Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
17.06.2007
Skleněná pyramida dnes patří k pařížskému Louvru stejně neodmyslitelně jako Mona Lisa či přilehlé zahrady Tuileries. Jedenadvacet metrů vysoká a u základny třiatřicet metrů široká stavba, která byla slavnostně otevřena roku 1989, však dodnes vyvolává ostré spory a žhavé diskuse nejen ve Francii.
O věhlasu Louvru a kontroverzi pyramidy svědčí třeba i fakt, že se obojí stalo velmi důležitou součástí před pár lety vydaného bestselleru Šifra Mistra Leonarda, kde je celá budova nejen hlavním místem děje, ale právě pyramida hraje zásadní roli v pointě celé knihy a najdeme tady dokonce i narážky na nelibost mnohých Francouzů vůči tomuto objektu.
V roce 1981, tedy necelých 90 let poté, co byl největší palácový komplex na světě, někdejší sídlo francouzských vládců a zejména obří muzejní sbírka zpřístupněna veřejnosti, zahájil tehdejší francouzský prezident François Mitterrand velkou přestavbu Louvru na nejznámější muzeum světa. Modernizace se ujal americký architekt čínského původu Ieoh Ming Pei.
Architekt, který letos v dubnu oslavil 90. narozeniny, má na svém kontě řadu drobných i zásadních staveb rozesetých po celém světě. Mezi jeho nejznámější díla patří Bank of China v Hongkongu, Knihovna JFK v Bostonu, Rokenrolová síň slávy a muzeum v Clevelandu nebo Muzeum moderního umění v Lucemburku.
Pei, jenž se pyšní i slavnou Pritzkerovou cenou, vyznává styl charakteristický strohými liniemi a užitím oceli, skla, betonu a kamene. Jeho mottem a základní myšlenkou je geometrie. Přesně podle těchto zásad vznikla i prosklená pyramida, jejíž jednou zvláštností je třeba to, že ji čistí automatický robot.
Když architekt pyramidu, která dnes tvoří hlavní vchod do rozsáhlých muzejních sbírek, navrhl, nesouhlasilo s ní kolem 70% Francouzů. Mitterand si však stavbu přesto prosadil. Louvre byl zároveň rozsáhle rekonstruován a po první etapě projektu s názvem Grande Louvre proběhla ještě fáze druhá, která trvala do roku 1993, kdy muzeum slavilo dvousté výročí od svého otevření. Záměr se zdařil - návštěvnost rozšířeného a přestavěného muzea vzrostla okamžitě na dvojnásobek.
Autor: efa
Foto: Pei Cobb Freed & Partners Architects
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Článek byl zobrazen 12229 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.
Další články na téma Architekti a projektanti
Dřevostavby - rychle, kvalitně a levně
Přesvědčte se na dnech otevřených dveří v Hradci Králové. Společnost MS Haus s.r.o. pořádá v sobotu a v neděli 18 - 19. června 2011 v Hradci Králové - Plotištích dny otevřených dveří, na který srdečně zve nejen ty, kteří mají zájem o dřevostavby, ale i ty kteří ještě o kvalitách dřevostaveb pochybují.
Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.
Jak na nový byt
Klient si zakoupil nový mezonetový byt v Praze. Oslovil nás za účelem architektonického návrhu a následné realizace celého interiéru. Co se týče architektonického návrhu, hlavním požadavkem bylo vyřešit prostor dispozičně, pak navrhnout vhodné barevné, materiálové a produktové řešení.
Moderní architektura XV. – Vila Tugendhat
Architektonickým skvostem naší republiky je brněnská funkcionalistická Vila Tugendhat, která má dnes již statut Národní kulturní památky a je zapsána v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Moderní architektura XXIV. - Zastávka v Liberci
David Černý, autor proslulých miminek na Žižkovské věži, sochy obráceného koně na Václavském náměstí či čůrajících postav před pražským podnikem Hergetova cihelna, oživil jednu jinak fádní křižovatku v centru Liberce.
Moderní architektura ve světě XXIX. - Absolute Towers v Kanadě
Zhruba před měsícem se v Praze konal pátý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week 2011. Jedním z hostů letošního ročníku byl čínský architekt Ma Yansong. O Praze prohlásil, že mu připadá trochu nudná a tuctová, máme podle něj málo moderních staveb. "Proč je tady jen Tančící dům?" ptal se.
Nebojte se spolupráce s architektem
Stavba domu není jednoduchou a už vůbec ne levnou záležitostí. Pokud se rodina rozhodne pro stavbu či větší rekonstrukci domu, každý z jejich členů má jisté představy o svém koutku. S harmonizaci jednotlivých představ může pomoci architekt.
Dům snů – dřevostavba v přímém přenosu
Na počátku reality show Dům snů se deset vybraných soutěžících párů seznámilo s pozemkem i projektem. Netradiční projekt, jehož výsledkem má být luxusní bydlení v hodnotě 13 miliónů korun, se realizoval čtyři měsíce. Odborníci pro ně hned ze startu připravili nelehký úkol. Museli se dohodnout na konečné podobě svého domu snů.