Moderní architektura XXI. - Český dům v Malmö
17.12.2005
V rámci výstavy European Village (Evropská vesnice), která byla součástí projektu City of Tomorrow (Město zítřka) evropského stavebního veletrhu Bydlení 2001, vyrostla ve švédském Malmö unikátní třípodlažní vila s názvem Český dům.
Realizace stavby architekta Jiřího Suchomela probíhala od března do července 2001 a stála přes 20 milionů korun; pokud by dům byl postaven u nás, vyšel by ovšem o několik milionů levněji. Samotná výstava, na které své představy o rodinném bydlení nabídly i další evropské země, se konala od poloviny května do poloviny září 2001. "Český dům reprezentuje tradice, stylové zvyklosti a progresivní metody stavění," říká o budově Jan Konicar v knize Architektura a stavebnictví České republiky 1992 - 2002.
Hlavní myšlenkou celé akce bylo rozvinout diskusi o stavitelských i architektonických možnostech bydlení v budoucnosti, přičemž byla nastolena také otázka trvale udržitelného rozvoje a využití obnovitelných zdrojů energie. Na pozemku Evropské vesnice tak vyrostlo téměř šest desítek domů různého typu, které nabídly 500 bytových jednotek.
Český dům, který má po dostavění všech objektů jako jediný z nich výhled na moře, investovala, vyprojektovala a postavila firma PSJ Invest. Se svým pojetím domu se ČR zařadila k zemím, které upřednostňují ohleduplnost k životnímu prostředí. Jedná se totiž o nízkoenergetickou budovu z lehkých konstrukcí a recyklovatelných materiálů, jako jsou dřevo, sádra, minerálních vlákna či ocel. Objekt je zároveň velice dobře tepelně odizolován.
Dům má velmi jednoduchý a střízlivý tvar a navazuje na tradice meziválečného funkcionalismu. Jednotlivá podlaží jsou spojena s ocelovým točitým schodištěm. V přízemí najdeme obývací pokoj s kuchyňským koutem, na který navazuje terasa. Ve vyšších patrech jsou ložnice a pracovna. Barvy pokojů jsou spíše ve světlých tónech, barvy v koupelně či šatně jsou více křiklavé. V interiéru najdeme umělecká díla Tomáše Císařovského, Stanislava Diviše a Karla Nepraše.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XX. – Krematorium Brno
Moderní architektura XIX. - Oranžérie na Pražském hradě
Moderní architektura XVIII. - Jódová sanatoria Klimkovice
Bydlení v oblacích
Ledový hotel pro příznivce netradičního bydlení
Článek byl zobrazen 8211 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Moduliving - modulární domy a chaty jsou o 30% levnější než klasické stavby
Modulární domy jsou budoucností výstavby. Stavba je rychlá, přesná a o 30% levnější než klasické stavby. Díky flexibilitě dům poroste s vaší rodinou. A může se s vámi i přestěhovat.Dřevostavby na klíč - od výběru pozemku po realizaci domu
V LAS dřevostavby věříme, že stavět se má zodpovědně a ekologicky, se vztahem k přírodě a dalším generacím. Proto jsme se zamilovali do dřeva a stavbám z něj se věnujeme víc než deset let.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti

Jak na nový byt
Klient si zakoupil nový mezonetový byt v Praze. Oslovil nás za účelem architektonického návrhu a následné realizace celého interiéru. Co se týče architektonického návrhu, hlavním požadavkem bylo vyřešit prostor dispozičně, pak navrhnout vhodné barevné, materiálové a produktové řešení.

Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Sociolog urbanismu či apoštol moderny. Tak se přezdívalo Le Corbusierovi, původem švýcarskému architektovi, kterého mnozí mylně považují za Francouze, neboť k této zemi sám inklinoval.

Rodinný dům s důmyslným atriem a neobvyklou fasádou
Soudobá architektura rodinného bydlení se ubírá různými směry, od typových objektů, přes urbanistické celky až po zcela originální domy, jejichž autoři se snaží nepodlehnout davovému „šílenství“, respektovat určité kvalitativní zásady a požadavky a prezentovat vlastní, tedy individuální styl práce.

Jak vypadají nejmenší byty světa a jak se v nich žije?
Možná si s železnou pravidelností kladete stále stejnou otázku: „Proč se tísníme v tak malém bytě?“ Pro váš lepší pocit jsme pro vás zmapovali nejmenší byty světa. Možná, že nakonec uznáte, že to s vaším bydlením není zas tak zlé.

Moderní architektura XXVIII. - Plechový dům v Humpolci
Na velice rušném nároží ulic Mánesova a Na Kasárnách přímo v centru Humpolce vyrostl na miniaturní parcele o rozloze 430 metrů čtverečních netradiční plechový dům. Sám architekt Luděk Rýzner, který v něm bydlí se svou rodinou, i jeho firma OK PLAN, jej nazývají familiérně Plecháč, nezasvěcení mu velmi pohrdavě říkají zrezavělá plechovka.

Moderní architektura XIV. - Hotel Internacionál
Neodmyslitelným symbolem pražských Dejvic je hotel Internacionál, který se stal nejen ikonou architektury socialistického realismu a vlajkovou lodí komunistického režimu, ale i ústředním motivem Hřebejkova muzikálu Šakalí léta zasazeného 50. let 20. století.

Moderní architektura ve světě XXV. - Centrum mládeže u Madridu
Určitě ho má mnoho z vás doma. Maličký hlavolam z několika špičatých kostiček, ze všech stran různě šikmo zkosených, z nichž je možné poskládat hvězdičku. Možná právě jej anebo jen obyčejné papírové origami měli před očima španělští architekti ze studia Mi5 Arquitectos při přípravě projektu centra pro mladé poblíž španělského Madridu. Alespoň plány na oficiálním webu vypadají přesně jako návody na papírové skládačky.

Čeští studenti uspěli s projektem AIR House na soutěži v USA
Může existovat dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce? Ano, může! Veřejnost o tom přesvědčili čeští studenti, kteří navrhli a postavili energeticky soběstačný dům s názvem AIR House. S tímto unikátním domem budoucnosti uspěli dokonce v USA, na prestižní soutěži Solar Decathlon 2013, kde se umístili na třetím místě.