Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
04.04.2006
K nejvýznamnějším objektům funkcionalismu v Čechách patří Barrandovské terasy na stejnojmenné pražské skále. Bohužel během totalitní éry tato chlouba metropole zcela zchátrala a teprve dnes se pracuje na znovuoživení této pozoruhodné dominanty pátého pražského obvodu.
Výletní společenské středisko pro tři tisícovky lidí vzniklo mezi dvěma světovými válkami. S myšlenkou stavby komplexu přišel v roce 1924 otec bývalého prezidenta Václava Havla, kterého v americkém San Franciscu inspiroval restaurační pavilon Cliff House na skále nad Tichým oceánem.
Autorem projektu se stal Havlův dvorní architekt Max Urban, který navrhl také podobu nedalekých filmových ateliérů a urbanistické řešení vilové čtvrti Barrandov. Slavnostní otevření Barrandovských teras se konalo 4. října 1929 a stalo se obrovskou společenskou událostí. V areálu se netrhly dveře, stalo se z něj vyhledávané místo večírků pražské smetánky. Václav Havel na místo dokonce nechal zavést bezplatnou tramvajovou linku.
Terasy sestávaly z rozhledny, velké restaurace, tří rozsáhlých teras a byly ukončeny známým Trilobit barem. Pod skálou pod terasami se pak nacházel plavecký stadion se skokanským můstkem. Proslavil se také funkcionalistický nábytek architektky Kučerové - Záveské, legendou se staly zejména její zahradní stoly a židle. Dodnes se však bohužel nedochoval ani jeden kus z těchto vzácností.
Od roku 1948, kdy komunisté areál znárodnili, začal celý komplex chátrat a upadat. V 50. letech poškodil kus skalního masívu bazén a terasám neprospělo ani časté střídání jejích uživatelů. Dnes jsou proto Barrandovské terasy zcela zdevastované v katastrofálním stavu, částečně také vyhořely a od roku 1997 jsou uzavřeny. To by se ovšem v budoucnu mělo změnit.
Po několika letech porevolučního bezčasí, kdy byl památkově chráněný objekt vrácen v restituci Václavu a Ivanovi Havlovým a následně se dostal do vlastnictví exprezidentovy manželky Dagmar, která jej chtěla zrekonstruovat, ale nakonec jej prodala, to s funkcionalistickou perlou vypadá konečně slibně.
Momentálně se už totiž intenzivně pracuje na rekonstrukci celého objektu za více než 500 milionů korun. Ta by měla navázat na architektonickou, společenskou i estetickou kvalitu místa. Svítí tedy naděje, že by do roka mohla díky brněnské kanceláři Kuba & Pilař - architekti nad Prahou opět zářit jako bílý maják věž vyhlídkové restaurace znovuobnovených, kdysi tak slavných Barrandovských teras.
Autor: efa
Foto: Jakub Vala
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XXVI. - Výstava neznámého, leč významného Waltera Loose
Moderní architektura XXV. – Dům umění Ostrava
Moderní architektura XXIV. - Zastávka v Liberci
Článek byl zobrazen 14435 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Šetřete na energiích – vyměňte střešní okna
Zúčastněte se akce #NováOkna a získejte nejen cashback ve výši až 10 000 Kč, ale i mnoho dalších výhod spojených s výměnou starých střešních oken za nová energeticky úsporná okna FAKRO.Dětský rostoucí nábytek přímo od výrobce
Pořiďte dětem kvalitní rostoucí nábytek, který jim vydrží až do dospělosti a přispěje k jejich zdravému růstu. Rostoucí stoly a židle MAYER CZ - zdravé sezení pro děti od 4 do 18 let.Umělý "živý" plot a zástěny
Skvělé řešení pro všechny, kdo potřebují rychle a efektivně vytvořit optický nebo hlukový předěl od sousedů, rušné ulice nebo vytvořit zajímavý zahradní prvek. Navíc instalaci zvládnete sami.Kvalitní české zábradlí JH TECH
Dopřejte si zábradlí v kvalitě za příznivou cenu, kalkulace a návrhy zdarma, prodej i odborná montáž. Zábradlí schodiště, balkonů, fr. oken, madla na zeď i zábradlí do zahrady, moderní materiály – nerez, sklo, lak.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

Typový projekt rodinného domu se dvěma byty nebo dvojdům?
Při řešení bytové situace již někteří z Vás narazili na otázku, zda se nevyplatí v rámci výstavby rodinného domu, který obvykle nabízí jednu bytovou jednotku postavit tzv. dvojdům. Je ale dvojdům a dům se dvěma byty totéž?

Propojení podlaží a vznik otevřeného prostoru
Okouzlují vás neobvykle řešené prostory, neočekávané průhledy anebo grandiózně tvarovaná schodiště. Možná právě něco z toho dokáže oživit váš dům a věnuje mu do vínku punc jedinečnosti a originality.

Moderní architektura ve světě V. - Brasília
Dnes si nebudeme povídat o jedné konkrétní stavbě, ale o celé řádce budov, které spolu velmi úzce souvisejí a tvoří jeden nedílný celek. Jedná se totiž o celé město, které bylo dopředu vyprojektováno a naráz postaveno na zelené louce, a navíc pod dohledem jednoho hlavního architekta, jenž je autorem všech zásadních staveb. Řeč je o Brasílii, hlavním městě jihoamerické Brazílie.

Moderní architektura ve světě XVIII. - Centre Georges Pompidou
Budova s obnaženými či dokonce vyhřezlými vnitřnostmi, rafinérie sedřená z kůže, továrna naruby, Chrám Matky boží potrubní, který snad postavil bývalý instalatér, či nahá chemička, na níž zapomněli lešení. To vše a ještě mnohem více už bylo za více než třicetiletou éru vyřčeno na adresu slavné pařížské stavby zvané Pompidouovo centrum, někdy označované též jako Beaubourg.

Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Dům připevněný jako ruksak k hostitelskému domu, skládačka z 24 prosklených krychlí nebo dům jako věž převyšující zalesněnou krajinu v Oklahomě. I tak se dá rodinně bydlet. Jedinečnou architektonickou výstavu s názvem Výjimečné domy a podtitulem Alternativa individuálního bydlení máte možnost zhlédnout ještě do této neděle v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v centru Prahy.

Moderní architektura XXIX. - Penzion pro seniory Hvězda
V místě bývalé zahrádkářské kolonie v šestém pražském obvodě vyrostl před necelými dvěma lety nový Penzion pro seniory s názvem Hvězda. Jedná se o moderní jednopatrový pavlačový zvlněný dům určený k bydlení starých lidí.

Nízkoenergetická a pasivní výstavba: nová výzva pro projektanty
Téměř nulová energetická náročnost – od začátku roku 2016 nutnost pro domy veřejné správy se zastavěnou plochou nad 1500 m2, od ledna 2020 potom pro úplně všechny nově vznikající stavby. Stejně jako bude v následujících letech stoupat počet veřejných i soukromých staveb, které budou vyhlášce podléhat, bude stoupat i poptávka po projektantech schopných dodržet podmínky pro nízkoenergetické a pasivní stavby.

Moderní architektura X. - Regionální centrum Olomouc
Před dvěma lety bylo v Olomouci otevřeno nové kongresové centrum, které se stalo důležitou součástí města i celého kraje, neboť se díky němu nyní ve městě konají některé důležité kongresy, semináře či konference. Pozoruhodná je i architektura celého komplexu.