Moderní architektura XXI. - Český dům v Malmö
17.12.2005
V rámci výstavy European Village (Evropská vesnice), která byla součástí projektu City of Tomorrow (Město zítřka) evropského stavebního veletrhu Bydlení 2001, vyrostla ve švédském Malmö unikátní třípodlažní vila s názvem Český dům.
Realizace stavby architekta Jiřího Suchomela probíhala od března do července 2001 a stála přes 20 milionů korun; pokud by dům byl postaven u nás, vyšel by ovšem o několik milionů levněji. Samotná výstava, na které své představy o rodinném bydlení nabídly i další evropské země, se konala od poloviny května do poloviny září 2001. "Český dům reprezentuje tradice, stylové zvyklosti a progresivní metody stavění," říká o budově Jan Konicar v knize Architektura a stavebnictví České republiky 1992 - 2002.
Hlavní myšlenkou celé akce bylo rozvinout diskusi o stavitelských i architektonických možnostech bydlení v budoucnosti, přičemž byla nastolena také otázka trvale udržitelného rozvoje a využití obnovitelných zdrojů energie. Na pozemku Evropské vesnice tak vyrostlo téměř šest desítek domů různého typu, které nabídly 500 bytových jednotek.
Český dům, který má po dostavění všech objektů jako jediný z nich výhled na moře, investovala, vyprojektovala a postavila firma PSJ Invest. Se svým pojetím domu se ČR zařadila k zemím, které upřednostňují ohleduplnost k životnímu prostředí. Jedná se totiž o nízkoenergetickou budovu z lehkých konstrukcí a recyklovatelných materiálů, jako jsou dřevo, sádra, minerálních vlákna či ocel. Objekt je zároveň velice dobře tepelně odizolován.
Dům má velmi jednoduchý a střízlivý tvar a navazuje na tradice meziválečného funkcionalismu. Jednotlivá podlaží jsou spojena s ocelovým točitým schodištěm. V přízemí najdeme obývací pokoj s kuchyňským koutem, na který navazuje terasa. Ve vyšších patrech jsou ložnice a pracovna. Barvy pokojů jsou spíše ve světlých tónech, barvy v koupelně či šatně jsou více křiklavé. V interiéru najdeme umělecká díla Tomáše Císařovského, Stanislava Diviše a Karla Nepraše.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XX. – Krematorium Brno
Moderní architektura XIX. - Oranžérie na Pražském hradě
Moderní architektura XVIII. - Jódová sanatoria Klimkovice
Bydlení v oblacích
Ledový hotel pro příznivce netradičního bydlení
Článek byl zobrazen 9954 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura ve světě XIV. - Alexandrijská knihovna
Na místě někdejšího majáku na ostrově Faru, který byl jedním z původních sedmi divů světa, a nedaleko místa, kde stála slavná starověká Alexandrijská knihovna, vyrostla na přelomu tisíciletí její moderní nástupkyně, jež má být prostředníkem mezi západním a východním světem.

Nové Zahradní Město
Pravděpodobně největší bytový projekt v České republice vzniká v současné době v ulici Práčská v Praze 10, hned vedle nákupního a zábavního centra Park Hostivař. Jmenuje se Nové Zahradní město a nabídne zhruba 1200 zděných bytů.

Moderní architektura II. - Podolská vodárna
Pokaždé, když projíždím pražským Podolím, fascinovaně hledím na rozlehlou bílou budovu Podolské vodárny. Je tak čistá a chladná, podobně jako průzračná pitná voda, kterou produkuje...

Jak na nový byt
Klient si zakoupil nový mezonetový byt v Praze. Oslovil nás za účelem architektonického návrhu a následné realizace celého interiéru. Co se týče architektonického návrhu, hlavním požadavkem bylo vyřešit prostor dispozičně, pak navrhnout vhodné barevné, materiálové a produktové řešení.

Jak chytře zařídit malý byt? I na 27 m² se dá komfortně žít.
Malý byt vyžaduje především pečlivě rozplánované prostorové řešení s vhodným, a především multifunkčním vybavením, jako je nábytek a úložné prostory. Důležitou roli hraje také použití materiálu barev a doplňků, které mohou prostor opticky zvětšit. Je potřeba brát v potaz, že v případě bytu 1k+k se do jedné místnosti musí vejít kuchyň, ložnice, pracovna i obývací pokoj.

Ideální rodinný domek pro milovníky velkých prosklených prostor
V malé vesnici na Vysočině nedaleko Jihlavy vyrostl před pár lety útulný rodinný dům, jehož kouzlo spočívá především v nenásilném zasazení konceptu domku do exteriéru, ve velkých prosklených plochách obvodových zdí, v otevřených prostorech, ve využití kvalitních přírodních materiálů s přiznáním jejich přirozených vlastností a barev či v kombinaci nového se starým až starožitným, a to vše se zachováním čisté elegance, decentnosti a vzdušnosti.

Čeští studenti uspěli s projektem AIR House na soutěži v USA
Může existovat dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce? Ano, může! Veřejnost o tom přesvědčili čeští studenti, kteří navrhli a postavili energeticky soběstačný dům s názvem AIR House. S tímto unikátním domem budoucnosti uspěli dokonce v USA, na prestižní soutěži Solar Decathlon 2013, kde se umístili na třetím místě.

Kdo získal titul Stavba roku 2009?
Už posedmnácté se letos utkaly realizované projekty na území ČR o titul Stavba roku, který je každoročně udělen pěti objektům. Letos v klání pětapadesáti přihlášených projektů zvítězily Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, Bytový dům na Topolce, City Park Jihlava, nové spojení pražských nádraží a I. etapa komplexu Classic Business Park.