Moderní architektura ve světě IV. - World Trade Center
19.10.2006
Před 11. zářím 2001 se určitě našla spousta lidí, která název slavných manhattanských mrakodrapů ani neznala, oním dnem před pěti lety se však vše změnilo. Po teroristických útocích na USA, konkrétně právě na "Dvojčata", která byla součástí Světového obchodního centra, zná zkratku WTC neboli World Trade Center snad každý.
Ačkoliv byly tyto mrakodrapy velkou spoustou lidí zatracovány pro svou neosobní, fádní a chladnou tvář, a přestože už dnes neexistují, určitě se velmi výrazně zapsaly do dějin moderní architektury, a proto jim patří i místo v našem seriálu.
Pojďme se nejprve podívat krátce do historie. Ta se začala psát na dolním Manhattanu začátkem 60. let. Projekt na revitalizaci této newyorské části vyhrál architekt Minoru Yamasaki, který do centra zhruba šestihektarové plochy navrhnul dvojici více než čtyřsetmetrových budov. Vedle obřích kancelářských věží se celý komplex skládal ještě z další pětice objektů, nejznámější však byla právě Dvojčata neboli Severní a Jižní věž, které byly postaveny v letech 1966 až 1973, a do roku 1974, než je předčila Sears Tower v Chicagu, byly se svými sto deseti podlažími nejvyššími budovami světa.
V obou věžích, které se staly opravdu doslova centrem světového obchodu, neboť zde své sídlo měly stovky firem z desítek zemí, se nacházely prostory pro asi 50 tisíc zaměstnanců a místo také pro každodenních 80 tisíc návštěvníků. Dopravu v nich zajišťovalo deset eskalátorů, pět expresních výtahů, 100 výtahů osobních a čtyři výtahy nákladní. Pozoruhodné bylo zejména jejich uspořádání, takže člověk se dostal do konkrétního patra, kam potřeboval, během několika krátkých minut.
Fascinují vás tato čísla? Pak vězte, že kanceláře se rozkládaly na ploše téměř dvou milionů metrů čtverečních, budovy měly přes čtyřicet tisíc oken a bylo v nich položeno kolem tří tisíc kilometrů kabelů. V podzemí bylo k dispozici pět pater k zaparkování až dvou tisíc automobilů, budovy byly propojeny také s městskou hromadnou dopravou a nacházely se zde samozřejmě i restaurace a obchody.
Co se týče konstrukce věží, byly postaveny na principu nosných stěn, což byla v té době novinka. Mrakodrapy držel pohromadě systém nosných obvodových zdí v kombinaci s centrálními pilíři, přičemž byl omezen počet vnitřních pilířů, neboť by zbytečně zabíraly tolik ceněný a finančně nadhodnocený prostor. Je otázkou, zda právě kvůli tomu došlo ke zřícení „chrámů komerce“ poté, co do nich narazila 11. září 2001 dvě letadla. O tom, proč věže vlastně spadly, se dodnes vedou spory.
Jisté je jedno - osudného 11. září to nebylo poprvé, kdy stavba superlativů přilákala teroristy. Už v únoru 1993 tady totiž explodovala bomba. Došlo k požáru a porušení stěn, ale fatální následky čin extremistů naštěstí neměl. K tomu došlo až o pár let později, kdy se historie původních monstrózních newyorských staveb Minoru Yamasakiho navždy uzavřela.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě III. - "Meta-Buildings" Dominiqua Perraulta
Moderní architektura ve světě II. - Sony Center v Berlíně
Moderní architektura ve světě I. - La Défense
Článek byl zobrazen 8768 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouStavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Má nálepku nejluxusnějšího hotelu světa a označuje se jako jediný na celé planetě sedmi hvězdičkami, ač oficiálně mu jich náleží "pouze" pět. V českém překladu zní jeho název Věž Arabů, ale říká se mu také Alláhův prst v Perském zálivu. Řeč je o současném symbolu druhého největšího města Spojených arabských emirátů Dubaje, hotelu Burj Al Arab.
Na co se zaměřit při výběru a nákupu pozemku
Každý, kdo se rozhodne pro výstavbu rodinného domu, by měl věnovat velkou pozornost výběru vhodné stavební parcely. I když se to možná nezdá, výběr pozemku je nejdůležitějším a zásadním rozhodnutím v celém procesu výstavby. Vlastnosti daného pozemku totiž výrazně ovlivňují nejen vzhled budoucí stavby, ale také její užitné vlastnosti.
Zdařilá rekonstrukce panelákového bytu
Pokud žijete ve starém panelákovém bytě, určitě jste už několikrát uvažovali o změně v podobě rekonstrukce. Možná vás ale vždy odradí pocit, že z vašeho bytu stejně nic nevykouzlíte. Opak je pravdou a dokládá to také nabídka mnoha výrobců, kteří myslí právě na majitele panelových bytů. Rekonstrukce panelových bytů v současné době nejsou omezeny žádnými limity a váš byt se tak dokáže změnit téměř k nepoznání.
Bydlení v oblacích
Evropa má další obytný mrakodrap. Ve švédském Malmö vyrostlo za zhruba čtyři a půl roku otáčející se torzo neboli Turning Torso. Nabízí luxusní bydlení v jednom ze sto padesáti bytů a výhled až do dánské Kodaně.
Moderní architektura ve světě XXIX. - Absolute Towers v Kanadě
Zhruba před měsícem se v Praze konal pátý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week 2011. Jedním z hostů letošního ročníku byl čínský architekt Ma Yansong. O Praze prohlásil, že mu připadá trochu nudná a tuctová, máme podle něj málo moderních staveb. "Proč je tady jen Tančící dům?" ptal se.
Archon+, to je víc než projekt - pozvánka na stavební veletrhy
ARCHON+ projekční kancelář Barbara Mendel se zabýva projektováním rodinných domů a prodejem hotových projektů. V naše nabídce máme víc než 650 projektů – moderních a úsporných. Bez ohledu na užitnou plochu, všechny projekty jsou projektované s důrazem na pohodlí, funkčnost a lehkost stavby. Proto se naše projekty těší důvěře individualných zakazniků i developerů.
Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
Letní olympijské hry 2012 se nezadržitelně blíží. Jednou z nejvyzdvihovanějších staveb olympijské vesnice je cyklistický velodrom. Budova přezdívaná podle své vizáže "lupínek", "brambůrek" či "Pringle" (podle značky známých chipsů) získala nedávno prestižní cenu Královského institutu britských architektů.
Moderní architektura IV. – Zlatý Anděl
Na podzim to bude přesně pět let, co byl na frekventované křižovatce na pražském Smíchově slavnostně otevřen obchodně administrativní komplex Zlatý Anděl navržený světově uznávaným architektem Jeanem Nouvelem.