Moderní architektura XXV. – Dům umění Ostrava
27.02.2006
Dvacátá léta minulého století znamenala pro Ostravu doslova architektonické žně. Vedle výstavby několika obchodních domů tady tehdy vyrostla také třeba Nová radnice a Dům umění. Právě jeho historii si dnes v našem seriálu o moderní architektuře připomeneme.
Meziválečné období přineslo také velký zájem o výtvarné umění. Výstavní síň tady však žádná nebyla, a tak byl koncem ledna roku 1923 založen Spolek pro vystavění a udržování výstavního pavilonu v Moravské Ostravě, který vypsal veřejnou soutěž na vznik výstavní budovy.
Soutěž měla přesně dané požadavky na vlastnosti budovy, která měla respektovat nejaktuálnější světové trendy architektury tohoto charakteru. V porotě usedly významné osobnosti české kultury - V. V. Štech a architekti František Vahala a Bohuslav Fuchs.
Nakonec byly uděleny dvě druhé ceny, a to návrhu Kamila Roškota a návrhu dvojice František Fiala - Vladimír Wallenfels, na základě jejichž definitivních plánů provedl stavbu R. Kaulich. Slavnostní otevření budovy proběhlo 13. května 1926.
Jednoposchoďová budova žáků slavných architektů Kotěry a Gočára je postavena v duchu funkcionalistické a konstruktivistické architektury. Jedná se o stavbu pokrokového puristického vzhledu akcentující velké plochy cihlové stěny.
Jedinečné postavení v dobové architektuře spočívá zejména v použití lucernového osvětlení velkých sálů, které zajišťuje ideální přístup denního světla k vystavovaným předmětům, což můžeme pozorovat v nezměněné podobě do dnešních dnů.
Dnes v Domě umění, jehož duchovním otcem byl stavitel a sběratel výtvarného umění František Jurečka, sídlí Galerie výtvarného umění, která vlastní sbírky českého malířství 19. a 20. století, sochařství 20. století, grafické sbírky a staré i novodobé evropské umění.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XXIV. - Zastávka v Liberci
Moderní architektura XXIII. – Hotel Josef
Moderní architektura XXII. - Nová radnice v Jablonci nad Nisou
Moderní architektura XXI. - Český dům v Malmö
Článek byl zobrazen 10267 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti

Máte za sebou stavbu rodinného domu? Na řadě je kolaudace
Stavba rodinného domu je jednou z nejvýznamnějších investic v životě člověka. Vyžaduje si důsledné plánování, trpělivost i finance. Na jejím konci vás ale čeká ještě jedna důležitá věc, a to kolaudace. Až po té si můžete užívat své nové bydlení bez starostí.

Moderní architektura ve světě XXVI. - Muzeum Liaunig
Velice střídmý, jednoduchý až minimalistický styl zvolilo studio Querkraft Architects při realizaci Muzea Liaunig v rakouských Korutanech. Šestnáct desítek metrů dlouhý betonový tubus tady u města Neuhaus protíná téměř panenskou krajinu.

Moderní architektura ve světě XXVII. - Maxxi Muzeum
Letos v dubnu bylo v Římě otevřeno muzeum pro 21. století. Stavbu, která není jen jedním objektem, ale spíše jakýmsi "polem budov", navrhla světoznámá architektka Zaha Hadid. Nedávno za Muzeum nazvané Maxxi získala prestižní Stirlingovu cenu.

Dům snů – dřevostavba v přímém přenosu
Na počátku reality show Dům snů se deset vybraných soutěžících párů seznámilo s pozemkem i projektem. Netradiční projekt, jehož výsledkem má být luxusní bydlení v hodnotě 13 miliónů korun, se realizoval čtyři měsíce. Odborníci pro ně hned ze startu připravili nelehký úkol. Museli se dohodnout na konečné podobě svého domu snů.

Propojení podlaží a vznik otevřeného prostoru
Okouzlují vás neobvykle řešené prostory, neočekávané průhledy anebo grandiózně tvarovaná schodiště. Možná právě něco z toho dokáže oživit váš dům a věnuje mu do vínku punc jedinečnosti a originality.

Moderní architektura ve světě XVII. - Allianz Arena Mnichov
Sto dvacet tisíc metrů krychlových betonu, dvaadvacet tisíc tun oceli nebo 100 kilometrů kabelů - tak obrovské množství materiálu bylo použito při stavbě fenomenálního fotbalového stadionu v německém Mnichově, který je jedním z nejmodernějších, největších a zároveň i nejdražších stadiónů na světě.

Čeští studenti uspěli s projektem AIR House na soutěži v USA
Může existovat dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce? Ano, může! Veřejnost o tom přesvědčili čeští studenti, kteří navrhli a postavili energeticky soběstačný dům s názvem AIR House. S tímto unikátním domem budoucnosti uspěli dokonce v USA, na prestižní soutěži Solar Decathlon 2013, kde se umístili na třetím místě.

Moderní architektura XVIII. - Jódová sanatoria Klimkovice
V lesnaté krajině na úpatí Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů ze západu a s výhledem na panorama Beskyd směrem na východ leží nedaleko Ostravy lázeňský areál Klimkovice. Vedle léčivých účinků místní jodobromové vody jsou sanatoria také unikátním architektonickým dílem.