Moderní architektura XXX. - Nová radnice Ostrava
13.06.2006
Hlavní dominantou "ocelového srdce republiky" je bezesporu budova Nové radnice. Jedná se o největší radniční komplex v České republice, který je momentálně sídlem statutárního města Ostravy, Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Moravskoslezské vědecké knihovny, pobočky České spořitelny a detašovaných pracovišť několika ministerstev. Nachází se zde i radniční restaurace.
Nová radnice je několikapatrová dvoukřídlá budova s centrální částí, nad níž se tyčí prosklená, více než pětaosmdesát metrů vysoká radniční hodinová věž s vyhlídkou přístupnou veřejnosti, z níž je úžasný výhled na Beskydy, Oderské vrchy a dokonce i Jeseníky. Nad hlavním vchodem se nachází konstruktivistické průčelí a portikus se šesti půlkruhovitými sloupy nesoucími terasu s pilastry.
V horní části můžeme spatřit čtyři bronzové sochy od Václava Macha, které symbolizují čtyři funkce města - hornictví, obchod, vědu a hutnictví. Centrální vyhlídková věž měla být původně vybudována z železobetonu, kvůli technickým a finančním potížím byl nakonec materiál změněn na ocel pokrytou měděnými plechy. Kvadratická věž je prosvětlena dlouhými okenními pásy, v noci jsou hrany věže už několik let osvětleny.
Projekt Nové radnice byl vybudován za první republiky v letech 1925 až 1930 krátce poté, co byla Moravská Ostrava sloučena se šesti okolními obcemi v jeden celek, a to z potřeby mít nějaké reprezentativní sídlo. Místo plánované stavby divadla tak na levém břehu řeky Ostravice kousek od historického jádra města vyrostla radnice podle projektu brněnského architekta Vladimíra Fischera a jeho ostravských kolegů Františka Koláře a Jana Rubého.
Z velké části inicioval výstavbu radničního komplexu první český starosta Ostravy Jan Prokeš, po němž je pojmenováno náměstí, na kterém se nachází. Slavnostně byla radnice otevřena 28. října 1930 u příležitosti výročí vzniku Československé republiky, v roce 1951 pak byla budova rozšířena přístavbou.
V roce 1999 byla před radnicí instalována kontroverzní socha Ikara od akademického sochaře Františka Štorka, která je třetí největší bronzovou plastikou v České republice. Podle vedení města socha "symbolizuje vzestupy a pády, kterými v minulém století prošla i Ostrava". Socha, která váží asi sedm tun a stojí na žulové kašně s vodotryskem, vyvolala před sedmi lety mezi Ostravany řadu rozporuplných emocí.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XXIX. - Penzion pro seniory Hvězda
Moderní architektura XXVIII. - Plechový dům v Humpolci
Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
Článek byl zobrazen 12587 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Architekti a projektanti
Dřevěná stavba roku 2012 - Dům v Oboře v CHKO Český les
Sjednotit stavbu domu s okolní krajinou není pro architekty často vůbec jednoduché. A dosáhnout toho, aby se dům a příroda navíc ještě pozitivně ovlivňovali, je mnohdy téměř nemožné. Architektu Domu v Oboře se to však povedlo. Do překrásné krajiny CHKO Český les se mu podařilo citlivě zasadit dům, který uchvacuje nejen svou originální architekturou.
Loftcube nabízí mobilní bydlení na střechách domů
Pokud hodně cestujete mezi velkými městy, pak je právě pro vás jako dělaný unikátní projekt bydlení v buňce německého designéra Wernera Aisslingera nazvané loftcube. Jeho domeček totiž může cestovat přímo s vámi - na vybranou a pronajatou střechu mrakodrapu či panelového domu vám ho vždy jednoduše přemístí helikoptéra
Moderní architektura XX. – Krematorium Brno
Mezi dvěma světovými válkami vzniklo v Brně mnoho pozoruhodných staveb moderní architektury, mezi nimi i několik objektů architekta Ernsta Wiesnera. Jednou z nich je i monumentální stavba Krematoria.
Moderní architektura ve světě XXIX. - Absolute Towers v Kanadě
Zhruba před měsícem se v Praze konal pátý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week 2011. Jedním z hostů letošního ročníku byl čínský architekt Ma Yansong. O Praze prohlásil, že mu připadá trochu nudná a tuctová, máme podle něj málo moderních staveb. "Proč je tady jen Tančící dům?" ptal se.
Moderní architektura XXIX. - Penzion pro seniory Hvězda
V místě bývalé zahrádkářské kolonie v šestém pražském obvodě vyrostl před necelými dvěma lety nový Penzion pro seniory s názvem Hvězda. Jedná se o moderní jednopatrový pavlačový zvlněný dům určený k bydlení starých lidí.
Moderní architektura ve světě III. -
Třiapadesátiletý Francouz Dominique Perrault patří mezi nejvýraznější světové architekty současnosti. Když se podíváme na mapu jeho děl, jsou roztroušena po celé Evropě a několik jich realizoval v rámci globalizace i v Asii a v Americe bez ohledu na svou státní přislušnost. Jeho nejnovějším projektem jsou tzv. "Meta-Buildings".
Moderní architektura II. - Podolská vodárna
Pokaždé, když projíždím pražským Podolím, fascinovaně hledím na rozlehlou bílou budovu Podolské vodárny. Je tak čistá a chladná, podobně jako průzračná pitná voda, kterou produkuje...
Na co se zaměřit při výběru a nákupu pozemku
Každý, kdo se rozhodne pro výstavbu rodinného domu, by měl věnovat velkou pozornost výběru vhodné stavební parcely. I když se to možná nezdá, výběr pozemku je nejdůležitějším a zásadním rozhodnutím v celém procesu výstavby. Vlastnosti daného pozemku totiž výrazně ovlivňují nejen vzhled budoucí stavby, ale také její užitné vlastnosti.