Moderní architektura VI. - Baťův mrakodrap
16.05.2005
Tentokrát se v našem seriálu o architektuře podíváme za hranice naší metropole, a sice do Zlína. Tady vedle jiných zajímavých objektů najdeme také funkcionalistický skvost meziválečné éry, tzv. Baťův mrakodrap neboli Budovu č. 21.
Zlínský mrakodrap je jedním z vrcholných děl moderní meziválečné architektury, které symbolizovalo tehdejší úspěch českého podnikání a prosperitu obuvnické firmy Baťa. Stavba administrativní budovy podniku probíhala dva roky, dokončena byla v bouřlivém roce 1938 podle architektonického návrhu Vladimíra Karfíka.
Původně se pro administrativní centrum firmy počítalo se třemi nízkými navzájem propojenými budovami, slavný pokrokový podnikatel se však nakonec nadchl pro výškovou budovu, která se posléze stala symbolem a dominantou celého města.
Železobetonový šestnáctipodlažní objekt je 77 metrů vysoký, a tak byl v době svého vzniku nejvyšší budovou v Československu a zároveň druhou nejvyšší budovou v Evropě. Funkcionalistická perla "města obuvi", jejíž obvodový plášť tvoří dvojitá ocelová okna a cihlová vyzdívka, je zajímavá zejména díky efektivnosti a účelnosti prostor a špičkovému vybavení.
„Jedenadvacítka“ je plně klimatizována a všechna podlaží jsou propojena čtyřmi rychlovýtahy, nákladním výtahem, paternosterem a výtahem pro návštěvy. Třešinkou na dortu je pak výtah, který byl pojízdnou kanceláří někdejšího šéfa podniku J. A. Bati, v němž měl k dispozici dokonce i umyvadlo nebo potrubní poštu.
Baťova kancelář byla zrekonstruována podle dobového vzhledu během rozsáhlých oprav před dvěma lety, kdy byl památkově chráněný objekt přetvořen na reprezentativní sídlo Krajského úřadu a Finančního úřadu.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura V. - Danube House
Moderní architektura IV. - Zlatý Anděl
Moderní architektura III. - Žižkovská věž
Moderní architektura II. - Podolská vodárna
Moderní architektura I. - Tančící dům
Nové Zahradní Město
Viladomy Horoměřice
Článek byl zobrazen 10238 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

Zdařilá rekonstrukce panelákového bytu
Pokud žijete ve starém panelákovém bytě, určitě jste už několikrát uvažovali o změně v podobě rekonstrukce. Možná vás ale vždy odradí pocit, že z vašeho bytu stejně nic nevykouzlíte. Opak je pravdou a dokládá to také nabídka mnoha výrobců, kteří myslí právě na majitele panelových bytů. Rekonstrukce panelových bytů v současné době nejsou omezeny žádnými limity a váš byt se tak dokáže změnit téměř k nepoznání.

Nízkoenergetická a pasivní výstavba: nová výzva pro projektanty
Téměř nulová energetická náročnost – od začátku roku 2016 nutnost pro domy veřejné správy se zastavěnou plochou nad 1500 m2, od ledna 2020 potom pro úplně všechny nově vznikající stavby. Stejně jako bude v následujících letech stoupat počet veřejných i soukromých staveb, které budou vyhlášce podléhat, bude stoupat i poptávka po projektantech schopných dodržet podmínky pro nízkoenergetické a pasivní stavby.

Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Sociolog urbanismu či apoštol moderny. Tak se přezdívalo Le Corbusierovi, původem švýcarskému architektovi, kterého mnozí mylně považují za Francouze, neboť k této zemi sám inklinoval.

Investice do nízkoenergetického domu se vyplatí!
Chcete si nechat postavit moderní dům, který bude splňovat nejen prvky vysokého komfortu bydlení, ale také značných energetických úspor? Pak investujte do nízkoenergetického domu. Nebudete litovat!

Moderní architektura XII. - Dům U Černé Matky Boží
Když se řekne kubismus, mnozí si vybaví Dům U Černé Matky Boží. Budova na rohu Ovocného trhu a Celetné ulice je totiž nejstarším kubistickým domem v Praze.

Kaplický vstoupil do designérské Síně slávy
V pražském Stavovském divadle byly o minulém víkendu uděleny ceny Czech Grand Design. Designérem roku 2008 se stal Jan Čtvrtník, do Síně slávy byl za své dílo uveden nedávno zesnulý architekt Jan Kaplický.

Rozsvícená Cheopsova pyramida nad Ostravou
Model Cheopsovy pyramidy v měřítku 1:1 se nad Ostravou rozhodla vztyčit skupina architektů z Projektstudia. Coby názorná ukázka měřítka a proporcí se tak tento egyptský div světa rozzářil poslední srpnový pátek nad ostravským Masarykovým náměstím. Po dobu jednoho měsíce budou 4 světelné paprsky pyramidu vznášet nad Ostravou.

Dům snů – dřevostavba v přímém přenosu
Na počátku reality show Dům snů se deset vybraných soutěžících párů seznámilo s pozemkem i projektem. Netradiční projekt, jehož výsledkem má být luxusní bydlení v hodnotě 13 miliónů korun, se realizoval čtyři měsíce. Odborníci pro ně hned ze startu připravili nelehký úkol. Museli se dohodnout na konečné podobě svého domu snů.