Moderní architektura XXV. – Dům umění Ostrava
27.02.2006
Dvacátá léta minulého století znamenala pro Ostravu doslova architektonické žně. Vedle výstavby několika obchodních domů tady tehdy vyrostla také třeba Nová radnice a Dům umění. Právě jeho historii si dnes v našem seriálu o moderní architektuře připomeneme.
Meziválečné období přineslo také velký zájem o výtvarné umění. Výstavní síň tady však žádná nebyla, a tak byl koncem ledna roku 1923 založen Spolek pro vystavění a udržování výstavního pavilonu v Moravské Ostravě, který vypsal veřejnou soutěž na vznik výstavní budovy.
Soutěž měla přesně dané požadavky na vlastnosti budovy, která měla respektovat nejaktuálnější světové trendy architektury tohoto charakteru. V porotě usedly významné osobnosti české kultury - V. V. Štech a architekti František Vahala a Bohuslav Fuchs.
Nakonec byly uděleny dvě druhé ceny, a to návrhu Kamila Roškota a návrhu dvojice František Fiala - Vladimír Wallenfels, na základě jejichž definitivních plánů provedl stavbu R. Kaulich. Slavnostní otevření budovy proběhlo 13. května 1926.
Jednoposchoďová budova žáků slavných architektů Kotěry a Gočára je postavena v duchu funkcionalistické a konstruktivistické architektury. Jedná se o stavbu pokrokového puristického vzhledu akcentující velké plochy cihlové stěny.
Jedinečné postavení v dobové architektuře spočívá zejména v použití lucernového osvětlení velkých sálů, které zajišťuje ideální přístup denního světla k vystavovaným předmětům, což můžeme pozorovat v nezměněné podobě do dnešních dnů.
Dnes v Domě umění, jehož duchovním otcem byl stavitel a sběratel výtvarného umění František Jurečka, sídlí Galerie výtvarného umění, která vlastní sbírky českého malířství 19. a 20. století, sochařství 20. století, grafické sbírky a staré i novodobé evropské umění.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XXIV. - Zastávka v Liberci
Moderní architektura XXIII. – Hotel Josef
Moderní architektura XXII. - Nová radnice v Jablonci nad Nisou
Moderní architektura XXI. - Český dům v Malmö
Článek byl zobrazen 10007 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti
Opravdu netradiční vila s bazénem
V tropickém ráji na ostrově Guadeloupe se na břehu Karibského moře rozkládá nádherná vila s příznačným názvem „Paradise“. Byla vystavěna v blízkosti města Saint-Francois a její majitelé nabízí budoucím nájemníkům opravdu luxusní ubytování. Na své si zde přijde každý, kdo miluje krásné věci a netradiční materiály.
Moderní architektura ve světě V. - Brasília
Dnes si nebudeme povídat o jedné konkrétní stavbě, ale o celé řádce budov, které spolu velmi úzce souvisejí a tvoří jeden nedílný celek. Jedná se totiž o celé město, které bylo dopředu vyprojektováno a naráz postaveno na zelené louce, a navíc pod dohledem jednoho hlavního architekta, jenž je autorem všech zásadních staveb. Řeč je o Brasílii, hlavním městě jihoamerické Brazílie.
Studentské projekty 2009/2010
Společnost ŠPINAR – software s.r.o. si vás touto cestou dovoluje oslovit a pozvat vaši školu a vaše studenty k účasti na 4.ročníku soutěže STUDENTSKÉ PROJEKTY 2009/2010.
Rozsvícená Cheopsova pyramida nad Ostravou
Model Cheopsovy pyramidy v měřítku 1:1 se nad Ostravou rozhodla vztyčit skupina architektů z Projektstudia. Coby názorná ukázka měřítka a proporcí se tak tento egyptský div světa rozzářil poslední srpnový pátek nad ostravským Masarykovým náměstím. Po dobu jednoho měsíce budou 4 světelné paprsky pyramidu vznášet nad Ostravou.
Moderní architektura XIX. - Oranžérie na Pražském hradě
V květnu 1999 byla na jižní straně Královské zahrady na Pražském hradě slavnostně otevřena čtyři roky budovaná Oranžérie architektky Evy Jiřičné, která nahradila starý zchátralý a rozpadlý skleník
Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
K nejvýznamnějším objektům funkcionalismu v Čechách patří Barrandovské terasy na stejnojmenné pražské skále. Bohužel během totalitní éry tato chlouba metropole zcela zchátrala a teprve dnes se pracuje na znovuoživení této pozoruhodné dominanty pátého pražského obvodu.
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Obří golfový míček. Přesně tato tři slova asi nejlépe vystihují podobu kulovité dominanty švédské metropole. Tou je hala Globen neboli Globe Arena, víceúčelový stadion, který nejvíce proslavil hokej (plocha je zaledněna nepřetržitě od září do dubna), ale podobně jako v české Sazka Areně se zde koná vedle sportovních akcí také řada kulturních vystoupení.
Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Loni v prosinci otevřelo veřejnosti své brány Muzeum islámského umění v katarském hlavním městě Dauhá. Stupňovitou budovu připomínající svým tvarem pyramidu krále Džosera v egyptské Sakkáře navrhl slavný architekt čínsko-amerického původu Ieoh Ming Pei, který u nás proslul zejména moderní dostavbou pařížského Louvru.