Moderní architektura ve světě IV. - World Trade Center
19.10.2006
Před 11. zářím 2001 se určitě našla spousta lidí, která název slavných manhattanských mrakodrapů ani neznala, oním dnem před pěti lety se však vše změnilo. Po teroristických útocích na USA, konkrétně právě na "Dvojčata", která byla součástí Světového obchodního centra, zná zkratku WTC neboli World Trade Center snad každý.
Ačkoliv byly tyto mrakodrapy velkou spoustou lidí zatracovány pro svou neosobní, fádní a chladnou tvář, a přestože už dnes neexistují, určitě se velmi výrazně zapsaly do dějin moderní architektury, a proto jim patří i místo v našem seriálu.
Pojďme se nejprve podívat krátce do historie. Ta se začala psát na dolním Manhattanu začátkem 60. let. Projekt na revitalizaci této newyorské části vyhrál architekt Minoru Yamasaki, který do centra zhruba šestihektarové plochy navrhnul dvojici více než čtyřsetmetrových budov. Vedle obřích kancelářských věží se celý komplex skládal ještě z další pětice objektů, nejznámější však byla právě Dvojčata neboli Severní a Jižní věž, které byly postaveny v letech 1966 až 1973, a do roku 1974, než je předčila Sears Tower v Chicagu, byly se svými sto deseti podlažími nejvyššími budovami světa.
V obou věžích, které se staly opravdu doslova centrem světového obchodu, neboť zde své sídlo měly stovky firem z desítek zemí, se nacházely prostory pro asi 50 tisíc zaměstnanců a místo také pro každodenních 80 tisíc návštěvníků. Dopravu v nich zajišťovalo deset eskalátorů, pět expresních výtahů, 100 výtahů osobních a čtyři výtahy nákladní. Pozoruhodné bylo zejména jejich uspořádání, takže člověk se dostal do konkrétního patra, kam potřeboval, během několika krátkých minut.
Fascinují vás tato čísla? Pak vězte, že kanceláře se rozkládaly na ploše téměř dvou milionů metrů čtverečních, budovy měly přes čtyřicet tisíc oken a bylo v nich položeno kolem tří tisíc kilometrů kabelů. V podzemí bylo k dispozici pět pater k zaparkování až dvou tisíc automobilů, budovy byly propojeny také s městskou hromadnou dopravou a nacházely se zde samozřejmě i restaurace a obchody.
Co se týče konstrukce věží, byly postaveny na principu nosných stěn, což byla v té době novinka. Mrakodrapy držel pohromadě systém nosných obvodových zdí v kombinaci s centrálními pilíři, přičemž byl omezen počet vnitřních pilířů, neboť by zbytečně zabíraly tolik ceněný a finančně nadhodnocený prostor. Je otázkou, zda právě kvůli tomu došlo ke zřícení „chrámů komerce“ poté, co do nich narazila 11. září 2001 dvě letadla. O tom, proč věže vlastně spadly, se dodnes vedou spory.
Jisté je jedno - osudného 11. září to nebylo poprvé, kdy stavba superlativů přilákala teroristy. Už v únoru 1993 tady totiž explodovala bomba. Došlo k požáru a porušení stěn, ale fatální následky čin extremistů naštěstí neměl. K tomu došlo až o pár let později, kdy se historie původních monstrózních newyorských staveb Minoru Yamasakiho navždy uzavřela.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě III. - "Meta-Buildings" Dominiqua Perraulta
Moderní architektura ve světě II. - Sony Center v Berlíně
Moderní architektura ve světě I. - La Défense
Článek byl zobrazen 8677 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti
Nejkrásnější místo pro bydlení na Chebsku
Již od roku 2004 stavíme v okrajové části Chebu, která je jen 1,5 km vzdálená od centra Františkových Lázní. Tímto zajímavým místem je Komorní Dvůr, tedy čtvrť i ulice v těsné blízkosti národní přírodní památky Komorní hůrka.
Moderní architektura ve světě XXVI. - Muzeum Liaunig
Velice střídmý, jednoduchý až minimalistický styl zvolilo studio Querkraft Architects při realizaci Muzea Liaunig v rakouských Korutanech. Šestnáct desítek metrů dlouhý betonový tubus tady u města Neuhaus protíná téměř panenskou krajinu.
Moderní architektura XVIII. - Jódová sanatoria Klimkovice
V lesnaté krajině na úpatí Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů ze západu a s výhledem na panorama Beskyd směrem na východ leží nedaleko Ostravy lázeňský areál Klimkovice. Vedle léčivých účinků místní jodobromové vody jsou sanatoria také unikátním architektonickým dílem.
Investice do nízkoenergetického domu se vyplatí!
Chcete si nechat postavit moderní dům, který bude splňovat nejen prvky vysokého komfortu bydlení, ale také značných energetických úspor? Pak investujte do nízkoenergetického domu. Nebudete litovat!
Moderní architektura XXV. – Dům umění Ostrava
Dvacátá léta minulého století znamenala pro Ostravu doslova architektonické žně. Vedle výstavby několika obchodních domů tady tehdy vyrostla také třeba Nová radnice a Dům umění. Právě jeho historii si dnes v našem seriálu o moderní architektuře připomeneme.
Domek v řadové zástavbě – výhoda, či nevýhoda?
Také zvažujete koupi domu v řadové zástavbě? Pak se od ní nenechte odradit žádnými mýty o kompromisech, ani často používaným hanlivým označením „panelák naležato“. Podívejme se racionálně, co lze od takového bydlení očekávat a jaké nám přináší výhody a nevýhody.
Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Jméno Jana Kaplického je nyní po letech přehlížení skloňováno ve všech českých médiích. V rodné zemi nedoceněný tvůrce, který nedávno vyhrál soutěž na stavbu nové Národní knihovny v Praze, je ve světě považován už léta za jednoho z nejlepších a nejprogresivnějších architektů. Jednou z nejznámějších staveb jeho londýnského ateliéru Future Systems je obchodní dům Selfridges v britském Birminghamu. Pojďme si jeho slavné dílo malinko přiblížit.