Moderní architektura XXX. - Nová radnice Ostrava
13.06.2006
Hlavní dominantou "ocelového srdce republiky" je bezesporu budova Nové radnice. Jedná se o největší radniční komplex v České republice, který je momentálně sídlem statutárního města Ostravy, Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Moravskoslezské vědecké knihovny, pobočky České spořitelny a detašovaných pracovišť několika ministerstev. Nachází se zde i radniční restaurace.
Nová radnice je několikapatrová dvoukřídlá budova s centrální částí, nad níž se tyčí prosklená, více než pětaosmdesát metrů vysoká radniční hodinová věž s vyhlídkou přístupnou veřejnosti, z níž je úžasný výhled na Beskydy, Oderské vrchy a dokonce i Jeseníky. Nad hlavním vchodem se nachází konstruktivistické průčelí a portikus se šesti půlkruhovitými sloupy nesoucími terasu s pilastry.
V horní části můžeme spatřit čtyři bronzové sochy od Václava Macha, které symbolizují čtyři funkce města - hornictví, obchod, vědu a hutnictví. Centrální vyhlídková věž měla být původně vybudována z železobetonu, kvůli technickým a finančním potížím byl nakonec materiál změněn na ocel pokrytou měděnými plechy. Kvadratická věž je prosvětlena dlouhými okenními pásy, v noci jsou hrany věže už několik let osvětleny.
Projekt Nové radnice byl vybudován za první republiky v letech 1925 až 1930 krátce poté, co byla Moravská Ostrava sloučena se šesti okolními obcemi v jeden celek, a to z potřeby mít nějaké reprezentativní sídlo. Místo plánované stavby divadla tak na levém břehu řeky Ostravice kousek od historického jádra města vyrostla radnice podle projektu brněnského architekta Vladimíra Fischera a jeho ostravských kolegů Františka Koláře a Jana Rubého.
Z velké části inicioval výstavbu radničního komplexu první český starosta Ostravy Jan Prokeš, po němž je pojmenováno náměstí, na kterém se nachází. Slavnostně byla radnice otevřena 28. října 1930 u příležitosti výročí vzniku Československé republiky, v roce 1951 pak byla budova rozšířena přístavbou.
V roce 1999 byla před radnicí instalována kontroverzní socha Ikara od akademického sochaře Františka Štorka, která je třetí největší bronzovou plastikou v České republice. Podle vedení města socha "symbolizuje vzestupy a pády, kterými v minulém století prošla i Ostrava". Socha, která váží asi sedm tun a stojí na žulové kašně s vodotryskem, vyvolala před sedmi lety mezi Ostravany řadu rozporuplných emocí.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XXIX. - Penzion pro seniory Hvězda
Moderní architektura XXVIII. - Plechový dům v Humpolci
Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
Článek byl zobrazen 12904 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura ve světě XV. - Londýnská okurka
Londýnské náměstí 30 St Mary Axe a v podstatě celé panorama metropole nad Temží dostalo v květnu 2004 novou dominantu. Zbožňovanou i nenáviděnou "okurku nakládačku", která se tyčí do výšky 180 metrů. Budova z dílny slavného architekta Normana Fostera, kterého můžeme označit za dvorního architekta Londýna, je druhým nejvyšším mrakodrapem ve finančním centru města.

Moderní architektura XX. – Krematorium Brno
Mezi dvěma světovými válkami vzniklo v Brně mnoho pozoruhodných staveb moderní architektury, mezi nimi i několik objektů architekta Ernsta Wiesnera. Jednou z nich je i monumentální stavba Krematoria.

Rekonstrukce rodinného domu OKAL
Názor na bydlení se vyvíjí spolu s měnícím se životním stylem. V naší republice stále ještě většina výstavby rodinných domů postavených do roku 1989 čeká na svou rekonstrukci. Výrazně se změnily nároky uživatelů na standardy vybavení rodinných domů, dle druhého pohledu jsou instalace staré 20 let a více nevyhovující z hlediska technického.

Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Před deseti lety se z do té doby poměrně neznámého přístavního severošpanělského městečka Bilbao stala doslova přes noc turistická atrakce první kategorie. Podél řeky Nervión vyrostla monumentální budova z titanu, skla a vápence, jedná se o jedno z tzv. Guggenheimových muzeí disponujících rozsáhlými sbírkami moderního umění.

Bydlení čtenářů - rodinný dům s ustupujícími pokoji v Ostravě
Novostavba rodinného domu v Ostravě - Radvanicích zaujme na první pohled svých architektonickým řešením. Odpočinkovou část domu tvoří tři kostky - postupně ustupující pokoje.

Moderní architektura ve světě III. -
Třiapadesátiletý Francouz Dominique Perrault patří mezi nejvýraznější světové architekty současnosti. Když se podíváme na mapu jeho děl, jsou roztroušena po celé Evropě a několik jich realizoval v rámci globalizace i v Asii a v Americe bez ohledu na svou státní přislušnost. Jeho nejnovějším projektem jsou tzv. "Meta-Buildings".

Moderní architektura VIII. - Ještěd
Už od 18. století vztyčovali lidé na vrcholu Ještědu, který je zřejmě nejznámější dominantou severních Čech a symbolem Liberecka, kříže a pamětní kameny, na přelomu 19. a 20. století tady byla postavena rozhledna s horskou chatou, která později vyhořela.

Moderní architektura XXIV. - Zastávka v Liberci
David Černý, autor proslulých miminek na Žižkovské věži, sochy obráceného koně na Václavském náměstí či čůrajících postav před pražským podnikem Hergetova cihelna, oživil jednu jinak fádní křižovatku v centru Liberce.