Dvougenerační bydlení
10.10.2007
Ačkoliv trend dnešní doby tomu zcela neodpovídá, existuje stále mnoho lidí, kteří upřednostňují vícegenerační bydlení. Vedou je k tomu různé důvody, ať už nedostatek míst v domech pro seniory, či přání postarat se o stárnoucí rodiče vlastními silami. V každém případě soužití několika generací pod jednou střechou má svá pro i proti.
Táto, mámo, přijela babička!
Rozhodnutí přestěhovat prarodiče do vlastního domu vyžaduje důkladné přípravy a notnou dávku trpělivosti, a to ze všech zainteresovaných stran. V tom nejidelálnějším případě jim můžeme vyčlenit nezávislou bytovou jednotku či garsoniéru. Pokud nám to však struktura domu neumožňuje, vyhraďme starší generaci alespoň samostatný pokoj v přízemí s vlastním sociálním zařízením. Stěhování představuje pro každého určitou stresovou situaci, a to bez ohledu na věk. U starších lidí, jež mají rádi své jistoty a jen těžko akceptují změny, představa opuštění domova, ve kterém strávili většinu svého života, vyvolává panickou hrůzu a obavy. Nabídněme jim proto možnost vzít si s sebou svůj oblíbený nábytek, na který jsou za ta léta zvyklí. Bude jim neustále připomínat kousek domova a toto malé gesto napomůže, aby se u nás necítili stále jako na návštěvě.
Spory nechme za dveřmi
S ohledem na sníženou pohyblivost seniorů bychom jim měli vyčlenit jejich prostor v přízemí. Dětskému pokojíčku rozhodně nevadí přesun do vyšších pater či do podkroví. Fyzickým možnostem prarodičů přizpůsobme i vybavení ostatních místností. Samostatná koupelna ušetří obě strany mnoha nedorozuměním a stresovým situacím. Podobně platí i pravidlo, že chceme-li eliminovat potenciální hrozbu vzájemných střetů a konfliktů napříč generacemi, je nezbytné zajistit dostatek prostoru pro každého člena rodiny. Zapomeňme proto na vžité stereotypy a s příchodem nových členů rodiny si stanovme zvláštní pravidla. Krizovým místem, kde nejčastěji vznikají spory, je kuchyně, a to zejména pokud ji obývá společně snacha s tchyní. Velkorysost a nadhled je pak doslova nutností, avšak s trochou důvtipu se i tyto situace dají zvládnout ve prospěch všech zúčastněných.
Každá ruka v domácnosti nalezne své uplatnění
Abychom však nemalovali čerta na zeď, soužití několika generací má i své výrazné přednosti. Zejména mladé rodiny ocení hlídací babičku, která je neustále po ruce. Většina seniorů touží se cítit potřebnými a užitečnými, a tak velmi rádi zastanou jakékoliv práce, na které ještě stačí. Letité zkušenosti a cenné rady starších už nejednou zachránily situace, jež se na první pohled jevily jako bezvýchodné. Mějme proto neustále na paměti, že i senioři si zaslouží úctu a mnoho krásných plnohodnotných chvil na své závěrečné cestě životem. Proto jim je z celého srdce dopřejme.
Text: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: Inmagine.com
Články s podobnou tématikou
Bydlení přizpůsobené seniorům
Bezpečné a pohodlné schodiště
20 rad pro bezpečnou koupelnu
Článek byl zobrazen 9620 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Rodinné domy
Pojištěná nemovitost je dobrou investicí
Pojištění nemovitostí, do které jste mnohdy vložili své celoživotní úspory, je základ. To vám potvrdí každý, kdo již má nějakou zkušenost s přírodní či jinou katastrofou a ocitl se ze dne na den na ulici a bez prostředků.
Solární nízkoenergetické domy
Jste-li příznivcem energie získávané z přírodních zdrojů, pak vás jistě zaujmou projekty nízkoenergetických solárních domů.
Jak ochránit okap před zamrzáním?
Střecha by měla dům chránit před nepřízní počasí všeho druhu, od horka přes vítr a déšť až po sníh. K tomu jí pomáhá také systém odvodu vody, nejčastěji ve formě okapů. Právě v zimě se však stává, že okapy neplní zcela svou funkci.
Co je to pasivní dům?
Slovo pasivní dům se v posledních letech skloňuje stále častěji ve všech pádech. Myšlenka pasivního domu nejčastěji převedená do praxe v Rakousku a Švýcarsku, začíná vrtat v hlavách i českých stavebníků.
Rodinné domy na klíč a trendy posledních let
K nárůstu výstavby rodinného bydlení přispívá hned několik faktorů. Jednak je to trend stěhování z center měst do jejich okolí a na vesnici, relativně nízké ceny pozemků a realit a také historicky nejnižší úrokové sazby hypoték. O dalších trendech jsme si povídali se zástupkyní firmy Tusco, paní Kateřinou Kratochvílovou.
Návštěva v bungalovu Largo 98 v Žamberku – jak se bydlí mladým manželům?
Žádný leták ani katalog rodinných domů vám neposkytne tak cenné informace, jako osobní zkušenosti lidí, kteří už v domě bydlí. Proto jsme se vydali do Žamberka za mladým manželským párem s miminkem, který se rozhodl pro montovaný bungalov Largo 98. Jak jsou s bydlením spokojeni?
Může energeticky aktivní dům splácet hypotéku?
Energeticky aktivní dům umí vyrábět více energie, než ji sám na svůj provoz spotřebuje. Zásadní rozdíl proti pasivnímu nebo nulovému domu dělá zisk energie. Ten je vyšší, než dům potřebuje k vytápění. V praxi to znamená, že výrobu elektřiny zajišťují fotovoltaické články a ohřev teplé vody obstarají solární články.
Výběr projektu rodinného domu
Výběr projektu rodinného domu je pro každou rodinu většinou diskuzí o ideálním bydlení. V úvahu je třeba brát mnoho aspektů a také každý člen rodiny má o vysněném bydlení jinou představu. Jaké zásady bychom neměli opomenout?