do dálky až několika desítek kilometrů, byl vybudován během necelých tří let koncem 80. let pro hokejové mistrovství světa 1989. Svůj primát si tady tehdy připsali dokonce i Češi - prvním utkáním, které se zde 27. března 1989 s nerozhodným výsledkem 2:2 konalo, byl totiž přátelský zápas mezi Švédskem a tehdejším Československem.
Od tohoto data se zde uskutečnilo nesčetně hokejových zápasů, a to ať už v rámci mistrovství světa (1989, 1995), Světového poháru (1996, 2004), domácích zápasů nebo třeba akce LG Hockey Games, během které tady Češi hráli zatím naposledy letos v únoru. Zatímco například v září 2004 jsme tu oslavili velký triumf, když jsme porazili Švédy 6:1 v rámci čtvrtfinále Světového poháru, na letošních LG Hockey Games jsme zde od Švédů naopak šest gólů inkasovali.
Vedle hokeje se tady hraje i fotbal, florbal nebo basketbal a hala rovněž slouží i kultuře. Před sedmi lety se tady rozdávaly evropské ceny MTV a konala se tu soutěž Eurovision Song. Vystoupily tady světové kapely jako Rolling Stones, U2, R.E.M., Red Hot Chili Peppers nebo Metallica, koncertoval zde Bob Dylan, Bruce Springsteen, Luciano Pavarotti i Britney Spears. Tehdejší papež Jan Pavel II. zde roku 1989 dokonce sloužil mši a se svým poselstvím tu vystoupil Dalajláma i Nelson Mandela.
Přestože Globe Arena stojí už 18 let, stále oslňuje tisíce návštěvníků jedné ze skandinávských metropolí svým moderním pojetím. Obří koule nepřestává fascinovat - a to nejen hokejové fandy, ale i milovníky moderní architektury.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Moderní architektura ve světě V. - Brasília
Článek byl zobrazen 14258 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura ve světě XVIII. - Centre Georges Pompidou
Budova s obnaženými či dokonce vyhřezlými vnitřnostmi, rafinérie sedřená z kůže, továrna naruby, Chrám Matky boží potrubní, který snad postavil bývalý instalatér, či nahá chemička, na níž zapomněli lešení. To vše a ještě mnohem více už bylo za více než třicetiletou éru vyřčeno na adresu slavné pařížské stavby zvané Pompidouovo centrum, někdy označované též jako Beaubourg.
Viladomy Horoměřice
Alternativu v podobě bydlení na vesnici, a přesto nedaleko hlavního města, nabízejí dva tucty bytových jednotek v obci Horoměřice. Na uzavřené ploše o výměře 330 metrů čtverečních tady nově vznikly dva sympatické červenohnědé viladomy.
Moderní architektura XXIX. - Penzion pro seniory Hvězda
V místě bývalé zahrádkářské kolonie v šestém pražském obvodě vyrostl před necelými dvěma lety nový Penzion pro seniory s názvem Hvězda. Jedná se o moderní jednopatrový pavlačový zvlněný dům určený k bydlení starých lidí.
Investice do nízkoenergetického domu se vyplatí!
Chcete si nechat postavit moderní dům, který bude splňovat nejen prvky vysokého komfortu bydlení, ale také značných energetických úspor? Pak investujte do nízkoenergetického domu. Nebudete litovat!
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Sociolog urbanismu či apoštol moderny. Tak se přezdívalo Le Corbusierovi, původem švýcarskému architektovi, kterého mnozí mylně považují za Francouze, neboť k této zemi sám inklinoval.
Bydlení čtenářů - rodinný dům s okem do hor
Lokalita, ve které se nachází tento dům, leží v údolí Beskyd pod masivem Radhoště. V okolí v současné době probíhá výstavba nových rodinných domů, zhruba na polovině parcel již stojí hotové domy. Je zde krásný výhled do okolí na horské masivy Beskyd.
Moderní architektura ve světě XXIX. - Absolute Towers v Kanadě
Zhruba před měsícem se v Praze konal pátý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week 2011. Jedním z hostů letošního ročníku byl čínský architekt Ma Yansong. O Praze prohlásil, že mu připadá trochu nudná a tuctová, máme podle něj málo moderních staveb. "Proč je tady jen Tančící dům?" ptal se.
Trend v bydlení mladých, tzv. cohousing konečně i v Čechách
Dříve se mladé páry či rodiny stěhovaly především do obrovských několikapatrových panelových komplexů, ale dnes již tato anonymní sídliště příliš nelákají. Mladí lidé čím dál více preferují komornější bydlení. S tím souvisí způsob bydlení zvaný cohousing, který by se dal přeložit jako „blízké sousedské bydlení“.