Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
04.04.2006
K nejvýznamnějším objektům funkcionalismu v Čechách patří Barrandovské terasy na stejnojmenné pražské skále. Bohužel během totalitní éry tato chlouba metropole zcela zchátrala a teprve dnes se pracuje na znovuoživení této pozoruhodné dominanty pátého pražského obvodu.
Výletní společenské středisko pro tři tisícovky lidí vzniklo mezi dvěma světovými válkami. S myšlenkou stavby komplexu přišel v roce 1924 otec bývalého prezidenta Václava Havla, kterého v americkém San Franciscu inspiroval restaurační pavilon Cliff House na skále nad Tichým oceánem.
Autorem projektu se stal Havlův dvorní architekt Max Urban, který navrhl také podobu nedalekých filmových ateliérů a urbanistické řešení vilové čtvrti Barrandov. Slavnostní otevření Barrandovských teras se konalo 4. října 1929 a stalo se obrovskou společenskou událostí. V areálu se netrhly dveře, stalo se z něj vyhledávané místo večírků pražské smetánky. Václav Havel na místo dokonce nechal zavést bezplatnou tramvajovou linku.
Terasy sestávaly z rozhledny, velké restaurace, tří rozsáhlých teras a byly ukončeny známým Trilobit barem. Pod skálou pod terasami se pak nacházel plavecký stadion se skokanským můstkem. Proslavil se také funkcionalistický nábytek architektky Kučerové - Záveské, legendou se staly zejména její zahradní stoly a židle. Dodnes se však bohužel nedochoval ani jeden kus z těchto vzácností.
Od roku 1948, kdy komunisté areál znárodnili, začal celý komplex chátrat a upadat. V 50. letech poškodil kus skalního masívu bazén a terasám neprospělo ani časté střídání jejích uživatelů. Dnes jsou proto Barrandovské terasy zcela zdevastované v katastrofálním stavu, částečně také vyhořely a od roku 1997 jsou uzavřeny. To by se ovšem v budoucnu mělo změnit.
Po několika letech porevolučního bezčasí, kdy byl památkově chráněný objekt vrácen v restituci Václavu a Ivanovi Havlovým a následně se dostal do vlastnictví exprezidentovy manželky Dagmar, která jej chtěla zrekonstruovat, ale nakonec jej prodala, to s funkcionalistickou perlou vypadá konečně slibně.
Momentálně se už totiž intenzivně pracuje na rekonstrukci celého objektu za více než 500 milionů korun. Ta by měla navázat na architektonickou, společenskou i estetickou kvalitu místa. Svítí tedy naděje, že by do roka mohla díky brněnské kanceláři Kuba & Pilař - architekti nad Prahou opět zářit jako bílý maják věž vyhlídkové restaurace znovuobnovených, kdysi tak slavných Barrandovských teras.
Autor: efa
Foto: Jakub Vala
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XXVI. - Výstava neznámého, leč významného Waltera Loose
Moderní architektura XXV. – Dům umění Ostrava
Moderní architektura XXIV. - Zastávka v Liberci
Článek byl zobrazen 15416 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura XI. – Divadlo loutek Ostrava
V 90. letech vyrostlo v Ostravě několik architektonicky velice zajímavých budov. Jednou z nich je také Divadlo loutek na Černé louce, které získalo titul Dům roku 1999.
Moderní architektura VII. – Od pomníku k metronomu
Specifickou ikonou české metropole se stal v 50. letech 20. století Stalinův pomník na Letenské pláni. Diskutovaný, nenáviděný a kontroverzní. Dnes místo obřího kolosu shlíží z Letné dolů do centra metronom.
Moderní architektura XXIII. - Cheese House v Nitře
Že jste ještě nikdy neviděli dům, který člověku na první pohled evokuje ementál? Ano, taková budova skutečně existuje. Stojí v centru slovenské Nitry a nese příznačný název Cheese House - Sýrový dům.
Čeští studenti uspěli s projektem AIR House na soutěži v USA
Může existovat dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce? Ano, může! Veřejnost o tom přesvědčili čeští studenti, kteří navrhli a postavili energeticky soběstačný dům s názvem AIR House. S tímto unikátním domem budoucnosti uspěli dokonce v USA, na prestižní soutěži Solar Decathlon 2013, kde se umístili na třetím místě.
Archon+, to je víc než projekt - pozvánka na stavební veletrhy
ARCHON+ projekční kancelář Barbara Mendel se zabýva projektováním rodinných domů a prodejem hotových projektů. V naše nabídce máme víc než 650 projektů – moderních a úsporných. Bez ohledu na užitnou plochu, všechny projekty jsou projektované s důrazem na pohodlí, funkčnost a lehkost stavby. Proto se naše projekty těší důvěře individualných zakazniků i developerů.
Jak vypadají nejmenší byty světa a jak se v nich žije?
Možná si s železnou pravidelností kladete stále stejnou otázku: „Proč se tísníme v tak malém bytě?“ Pro váš lepší pocit jsme pro vás zmapovali nejmenší byty světa. Možná, že nakonec uznáte, že to s vaším bydlením není zas tak zlé.
Moderní architektura VIII. - Ještěd
Už od 18. století vztyčovali lidé na vrcholu Ještědu, který je zřejmě nejznámější dominantou severních Čech a symbolem Liberecka, kříže a pamětní kameny, na přelomu 19. a 20. století tady byla postavena rozhledna s horskou chatou, která později vyhořela.
Moderní architektura ve světě XVII. - Allianz Arena Mnichov
Sto dvacet tisíc metrů krychlových betonu, dvaadvacet tisíc tun oceli nebo 100 kilometrů kabelů - tak obrovské množství materiálu bylo použito při stavbě fenomenálního fotbalového stadionu v německém Mnichově, který je jedním z nejmodernějších, největších a zároveň i nejdražších stadiónů na světě.