Moderní architektura ve světě III. -
22.09.2006
Třiapadesátiletý Francouz Dominique Perrault patří mezi nejvýraznější světové architekty současnosti. Když se podíváme na mapu jeho děl, jsou roztroušena po celé Evropě a několik jich realizoval v rámci globalizace i v Asii a v Americe bez ohledu na svou státní přislušnost. Jeho nejnovějším projektem jsou tzv. "Meta-Buildings".
"Meta-Building není jen budova, ale součást urbánní substance," říká Dominique Perrault, přičemž se jedná o stavby, které změní místo, kde se nacházejí, a přitom přesně zapadají do okolí. Takovými "meta-budovami" jsou i čtyři chystané projekty francouzského tvůrce, které až do 23. října prezentuje Vídeňské centrum architektury Az W.
Foto 1: Panorama s Vienna Towers
Proč je místem výstavy zrovna Vídeň, je nasnadě - právě v rakouské metropoli se totiž nyní chystá výstavba jednoho z projektů, tzv. Donau City Gate Wien. City Gate se skládá ze dvou věží, které vytvoří městskou bránu do vídeňské dunajské čtvrti a v nichž se budou nacházet byty, kanceláře a hotel.
Dalším projektem je Mariinské, dříve Kirovovo divadlo v Petrohradu. Původní stavba stojí v historickém centru města od roku 1860 a Perrault nyní realizuje jeho rozšíření o dva tisíce míst, veřejné foyer, výstavní prostory, restaurace a obchody. Komplex má být dokončen v roce 2009.
Třetí "meta-budovou" je univerzitní kampus EWHA Womans University Campus Center v korejském Soulu pro 20 000 studentek. Šestipatrová budova, která má sloužit nejen jako akademická půda, ale i jako komerční a administrativní centrum takřka "ponořené" do okolních sadů, má být dostavěna příští rok.
Foto 2: Mariinské divadlo v Petrohradě
Posledním projektem, které jsou ve staré hale Az W prezentovány prostřednictvím videoinstalací, modelů, fotografií, plánů a nákresů, je olympijský tenisový stadion v Madridu. Opět jde o multifunkční stavbu na okraji španělské metropole, kterou Perrault interpretuje jako infrastrukturní vybavení okolní krajiny. Ta má být dokončena v roce 2008.
Mezi již realizovaná nejslavnější architektonická díla Dominiqua Perraulta patří třeba Evropský soudní dvůr v Lucemburku, velodrom a plavecký bazén v Berlíně, radnice v rakouském Innsbrucku nebo Národní knihovna v Paříži, která se stala jedním z hlavních architektonických děl éry Francoise Mitteranda a s níž architekt, jenž už ve věku 36 let vyhrál jednu z nejvýznamnějších francouzských architektonických soutěží, učinil doslova průlom ve světové architektuře.
Autor: efa, com
Foto: Perrault Projects
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě II. - Sony Center v Berlíně
Moderní architektura ve světě I. - La Défense
Článek byl zobrazen 9656 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura I. – Tančící dům
Kdo by neznal Tančící dům, snad nejznámější budovu moderní architektury v Praze. Víte však o této stavbě něco více, třeba co znázorňuje a kdo je jejím autorem?

Kdo získal titul Stavba roku 2009?
Už posedmnácté se letos utkaly realizované projekty na území ČR o titul Stavba roku, který je každoročně udělen pěti objektům. Letos v klání pětapadesáti přihlášených projektů zvítězily Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, Bytový dům na Topolce, City Park Jihlava, nové spojení pražských nádraží a I. etapa komplexu Classic Business Park.

Investice do nízkoenergetického domu se vyplatí!
Chcete si nechat postavit moderní dům, který bude splňovat nejen prvky vysokého komfortu bydlení, ale také značných energetických úspor? Pak investujte do nízkoenergetického domu. Nebudete litovat!

Moderní architektura XX. – Krematorium Brno
Mezi dvěma světovými válkami vzniklo v Brně mnoho pozoruhodných staveb moderní architektury, mezi nimi i několik objektů architekta Ernsta Wiesnera. Jednou z nich je i monumentální stavba Krematoria.

Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Má nálepku nejluxusnějšího hotelu světa a označuje se jako jediný na celé planetě sedmi hvězdičkami, ač oficiálně mu jich náleží "pouze" pět. V českém překladu zní jeho název Věž Arabů, ale říká se mu také Alláhův prst v Perském zálivu. Řeč je o současném symbolu druhého největšího města Spojených arabských emirátů Dubaje, hotelu Burj Al Arab.

Moderní architektura XXII. - Nová radnice v Jablonci nad Nisou
Jednou z hlavních dominant Jablonce nad Nisou, proslulého města skla a bižuterie, které je branou do Jizerských hor, je Nová radnice na Mírovém náměstí.

Moderní architektura ve světě III. -
Třiapadesátiletý Francouz Dominique Perrault patří mezi nejvýraznější světové architekty současnosti. Když se podíváme na mapu jeho děl, jsou roztroušena po celé Evropě a několik jich realizoval v rámci globalizace i v Asii a v Americe bez ohledu na svou státní přislušnost. Jeho nejnovějším projektem jsou tzv. "Meta-Buildings".

Moderní architektura ve světě XVIII. - Centre Georges Pompidou
Budova s obnaženými či dokonce vyhřezlými vnitřnostmi, rafinérie sedřená z kůže, továrna naruby, Chrám Matky boží potrubní, který snad postavil bývalý instalatér, či nahá chemička, na níž zapomněli lešení. To vše a ještě mnohem více už bylo za více než třicetiletou éru vyřčeno na adresu slavné pařížské stavby zvané Pompidouovo centrum, někdy označované též jako Beaubourg.