Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
17.06.2007
Skleněná pyramida dnes patří k pařížskému Louvru stejně neodmyslitelně jako Mona Lisa či přilehlé zahrady Tuileries. Jedenadvacet metrů vysoká a u základny třiatřicet metrů široká stavba, která byla slavnostně otevřena roku 1989, však dodnes vyvolává ostré spory a žhavé diskuse nejen ve Francii.
O věhlasu Louvru a kontroverzi pyramidy svědčí třeba i fakt, že se obojí stalo velmi důležitou součástí před pár lety vydaného bestselleru Šifra Mistra Leonarda, kde je celá budova nejen hlavním místem děje, ale právě pyramida hraje zásadní roli v pointě celé knihy a najdeme tady dokonce i narážky na nelibost mnohých Francouzů vůči tomuto objektu.
V roce 1981, tedy necelých 90 let poté, co byl největší palácový komplex na světě, někdejší sídlo francouzských vládců a zejména obří muzejní sbírka zpřístupněna veřejnosti, zahájil tehdejší francouzský prezident François Mitterrand velkou přestavbu Louvru na nejznámější muzeum světa. Modernizace se ujal americký architekt čínského původu Ieoh Ming Pei.
Architekt, který letos v dubnu oslavil 90. narozeniny, má na svém kontě řadu drobných i zásadních staveb rozesetých po celém světě. Mezi jeho nejznámější díla patří Bank of China v Hongkongu, Knihovna JFK v Bostonu, Rokenrolová síň slávy a muzeum v Clevelandu nebo Muzeum moderního umění v Lucemburku.
Pei, jenž se pyšní i slavnou Pritzkerovou cenou, vyznává styl charakteristický strohými liniemi a užitím oceli, skla, betonu a kamene. Jeho mottem a základní myšlenkou je geometrie. Přesně podle těchto zásad vznikla i prosklená pyramida, jejíž jednou zvláštností je třeba to, že ji čistí automatický robot.
Když architekt pyramidu, která dnes tvoří hlavní vchod do rozsáhlých muzejních sbírek, navrhl, nesouhlasilo s ní kolem 70% Francouzů. Mitterand si však stavbu přesto prosadil. Louvre byl zároveň rozsáhle rekonstruován a po první etapě projektu s názvem Grande Louvre proběhla ještě fáze druhá, která trvala do roku 1993, kdy muzeum slavilo dvousté výročí od svého otevření. Záměr se zdařil - návštěvnost rozšířeného a přestavěného muzea vzrostla okamžitě na dvojnásobek.
Autor: efa
Foto: Pei Cobb Freed & Partners Architects
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Článek byl zobrazen 12855 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Architekti a projektanti

Bydlení v oblacích
Evropa má další obytný mrakodrap. Ve švédském Malmö vyrostlo za zhruba čtyři a půl roku otáčející se torzo neboli Turning Torso. Nabízí luxusní bydlení v jednom ze sto padesáti bytů a výhled až do dánské Kodaně.

Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
Letní olympijské hry 2012 se nezadržitelně blíží. Jednou z nejvyzdvihovanějších staveb olympijské vesnice je cyklistický velodrom. Budova přezdívaná podle své vizáže "lupínek", "brambůrek" či "Pringle" (podle značky známých chipsů) získala nedávno prestižní cenu Královského institutu britských architektů.

Moderní architektura ve světě XXXI. – Park národů v Lisabonu
Daleko od pravoúhlého centra s obchůdky a kavárnami, kus od křivolakých uliček staré Alfamy, ale poměrně blízko letiště vyrostla před 15 lety nová lisabonská čtvrť. Park národů (Parque das Nacoes) tepe životem moderního města a progresivní architektury.

Ledový hotel pro příznivce netradičního bydlení
Dvě stovky kilometrů za Polárním kruhem ve švédské vesničce Jukkasjärvi začal před pár dny, jako tomu je každoročně už patnáct let, vyrůstat hotel z ledu a sněhu. Pokud si myslíte, že se v ledovém království nedá bydlet, jste na omylu.

Jak vypadají nejmenší byty světa a jak se v nich žije?
Možná si s železnou pravidelností kladete stále stejnou otázku: „Proč se tísníme v tak malém bytě?“ Pro váš lepší pocit jsme pro vás zmapovali nejmenší byty světa. Možná, že nakonec uznáte, že to s vaším bydlením není zas tak zlé.

Nejkrásnější místo pro bydlení na Chebsku
Již od roku 2004 stavíme v okrajové části Chebu, která je jen 1,5 km vzdálená od centra Františkových Lázní. Tímto zajímavým místem je Komorní Dvůr, tedy čtvrť i ulice v těsné blízkosti národní přírodní památky Komorní hůrka.

Máte za sebou stavbu rodinného domu? Na řadě je kolaudace
Stavba rodinného domu je jednou z nejvýznamnějších investic v životě člověka. Vyžaduje si důsledné plánování, trpělivost i finance. Na jejím konci vás ale čeká ještě jedna důležitá věc, a to kolaudace. Až po té si můžete užívat své nové bydlení bez starostí.

Investice do nízkoenergetického domu se vyplatí!
Chcete si nechat postavit moderní dům, který bude splňovat nejen prvky vysokého komfortu bydlení, ale také značných energetických úspor? Pak investujte do nízkoenergetického domu. Nebudete litovat!