Moderní architektura ve světě V. - Brasília
16.11.2006
Dnes si nebudeme povídat o jedné konkrétní stavbě, ale o celé řádce budov, které spolu velmi úzce souvisejí a tvoří jeden nedílný celek. Jedná se totiž o celé město, které bylo dopředu vyprojektováno a naráz postaveno na zelené louce, a navíc pod dohledem jednoho hlavního architekta, jenž je autorem všech zásadních staveb. Řeč je o Brasílii, hlavním městě jihoamerické Brazílie.
Vše začalo už v první polovině 19. století, kdy v Brazílii vypukly debaty o postavení nové metropole ve vnitrozemí. K samotné realizaci této myšlenky však došlo až o více než sto let později, v roce 1955, kdy zahájil na nehostinné náhorní plošině ve výšce zhruba tisíc metrů nad mořem budování Brasílie tehdejší prezident s českými kořeny Juscelino Kubitschek.
Během neuvěřitelně krátké doby - pouhých čtyř let - vyrostla v neobydlené pustině perla moderní architektury, která je i po více než půlstoletí stále atraktivní svou nadčasovostí. Autorem plánu města se stal Lúcio Costa, který jeho podobu zasadil do tvaru pomyslného letadla. V jeho kokpitu se nachází hlavní náměstí Tří mocí a kolem něj najdeme vládní budovy. Trup je tvořen travnatým pásem, podél kterého vedou šestiproudé silnice obklopené ministerstvy, na křídlech letounu najdeme bankovní, obchodní či kulturní zóny a na jejich koncích se pak nacházejí obytné budovy.
Hlavním architektem, který vtiskl městu nezaměnitelnou podobu díky svému objevování konstrukčních možností železobetonu, je Oscar Niemeyer, žák a přítel Lúcia Costy, jenž za rok oslaví už sté narozeniny. Výjimečný architekt je autorem celé řady neuvěřitelných futuristických budov, které z Brasílie učinily doslova magnet pro všechny vyznavače moderní architektury. Ačkoliv má samozřejmě, jak už to vždy bývá, také řadu odpůrců, o výjimečnosti brazilské metropole svědčí fakt, že už v roce 1987 byla zapsána do listiny Světového dědictví UNESCO.
Mezi nejzásadnější počiny patří prezidentský palác Planalto s typickými betonovými sloupy a schodišti, podobně vypadající Nejvyšší soud, Národní kongres s "hlubokým talířem" Poslanecké sněmovny, Senátem ve tvaru obrácené mísy a 28 pater vysokými "Dvojčaty", dále ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo zahraničí s vodními plochami a vodopády, Metropolitní katedrála, která vypadá jako trnová koruna či ostnatá mořská lastura, nepravoúhlý Panteon, národní divadlo ve tvaru pyramidy nebo nově vznikající městské muzeum, které evokuje létající talíř a dává tušit, že výstavba Brasílie ještě zdaleka není u konce.
Hlavní kritikou návrhu celého města je fakt, že se tady nepočítá s pěšími. Bez automobilu jste doslova vyřízeni. Původně tady neexistovaly vůbec žádné přechody pro chodce, silnice byly výhradně mimoúrovňové bez křižovatek a semaforů, aby řidič mohl městem projet rychle a plynule bez zastavení. Vedle toho mnohde neexistují chodníky a pěšky se pohybující osoba to nemá vůbec jednoduché. Dalším problémem města je to, že bylo původně postaveno pro půl milionu obyvatel, ale už dnes tady žijí více než dva miliony Brazilců. To způsobuje husté osídlení v chudých satelitech vzdálených několik kilometrů od drahé metropole. V neposlední řadě se ukázalo nepříliš praktickým rozdělení jednotlivých zón města, což je opět nevýhoda pro chodce. Pokud totiž dostanete žízeň nebo hlad, musíte se přemístit do obchodní zóny - jinde občerstvení nenajdete...
Tyto nedostatky jsou však pouze logickou daní za to, že Brasília není ani v nejmenším typickým hlavním městem, ale realizací velkolepého plánu vybudovat futuristickou metropoli, která se zapíše velkými písmeny do dějin světové moderní architektury, neboť kam oko pohlédne, tam zůstane fascinovaně zírat na dokonalou harmonii tvarů, barev, linií a ploch.
Foto 1: Národní kongres
Foto 2: Metropolitní katedrála
Foto 3: Náměstí Tří mocí
Foto 4: Palác Itamaraty
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě IV. - World Trade Center
Moderní architektura ve světě III. - "Meta-Buildings" Dominiqua Perraulta
Moderní architektura ve světě II. - Sony Center v Berlíně
Moderní architektura ve světě I. - La Défense
Článek byl zobrazen 10506 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Jméno Jana Kaplického je nyní po letech přehlížení skloňováno ve všech českých médiích. V rodné zemi nedoceněný tvůrce, který nedávno vyhrál soutěž na stavbu nové Národní knihovny v Praze, je ve světě považován už léta za jednoho z nejlepších a nejprogresivnějších architektů. Jednou z nejznámějších staveb jeho londýnského ateliéru Future Systems je obchodní dům Selfridges v britském Birminghamu. Pojďme si jeho slavné dílo malinko přiblížit.
Nízkoenergetická a pasivní výstavba: nová výzva pro projektanty
Téměř nulová energetická náročnost – od začátku roku 2016 nutnost pro domy veřejné správy se zastavěnou plochou nad 1500 m2, od ledna 2020 potom pro úplně všechny nově vznikající stavby. Stejně jako bude v následujících letech stoupat počet veřejných i soukromých staveb, které budou vyhlášce podléhat, bude stoupat i poptávka po projektantech schopných dodržet podmínky pro nízkoenergetické a pasivní stavby.
Dřevěná stavba roku 2012 - Dům v Oboře v CHKO Český les
Sjednotit stavbu domu s okolní krajinou není pro architekty často vůbec jednoduché. A dosáhnout toho, aby se dům a příroda navíc ještě pozitivně ovlivňovali, je mnohdy téměř nemožné. Architektu Domu v Oboře se to však povedlo. Do překrásné krajiny CHKO Český les se mu podařilo citlivě zasadit dům, který uchvacuje nejen svou originální architekturou.
Bydlení čtenářů - rodinný dům s okem do hor
Lokalita, ve které se nachází tento dům, leží v údolí Beskyd pod masivem Radhoště. V okolí v současné době probíhá výstavba nových rodinných domů, zhruba na polovině parcel již stojí hotové domy. Je zde krásný výhled do okolí na horské masivy Beskyd.
Moderní architektura V. - Danube House
Zářnou ukázkou moderní architektury 21. století je kancelářská budova na Rohanském ostrově v pražském Karlíně. První vlaštovka odvážného projektu River City Prague je totiž vedle zajímavého architektonického řešení jednou z prvních ekologických staveb nejen u nás, ale i ve světě.
Dům snů naruby a zevnitř
Bydlení je základní lidskou potřebou a postavit dům snů není žádná hračka. Je to pořádná honička. Mnohé o tom vypovídá televizní reality show, kterou se zájmem sleduje velká část národa. Soutěž o rodinný dům za 13 milionů nabízí šanci získat luxusní bydlení všem bez rozdílu věku, vzdělání nebo stavu či pohlaví.
Moderní architektura ve světě XXX. - Město umění a věd ve Valencii
Španělská Valencie - to jsou nejen úzké uličky historického centra, majestátná katedrála s věží Micalet, gotická brána, módní obchody, burza hedvábí, tržnice či renesanční budova Severního nádraží, ale také moderní architektura. Dosyta si jí užijete ve Městě umění a věd.