Moderní architektura ve světě XIV. - Alexandrijská knihovna
23.10.2007
Na místě někdejšího majáku na ostrově Faru, který byl jedním z původních sedmi divů světa, a nedaleko místa, kde stála slavná starověká Alexandrijská knihovna, vyrostla na přelomu tisíciletí její moderní nástupkyně, jež má být prostředníkem mezi západním a východním světem.
Knihovna ve tvaru zkoseného disku se rozkládá na ploše 45 tisíc metrů čtverečních. Je postavena z hliníku a skla, jižní stěna je z asuánské žuly do níž jsou vyryta písmena abecedy všech jazyků světa. Klenutý strop uvnitř budovy podpírají desítky elegantních sloupů z oxidované mědi ve tvaru papyrů. Mezi nimi se nachází rozlehlá čítárna rozdělená do 14 kaskádovitých teras s dvěma tisíci studijních míst, z nichž některá mají výhled na moře.
Knihovnu obklopuje bazén, který ochlazuje a zvlhčuje vzduch kolem celé budovy. Střecha navíc propouští světlo dovnitř, ale zabraňuje ohřívání vzduchu v knihovně. Společně se stěnami je zároveň protihlukově izolována. Také vnitřní vybavení je poctivé a kvalitní, zmínit můžeme například dubové podlahy pohlcující hluk či obložení ze zimbawské žuly.
Bibliotheca Alexandrina má speciální dětské oddělení, sekci pro mládež i pro nevidomé, najdeme tady planetárium vybavené technologií Imax screen, mezinárodní knihovnickou školu i konferenční centrum nebo muzeum kaligrafie a muzeum vědy. Je zde rovněž laboratoř pro restaurování a údržbu starých tisků. Ročně zde proběhne na 500 doprovodných akcí.
Poselstvím Alexandrijské knihovny je navázat na slavné centrum antické vzdělanosti, které asi tři stovky let před naším letopočtem založili Ptolemaiovci. Studovali tady Archimedes či Erastotenes a knihovna uchovávala i vzácné spisy Platónovy či Sokratovy. Ve svých fondech uchovávala ve své nejslavnější době až 700 tisíc papyrových svitků. Bohužel vše bylo zničeno zhruba 50 let př.n.l. během požáru při dobývání města Césarem. Na slavnou historii odkazuje mimojiné také vstupní žulový portál knihovny, do něhož jsou vytesány hieroglyfy a staré matematické vzorce.
Jedenáctipatrový, sto šedesát metrů dlouhý válec, který má svítit do světa jako egyptský bůh Ra čili egyptské slunce, byl u břehu Středozemního moře postaven díky společné snaze egyptských představitelů a organizace UNESCO. Z celkové sumy 220 milionů dolarů, které budova spolkla, pochází téměř polovina od zahraničních dárců a zbytek od egyptské vlády. Od počátku stavbu provázejí vedle nadšených hlasů také vyjádření odpůrců, kteří tvrdí, že finanční prostředky měly být v zemi plné negramotných lidí využity lépe a efektivněji.
Výstavba byla dokončena už v roce 1997, slavnostního otevření se však dočkala až v říjnu 2002. Vybavení knihovny však ještě ani dnes stále není dostatečné. Její kapacita čítá kolem osmi milionů svazků, avšak doposud pečuje "pouze" o několik set tisíc kusů knih, map a rukopisů. Všechny jsou však digitalizovány a jsou mezi nimi jak některé vzácné starověké spisy, tak i třeba internetový archiv s náhledy miliónů webových stránek. Několik set pracovníků se stará o to, aby "duchovního jmění" přibývalo.
Pravdou je to, že zatím knihovnu navštěvují spíše turisté než studenti sousední Alexandrijské univerzity. Ale ať už je její současné využití jaké chce, jedno jí upřít nelze - jedná se o pozoruhodný objekt moderní architektury, a to jak vizuálně, tak i technickým zázemím a vybavením. Za duchovního otce projektu je označován egyptský historik Mustafa al-Abbadi, faktickým tvůrcem se pak stala malá norská kancelář Snohetta and Hamsa Associates, jejíž návrh v soutěži zvítězil. Autorské konsorcium za knihovnu získalo architektonickou cenu Aga Kahn Award.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Článek byl zobrazen 10464 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura XIV. - Hotel Internacionál
Neodmyslitelným symbolem pražských Dejvic je hotel Internacionál, který se stal nejen ikonou architektury socialistického realismu a vlajkovou lodí komunistického režimu, ale i ústředním motivem Hřebejkova muzikálu Šakalí léta zasazeného 50. let 20. století.

Jak vypadají nejmenší byty světa a jak se v nich žije?
Možná si s železnou pravidelností kladete stále stejnou otázku: „Proč se tísníme v tak malém bytě?“ Pro váš lepší pocit jsme pro vás zmapovali nejmenší byty světa. Možná, že nakonec uznáte, že to s vaším bydlením není zas tak zlé.

Bytový projekt Slunečný vrch Jihlava
V klidné části Jihlavy, v Horním Kosově, který se stává jednou z nejdynamičtěji rostoucích oblastí města, vyrůstá bytový projekt Slunečný vrch pro zájemce všech věkových skupin. Z jižní strany bude navazovat na stávající zástavbu bytových domů, z východní strany jej bude lemovat ulice S.K.Neumanna, ze severní strany bude napojen na ulici Buková a konečně ze západní strany naváže na volný prostor v podobě zatravněné plochy.

Moderní architektura XXIII. - Cheese House v Nitře
Že jste ještě nikdy neviděli dům, který člověku na první pohled evokuje ementál? Ano, taková budova skutečně existuje. Stojí v centru slovenské Nitry a nese příznačný název Cheese House - Sýrový dům.

Trend v bydlení mladých, tzv. cohousing konečně i v Čechách
Dříve se mladé páry či rodiny stěhovaly především do obrovských několikapatrových panelových komplexů, ale dnes již tato anonymní sídliště příliš nelákají. Mladí lidé čím dál více preferují komornější bydlení. S tím souvisí způsob bydlení zvaný cohousing, který by se dal přeložit jako „blízké sousedské bydlení“.

Moderní architektura ve světě XVIII. - Centre Georges Pompidou
Budova s obnaženými či dokonce vyhřezlými vnitřnostmi, rafinérie sedřená z kůže, továrna naruby, Chrám Matky boží potrubní, který snad postavil bývalý instalatér, či nahá chemička, na níž zapomněli lešení. To vše a ještě mnohem více už bylo za více než třicetiletou éru vyřčeno na adresu slavné pařížské stavby zvané Pompidouovo centrum, někdy označované též jako Beaubourg.

Moderní architektura XXVIII. - Plechový dům v Humpolci
Na velice rušném nároží ulic Mánesova a Na Kasárnách přímo v centru Humpolce vyrostl na miniaturní parcele o rozloze 430 metrů čtverečních netradiční plechový dům. Sám architekt Luděk Rýzner, který v něm bydlí se svou rodinou, i jeho firma OK PLAN, jej nazývají familiérně Plecháč, nezasvěcení mu velmi pohrdavě říkají zrezavělá plechovka.

Moderní architektura XVII. - Sazka Arena
Velmi sledovaným objektem moderní architektury se stala před nedávnem víceúčelová hala Sazka Arena. Objekt vznikal od září 2002 do března 2004 na rozhraní pražských Vysočan a Libně v lokalitě bývalé ČKD Lokomotivka, a to zejména kvůli loňskému hokejovému šampionátu.