Dům snů – dřevostavba v přímém přenosu
06.12.2009
Na počátku reality show Dům snů se deset vybraných soutěžících párů seznámilo s pozemkem i projektem. Netradiční projekt, jehož výsledkem má být luxusní bydlení v hodnotě 13 miliónů korun, se realizoval čtyři měsíce. Odborníci pro ně hned ze startu připravili nelehký úkol. Museli se dohodnout na konečné podobě svého domu snů.
První díl: Dům snů naruby a zevnitř
Soutěžící vybírali ze čtyř možných variant, které jim nabídl autor projektu Ing. arch. Josef Smola. Vlastníma rukama uvedli soutěžící páry do života dům na hranici mezi nízkoenergetickou a pasivní stavbou. Je to bydlení, které doposud nemá v České republice obdoby.
Vjezd na pozemek zdobí okrasný a zároveň i užitečný strom – muchovník (lat. Amelanchier), který tu byl slavnostně vysazen v pondělí 18. května 2009. Strom bude dlouhá léta připomínat výhercům období, kdy bojovali o největší výhru svého života.
Dům je založen do mírného svahu. Novostavba, která je začleněna do kontextu okolní zástavby působí zcela nekonfliktně, poklidně a nedominantně. Nízká horizontální silueta podélného křídla s převýšenou podkrovní částí tvoří pohledovou podnož střešní nástavbě. Její zelená pultová střecha kopíruje sklon terénu. K součástem stavby patří i terasa a nekrytý bazén. Terasy v bezprostřední blízkosti domu tvoří dřevěné panely z tropického plantážového dřeva. Obě střechy jsou vegetační – plochá střecha v prvním podlaží i pultová střecha druhého podlaží. V projektu je využita velmi populární a přitom nejjednodušší varianta zelené střechy, tzv. úsporná střecha Optigreen.
Východní pohled
Západní pohled
Finální verze určuje podobu projektu jako dvoupodlažní, nepodsklepený samostatně stojící rodinný dům. Kompozice rodinného domu vybaveného garáží v rámci dispozic domu vychází z tvaru pozemku. Garáž je připojena k veřejné komunikaci lemující pozemek z jihu takzvanými vegetačními tvárnicemi. Na vlastním pozemku je tu k dispozici novým obyvatelům domu jedno stání pro osobní auto v garáži a dvě místa na zpevněné ploše z vegetačních tvárnic.
Dům snů je stavebnice
Z hlediska volby konstrukčního systému je dům navržen jako moderní panelová dřevostavba na principu stavebnice. Samostatný rodinný dům stojí na výměře pozemku 1 209 m2. Stavba disponuje na dvou podlažích jednou bytovou jednotkou. Bytová úhrnná podlahová plocha činí 190 m2 a nebytová plocha má 28 m2.
Konstrukčně i dispozičně je rodinný dům navržen jako flexibilní projekt. Koncepce umožňuje plnou variabilitu vnitřního prostoru. Znamená to velmi snadné provedení dispozičních změn i do budoucna, podle vyvíjejících se požadavků uživatele.
Podélný řez
Boční řez
Dům snů se staví jako ekologická a energeticky úsporná dřevostavba představující nové materiály a technologie. Realizace objektu přímo vybízela k použití systému zajišťujícího ohřev teplé vody, vytápění a chlazení, řízené větrání s rekuperací tepla včetně filtrace vzduchu a také optimální využití slunečních a vnitřních tepelných zisků.
Vytápění obytných místností je řešeno teplovzdušně pomocí cirkulačního vytápění. Interiérový vzduch je nasáván v chodbě domu, průchodem přes vzduchotechnickou jednotku je filtrován, čímž se snižuje prašnost v interiéru.
V Domě snů byla použitá krbová vložka s externím přívodem vzduchu, která byla obestavěna cihlami z nepálené hlíny. Tento typ cihel má jedinečný design, výborné akumulační schopnosti, přijímá a odevzdává vlhkosti do ovzduší a příznivě působí na lidské zdraví. Velikost obestavěného prostoru je 1,9 x 1,2 m na výšku 2,5 m. Tloušťka akumulační stěny 0,3 m.
Kromě krbu z hliněných cihel je v Domě snů v 1. patře mezi dětskými pokoji místo sádrokartonů použita hliněná omítka v tloušťce 3 cm. Hliněné omítky Claygar jsou schopny výrazně pohlcovat škodlivé látky, například kuchyňské páry, cigaretový kouř a ostatní látky způsobující potíže alergikům. Nevýhodou hliněných omítek je mokrý proces výstavby a dlouhá doba na vytvrdnutí.
V Domě snů se samozřejmě řešilo co nejlepší utěsnění oken. Okenní rámy z části kryjí tepelněizolační dřevovláknité desky. Vnitřní těsnění je s fólií, která zajišťuje vzduchotěsnost a parotěsnost. K vnějšímu těsnění se použila komprimovaná páska. Ta zabezpečuje vodotěsnost směrem dovnitř a paropropustnost směrem ven. Dřevěná eurookna SOLID COMFORT měla v Domě snů téměř svou premiéru. Snahou bylo nejen vyhovět platné ČSN na tepelnou ochranu budov, ale i náročnějším požadavkům na nízkoenergetické a pasivní domy.
Stále panuje mezi lidmi názor, že když dřevo hoří a dá se s ním topit, tak není vhodné jako stavební materiál. Jsou konzervativní a dřevostavbám nevěří. Naštěstí už většina mladých lidí zájem o dřevostavby má a dá se předpokládat, že jejich počet se v budoucnu bude zvyšovat. Je to možná také proto, že firmy se snaží zvyšovat kvalitu vlastních staveb a získávají si řadu certifikací, které jsou zárukou vysoké kvality.
Autor: Alexandra Rohanová
Článek byl zobrazen 22574 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Architekti a projektanti
Kdo získal titul Stavba roku 2009?
Už posedmnácté se letos utkaly realizované projekty na území ČR o titul Stavba roku, který je každoročně udělen pěti objektům. Letos v klání pětapadesáti přihlášených projektů zvítězily Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, Bytový dům na Topolce, City Park Jihlava, nové spojení pražských nádraží a I. etapa komplexu Classic Business Park.
Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Loni v prosinci otevřelo veřejnosti své brány Muzeum islámského umění v katarském hlavním městě Dauhá. Stupňovitou budovu připomínající svým tvarem pyramidu krále Džosera v egyptské Sakkáře navrhl slavný architekt čínsko-amerického původu Ieoh Ming Pei, který u nás proslul zejména moderní dostavbou pařížského Louvru.
Moderní architektura ve světě XVIII. - Centre Georges Pompidou
Budova s obnaženými či dokonce vyhřezlými vnitřnostmi, rafinérie sedřená z kůže, továrna naruby, Chrám Matky boží potrubní, který snad postavil bývalý instalatér, či nahá chemička, na níž zapomněli lešení. To vše a ještě mnohem více už bylo za více než třicetiletou éru vyřčeno na adresu slavné pařížské stavby zvané Pompidouovo centrum, někdy označované též jako Beaubourg.
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Jméno Jana Kaplického je nyní po letech přehlížení skloňováno ve všech českých médiích. V rodné zemi nedoceněný tvůrce, který nedávno vyhrál soutěž na stavbu nové Národní knihovny v Praze, je ve světě považován už léta za jednoho z nejlepších a nejprogresivnějších architektů. Jednou z nejznámějších staveb jeho londýnského ateliéru Future Systems je obchodní dům Selfridges v britském Birminghamu. Pojďme si jeho slavné dílo malinko přiblížit.
Bytový projekt Slunečný vrch Jihlava
V klidné části Jihlavy, v Horním Kosově, který se stává jednou z nejdynamičtěji rostoucích oblastí města, vyrůstá bytový projekt Slunečný vrch pro zájemce všech věkových skupin. Z jižní strany bude navazovat na stávající zástavbu bytových domů, z východní strany jej bude lemovat ulice S.K.Neumanna, ze severní strany bude napojen na ulici Buková a konečně ze západní strany naváže na volný prostor v podobě zatravněné plochy.
Ze staré stodoly v Kojetíně vznikl inspirativní rodinný dům, jehož moderní betonová přístavba se stala stavbou roku
V roce 2006 koupil Radek Leskovjan pozemek uprostřed obce Kojetín u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála na kopci s výhledem do krajiny pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl v roce 2007 obytný ateliér, později přibyla betonová přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem.
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Obří golfový míček. Přesně tato tři slova asi nejlépe vystihují podobu kulovité dominanty švédské metropole. Tou je hala Globen neboli Globe Arena, víceúčelový stadion, který nejvíce proslavil hokej (plocha je zaledněna nepřetržitě od září do dubna), ale podobně jako v české Sazka Areně se zde koná vedle sportovních akcí také řada kulturních vystoupení.
Moderní architektura ve světě XXIX. - Absolute Towers v Kanadě
Zhruba před měsícem se v Praze konal pátý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week 2011. Jedním z hostů letošního ročníku byl čínský architekt Ma Yansong. O Praze prohlásil, že mu připadá trochu nudná a tuctová, máme podle něj málo moderních staveb. "Proč je tady jen Tančící dům?" ptal se.