Moderní architektura ve světě XIV. - Alexandrijská knihovna
23.10.2007
Na místě někdejšího majáku na ostrově Faru, který byl jedním z původních sedmi divů světa, a nedaleko místa, kde stála slavná starověká Alexandrijská knihovna, vyrostla na přelomu tisíciletí její moderní nástupkyně, jež má být prostředníkem mezi západním a východním světem.
Knihovna ve tvaru zkoseného disku se rozkládá na ploše 45 tisíc metrů čtverečních. Je postavena z hliníku a skla, jižní stěna je z asuánské žuly do níž jsou vyryta písmena abecedy všech jazyků světa. Klenutý strop uvnitř budovy podpírají desítky elegantních sloupů z oxidované mědi ve tvaru papyrů. Mezi nimi se nachází rozlehlá čítárna rozdělená do 14 kaskádovitých teras s dvěma tisíci studijních míst, z nichž některá mají výhled na moře.
Knihovnu obklopuje bazén, který ochlazuje a zvlhčuje vzduch kolem celé budovy. Střecha navíc propouští světlo dovnitř, ale zabraňuje ohřívání vzduchu v knihovně. Společně se stěnami je zároveň protihlukově izolována. Také vnitřní vybavení je poctivé a kvalitní, zmínit můžeme například dubové podlahy pohlcující hluk či obložení ze zimbawské žuly.
Bibliotheca Alexandrina má speciální dětské oddělení, sekci pro mládež i pro nevidomé, najdeme tady planetárium vybavené technologií Imax screen, mezinárodní knihovnickou školu i konferenční centrum nebo muzeum kaligrafie a muzeum vědy. Je zde rovněž laboratoř pro restaurování a údržbu starých tisků. Ročně zde proběhne na 500 doprovodných akcí.
Poselstvím Alexandrijské knihovny je navázat na slavné centrum antické vzdělanosti, které asi tři stovky let před naším letopočtem založili Ptolemaiovci. Studovali tady Archimedes či Erastotenes a knihovna uchovávala i vzácné spisy Platónovy či Sokratovy. Ve svých fondech uchovávala ve své nejslavnější době až 700 tisíc papyrových svitků. Bohužel vše bylo zničeno zhruba 50 let př.n.l. během požáru při dobývání města Césarem. Na slavnou historii odkazuje mimojiné také vstupní žulový portál knihovny, do něhož jsou vytesány hieroglyfy a staré matematické vzorce.
Jedenáctipatrový, sto šedesát metrů dlouhý válec, který má svítit do světa jako egyptský bůh Ra čili egyptské slunce, byl u břehu Středozemního moře postaven díky společné snaze egyptských představitelů a organizace UNESCO. Z celkové sumy 220 milionů dolarů, které budova spolkla, pochází téměř polovina od zahraničních dárců a zbytek od egyptské vlády. Od počátku stavbu provázejí vedle nadšených hlasů také vyjádření odpůrců, kteří tvrdí, že finanční prostředky měly být v zemi plné negramotných lidí využity lépe a efektivněji.
Výstavba byla dokončena už v roce 1997, slavnostního otevření se však dočkala až v říjnu 2002. Vybavení knihovny však ještě ani dnes stále není dostatečné. Její kapacita čítá kolem osmi milionů svazků, avšak doposud pečuje "pouze" o několik set tisíc kusů knih, map a rukopisů. Všechny jsou však digitalizovány a jsou mezi nimi jak některé vzácné starověké spisy, tak i třeba internetový archiv s náhledy miliónů webových stránek. Několik set pracovníků se stará o to, aby "duchovního jmění" přibývalo.
Pravdou je to, že zatím knihovnu navštěvují spíše turisté než studenti sousední Alexandrijské univerzity. Ale ať už je její současné využití jaké chce, jedno jí upřít nelze - jedná se o pozoruhodný objekt moderní architektury, a to jak vizuálně, tak i technickým zázemím a vybavením. Za duchovního otce projektu je označován egyptský historik Mustafa al-Abbadi, faktickým tvůrcem se pak stala malá norská kancelář Snohetta and Hamsa Associates, jejíž návrh v soutěži zvítězil. Autorské konsorcium za knihovnu získalo architektonickou cenu Aga Kahn Award.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Článek byl zobrazen 10005 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Moderní rodinné domy ze zateplených tvárnic Durisol
Zateplené tvárnice DURISOL mají řadu předností. Domy stavěné z tohoto systému jsou navíc moderní, promyšlené do posledního detailu a krásné. Prohlédněte si náš katalog RD!Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura IV. – Zlatý Anděl
Na podzim to bude přesně pět let, co byl na frekventované křižovatce na pražském Smíchově slavnostně otevřen obchodně administrativní komplex Zlatý Anděl navržený světově uznávaným architektem Jeanem Nouvelem.
Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.
Kaplický vstoupil do designérské Síně slávy
V pražském Stavovském divadle byly o minulém víkendu uděleny ceny Czech Grand Design. Designérem roku 2008 se stal Jan Čtvrtník, do Síně slávy byl za své dílo uveden nedávno zesnulý architekt Jan Kaplický.
Moderní architektura I. – Tančící dům
Kdo by neznal Tančící dům, snad nejznámější budovu moderní architektury v Praze. Víte však o této stavbě něco více, třeba co znázorňuje a kdo je jejím autorem?
Jak vypadají nejmenší byty světa a jak se v nich žije?
Možná si s železnou pravidelností kladete stále stejnou otázku: „Proč se tísníme v tak malém bytě?“ Pro váš lepší pocit jsme pro vás zmapovali nejmenší byty světa. Možná, že nakonec uznáte, že to s vaším bydlením není zas tak zlé.
Jak chytře zařídit malý byt? I na 27 m² se dá komfortně žít.
Malý byt vyžaduje především pečlivě rozplánované prostorové řešení s vhodným, a především multifunkčním vybavením, jako je nábytek a úložné prostory. Důležitou roli hraje také použití materiálu barev a doplňků, které mohou prostor opticky zvětšit. Je potřeba brát v potaz, že v případě bytu 1k+k se do jedné místnosti musí vejít kuchyň, ložnice, pracovna i obývací pokoj.
Architektura a design - genius loci
Každý zařizovací předmět má svou funkci, která je co do svého naplnění poměrně snadno měřitelná. Varné centrum v kuchyňské sestavě musí být schopno poskytnout možnost tepelně upravovat potraviny a na té či oné židli se musí dát sedět. Diskutabilní pak ale může být míra bezproblémovosti obsluhy onoho varného centra a nebo množství pohodlí, které zmíněná židle nabízí.
Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
Letní olympijské hry 2012 se nezadržitelně blíží. Jednou z nejvyzdvihovanějších staveb olympijské vesnice je cyklistický velodrom. Budova přezdívaná podle své vizáže "lupínek", "brambůrek" či "Pringle" (podle značky známých chipsů) získala nedávno prestižní cenu Královského institutu britských architektů.