Co je to pasivní dům?
27.12.2005
Slovo pasivní dům se v posledních letech skloňuje stále častěji ve všech pádech. Myšlenka pasivního domu nejčastěji převedená do praxe v Rakousku a Švýcarsku, začíná vrtat v hlavách i českých stavebníků.
Princip pasivního domu
Vývoj energeticky úsporných objektů dospěl až k pasivním domům (tzv. nulové domy), jejichž měrná potřeba tepla na vytápění je menší než 15 kWh/m2 vytápěné plochy objektu za rok. Vytápění pasivního domu je zpravidla zajištěno pouze přihříváním čerstvého vzduchu, který do domu dodává mechanický větrací systém, pomocí vzduchu znečištěného, jenž odvádíme ven. Další část potřebného tepla na vytápění získáváme slunečním zářením, které přichází ve dne okny s vysokou propustností, a dále z provozu elektrických spotřebičů a od osob nebo zvířat, které v domě pobývají. Budova musí být vzduchotěsná: při rozdílu tlaku mezi vnitřkem a vnějškem 50 pascalů nesmí být větší intenzita výměny vzduchu než 0,6 Pa za hodinu.
Zkušenosti sousedů
V sousedním Rakousku postavili řadu pasivních domů.
Nedávno jsem měl možnost na vlastní oči shlédnout jak pasivní rodinný dům ve výstavbě, tak také po dokončení. I když byl každý dům řešen jinak dispozičně a jejich velikost byla také rozdílná, jedno měly společné: jednalo se o dřevostavby s tepelnou izolací, která u zdí dosahovala úctyhodných 40 cm, u střechy 45 až 50 cm a v podlaze byla položena tepelná izolace o tloušťce 32 cm. Okna byla dřevěná s tepelně izolačním trojsklem.
U dokončeného domu (obytná plocha 106 m2 + 12 m2 zimní zahrada) obsahují vnitřní zdi a stropy 1500 kg štěrku, který slouží k akumulaci tepla, jež je větší měrou získáváno pasivními solárními zisky z jižních oken a z nevytápěné zimní zahrady.
Potřebné teplo pro vytápění domu (v zimním období údajně jen 1 kW) se získává jak rekuperací tepla z odváděného znečištěného vzduchu, tak také solárními zisky okny, z pobytu osob a z domácích elektrospotřebičů.
Dále je teplo pro vytápění domu a na ohřev užitkové vody dodáváno ze solárního teplovodního zásobníku, který ukládá teplo získávané ze slunečního zařízení prostřednictvím slunečních kolektorů osazených na jižní střeše domu. Čerstvý vzduch je přiváděn do domu zemním kolektorem a řízené větrání a odvětrávání domu se stará o příjemné klima v domě. Dle majitelů domu byl jejich pasivní dům dražší pouze o 15 až 20 %, než kdyby postavili dům nízkoenergetický.
Text: Lubomír Klobušník, ECČB
Ilustrační foto: archiv firmy Karon
Články s podobnou tématikou
Solární nízkoenergetické domy
Teplo, které se nevyčerpá
Výhody montovaného domu
Komfortní systém vytápení a větrání
Chystáte se zateplit dům? Zkuste kamennou vlnu
Článek byl zobrazen 14578 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Rodinné domy
Rodinný dům s balkonem nebo bez něj?
K rozhodnutí pořídit u domu balkón je nejdůležitější vědět k jakému účelu a jak často bude využíván. K posezení se šálkem kávy, k sušení prádla, větrání lůžkovin nebo jako malá zahrádka? A mimojiné - dům s balkónem může stavbu prodražit.
Hrubá stavba za 1 den? Řešením jsou cihlové stěny
V 7.00 přijíždí tahač s návěsem, v 17.00 jsou postaveny stěny jednoho patra včetně příček. I takto může vypadat reálný scénář hrubé stavby. Stačí, když do hlavní role obsadíte cihlové stěny od KM Beta, které přináší úsporu cca 40 %.
Jak se bydlí v rodinném domě KUBIS 632 od RD Rýmařov?
Žádný katalog, prospekt, ani návštěva ve vzorovém domě vám neposkytne takové informace o bydlení v konkrétním domě, jako autentické zkušenosti jeho obyvatel. Navštívili jsme čtyřčlennou rodinu, která již více než rok bydlí v novém rodinném domě KUBIS 632.
Refinancování hypotéky – vyměňte starou hypotéku za novou
Hypoteční úvěr bývá nejčastější formou financování vlastního bydlení. S novým fixačním obdobím se však často mění podmínky úvěru, které se můžou stát podstatně nevýhodnými. Takovou situaci řeší možnost refinancování hypotéky, což znamená, že původní úvěr se splatí úvěrem novým.
Moderní rodinné domy jsou vzhledově atraktivní a funkční
Moderní rodinné domy se vyznačují jednoduchým a funkčním tvarem za použití moderních technologií a materiálů. Svým vzhledem uspokojí zejména vyznavače nadčasové architektury a nízkoenergetického bydlení. Jednoduchý a kompaktní tvar často znamená také nižší náklady na pořízení i vytápění.
Menší rodinný dům NH 48 – dostupné bydlení pro 3 až 4 člennou rodinu
Malé rodinné domy a zejména bungalovy jsou velmi oblíbené pro svou cenovou dostupnost a také kompaktní tvar vhodný na jakýkoliv pozemek. Jednopodlažní bungalovy jsou vhodným bydlením také pro seniory nebo zdravotně postižené, kteří nemusí několikrát denně zdolávat schody. Takový je i dům NH 48 od firmy NeatHouses Dřevostavby.
Srovnání hypoték – jak si vybrat tu nejvýhodnější hypotéku?
Kupujete byt či dům a rozhodli jste se jej financovat hypotékou? Pravděpodobně tak obcházíte banky a zjišťujete, která vám poskytne ten nejvýhodnější hypoteční úvěr. Ušetřit drahocenný čas můžete tím, že si nabídku hypoték jednotlivých bank porovnáte online na hypoteční kalkulačce. Získáte tak nezávislé a zcela objektivní srovnání hypoték všech bank.
Nízkoenergetické domy - investice do pohodlí
V posledních 15 letech se cena plynu a elektrické energie pro domácnosti zvyšovala v průměru téměř o 10 % ročně. Náklady na vytápění bytů a rodinných domů tedy proti konci minulého století vzrostly již více než dvojnásobně, a rozhodně porostou i nadále. Majitelé běžného rodinného domu tak během následujících 40 let protopí stejnou částku, za kterou dnes svůj dům pořídí.