Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
04.04.2006
K nejvýznamnějším objektům funkcionalismu v Čechách patří Barrandovské terasy na stejnojmenné pražské skále. Bohužel během totalitní éry tato chlouba metropole zcela zchátrala a teprve dnes se pracuje na znovuoživení této pozoruhodné dominanty pátého pražského obvodu.
Výletní společenské středisko pro tři tisícovky lidí vzniklo mezi dvěma světovými válkami. S myšlenkou stavby komplexu přišel v roce 1924 otec bývalého prezidenta Václava Havla, kterého v americkém San Franciscu inspiroval restaurační pavilon Cliff House na skále nad Tichým oceánem.
Autorem projektu se stal Havlův dvorní architekt Max Urban, který navrhl také podobu nedalekých filmových ateliérů a urbanistické řešení vilové čtvrti Barrandov. Slavnostní otevření Barrandovských teras se konalo 4. října 1929 a stalo se obrovskou společenskou událostí. V areálu se netrhly dveře, stalo se z něj vyhledávané místo večírků pražské smetánky. Václav Havel na místo dokonce nechal zavést bezplatnou tramvajovou linku.
Terasy sestávaly z rozhledny, velké restaurace, tří rozsáhlých teras a byly ukončeny známým Trilobit barem. Pod skálou pod terasami se pak nacházel plavecký stadion se skokanským můstkem. Proslavil se také funkcionalistický nábytek architektky Kučerové - Záveské, legendou se staly zejména její zahradní stoly a židle. Dodnes se však bohužel nedochoval ani jeden kus z těchto vzácností.
Od roku 1948, kdy komunisté areál znárodnili, začal celý komplex chátrat a upadat. V 50. letech poškodil kus skalního masívu bazén a terasám neprospělo ani časté střídání jejích uživatelů. Dnes jsou proto Barrandovské terasy zcela zdevastované v katastrofálním stavu, částečně také vyhořely a od roku 1997 jsou uzavřeny. To by se ovšem v budoucnu mělo změnit.
Po několika letech porevolučního bezčasí, kdy byl památkově chráněný objekt vrácen v restituci Václavu a Ivanovi Havlovým a následně se dostal do vlastnictví exprezidentovy manželky Dagmar, která jej chtěla zrekonstruovat, ale nakonec jej prodala, to s funkcionalistickou perlou vypadá konečně slibně.
Momentálně se už totiž intenzivně pracuje na rekonstrukci celého objektu za více než 500 milionů korun. Ta by měla navázat na architektonickou, společenskou i estetickou kvalitu místa. Svítí tedy naděje, že by do roka mohla díky brněnské kanceláři Kuba & Pilař - architekti nad Prahou opět zářit jako bílý maják věž vyhlídkové restaurace znovuobnovených, kdysi tak slavných Barrandovských teras.
Autor: efa
Foto: Jakub Vala
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XXVI. - Výstava neznámého, leč významného Waltera Loose
Moderní architektura XXV. – Dům umění Ostrava
Moderní architektura XXIV. - Zastávka v Liberci
Článek byl zobrazen 15614 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Architekti a projektanti
Jak vypadají nejmenší byty světa a jak se v nich žije?
Možná si s železnou pravidelností kladete stále stejnou otázku: „Proč se tísníme v tak malém bytě?“ Pro váš lepší pocit jsme pro vás zmapovali nejmenší byty světa. Možná, že nakonec uznáte, že to s vaším bydlením není zas tak zlé.
Nejkrásnější místo pro bydlení na Chebsku
Již od roku 2004 stavíme v okrajové části Chebu, která je jen 1,5 km vzdálená od centra Františkových Lázní. Tímto zajímavým místem je Komorní Dvůr, tedy čtvrť i ulice v těsné blízkosti národní přírodní památky Komorní hůrka.
Zdařilá rekonstrukce panelákového bytu
Pokud žijete ve starém panelákovém bytě, určitě jste už několikrát uvažovali o změně v podobě rekonstrukce. Možná vás ale vždy odradí pocit, že z vašeho bytu stejně nic nevykouzlíte. Opak je pravdou a dokládá to také nabídka mnoha výrobců, kteří myslí právě na majitele panelových bytů. Rekonstrukce panelových bytů v současné době nejsou omezeny žádnými limity a váš byt se tak dokáže změnit téměř k nepoznání.
Moderní architektura XXI. - Porsche Museum ve Stuttgartu
Německé město Stuttgart je pro mnohé synonymem světa automobilů. Právě tady - na místě, kde už před sedmi desítkami let vznikaly první návrhy luxusních sportovních vozů - byla poslední lednový den letošního roku otevřena stálá expozice všech slavných modelů Porsche.
Moderní architektura ve světě XXX. - Město umění a věd ve Valencii
Španělská Valencie - to jsou nejen úzké uličky historického centra, majestátná katedrála s věží Micalet, gotická brána, módní obchody, burza hedvábí, tržnice či renesanční budova Severního nádraží, ale také moderní architektura. Dosyta si jí užijete ve Městě umění a věd.
Loftcube nabízí mobilní bydlení na střechách domů
Pokud hodně cestujete mezi velkými městy, pak je právě pro vás jako dělaný unikátní projekt bydlení v buňce německého designéra Wernera Aisslingera nazvané loftcube. Jeho domeček totiž může cestovat přímo s vámi - na vybranou a pronajatou střechu mrakodrapu či panelového domu vám ho vždy jednoduše přemístí helikoptéra
Nový stavební zákon a projekty rodinných domů
Od 1. 7. 2024 začal platit nový stavební zákon. Zavedených změn je celá řada, zaměřili jsme se na ty, které se týkají projektování novostaveb typových a individuálních rodinných domů.
Program Génius - nechte slunce platit hypotéku!
Už loňský veletrh FOR ARCH představil naprosto šokující novinku, kterou je program Génius společnosti Ekonomické stavby. „Přišli jsme na český trh s novým modelem financování, který můžeme opravdu nazvat jednoduše – geniální,“ říká David Mencl, ředitel společnosti Ekonomické stavby.