Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
17.06.2007
Skleněná pyramida dnes patří k pařížskému Louvru stejně neodmyslitelně jako Mona Lisa či přilehlé zahrady Tuileries. Jedenadvacet metrů vysoká a u základny třiatřicet metrů široká stavba, která byla slavnostně otevřena roku 1989, však dodnes vyvolává ostré spory a žhavé diskuse nejen ve Francii.
O věhlasu Louvru a kontroverzi pyramidy svědčí třeba i fakt, že se obojí stalo velmi důležitou součástí před pár lety vydaného bestselleru Šifra Mistra Leonarda, kde je celá budova nejen hlavním místem děje, ale právě pyramida hraje zásadní roli v pointě celé knihy a najdeme tady dokonce i narážky na nelibost mnohých Francouzů vůči tomuto objektu.
V roce 1981, tedy necelých 90 let poté, co byl největší palácový komplex na světě, někdejší sídlo francouzských vládců a zejména obří muzejní sbírka zpřístupněna veřejnosti, zahájil tehdejší francouzský prezident François Mitterrand velkou přestavbu Louvru na nejznámější muzeum světa. Modernizace se ujal americký architekt čínského původu Ieoh Ming Pei.
Architekt, který letos v dubnu oslavil 90. narozeniny, má na svém kontě řadu drobných i zásadních staveb rozesetých po celém světě. Mezi jeho nejznámější díla patří Bank of China v Hongkongu, Knihovna JFK v Bostonu, Rokenrolová síň slávy a muzeum v Clevelandu nebo Muzeum moderního umění v Lucemburku.
Pei, jenž se pyšní i slavnou Pritzkerovou cenou, vyznává styl charakteristický strohými liniemi a užitím oceli, skla, betonu a kamene. Jeho mottem a základní myšlenkou je geometrie. Přesně podle těchto zásad vznikla i prosklená pyramida, jejíž jednou zvláštností je třeba to, že ji čistí automatický robot.
Když architekt pyramidu, která dnes tvoří hlavní vchod do rozsáhlých muzejních sbírek, navrhl, nesouhlasilo s ní kolem 70% Francouzů. Mitterand si však stavbu přesto prosadil. Louvre byl zároveň rozsáhle rekonstruován a po první etapě projektu s názvem Grande Louvre proběhla ještě fáze druhá, která trvala do roku 1993, kdy muzeum slavilo dvousté výročí od svého otevření. Záměr se zdařil - návštěvnost rozšířeného a přestavěného muzea vzrostla okamžitě na dvojnásobek.
Autor: efa
Foto: Pei Cobb Freed & Partners Architects
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Článek byl zobrazen 10310 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Regálové systémy na vína MIKA CZ
Vybavujete vinný sklep? Pak potřebujete regálový systém na uskladnění vína. MIKA CZ je dovozcem prvotřídních regálových systémů na víno z různých materiálů značek EUROCAVE, CAVO A HYDROTON.Jak snížit platby za energie? Izolovat střechu!
Jedním z největších zdrojů úniků tepla v objektech je střecha. Ztráty tvoří až 30%. Sofistikované řešení s více jak 30-ti letou zkušeností nabízejí systémy PUR IZOLACE®. V případě plochých střech je to navíc absolutní hydroizolace. Česká firma, české materiály.Nábytek ENO - nábytek, postele a sedací soupravy on-line
Internetový obchod nabytek-eno.cz vám nabízí širokou nabídku nábytku sedacího, nábytku do obývacího pokoje, dětského nábytku, ložnicového nábytku, nábytku do kuchyně a jídelny, rustikálního nábytku, kancelářského nábytku a zahradního nábytku. 1200 m2 výstavní a prodejní plochy, vlastní doprava.Kupte nová okna, dveře a HS portály online
Na internetu koupíte už i nová okna a dveře za skvělé ceny. Vyrábíme veškeré typické i atypické rozměry. Okna si pak namontujete sami, nebo využijte naší odborné montáže. Ušetřit můžete také čas tím, že si okna a dveře vyberete a objednáte on-line. Zboží zašleme po celé ČR.CZECH PAN zal. 1998, vyrobeno více jak 2500 dřevostaveb od Pobaltí přes Benelux po Antarktidu
Nabízíme tři stavební systémy: K-KONTROL®, I-OSB™ / T-OSB™ a celoplošné panely, vše plně certifikováno předpisy ETA/CE jako důkazu kvality pro výstavbu energetický účinných konstrukcí pro dnešek a budoucnost. Naše suchá výstavba pro novostavby a rekonstrukce šetří vaše investice!
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura ve světě XIX. - Zelená architektura
V pražské Galerii Jaroslava Fragnera byl 30. října v nově zrekonstruovaných prostorách odstartován rozsáhlý mezinárodní výstavní projekt s názvem Zelená architektura. Do poloviny prosince si tady můžete prohlédnout čtyři paralelní výstavy věnované nízkoenergetickým, pasivním a ekologickým stavbám.

Moderní architektura XXV. – Dům umění Ostrava
Dvacátá léta minulého století znamenala pro Ostravu doslova architektonické žně. Vedle výstavby několika obchodních domů tady tehdy vyrostla také třeba Nová radnice a Dům umění. Právě jeho historii si dnes v našem seriálu o moderní architektuře připomeneme.

Moderní architektura XXVIII. - Plechový dům v Humpolci
Na velice rušném nároží ulic Mánesova a Na Kasárnách přímo v centru Humpolce vyrostl na miniaturní parcele o rozloze 430 metrů čtverečních netradiční plechový dům. Sám architekt Luděk Rýzner, který v něm bydlí se svou rodinou, i jeho firma OK PLAN, jej nazývají familiérně Plecháč, nezasvěcení mu velmi pohrdavě říkají zrezavělá plechovka.

Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Obří golfový míček. Přesně tato tři slova asi nejlépe vystihují podobu kulovité dominanty švédské metropole. Tou je hala Globen neboli Globe Arena, víceúčelový stadion, který nejvíce proslavil hokej (plocha je zaledněna nepřetržitě od září do dubna), ale podobně jako v české Sazka Areně se zde koná vedle sportovních akcí také řada kulturních vystoupení.

Dům snů naruby a zevnitř
Bydlení je základní lidskou potřebou a postavit dům snů není žádná hračka. Je to pořádná honička. Mnohé o tom vypovídá televizní reality show, kterou se zájmem sleduje velká část národa. Soutěž o rodinný dům za 13 milionů nabízí šanci získat luxusní bydlení všem bez rozdílu věku, vzdělání nebo stavu či pohlaví.

Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Jméno Jana Kaplického je nyní po letech přehlížení skloňováno ve všech českých médiích. V rodné zemi nedoceněný tvůrce, který nedávno vyhrál soutěž na stavbu nové Národní knihovny v Praze, je ve světě považován už léta za jednoho z nejlepších a nejprogresivnějších architektů. Jednou z nejznámějších staveb jeho londýnského ateliéru Future Systems je obchodní dům Selfridges v britském Birminghamu. Pojďme si jeho slavné dílo malinko přiblížit.

Vinný sklep v domě, nebo v bytě?
Kvalitní vína jsou dnes samozřejmou součástí našeho stolování. Takové víno si vyžaduje péči – a tu mu dnes můžeme snadno dopřát i doma. Bez ohledu na to, zda bydlíme v rodinném domě se sklepem nebo v cihlovém činžáku, kde do sklepa zatéká či ve vysušeném panelovém domě. Jak na to?

Moderní architektura V. - Danube House
Zářnou ukázkou moderní architektury 21. století je kancelářská budova na Rohanském ostrově v pražském Karlíně. První vlaštovka odvážného projektu River City Prague je totiž vedle zajímavého architektonického řešení jednou z prvních ekologických staveb nejen u nás, ale i ve světě.