Moderní architektura I. – Tančící dům
09.04.2005
Kdo by neznal Tančící dům, snad nejznámější budovu moderní architektury v Praze. Víte však o této stavbě něco více, třeba co znázorňuje a kdo je jejím autorem?
Neobvyklá budova, kterou najdete na Rašínově nábřeží v centru Prahy, je dílem světově proslulého amerického architekta kanadsko-polského původu Franka O. Gehryho a českého architekta s jugoslávskými kořeny Vlada Miluniće. "Ten dům je bláznivější než cokoliv, co jsem předtím kdy udělal“, prohlásil o budově Milunić v jednom rozhovoru.
Jeho výrok potvrzuje nezvratný fakt, že moderní dominanta pravého břehu Vltavy vyvolala v 90. letech, kdy vznikala, ostrou polemiku mezi odbornou obcí i laickou veřejností; dá se dokonce říci, že došlo k nejrozsáhlejší diskusi v oboru. Někteří stavbu financovanou holandskou pojišťovnou Nationale Niederlanden odsuzovali, jiní ji vyzdvihovali do nebes. A Tančící dům se zařadil svou slávou na stejnou úroveň jako Pražský hrad, Chrám sv. Víta nebo Staroměstská radnice.
Budova, v níž sídlí kanceláře, luxusní restaurace a konferenční a školicí středisko, se skládá z 99 panelů, přičemž každý z nich má jiný tvar. Celá stavba, jež je zářným příkladem takzvané dekonstruktivní architektury, svým neobvyklým tvarem vybočuje z linie přilehlé zástavby. A kde se vzal její název? To je naprosto jednoduché - podle svých dvou nárožních věží, které připomínají sousoší slavného předválečného páru tanečníků Freda Astaira a Ginger Rogersové. Věže vyčnívají ven a doslova tančí po chodníku. Někdy se celé stavbě proto říká "Ginger a Fred".
Ač byl mnohými zatracován, má Tančící dům na svém kontě speciální publikaci i několik prestižních cen. Jeho autoři za něj dostali kupříkladu nejvyšší ocenění v kategorii designu v anketě amerického časopisu Time a český časopis Architekt jej zařadil mezi pět nejvýznamnějších staveb 90. let v České republice.
Autor: efa
Článek byl zobrazen 13923 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura ve světě XVI. - River Park Bratislava
Dnes se v našem architektonickém seriálu podíváme na zoubek modernímu komplexu, který je teprve ve výstavbě. Jedná se o velkolepý projekt s názvem River Park, který vyrůstá na břehu Dunaje v metropoli našich slovenských sousedů.
Aktivní a energeticky soběstačné domy jsou zcela nezávislé na okolí
Nároky člověka na bydlení jsou rok od roku vyšší. Nejenže chceme bydlet kvalitně, pohodlně a ve zdravém prostředí, chceme také, aby to bylo co nejlevnější. Řešením jsou aktivní a energeticky soběstačné domy, které na svůj provoz nepotřebují odebírat žádnou energii – jednoduše si ji vyrábějí samy.
Moderní architektura XXIV. - Zastávka v Liberci
David Černý, autor proslulých miminek na Žižkovské věži, sochy obráceného koně na Václavském náměstí či čůrajících postav před pražským podnikem Hergetova cihelna, oživil jednu jinak fádní křižovatku v centru Liberce.
Bytový projekt Slunečný vrch Jihlava
V klidné části Jihlavy, v Horním Kosově, který se stává jednou z nejdynamičtěji rostoucích oblastí města, vyrůstá bytový projekt Slunečný vrch pro zájemce všech věkových skupin. Z jižní strany bude navazovat na stávající zástavbu bytových domů, z východní strany jej bude lemovat ulice S.K.Neumanna, ze severní strany bude napojen na ulici Buková a konečně ze západní strany naváže na volný prostor v podobě zatravněné plochy.
Moderní architektura ve světě XXIX. - Absolute Towers v Kanadě
Zhruba před měsícem se v Praze konal pátý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week 2011. Jedním z hostů letošního ročníku byl čínský architekt Ma Yansong. O Praze prohlásil, že mu připadá trochu nudná a tuctová, máme podle něj málo moderních staveb. "Proč je tady jen Tančící dům?" ptal se.
Pilný podzim v ES
Letošní podzim v ES bude navzdory krizi doslova plný novinek. Díky pomalejšímu růstu počtu klientů mohla fima o něco více času věnovat rozvoji programů a služeb. „Jsem nadšený z každého vylepšení, které můžeme klientům nabídnout. Celé léto jsme tvrdě pracovali a energie věnovaná na vylepšení bude určitě znát,“ říká David Mencl, ředitel ES.
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Symbolem australského Sydney se před zhruba 35 lety stala budova opery. Monumentální stavbu připomínající podle nadšenců vzlétající labuť, obří plachetnici či shluk lastur a podle kritiků souložící želvy nebo rozhádané jeptišky, která do letošního 7. července bojovala s dvacítkou dalších staveb o titul jednoho ze sedmi novodobých divů světa, provází zajímavá a strastiplná historie jejího zrození.
Moderní architektura XXVIII. - Plechový dům v Humpolci
Na velice rušném nároží ulic Mánesova a Na Kasárnách přímo v centru Humpolce vyrostl na miniaturní parcele o rozloze 430 metrů čtverečních netradiční plechový dům. Sám architekt Luděk Rýzner, který v něm bydlí se svou rodinou, i jeho firma OK PLAN, jej nazývají familiérně Plecháč, nezasvěcení mu velmi pohrdavě říkají zrezavělá plechovka.