Moderní architektura XII. - Dům U Černé Matky Boží
29.07.2005
Když se řekne kubismus, mnozí si vybaví Dům U Černé Matky Boží. Budova na rohu Ovocného trhu a Celetné ulice je totiž nejstarším kubistickým domem v Praze.
Unikátní budovu nechal postavit v letech 1911 až 1912 podle projektu architekta Josefa Gočára velkoobchodník František Josef Herbst, a to na místě dvou zbouraných empírových domů rytířů Granovských zvaného U Černé Matky Boží nebo také U Zlaté mříže. Právě tento prvek - barokní sošku černé madony s ježíškem za zlatou mříží - si nová stavba ponechala. Dodnes je umístěna ve výšce 1. patra na nároží.
Dalšími výraznými prvky přední fasády jsou vedle madony s černou tváří také balkon v 1. patře, meziokenní pilíře a římsa mezi třetím a čtvrtým patrem. Celkem se první kubistická budova v Praze skládá z pěti pater, její půdorys je obdélníkový. První tři patra jsou klasická, poslední dvě horní podlaží ustupují do mansardové střechy.
Ve své době vyvolala demolice původní stavby velkou diskusi, mnozí proti novostavbě protestovali, nakonec však Gočárův projekt ocenili a dům se stal doslova ikonou české moderní architektury.
Stejně jako exteriér byl původně i celý interiér domu v kubistickém stylu. Sídlila tady stylová vinárna, kavárna, obchody a kanceláře, mezi válkami pak tady byla banka a po 2. světové válce tu měl své sídlo národní podnik Výstavnictví. Společně se změnami majitele se měnil i vzhled interiéru. Až počátkem 90. let 20. století prošla budova celkovou rekonstrukcí, během které byl skvost českého kubismu uveden do původního stavu.
Nyní je v Domě u Černé matky boží otevřeno Muzeum českého kubismu se stálou expozicí vrcholných děl tohoto směru z oblasti malby (J. Čapek, B. Kubišta, E. Filla, A. Procházka), plastiky (O. Gutfreund), užitého umění a architektury (J. Gočár, P. Janák, J. Chochol, Vl. Hofman).
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XI. - Divadlo loutek Ostrava
Moderní architektura X. - Regionální centrum Olomouc
Moderní architektura IX. - Loosova vila
Článek byl zobrazen 9100 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti

Máte za sebou stavbu rodinného domu? Na řadě je kolaudace
Stavba rodinného domu je jednou z nejvýznamnějších investic v životě člověka. Vyžaduje si důsledné plánování, trpělivost i finance. Na jejím konci vás ale čeká ještě jedna důležitá věc, a to kolaudace. Až po té si můžete užívat své nové bydlení bez starostí.

Moderní architektura XXIV. - Zastávka v Liberci
David Černý, autor proslulých miminek na Žižkovské věži, sochy obráceného koně na Václavském náměstí či čůrajících postav před pražským podnikem Hergetova cihelna, oživil jednu jinak fádní křižovatku v centru Liberce.

Domek v řadové zástavbě – výhoda, či nevýhoda?
Také zvažujete koupi domu v řadové zástavbě? Pak se od ní nenechte odradit žádnými mýty o kompromisech, ani často používaným hanlivým označením „panelák naležato“. Podívejme se racionálně, co lze od takového bydlení očekávat a jaké nám přináší výhody a nevýhody.

Moderní architektura I. – Tančící dům
Kdo by neznal Tančící dům, snad nejznámější budovu moderní architektury v Praze. Víte však o této stavbě něco více, třeba co znázorňuje a kdo je jejím autorem?

Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.

Studentské projekty 2009/2010
Ve dnech 29. - 30. dubna 2010 se konalo finále čtvrtého ročníku soutěže STUDENTSKÉ PROJEKTY 2009/2010. Hlavním organizátorem soutěže je společnost ŠPINAR – software s.r.o. Soutěž je určena pro všechny typy škol v České republice a na Slovensku, které ve výuce využívají programy TurboCAD a DAEX.

Moderní architektura ve světě XXXI. – Park národů v Lisabonu
Daleko od pravoúhlého centra s obchůdky a kavárnami, kus od křivolakých uliček staré Alfamy, ale poměrně blízko letiště vyrostla před 15 lety nová lisabonská čtvrť. Park národů (Parque das Nacoes) tepe životem moderního města a progresivní architektury.

Moderní architektura XVI. - Hundertwasserův dům
Hundertwasserův dům ve Vídni, který patří od svého otevření v roce 1985 k největším návštěvnickým magnetům rakouské metropole, slaví své dvacáté narozeniny.