Moderní architektura ve světě IV. - World Trade Center
19.10.2006
Před 11. zářím 2001 se určitě našla spousta lidí, která název slavných manhattanských mrakodrapů ani neznala, oním dnem před pěti lety se však vše změnilo. Po teroristických útocích na USA, konkrétně právě na "Dvojčata", která byla součástí Světového obchodního centra, zná zkratku WTC neboli World Trade Center snad každý.
Ačkoliv byly tyto mrakodrapy velkou spoustou lidí zatracovány pro svou neosobní, fádní a chladnou tvář, a přestože už dnes neexistují, určitě se velmi výrazně zapsaly do dějin moderní architektury, a proto jim patří i místo v našem seriálu.
Pojďme se nejprve podívat krátce do historie. Ta se začala psát na dolním Manhattanu začátkem 60. let. Projekt na revitalizaci této newyorské části vyhrál architekt Minoru Yamasaki, který do centra zhruba šestihektarové plochy navrhnul dvojici více než čtyřsetmetrových budov. Vedle obřích kancelářských věží se celý komplex skládal ještě z další pětice objektů, nejznámější však byla právě Dvojčata neboli Severní a Jižní věž, které byly postaveny v letech 1966 až 1973, a do roku 1974, než je předčila Sears Tower v Chicagu, byly se svými sto deseti podlažími nejvyššími budovami světa.
V obou věžích, které se staly opravdu doslova centrem světového obchodu, neboť zde své sídlo měly stovky firem z desítek zemí, se nacházely prostory pro asi 50 tisíc zaměstnanců a místo také pro každodenních 80 tisíc návštěvníků. Dopravu v nich zajišťovalo deset eskalátorů, pět expresních výtahů, 100 výtahů osobních a čtyři výtahy nákladní. Pozoruhodné bylo zejména jejich uspořádání, takže člověk se dostal do konkrétního patra, kam potřeboval, během několika krátkých minut.
Fascinují vás tato čísla? Pak vězte, že kanceláře se rozkládaly na ploše téměř dvou milionů metrů čtverečních, budovy měly přes čtyřicet tisíc oken a bylo v nich položeno kolem tří tisíc kilometrů kabelů. V podzemí bylo k dispozici pět pater k zaparkování až dvou tisíc automobilů, budovy byly propojeny také s městskou hromadnou dopravou a nacházely se zde samozřejmě i restaurace a obchody.
Co se týče konstrukce věží, byly postaveny na principu nosných stěn, což byla v té době novinka. Mrakodrapy držel pohromadě systém nosných obvodových zdí v kombinaci s centrálními pilíři, přičemž byl omezen počet vnitřních pilířů, neboť by zbytečně zabíraly tolik ceněný a finančně nadhodnocený prostor. Je otázkou, zda právě kvůli tomu došlo ke zřícení „chrámů komerce“ poté, co do nich narazila 11. září 2001 dvě letadla. O tom, proč věže vlastně spadly, se dodnes vedou spory.
Jisté je jedno - osudného 11. září to nebylo poprvé, kdy stavba superlativů přilákala teroristy. Už v únoru 1993 tady totiž explodovala bomba. Došlo k požáru a porušení stěn, ale fatální následky čin extremistů naštěstí neměl. K tomu došlo až o pár let později, kdy se historie původních monstrózních newyorských staveb Minoru Yamasakiho navždy uzavřela.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě III. - "Meta-Buildings" Dominiqua Perraulta
Moderní architektura ve světě II. - Sony Center v Berlíně
Moderní architektura ve světě I. - La Défense
Článek byl zobrazen 7560 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělý "živý" plot a zástěny
Skvělé řešení pro všechny, kdo potřebují rychle a efektivně vytvořit optický nebo hlukový předěl od sousedů, rušné ulice nebo vytvořit zajímavý zahradní prvek. Navíc instalaci zvládnete sami.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní české zábradlí JH TECH
Dopřejte si zábradlí v kvalitě za příznivou cenu, kalkulace a návrhy zdarma, prodej i odborná montáž. Zábradlí schodiště, balkonů, fr. oken, madla na zeď i zábradlí do zahrady, moderní materiály – nerez, sklo, lak.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Dětský rostoucí nábytek přímo od výrobce
Pořiďte dětem kvalitní rostoucí nábytek, který jim vydrží až do dospělosti a přispěje k jejich zdravému růstu. Rostoucí stoly a židle MAYER CZ - zdravé sezení pro děti od 4 do 18 let.Šetřete na energiích – vyměňte střešní okna
Zúčastněte se akce #NováOkna a získejte nejen cashback ve výši až 10 000 Kč, ale i mnoho dalších výhod spojených s výměnou starých střešních oken za nová energeticky úsporná okna FAKRO.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Sociolog urbanismu či apoštol moderny. Tak se přezdívalo Le Corbusierovi, původem švýcarskému architektovi, kterého mnozí mylně považují za Francouze, neboť k této zemi sám inklinoval.

Ze staré stodoly v Kojetíně vznikl inspirativní rodinný dům, jehož moderní betonová přístavba se stala stavbou roku
V roce 2006 koupil Radek Leskovjan pozemek uprostřed obce Kojetín u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála na kopci s výhledem do krajiny pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl v roce 2007 obytný ateliér, později přibyla betonová přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem.

Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
Letní olympijské hry 2012 se nezadržitelně blíží. Jednou z nejvyzdvihovanějších staveb olympijské vesnice je cyklistický velodrom. Budova přezdívaná podle své vizáže "lupínek", "brambůrek" či "Pringle" (podle značky známých chipsů) získala nedávno prestižní cenu Královského institutu britských architektů.

Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Dům připevněný jako ruksak k hostitelskému domu, skládačka z 24 prosklených krychlí nebo dům jako věž převyšující zalesněnou krajinu v Oklahomě. I tak se dá rodinně bydlet. Jedinečnou architektonickou výstavu s názvem Výjimečné domy a podtitulem Alternativa individuálního bydlení máte možnost zhlédnout ještě do této neděle v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v centru Prahy.

Moderní architektura XIX. - Oranžérie na Pražském hradě
V květnu 1999 byla na jižní straně Královské zahrady na Pražském hradě slavnostně otevřena čtyři roky budovaná Oranžérie architektky Evy Jiřičné, která nahradila starý zchátralý a rozpadlý skleník

Nový katalog projektů rodinných domů NÁŠ DŮM - 700 projektů rodinných domů
Vychází 38. vydání katalogu NÁŠ DŮM s podtitulem „700 PROJEKTŮ RODINÝCH DOMŮ“. Obsahem katalogu, který vychází již přes 25 let je nabídka typových projektů rodinných domů projekční kanceláře Architektonická kancelář Křivka s.r.o., která již 30 let na českém trhu dodává stavebníkům rodinných domů projektovou dokumentaci.

Moderní architektura VII. – Od pomníku k metronomu
Specifickou ikonou české metropole se stal v 50. letech 20. století Stalinův pomník na Letenské pláni. Diskutovaný, nenáviděný a kontroverzní. Dnes místo obřího kolosu shlíží z Letné dolů do centra metronom.

Moderní architektura ve světě III. -
Třiapadesátiletý Francouz Dominique Perrault patří mezi nejvýraznější světové architekty současnosti. Když se podíváme na mapu jeho děl, jsou roztroušena po celé Evropě a několik jich realizoval v rámci globalizace i v Asii a v Americe bez ohledu na svou státní přislušnost. Jeho nejnovějším projektem jsou tzv. "Meta-Buildings".