Moderní architektura XXI. - Porsche Museum ve Stuttgartu
08.05.2009
Německé město Stuttgart je pro mnohé synonymem světa automobilů. Právě tady - na místě, kde už před sedmi desítkami let vznikaly první návrhy luxusních sportovních vozů - byla poslední lednový den letošního roku otevřena stálá expozice všech slavných modelů Porsche.
Do soutěže na stavbu Porsche Musea se před pěti lety přihlásilo 170 studií a designérů z celé Evropy. Návrh byl nakonec svěřen do rukou rakouského architektonického studia Delugan Meissl Associated Architects a už nyní se objekt z jeho dílny řadí mezi perly současné moderní architektury.
Výstavní prostor s automobily, které si nejen v průběhu uplynulých desítek let, ale i dnes může dovolit jen málokdo, najdete ve vůní motorů proslulé stuttgartské čtvrti Zuffenhausen - přímo vedle mateřského závodu na adrese s výmluvným názvem Porscheplatz.
Monolitická budova muzea fascinuje návštěvníky už svým tvarem, který připomíná kus bílého osekaného ledu, který jako by se vznášel nad povrchem. Jiní zase stavbu přirovnávají ke kosmické lodi nebo dravému ptákovi plujícímu nad průmyslovou zónou. Právě dynamické pojetí stavby bylo pro zadavatele velice důležité, neboť má korespondovat s dynamikou a ojedinělým designem vozů, které automobilka produkuje.
Futuristický objekt zvednutý na betonových nosnících, postavený za zhruba sto milionů eur, má podle sdělení na samotných internetových stránkách Porsche působit stejně okázale jako modely sportovních vozů s netradičním logem v podobě erbu se znaky Wurtembergského vévodství a vzepjatým koněm coby symbolem Stuttgartu. Při stavbě 35 tisíc tun vážícího kolosu bylo použito neuvěřitelných 21 000 krychlových metrů betonu a 6000 tun oceli.
Na výstavní ploše velké přes pět a půl tisíce metrů čtverečních pak můžete zhlédnout osm desítek nablýskaných žihadel, z nichž mnohé proslavily zejména celebrity nebo filmy, ve kterých se objevily. Auta jsou prý do jednoho funkční a občas si i "vyrazí" na projížďku. Na návštěvníky tu čekají méně i více proslulé modely, ať už zmíníme vůz 550 nebo 917.
Muzeum je otevřeno každý den kromě pondělka od devíti do osmnácti hodin. Vstupné je 8 euro pro dospělého, snížené vstupné je poloviční. Děti do 14 let mají v doprovodu jedné dospělé osoby vstup zdarma. Vedle klasických prohlídek, ke kterým si můžete zapůjčit audio-průvodce v několika světových jazycích, je možné zajistit i speciální prohlídku pro děti nebo prohlídku zaměřenou na architekturu. Všechny výstavní prostory jsou bezbariérové.
Autor: efa
Foto: www.porsche.com
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Moderní architektura ve světě XIX. - Zelená architektura
Moderní architektura ve světě XVII. - Allianz Arena Mnichov
Moderní architektura ve světě XVI. - River Park Bratislava
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Článek byl zobrazen 12250 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.

Aktivní a energeticky soběstačné domy jsou zcela nezávislé na okolí
Nároky člověka na bydlení jsou rok od roku vyšší. Nejenže chceme bydlet kvalitně, pohodlně a ve zdravém prostředí, chceme také, aby to bylo co nejlevnější. Řešením jsou aktivní a energeticky soběstačné domy, které na svůj provoz nepotřebují odebírat žádnou energii – jednoduše si ji vyrábějí samy.

Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
Letní olympijské hry 2012 se nezadržitelně blíží. Jednou z nejvyzdvihovanějších staveb olympijské vesnice je cyklistický velodrom. Budova přezdívaná podle své vizáže "lupínek", "brambůrek" či "Pringle" (podle značky známých chipsů) získala nedávno prestižní cenu Královského institutu britských architektů.

VyVolení & Big Brother: Život v luxusní kleci
Český národ má novou zábavu - sleduje po večerech soutěžící reality show VyVolení a Big Brother, kteří se dobrovolně nechali zavřít na tři měsíce do luxusního domu. Je však život v něm opravdu tak báječný, pohodlný a luxusní? A neohrožuje zdraví?

Vinný sklep v domě, nebo v bytě?
Kvalitní vína jsou dnes samozřejmou součástí našeho stolování. Takové víno si vyžaduje péči – a tu mu dnes můžeme snadno dopřát i doma. Bez ohledu na to, zda bydlíme v rodinném domě se sklepem nebo v cihlovém činžáku, kde do sklepa zatéká či ve vysušeném panelovém domě. Jak na to?

Moderní architektura XIII. - Janáčkova konzervatoř Ostrava
Od roku 1996 zdobí ostravskou Českobratrskou ulici v centru Ostravy nový komplex budov Janáčkovy konzervatoře. Rozlehlá budova oranžovohnědé barvy je tvořena historickou školní budovou a novou přístavbou.

Nejkrásnější místo pro bydlení na Chebsku
Již od roku 2004 stavíme v okrajové části Chebu, která je jen 1,5 km vzdálená od centra Františkových Lázní. Tímto zajímavým místem je Komorní Dvůr, tedy čtvrť i ulice v těsné blízkosti národní přírodní památky Komorní hůrka.

Moderní architektura XXX. - Nová radnice Ostrava
Hlavní dominantou "ocelového srdce republiky" je bezesporu budova Nové radnice. Jedná se o největší radniční komplex v České republice, který je momentálně sídlem statutárního města Ostravy, Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Moravskoslezské vědecké knihovny, pobočky České spořitelny a detašovaných pracovišť několika ministerstev. Nachází se zde i radniční restaurace.