Co je to pasivní dům?
27.12.2005
Slovo pasivní dům se v posledních letech skloňuje stále častěji ve všech pádech. Myšlenka pasivního domu nejčastěji převedená do praxe v Rakousku a Švýcarsku, začíná vrtat v hlavách i českých stavebníků.
Princip pasivního domu
Vývoj energeticky úsporných objektů dospěl až k pasivním domům (tzv. nulové domy), jejichž měrná potřeba tepla na vytápění je menší než 15 kWh/m2 vytápěné plochy objektu za rok. Vytápění pasivního domu je zpravidla zajištěno pouze přihříváním čerstvého vzduchu, který do domu dodává mechanický větrací systém, pomocí vzduchu znečištěného, jenž odvádíme ven. Další část potřebného tepla na vytápění získáváme slunečním zářením, které přichází ve dne okny s vysokou propustností, a dále z provozu elektrických spotřebičů a od osob nebo zvířat, které v domě pobývají. Budova musí být vzduchotěsná: při rozdílu tlaku mezi vnitřkem a vnějškem 50 pascalů nesmí být větší intenzita výměny vzduchu než 0,6 Pa za hodinu.
Zkušenosti sousedů
V sousedním Rakousku postavili řadu pasivních domů.
Nedávno jsem měl možnost na vlastní oči shlédnout jak pasivní rodinný dům ve výstavbě, tak také po dokončení. I když byl každý dům řešen jinak dispozičně a jejich velikost byla také rozdílná, jedno měly společné: jednalo se o dřevostavby s tepelnou izolací, která u zdí dosahovala úctyhodných 40 cm, u střechy 45 až 50 cm a v podlaze byla položena tepelná izolace o tloušťce 32 cm. Okna byla dřevěná s tepelně izolačním trojsklem.
U dokončeného domu (obytná plocha 106 m2 + 12 m2 zimní zahrada) obsahují vnitřní zdi a stropy 1500 kg štěrku, který slouží k akumulaci tepla, jež je větší měrou získáváno pasivními solárními zisky z jižních oken a z nevytápěné zimní zahrady.
Potřebné teplo pro vytápění domu (v zimním období údajně jen 1 kW) se získává jak rekuperací tepla z odváděného znečištěného vzduchu, tak také solárními zisky okny, z pobytu osob a z domácích elektrospotřebičů.
Dále je teplo pro vytápění domu a na ohřev užitkové vody dodáváno ze solárního teplovodního zásobníku, který ukládá teplo získávané ze slunečního zařízení prostřednictvím slunečních kolektorů osazených na jižní střeše domu. Čerstvý vzduch je přiváděn do domu zemním kolektorem a řízené větrání a odvětrávání domu se stará o příjemné klima v domě. Dle majitelů domu byl jejich pasivní dům dražší pouze o 15 až 20 %, než kdyby postavili dům nízkoenergetický.
Text: Lubomír Klobušník, ECČB
Ilustrační foto: archiv firmy Karon
Články s podobnou tématikou
Solární nízkoenergetické domy
Teplo, které se nevyčerpá
Výhody montovaného domu
Komfortní systém vytápení a větrání
Chystáte se zateplit dům? Zkuste kamennou vlnu
Článek byl zobrazen 14810 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Rodinné domy
Rodinný dům MINERVA I – moudrá volba
Ve starém Římě byla MINERVA bohyní moudrosti a řemesel a nepochybně moudrou volbou je i řemeslně zvládnutý dům MINERVA I z nabídky typových rodinných domů chrudimské firmy Hoffmann, která je lídrem realizací staveb systémem VELOX.
Nejkrásnější místo pro bydlení na Chebsku
Již od roku 2004 stavíme v okrajové části Chebu, která je jen 1,5 km vzdálená od centra Františkových Lázní. Tímto zajímavým místem je Komorní Dvůr, tedy čtvrť i ulice v těsné blízkosti národní přírodní památky Komorní hůrka.
Sleva 13% na dřevostavby od společnosti MS Haus
Chystáte letos stavbu rodinného domku? Nechte si ho postavit se slevou! Chcete-li investovat do dřevostavby, můžete využít profesionálních služeb stavební společnosti MS Haus s.r.o, která letos slaví 13. narozeniny. Jako dárek si pro své zákazníky připravila atraktivní slevovou nabídku ve výši 13 %*.
Energetická náročnost staveb
V současnosti se v oblasti bydlení a staveb neustále setkáváme s takovými pojmy, jako je pasivní, nízkoenergetický či dokonce nulový dům. U všech je samozřejmě možné počítat s úsporami energií. Víte ale, o kolik budou nižší, než spotřeby energií u starších staveb nebo u novostaveb?
Dřevostavba KUBIS 631 – na návštěvě v novostavbě postavené za 2 týdny
Zajímá vás, jak se bydlí v montované dřevostavbě? Pojďte se společně s námi podívat do domu KUBIS 631, který obývá čtyřčlenná rodina. Jak se v něm bydlí? S čím jsou spokojeni a co by udělali jinak?
Kupujeme rodinný dům – v čem je výhodnější nákup novostavby?
Pokud si chcete pořídit rodinný dům, máte v zásadě 3 možnosti – koupě staršího domu, stavba nového nebo koupě novostavby. Právě koupě novostavby má řadu výhod, které rozebere podrobněji. A podíváme se také na nevýhody nákupu novostavby.
Wienerberger rozšiřuje úspěšnou řadu cihel plněných vatou o POROTHERM 30 T Profi
Po úspěchu cihel plněných minerální vatou POROTHERM 36,5 T Profi a POROTHERM 42,5 T Profi přichází na trh nová cihla této typové řady, kterou ocení především stavebníci rodinných domů s nízkou energetickou náročností. Cihla plněná minerální vatou POROTHERM 30 T Profi s velmi nízkým součinitelem prostupu tepla U = 0,22 W/(m2K) rozšiřuje variabilitu staveb z cihel plněných minerální vatou.
Dřevostavby na klíč - bydlíte do roka a do dne
Hlavní výhodou dřevostaveb je rychlost výstavby, zejména jedná-li se o montované dřevostavby se zapojením prefabrikovaných dílů. V takovém případě je stavba rodinného domu otázkou několika měsíců.