Moderní architektura XI. – Divadlo loutek Ostrava
16.07.2005
V 90. letech vyrostlo v Ostravě několik architektonicky velice zajímavých budov. Jednou z nich je také Divadlo loutek na Černé louce, které získalo titul Dům roku 1999.
Soubor ostravského loutkového divadla, který kdysi obýval ne zcela vyhovující rohovou budovu na centrálním Masarykově náměstí, nyní sídlí o pár desítek metrů dále v Pivovarské ulici v moderní dvoupodlažní budově oválného půdorysu, která má charakter šnekovité levotočivé spirály.
Autoři stavby - architekti Petr Hájek a Gabriela Minářová - vyšli z předfunkcionalistické individuální moderny, a navázali tak na výstavbu Ostravy mezi dvěma světovými válkami. Vstupní část budovy je odlehčena sklem a velkými průhledy do foyeru. Před vchodem jsou instalovány zajímavé plastiky pěti obřích loutek ze dřeva a kovu - kašpara, krále, královny, anděla a ďábla. Figury, které vyřezal Pavel Skorkovský, pocházejí z tvůrčí dílny výtvarníka Tomáše Volkmera, jenž je autorem malby hvězdné oblohy pohádkových bytostí ve vstupní hale.
Zajímavostí jsou dva bazény s vodou v podzemí, které v případě požáru rozvedou pomocí čerpadel vodu do všech místností objektu. Vedle akusticky velmi dobře řešeného jeviště a hlediště se 199 místy, se v divadle nachází také sklad kulis, truhlárna nebo dílna pro výrobu loutek.
Výstavba pozoruhodné budovy, která přitahuje od svého otevření pozornost Ostravanů i turistů, probíhala od února 1998 do srpna 1999, a to za celkové náklady ve výši něco málo přes sto milionů korun; investorem objektu bylo město Ostrava, dodavatelem VOKD Ostrava. Slavnostní otevření divadla proběhlo 24. září 1999, kdy tady měl premiéru Strakonický dudák Josefa Kajetána Tyla.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura X. - Regionální centrum Olomouc
Moderní architektura IX. - Loosova vila
Moderní architektura VIII. - Ještěd
Článek byl zobrazen 8049 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Architekti a projektanti
Rodinný dům s důmyslným atriem a neobvyklou fasádou
Soudobá architektura rodinného bydlení se ubírá různými směry, od typových objektů, přes urbanistické celky až po zcela originální domy, jejichž autoři se snaží nepodlehnout davovému „šílenství“, respektovat určité kvalitativní zásady a požadavky a prezentovat vlastní, tedy individuální styl práce.
Nízkoenergetické bydlení v panelech
Znáte sendvič ze dvou dřevoštěpkových desek OSB a polystyrenu zvaný Europanel systems pro výstavbu nízkoenergetických montovaných domů? O stavby a práci s touto jedinečnou konstrukcí je mezi projektanty a architekty čím dál větší zájem a my Vám vysvětlíme proč.
Moderní architektura I. – Tančící dům
Kdo by neznal Tančící dům, snad nejznámější budovu moderní architektury v Praze. Víte však o této stavbě něco více, třeba co znázorňuje a kdo je jejím autorem?
Moderní architektura ve světě V. - Brasília
Dnes si nebudeme povídat o jedné konkrétní stavbě, ale o celé řádce budov, které spolu velmi úzce souvisejí a tvoří jeden nedílný celek. Jedná se totiž o celé město, které bylo dopředu vyprojektováno a naráz postaveno na zelené louce, a navíc pod dohledem jednoho hlavního architekta, jenž je autorem všech zásadních staveb. Řeč je o Brasílii, hlavním městě jihoamerické Brazílie.
Moderní architektura VI. - Baťův mrakodrap
Tentokrát se v našem seriálu o architektuře podíváme za hranice naší metropole, a sice do Zlína. Tady vedle jiných zajímavých objektů najdeme také funkcionalistický skvost meziválečné éry, tzv. Baťův mrakodrap neboli Budovu č. 21.
Moderní architektura ve světě XXIX. - Absolute Towers v Kanadě
Zhruba před měsícem se v Praze konal pátý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week 2011. Jedním z hostů letošního ročníku byl čínský architekt Ma Yansong. O Praze prohlásil, že mu připadá trochu nudná a tuctová, máme podle něj málo moderních staveb. "Proč je tady jen Tančící dům?" ptal se.
Moderní architektura ve světě XV. - Londýnská okurka
Londýnské náměstí 30 St Mary Axe a v podstatě celé panorama metropole nad Temží dostalo v květnu 2004 novou dominantu. Zbožňovanou i nenáviděnou "okurku nakládačku", která se tyčí do výšky 180 metrů. Budova z dílny slavného architekta Normana Fostera, kterého můžeme označit za dvorního architekta Londýna, je druhým nejvyšším mrakodrapem ve finančním centru města.
Bydlení v oblacích
Evropa má další obytný mrakodrap. Ve švédském Malmö vyrostlo za zhruba čtyři a půl roku otáčející se torzo neboli Turning Torso. Nabízí luxusní bydlení v jednom ze sto padesáti bytů a výhled až do dánské Kodaně.