Moderní architektura XII. - Dům U Černé Matky Boží
29.07.2005
Když se řekne kubismus, mnozí si vybaví Dům U Černé Matky Boží. Budova na rohu Ovocného trhu a Celetné ulice je totiž nejstarším kubistickým domem v Praze.
Unikátní budovu nechal postavit v letech 1911 až 1912 podle projektu architekta Josefa Gočára velkoobchodník František Josef Herbst, a to na místě dvou zbouraných empírových domů rytířů Granovských zvaného U Černé Matky Boží nebo také U Zlaté mříže. Právě tento prvek - barokní sošku černé madony s ježíškem za zlatou mříží - si nová stavba ponechala. Dodnes je umístěna ve výšce 1. patra na nároží.
Dalšími výraznými prvky přední fasády jsou vedle madony s černou tváří také balkon v 1. patře, meziokenní pilíře a římsa mezi třetím a čtvrtým patrem. Celkem se první kubistická budova v Praze skládá z pěti pater, její půdorys je obdélníkový. První tři patra jsou klasická, poslední dvě horní podlaží ustupují do mansardové střechy.
Ve své době vyvolala demolice původní stavby velkou diskusi, mnozí proti novostavbě protestovali, nakonec však Gočárův projekt ocenili a dům se stal doslova ikonou české moderní architektury.
Stejně jako exteriér byl původně i celý interiér domu v kubistickém stylu. Sídlila tady stylová vinárna, kavárna, obchody a kanceláře, mezi válkami pak tady byla banka a po 2. světové válce tu měl své sídlo národní podnik Výstavnictví. Společně se změnami majitele se měnil i vzhled interiéru. Až počátkem 90. let 20. století prošla budova celkovou rekonstrukcí, během které byl skvost českého kubismu uveden do původního stavu.
Nyní je v Domě u Černé matky boží otevřeno Muzeum českého kubismu se stálou expozicí vrcholných děl tohoto směru z oblasti malby (J. Čapek, B. Kubišta, E. Filla, A. Procházka), plastiky (O. Gutfreund), užitého umění a architektury (J. Gočár, P. Janák, J. Chochol, Vl. Hofman).
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XI. - Divadlo loutek Ostrava
Moderní architektura X. - Regionální centrum Olomouc
Moderní architektura IX. - Loosova vila
Článek byl zobrazen 7477 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Moduliving - modulární domy a chaty jsou o 30% levnější než klasické stavby
Modulární domy jsou budoucností výstavby. Stavba je rychlá, přesná a o 30% levnější než klasické stavby. Díky flexibilitě dům poroste s vaší rodinou. A může se s vámi i přestěhovat.Dřevostavby na klíč - od výběru pozemku po realizaci domu
V LAS dřevostavby věříme, že stavět se má zodpovědně a ekologicky, se vztahem k přírodě a dalším generacím. Proto jsme se zamilovali do dřeva a stavbám z něj se věnujeme víc než deset let.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti

Viladomy Horoměřice
Alternativu v podobě bydlení na vesnici, a přesto nedaleko hlavního města, nabízejí dva tucty bytových jednotek v obci Horoměřice. Na uzavřené ploše o výměře 330 metrů čtverečních tady nově vznikly dva sympatické červenohnědé viladomy.

Dřevostavby - rychle, kvalitně a levně
Přesvědčte se na dnech otevřených dveří v Hradci Králové. Společnost MS Haus s.r.o. pořádá v sobotu a v neděli 18 - 19. června 2011 v Hradci Králové - Plotištích dny otevřených dveří, na který srdečně zve nejen ty, kteří mají zájem o dřevostavby, ale i ty kteří ještě o kvalitách dřevostaveb pochybují.

Jak na nový byt
Klient si zakoupil nový mezonetový byt v Praze. Oslovil nás za účelem architektonického návrhu a následné realizace celého interiéru. Co se týče architektonického návrhu, hlavním požadavkem bylo vyřešit prostor dispozičně, pak navrhnout vhodné barevné, materiálové a produktové řešení.

Moderní architektura XV. – Vila Tugendhat
Architektonickým skvostem naší republiky je brněnská funkcionalistická Vila Tugendhat, která má dnes již statut Národní kulturní památky a je zapsána v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
Letní olympijské hry 2012 se nezadržitelně blíží. Jednou z nejvyzdvihovanějších staveb olympijské vesnice je cyklistický velodrom. Budova přezdívaná podle své vizáže "lupínek", "brambůrek" či "Pringle" (podle značky známých chipsů) získala nedávno prestižní cenu Královského institutu britských architektů.

Moderní architektura ve světě V. - Brasília
Dnes si nebudeme povídat o jedné konkrétní stavbě, ale o celé řádce budov, které spolu velmi úzce souvisejí a tvoří jeden nedílný celek. Jedná se totiž o celé město, které bylo dopředu vyprojektováno a naráz postaveno na zelené louce, a navíc pod dohledem jednoho hlavního architekta, jenž je autorem všech zásadních staveb. Řeč je o Brasílii, hlavním městě jihoamerické Brazílie.

Moderní architektura X. - Regionální centrum Olomouc
Před dvěma lety bylo v Olomouci otevřeno nové kongresové centrum, které se stalo důležitou součástí města i celého kraje, neboť se díky němu nyní ve městě konají některé důležité kongresy, semináře či konference. Pozoruhodná je i architektura celého komplexu.

Moderní architektura XVII. - Sazka Arena
Velmi sledovaným objektem moderní architektury se stala před nedávnem víceúčelová hala Sazka Arena. Objekt vznikal od září 2002 do března 2004 na rozhraní pražských Vysočan a Libně v lokalitě bývalé ČKD Lokomotivka, a to zejména kvůli loňskému hokejovému šampionátu.